Artık herkes o işi yapamayacak

Günlük ev kiralayan emlakçılara büyük cezalar geliyor.

Artık herkes o işi yapamayacak

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen yönetmelik çalışması ile mevzuata aykırı günlük ev kiralayan emlakçılara ağır cezalar getiriliyor.

Özellikle terör örgütleri ve fuhuş çeteleri tarafından rağbet gören günlük ev kiralama işinde gerekli bildirimde bulunmayan emlakçılara suç örgütleri ve terör örgütlerine yardım ve yataklık etmekten ceza verilebilecek.Star’ın haberine göre, günlük kiralık evlerle ilgili yapılması planlanan düzenlemeyle, önüne gelen emlakçılık yapamayacağı için terör örgütleri başta olmak üzere suça bulaşmış olanlara önemli bir darbe vurulmuş olacak. Belirlenen standartlara uymayanlar sektörde varlık gösteremeyecek. Otel ve pansiyonlarda kalan şahısların kimlikleri online olarak güvenlik birimlerine bildiriliyor. Bu tür kiralama yöntemi kullanılan evlerde ise Kimlik Bildirme Sistemi bulunmadığı için suçtan aranan şahıslar bu tip daireleri saklanmak ve suç işlemek maksatlı kullanabiliyor. Evini günlük kiraya verenlerin ticaret yaptıkları için otel gibi değerlendirilmesi ve esnaf odasına kayıt yaptırarak vergi ödemesi gerekiyor.

MALİYE VE EMNİYET YAKIN TAKİBE ALDI

Günlük kiralanan evlerin cezai işlemlerinde otellerde olduğu gibi bir yöntem izlenmesi üzerinde duruluyor. Öncelikli olarak uyarı cezası sonrasında kapatma cezası uygulanacak. Eğer yine bildirimde bulunmaz ise kapatma cezası uygulanabilecek. Günlük evlerle ilgili Maliye ve Emniyetin çalışmaları hızlandı.

