Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı

01 Aralık 2017 11:20
Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısında konuştu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısında açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "İşçi ve işverenden fedakarlık bekliyoruz" dedi. 

 

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret konusunda Asgari Ücret Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında toplandı.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun ev sahipliğinde toplanan komisyonda TÜRK İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ve çok sayıda işçi ve iş veren temsilcisi yer aldı.

 

Aralık ayının sonunda açıklanacak olan 2018 asgari ücret için işçi ve işverenlerle bir araya gelen Bakan Sarıeroğlu, çalışma barışının korunduğu ölçüde ekonominin güçleneceğini, üretimin ve büyümenin artacağını söyledi.

 

Asgari ücretin çalışma hayatının en temel unsurlarından birisi olduğunu, çalışanlara ödenecek ücretin en düşük sınırını belirten, bunun altına inilmesini engelleyen sosyal bir politika aracı, devletin sağlamış olduğu bir güvence olduğunu belirten Bakan Sarıeroğlu şunları söyledi:

 

"Emekçilerimizin hak kaybına uğramamasını sağlarken, işverenlerimizin de piyasa koşulları karşısında rekabet edebilirliklerini teminat altına almak. Hükümet olarak biz bu görevi yerine getirirken işçi ve işverenimizden de fedakarlık bekliyoruz. Karşılıklı fedakarlık aslında birlikte kazanmayı getirir."

 

"Asgari ücretlilerin vergi dilimi nedeniyle kayıp yaşama riskini telafi ettik"

 

Asgari ücretler çalışanların eylül-ekim-kasım ve aralık aylarında vergi dilimine girmeleri nedeniyle kayıp yaşama riski olduğunu anımsatan Bakan Sarıeroğlu, "Bu riski de telafi etmiş olduk. Maliye Bakanlığımızın bu salı itibariyle TBMM’de onaylanan ve yakın zamanda da Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girecek olan torba yasayla birlikte asgari ücretlilerin vergi dilimi nedeniyle yaşama riski oldukları kayıpları telafi etmiş olduk. Kısa süre içerisinde bu kayıpları kendilerine ödenmiş olacak. Telafi etmiş olacağız. Ülkemiz için ortak bir zeminde, sonuçta, kararda mutabık kalacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

 

"Rakamı aralık ayı sonunda hep birlikte açıklayacağız"

 

Komisyonun asgari ücreti tek başına değil, etkilediği diğer konuları da beraber değerlendirip karar almasının çalışma barışına büyük bir katkı sağlayacağının altını çizen Sarıeroğlu, "Asgari ücretteki değişim beraberinde birçok faktörü de etkiliyor. Dolaylı olarak genel ücret seviyesini, istihdamı, üretim tüketim dengesini, yatırımları rekabeti yani bir bütün olarak ülke ekonomisini etkiliyor. Asgari ücretin tüm kesinlerimizin kazanacağı, ülkemiz koşullarına uygun bir seviyede tespit edilmesini temenni ediyorum. Asgari ücret tespit komisyonumuzun bütüncül bir bakış açısıyla çalışmalarını sürdüreceğine, ülkemizin çalışma barışına katkı sağlayacak bir mutabakata ulaşacağına inanıyorum. Asgari ücret tespit komisyonu çalışmalarımızda yer alacak arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Tespit edilecek asgari ücretin başta çalışanlarımız, işverenlerimiz olmak üzere toplumumuzun tüm kesimlerine hayırlı olmasını temenni ediyorum. aralık ayının sonunda bugüne kadar Allah 4 aylık bakanlık sürecimde hep hayırlı haberler vermeyi nasip etti, Komisyon çalışmalarımızın sonucunda da inşallah tüm kesimleri memnun edecek bir rakamı aralık ayı sonunda hep birlikte açıklarız diye temennimi de dile getiriyorum" ifadelerini kullandı.

 

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ise 2018 yılı için asgari ücret desteğinin sürdürülmesi ve toplu iş sözleşmeli iş yerlerinde uygulanan desteğin genişletilmesi gerektiğini, işsizlik sigortası işveren payının 2018 yılında sıfır olarak uygulanmasını, 2018 yılı asgari ücretinin altışar aylık dönemler itibariylen belirlenmesini talep ettiklerini kaydetti.

 

Komisyonun ikinci toplantısı TÜRK-İŞ ev sahipliğinde, üçüncüsü TİSK ve son dördüncü toplantı ise yine bakanlıkta gerçekleştirilecek.  

 
 
ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?
 
Asgari ücreti, yasa gereği beşer işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, işveren tarafı adına masaya TİSK oturuyor.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında gerçekleştirilen ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanıyor. Komisyon, son toplantısını yine bakanlıkta yapıyor.
 
Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.
 
Okuyucu Yorumları35 yorum
 • 106 Oy
  neyin fedakarlığı her şeye %25 zam gelmiş neyimizi alacaksınız daha
 • 92 Oy
  Geçen seçimde CHP olmasaydı asgari ücret halen 1000 tl. idi. Asgari ücretliler bunu da hesaba katın.
 • 77 Oy
  bu akp denilen hükümete oy vermesseniz asgari ücret çalışanların istediği şekilde netleşir BAŞKA ÇÖZÜM YOKTUR.
 • 58 Oy
  rahmetli Levent KIRCA mekanın cennet olsun.
 • 42 Oy
  işçiden fedakarlık bekliyorsunuz. biz işçi olarak fedakarlık yapmazsak %9 olur yaparsak %8 olur mu? keşke işçi kadar milletvekilleri de fedakarlık yapsa sizde asgari ücret alsanız
 • 56 Oy
  Agari ücretliler yaşadı son 15 yılda 7,5 kat arttırmışlar asgari ücreti ne kadar aç gözlü bu millet hep daha fazlasını istiyor kadir kıymet bilmiyor. Tabi asgari ücret artarken diğer her şey sabit kalmış galiba.
 • 13 Oy
  @emre_ermis_1990 AZ ARTMIŞ 15 SENEDE 15 KAT OLMALIYDI. DEMEKKİ HERŞEY İYİ GİTMİYOR.
 • 61 Oy
  GÜNÜMÜZ ŞARTLARINDA 1400 LİRA İYİ PARA KİRA 150TL ELEKTİRİK SU TELEFON VE YAKIT TOPLAMI150TL GERİYE KALANINIDA TASARRUF ET BE KARDEŞİM VALLA LÜKÜS HAYAT ŞU YANDAN BAKARSAK EKONOMİ ZOR DURUMDA KAPIDA SAVAŞ VAR BİRAZ KEMERLERİ SIKALIM HA BİDE RECEP TAYYİP ERDOGANI DÜŞÜNÜN MİLLET VEKİLERİNİ ADAMLAR NE YAPSIN ONLARIN YERİNE KOYALIM KENDİMİZİ NE HÜKÜMETİ NE İŞVERENİ NEDE MİLLET VEKİLLERİNİ ZORA SOKMAYALIM DEĞİLMİ
 • 22 Oy
  @ayhan_x07 tamam kardeş onlarda o zaman maaş almasınlar mersolara binmesinler saraylarda yaşamasınlar ben varım
 • 20 Oy
  @ayhan_x07 HE HE O ZAMAN SEN 1 YILIK MAAŞINI DAĞITTA RTE'YE VER YAZIK SARAYDA DOLAR BANYOSUNA SICAK akan PARA GEREKLİYMİŞ. SEN SAĞLA. HEP YALAMAK OLMUYOR BİRAZDA PARANI VERDE ISIT RTE'Nİ.
 • 31 Oy
  İŞVERENE MALİYETİ DÜŞÜRÜN. İŞVEREN ZORUNLU OLARAK 1700tL YAPSIN . OLMAZ DEĞİLMİ İŞİNİZE GELMEZ
 • 31 Oy
  1.550 TL'den aşağısını onaylayanlar vatan haini sayılmalı bence.
 • 26 Oy
  yine yaparsınız 100 tl zam 5 milyon mülteciyi de ülkeye doldurup millete üstüne birde en az 3 çocuk 5 çocuk yap diyosunuz yaa nasıl olucaksa gidin avrupayada görün nasıl yaşıyolar herkeste en fazla 2 çocuk var ülkede kaos yok kalabalık yok gayet rahat yaşıyorlar
 • 23 Oy
  En son böyle konuştuğunda memura 3+3 teklif etmişti.
 • 23 Oy
  ulan 15 yılda 7,5 kat arttırmışsınız siz gelin ayda 1404 TL ye geçinin kira verin enaz 2 çocuk okutun elektrik su yakacak derken bakın bakalım o aldığınız 1404 tl daha cebe girmeden bitiyor siz hayatı asalak gibi yaşıyorsunuz devletin sırtına binmiş siniz kendiniz için 1 gecede asgari ücretliye 15 yılda yaptığınız zammı yapıyorsunuz verin asgari ücretliye 10 bin TL maaş 5 yıl zam yapmayın o zaman diyelim ki helal be adamlar sırtından tonca para kazandığı işçilerinide düşünüyor diyelim tabiki bir hayal di ama hayaldi gerçek odu diyebilirmiyiz?
 • 1 Oy
  @ahmet.kilic4368 1. tbmm ilk açıldığında. Ülke durumu nedeniyle bütçe açık vermiş. ASIL GERÇEK MİLLETVEKİLLERİ olanlar açık var diye maaşlarının yarısını bütçeye bırakmış. BUNLARDA O ŞEREF YOK. HABİRA BANA BANA DİYORLAR. DEVLET MİLLET UMURLARINDA DEĞİL.Bunlar milletin vekili değil ELİTVEKİLİ. HABİRE PARA AKLAYIP VERGİ KAÇIRIYORLAR BİRDE ÜÇ KURUŞ ZAM YAPIP KENDİLERİNE İSE TONLA ZAM YAPIYORLAR.