SUÇA KARIŞANI BULMAK ZORLAŞIYOR

Kiralama sırasında kimlik kaydı yapılmadığı durumlarda suça karışan ve haklarında arama kaydı bulunanların yakalanması da zorlaşıyor. Emlak sahipleri daire sahiplerinden aylık olarak kiraladıkları daireleri müşterilerine günlük olarak yüksek bedelle kiraya verebiliyor. Örneğin aylık 1.000 TL’ye kiralanan bir daire günlük 100-150 TL bir bedelle kiraya verilebiliyor. Yapılan işlem kayıt dışı ve vergi alınamıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 22 yorum
gariban vatandaş hiç bir iş yapamasın aç karnını doyurmak için size biat etsin makarna bulgur verin köleniz olsun.Bütün işleri türgeve akapenin gariban mahdumlarına verin onlar kazansınlar.Gariban diyorum çünkü zavallılar garibanlık,hastalıktan askerlik bile yapamıyorlar.Yazık!
bencede kesinlikle önüne geçilmeli beylikdüzü bu evlerle dolu binalar fuhuş yuvası
günlük ev diye brr şey mi olur ya saçma sapan işler .cezaları büyük olsun o evler kapatılsın.
Antalya alanyaya gelin zaten cezaden yeni bi Türkiye kurarsınız ama nerde herkez işini kılıfına uydurur. masumu yakalar bunlar dolandırıcı emlakçılara bi şey olmaz gene
Emlakçılara değil de. Araba al-sat işi ile uğraşanlara da ceza gelmesi lazım, onlar yüzünden piyasa allak bullak oldu araba piyasası aldı başını gidiyor. (Not: galerici, al-sat'çı rent a car'cı değilim) :)
eskişehirde çok geneleve döndü memleket
bu ülke aslında çok zengin bir ülke..her ay beyanname damga vergileri, telsiz kullanım bedelleri, vergiler, telefonlardan alınan vergiler, ötv ler..bir sürü geliri var bu ülkenin.. ama bu kadar gelire rağmen halkı açlıktan ve fakirlikten kırılan bir ülkede gelir doğru kullanılmıyor demektir..insanlar artık doğru düzgün evine gıda maddesi bile alamıyor..ancak temel ihtiyaçlarını alabiliyor..ey yöneticilerimiz..bu ülkenin gelirleriyle saray yapılıp her ay milyonlarca liralık faturaları ödeniyorsa demek ki öyle fakir bir ülke değiliz.. halkınızı da artık düşünmeniz gerekiyor..millet parasız..
@44mustang44 BU ÜLKE BORÇLA BİRAZ ZENGİN OLAN BİR ÜLKE NEDEN Mİ ÇÜNKÜ DEVLET ÖZEL SEKTÖR VATANDAŞ ALAYI TEPEDEN TIRNAĞA KADAR GIRTLAĞA KADAR BORÇLU..HER ŞEY YABANCI BORÇLA DÖNÜYOR...
Kesinlikle önlem alınmalı. ...
ceza verilecekmişş. bu ülkede adalet sistemi cökmüş ne cezasından bahsediyorsunuz.haaa ceza vereceksenin evi kanunlar dışında kiraya verenin ve aracılık edenin malvarlıhına oda yoksa yakınlarının malvarlıhına el koyarsın olur biter sen devletsin muz cümhuriyeti dehilsin.2 tane öyle ceza ver bak bakalım kanunların dışında kiraya veren oluyormu.
Günlük kiralık evler günlük fuhuş yuvası oldu be benim arkadaşımın evinin alt katı böyle günlük kiralık tı adam gece geliyor eve bir karı ile sabaha kadar ahhh uhhh ohhh tak tak tak sesleri ayıp ya adamın evinde çocuğu var baba ne bu sesler diye soruyor
suça karışanı nasıl bulmak zorlaşıyor caddelerde kaldırımlarda direklerde bina duvarlarında kiraya verenlerin telefonları dolu ya bide görüntü kirliliği yapıştırıyorlar yerlere tabi bizim halka devamlı yere bakıyor kaldırmıyor kafasını adamlarda bulmuş kolayını yapıtır yere reklamı daha çok dikkat çekiyor .....düzensizlik ve ne dersen de daha önce neredeydiler.....
Emlakçı yasasının gelmesi lazım. Her önüne gelen emlakçılık yapamaması lazım sorunun temel sebebi bu.
İzmir de okadar çok günlük kiralık daire var ki. Nerede olduklarını anlamak için, İnternet ten bakmak zaten yeterli. Bazı binaların üst çatı ları bile daire haline getirilmiş, günlük kiraya veriliyor. Buralara Belediye Ruhsat vermemiştir. Ancak Belediye kontrol etmiyor. Maliye Vergi açısından baskın düzenlemiyor. Günlük kiralıklar yüzünden, Ruhsatlı, Fatura kesen, Zarar eden, oteller ihbarda bulunmuyor. Büyük oteller bu işi takip etseler, Günlük Kiralıkları bitirirler. Yani 4 koldan denetim ve ihbarlar yeterli olur. Vergi Kaçağı Günlük Kiralıklar dan ötürü çok fazla.
Emlakcılar veya başka şahıs kiralıyor evi ama ev sahibinin haberi yok.müşteri geldiğinde ee gidiyor ve konukmuş gibi ağırlıyor kabul ediyorl onları. nasıl bileceksin ki? Kapıdaki güvenlik hergün ziyarete gelinen evleri eğer hep çiftler ziyaret ediyorsa şüphe duyulmalı.ancak güvenliklerde bu işten nemalanırsaki bizim gibi ahlakı zayıf olan bir topluluğuz özellikle istanbul ankara ve izmir v.b. büyük şehirlerde herşey para ise devleti bile satarız,kaldıki günlük kiralık evmiş .isanoğlu pek tuhafıt çoğu lafı kaldırmaz i... dersin kızarda s..... sin aldırmaz
cezalarla engellemelerle hicbir yere varilamaz.Yillarca esrar yapiminda kullanilan hint kenevirini serbest birakmak zorunda kaldilar...,cok yakin bir gelecekte esrar kullanan vatandasa denetim altinda bunu ilk once devlet satacak.Sonra saibeli durumlar ortaya cikacak.Sonra bu is mafyaya dusecek terorde bundan nemalanacak..,vs...vs.Devlet akilli olsa boyle bir uygulama yaparmi.Gunluk kiralama yapanlarin kimlik bilgileri kiralamayi yapan emlakcilarda yokmu,ancak mantikla cozulemiyen sorunlari ceza yontemiyle cozmeye kalkarsaniz KUZEY KORE olu
Emlakçılara değil de. Araba al-sat işi ile uğraşanlara da ceza gelmesi lazım, onlar yüzünden piyasa allak bullak oldu araba piyasası aldı başını gidiyor. (Not: galerici, al-sat'çı rent a car'cı değilim) :)
Doğru bir yaptırım .ayrıca Maliye vergi memurları, Futbolcuları,Emlakçılar Döviz bürolarını,Ses Sanatçıları,Eglence yerlerini,sık sık denetleyip vergilerini gelirlerine göre ödemelerini sağlamaları gerekmektedir.Yetkililer bu konuyada egilsin lütfen.
BEN 12 SENELIK EMLAKCI OLARAK GUNLUK AYLIK EV KIRALAYANLAR YUZUNDEN IS YAPAMAZ HALE GELDIK EMLAKCILAR VERGI ODER DUKKAN KIRASI ODER ODAYA AYDAT ODER REKLAM PARASI ODER AMA GUNLUK EV KIRALAYANLAR NE EMLAKCI NEDE VERGI MUKELLEFI 1 KISI EN AZ 20 EV KIRALIYOR BUNU ODA ODA OLARAK KIRAYA VERIYOR ORNEGIN 1200 TL TUTTUGU EVI N 1 ODASINI ENAZ 800 TL VERIYOR EV 3-1 ISE ENAZ 3200 TL PARA KAZANIYOR EV SAHIBINE VERDIGI 1200 TL HERAY 2000 TL KAR EDIYOR BUNU EN AZ 10 EV KIRALASA AYDA 20 BIN TL GELIR ELDE EDIYOR BUNU SORAN YOK EMLAKCI AYDA 5000 TL KAZANAMIYORUZ EMLAKCILAR ODASI NEISE YARIYOR
İyi en azından fuhuş yapılan yerler belli olur ceza kesmesi kolay olur. Domuzu kesip satana para cezası verip salan Fuhuş yapana halkı rahatsız etmekten para cezası kesen sonra salan Oteller varken günlük kiralık ? Neden gerekli.
Siz önce eline çanta alıp da emlakcıyım deyip vatandaşı dolandıran vergisiz kayı dışı ayakcıları vergiye bağlar, odaya kayıt yaptırılmasını sağlarsanız, yani disipline ederseniz kendini bilen emlakcı peze.... yapmaz, piyasa başı boş, adamlar internetten veya tabeladan emlakcı, sorsanız emlağın adını bilmez ama. dedik ya en zor meslek, ayağa düştü!
suç icin mi yoksa oralarda millet sevişiyor diye mi karşısınız. Adam gibi çıkıp açık açık söyleyin lafı kıvırmayın.
Diğer Haberler