 • 27 Oy
  %15 ten az zam yapin ve gorun neler olacak?
 • 17 Oy
  @adyobatik01 HİÇBİR ... OLMAZ MALESEF BU ÜLKEDE.
 • 2 Oy
  @adyobatik01 %15 zaten olması gereknin altında ekmeğe %20 zam geldi, doğalgaza suya, meyve, sebze, et ve sütü saymıyorum bile şu anda enflasyon %20 nin üzerinde ama siyasilere sorsan %9-10 benzin ve mazotu saymıyor bile. bazıları mazot mu içiyoruz diyebilir. doğru içmiyoruz ama meyveyi sebzeyi eti sütü mazot olmadan yerinden kıpırdatamıyoruz maalesef.. yazacak çok şey varda neyse...
 • 19 Oy
  reza zarrab sorunu kafaları karıştırdı emekçiler paramara yok çalışın.
 • 17 Oy
  haydi görelim vatandaşı ne kadar düşündüğünüzü asgari ücretle çalışan arkadaşlarım kendi dillerinde dolanan dolarları hesap makinesinde hesaplayın lütfen dolar söyleyince çok gelmiyor insana TL ye çevirin sonra birde kendi maaşlarına bakın bir zahmet bırakın siyasileri savunmayı kendi derdimize yanalım biz artık lütfen
 • 17 Oy
  sayın bakanlar ve sözum ona vekıller sızden rıcam bır ay deyıl bır hafta sız o asgarı ücretle evınızın ıhtıyacını karşılayın bakalım nasılmış sonra o konuda söz söyleme hakkını kendınızde görun sızler halkın deyıl kendı ceplerınızın vekılısınız
 • 16 Oy
  ASGARİ ÜCRETİN PROTEİN HESABINDA SOYA FASÜLYESİ KULLANILIYOR. BEN ŞİMDİ YA KADAR HİÇ YEMEDİM, HATTA YİYENDE GÖRMEDİM.
 • 18 Oy
  burada verilecek parayı beğenmeyenlerin çoğu seçim zamanı gelince ampula basmıyormusunuz.chp her seçim öncesi güzel vaadlerde bulunuyor.verin oyu iktidar olsun.dediklerini yapmassa oy vermessiniz olur biter.
 • 11 Oy
  İstedikleri kadar toplansın. Olacak zam aranı yüzde3.5 o kadar
 • 11 Oy
  YANİ DEVLETE DİYECEK O KADAR COK SEY VARKİ, AMA DESEK NOLUR ADAMLARDA ZERRE KADAR HAK HUKUK VİCDAN ADALET YOKKİ, KISACE 3/1 İNİ ALIRIZ YİNE MİLLET OLARAK. ONLAR TRİLYONLARCA RUSVETLERİ CEBE İNDİRMEYE DEVAM ETSİN
 • 11 Oy
  BU ZAM DEĞİL ZAMCIK ARKADAŞLAR DAĞILIN.
 • 3 Oy
  burada verilecek parayı beğenmeyenlerin çoğu seçim zamanı gelince ampula basmıyormusunuz.
 • 2 Oy
  Çalışanları koyun gibi güdüyorlar bunun başka açıklaması yok..
 • 2 Oy
  asgari ücret en az 2000 tl olmalı.fakat burda en büyük payı yine devlet alıyor. vergi ve ssk dan devlet indirim yapmıyor. sonra da neymiş efendim aralık sonu açıklayacakmış. bu durum işçi ve işverenin sorumluluğu olmalı fakat arada devlet en büyük payı nasıl kaparım hesabında.
 • 1 Oy
  Asgari ücretin fedakarlığı olmaz yetiyor veya yetmiyordur. Açlık sınırı altında bir rakam için fedakarlık beklenemez.
 • 1 Oy
  iasgari üçret neye göre belirleniyor. kira foturalar yeme içme giyim. çocuk vesayre vesayre: ALLAH yardımcımız olsun..
 • 0 Oy
  Öldu
 • 0 Oy
  Bence 30 40 tl zam yeterli. Meydanlarda asgari ücrete zam yapılacak denince yuhalayan kesim bunlar. o 1400 bile çok size. Muhalefet olmasa şimdi 1150 falan alıyordunuz. 250 tl düşürsünler asgari ücreti milli bir mesel bu sonuçta.
 • 0 Oy
  işçiden fedakarlık bekliyoruz ne demek ya .

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Mynet'te anlık olarak en çok
izlenen hisseler

Hisse Adı İzleyen Kişi
TAKİP ET
MOBİL'DE FİNANS

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın