Asgari ücret zammı belli oldu

Asgari ücret için pazarlık masası kurulmuş gibi görünse de hükümetin zam oranı belli ve bu orandan farklı bir sonuç beklenmiyor.

Asgari ücret zammı belli oldu

Halen 740 lira olan net asgari ücret, önümüzdeki yılın ilk 6 ayında yüzde 3 zamla birlikte büyük ihtimalle 762 lira olarak uygulanacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 2013 yılının asgari ücretini belirlemek üzere dün ilki gerçekleştirilen toplantı, hükümetin ‘22 liralık zam’ öngörüsünün gölgesinde yapıldı. Asgari ücretle ilgili pazarlıklar başlarken, işçi konfederasyonları asgari ücretin en düşük memur maaşına yükseltilmesini istiyor.

Ancak hükümet zam oranını bir süre önce ilan ettiği 2013-2015 Orta Vadeli Ekonomik Program’da ‘yüzde 3+3’ olarak belirlemiş durumda. Buna göre 1 Ocak itibariyle 740 liralık asgari ücret 762 liraya yükselecek. Bu ise net asgari ücrette 22 liralık artış demek. Önceden verilmiş hükümet kararında, pazarlıklar sonucunda ciddi bir değişiklik beklenmiyor. Bu durum dün başlayan pazarlıklarla ilgili olarak çalışanlar arasında “Zam belli, pazarlık göstermelik” yorumlarına neden oldu. Asgari ücret, halen 16 yaşından büyük bekar bir işçi için brüt 940.5, net 740 lira olarak uygulanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti 16 yaşından büyük işçiler için bin 1095.7 lira, 16 yaşından küçük işçiler için 938.4 lira düzeyinde. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun Aralık ayı boyunca yapacağı toplantının ardından yeni asgari ücret, 1 Ocak 2013’ten itibaren geçerli olacak.

Vergi yükünü azaltın

Dünkü toplantının açılışında konuşan Çalışma Bakanı Faruk Çelik, komisyonun bu yıl da çalışanlarının geçim şartlarını, dünya ve Türkiye ekonomisinin durumunu göz önünde bulundurarak asgari ücreti uzlaşıyla belirlemelerini temenni ettiğini söyledi. TİSK Heyeti Başkanı Metin Demir de konuşmasında, asgari ücretin brüt olarak arttırılmasından çok, üzerindeki vergi ve sigorta prim yüklerinin azaltılması yoluyla çalışanın eline geçecek net ücrette ek artış sağlanması gerektiğini belirtti.

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Ramazan Ağar, 2013 programında asgari ücretin Ocak ve Haziran’da yüzde 3 oranında arttırılması öngörüsünün kabul edilemez olduğunu söyledi ve “Asgari ücreti enflasyonu hedef alarak belirlemek yoksulluğun sürdürülmesi demektir” dedi. Ağar, asgari ücretin belirlenmesinde en düşük memur maaşının dikkate alınmasını istedi.

15 kişi karar verecek

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 5’i işçi, 5’i işveren, 5’i de devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşuyor. Komisyonda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını TİSK temsil ediyor. İş Kanunu gereğince, ücretlerin asgari düzeyinin komisyon aracılığı ile en geç iki yılda bir belirlenmesi gerekiyor. Çalışma Bakanı’nın tespit ettiği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğu ile karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluk sağladığı kabul ediliyor.(VATAN)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 240 yorum
yorum yapan arkadaşlar oy vermesinler falan filan demişlerde. önümüzdeki seçimlerde en az %55 oy alır bu akp. bunu buraya yazın bir kömüre bir bulgura satılan halkım.
dışarıya bile benzinin litresi 1.65 tl den satılırken halkına 4.65 den pompayı sokan! devlet politikası olduğu sürece daha çok eziliriz.bütün Türkiye nin kontak kapaması lazım bu zamların geri çekilmesi için yöneticiler göreve her meslekten her kesimden herkesin bu konuya el atması lazım.
asgari maaşla calışacagınıza gidin pazarda limon satın daha cok para kazanırsınız
milletvekillerinin maaşının kaçta kaçı acaba onlar ev geçindiriyor askeri ücretle çalışan vatandaş ev gecindirmiyormu? Allah tan revamı allah aşkına ?
diyecek bişey bulamıyorum bunların hiçmi allahı kitabı yok.
elaleme 3 muck +3 muck zam kendişlerine geldimi 50 muck 60 muck eee seçilen ile si...len arasındalki fark böyle olur
Bizim milletimize her şey müstahak.Böyle mal olursak biz daha ne kötü günler göreceğiz.....
yazıklar olsun bu hükümet kendilerine %40 alırken neden alt kesime insafsızca ezip ezip yalvartıyorlar. bu dünya yalan sizde ödersiniz bunun bedelini inşallah...
türk milleti kadar zavallı bir millet varmı acaba.makarnaya kömüre oyunu değil götünü verirsiniz.bu şerefsizlere oy vermeye , göt vermeye devam edin. yazıklar olsun ... herşeye hiç düşünmeden zam getirtilir; ama asgari ücrete komisyon kurulur kaç gün konuşulur. lan yavşak tayyip adamsan gel benide at içeriye
ya ben anlamıyorum 1 tane memnun okuyucu yorumu göremiyorum bu oyları nerden kimden alıyor bunlar...oy verenlere herşey müstehak vermeyenlerin vebalide verenlere olur inşallah
adıler kendılerıne 12 mılyarlık hedıye kabul etme hkkımız olsun dıyorlar adı hedıye hızmet ıcın bıle rusvet beklıyorlar aylıkcı rusvetcıler allah beter etsın sızı aldıgınız hayrını gormeyın
ikibin yılların birileri yırtınıyordu asgari ücretin binlira olsun diye kimdi acaba bu vatandaş yaşıyormu yaşıyorsa ne yüzsüzlük sesi çıkmıyor demek kendi durumunu düzelti gerisine banane diyor olsa gerek hadi bakalım ak sütmü içtin yoksa
o asgari ücreti belirlenirken işçi kesimini temsil edenlerde insanız diye ortalıkta geziniyorlar ya hiçmi utanmıyorlar işçiyi satmaya..
Adalet ve Kalkınma Palavrası....
bundan sonra kafasını alırsınızzzzz......
RAHMETLİK KEMAL SUNALIN FİLİMLERİ GERÇEK OLUYOR AĞA DİYORDU KIÇINIZDAKİ DONU BİLE BEN ALIYOM KOVARIM SİZİ HA BU KÖYDEN ŞİMDİ BİZ MİLLET OLARAK DİLENCİLİĞE ALIŞTIK KUSURA BAKMAYIN KÖMÜRE MAKARNAYA BEŞKİLO YAĞA BİR PAKET PİRİNCE OYUNU SATAN ŞAHSİYETSİZLER VAR ONUN İÇİN NE DİYEYİM ASLINDA BEN BİR PARTİ LİDERİ OLSAM BANA BU SAYDIKLARIM İÇİN OY VERSELER İSTEMEM DERİM BENİ MAKARNA KÖMÜR İÇİN SEVECEKSENİZ SEVMEYİN DERİM ÇÜNKÜ İNSANIN SATILIĞI OLMAZ AMA MALESEF ŞİMDİ ÇOK KİRLİ GÖMLEK GİBİ PAZARLARDA SATILIYOR İNSANLAR YAZIK BE ÇOK YAZIK
asgari ücreti belirleyecek olanlar kendi maaşlarına giderlerine baksınlar kendi vijdanlarıyla muhasebe yapsınlar sonra karar versinler.
yaşasın zalimler için cehennem allah topunuzun gani gani belasını versin
ağlamayın beyler sizler oy verdiniz şimdi seçim olsa yine verirsiniz
MERAK ETMEYİN O 22 TL Yİ DE ZAMLARLA FAZLASIYLA ALIRLAR. BU EKONOMİ YÜZÜNDEN İNTİHARLAR,AİLE GEÇİMSİZLİKLERİ VS. ARTTI. MİLLETTE PSKOLOJİ BIRAKMADINIZ.
762 tl.4 kişilik bir aile olsa,aylık çocukların okula gdiş geliş otobüs ücreti(çocuklar tenefüslerde kantine gitmemeli tabi),babanın işe gidip gelme otobüs ücreti ortalama 200 tl,gecekonduda otursalar 300 tl kira,yakıtları hariç.Elektrik,su,telefon en düşük miktardan 100 tl de bunlar olsa kaldı sana 162 tl.Bunlada mutfak masrafları,kıyafetleri,çocukların okul ihtiyaçları,bol bol yeter.Bayramdan bayrama et yerler ne olacakki ,çocuklar boyunları önlerinde gezer,çocucuğuna birşey alamamak onlara karşı mahçup olup boynu önünde gezmek babaya dokunmaz.Dilenciler bile daha iyi şartlarda yaşıyor.
BR GRAM ALLAH KORKUSU VARMI İÇLERİNDE ACABA YOK EMİN OLUN.
Yazıklar olsun ama siz göreceksiniz Allah korkusu olmayan insanlar gece yarısı size gelende %200 bize geldimi 3+3 bunun hesabını verceksiniz
bukadar zam yapılırmı şimdi millet parayı görünce sapıtacak :D
tüm işciler bende bir asgari ücretli olarak sizlere sesleniyorum bugünden ihtibaren sokaklara inmeye hükümeti purotosta etmeye bu ülkede akpyi istemiyoruz zenginlerin partisi neresi olursa olsun birlikde hareket edelim kan sa kan ölümse ölüm bizler ölürüz ama geride kalanlar akpden kurtulmuş olur şimdi tam zamanı tüm asgari ücretliler herşey sıcağı sıcğına olur
762 tl.4 kişilik bir aile olsa,aylık çocukların okula gdiş geliş otobüs ücreti(çocuklar tenefüslerde kantine gitmemeli tabi),babanın işe gidip gelme otobüs ücreti ortalama 200 tl,gecekonduda otursalar 300 tl kira,yakıtları hariç.Elektrik,su,telefon en düşük miktardan 100 tl de bunlar olsa kaldı sana 162 tl.Bunlada mutfak masrafları,kıyafetleri,çocukların okul ihtiyaçları,bol bol yeter.Bayramdan bayrama et yerler ne olacakki ,çocuklar boyunları önlerinde gezer,çocucuğuna birşey alamamak onlara karşı mahçup olup boynu önünde gezmek babaya dokunmaz.Dilenciler bile daha iyi şartlarda yaşıyor.
elektrige %19 zam yapın asgari ücrete %3 zam yapın sonra oy beklersiniz ekmeğe % 25 zam çay a%8 zam asgari ücrete %3 zam)))))))))))
650 tl kira ödüyorum asgari ücretle çalışıyorum 1 çocuğum var yeter artık adam gibi birşey yapın yeter ya
Dünyada hiç bir başbakam Tayyip kadar zengin olmadı.Kendi ailesini ve yandaşlarını zengin etmedi.Bu devran, bu dünya Fatih Sultan Mehmet'e,Kanuni'ye daha başka kimlere kalmadı ve ne yazık ki sana da kalmayacak.
bu ak partiye oy verenlerin topunun allah belasını versin.ak partiyi başa getirdiler adamlar ceplerine paraları her ay dolduruyorlar lüksün içinde yaşıyorlar.herşeye 100/25 zam yaparlar asgari ücerete geldimmi 100/3 zam yaparlar tüüüüü yazıklar olsun size beter olun emi.işte olan garibana oluyor.
emekliye 10 tl zam,pkklı millet vekiline 3000 tl zam.asgariliye 20 tl zam.eyyyy türk halkı uyanın artık.1 kilo kömüre 1 çamaşır makinesine ülkeyi satıyorsunuz. bu hükümete hakkımı helal etmiyorum.haram olsun.
adamın hiç korkusu yok şüphesi yok. nolur yani % 3 zam yapsa yine halk onu destekler. onun için boş yere ağlıyoruz bize medya ne derse onu yapıyoruz. şimdilik bu adam dünya lideri bizde öyle serap görüntüsüne kapılmışız. itiraz etsek. medya öyle bir anlatırki olayı kendimizi vatana ihanettten muameleye tabii tutmalarına dahi vur ha gardaş vur diye polise tempo tutarız. GEÇMİŞ OLSUN ASGARİ ÜCRETE İLK 6 AY 25 LİRA İKİNCİ ALTI AY 25 LİRA TOPLAM 50 LİRA ZAM ALACAĞIZ BİZ BUNA LAYIĞIZ YARIN SEÇİM SONUÇLARIDA BUNU GÖSTERECEKTİR.
bu askeri ücret tespit komisyonunu derhal isviçreli bilim adamlarına göndermek lazım.. arkadaş bu %3 için nasıl bir araya geliyorsunuz yok hani neyi hesaplıyorsunuz;? hangi zamanda, hangi ülkede yapabiliyorsunuz pes! hayret valla :) ondan sonra neymiş efendim.. ÜLKE EKONOMİSİ BÜYÜYÜOR!!
doğalgaz-elektrik-benzin zamlarına bakılırsa bayaa iyiymiş %3 çok bile
ben yorum yapmıcam.millet kömürünü aldı bu kış.2 ay rahat sesi çıkmaz.seçim zamanı makarnasını bulgurunu alır sesi çıkmaz.makarna diyorum çünkü diğer devletlerin hiçbiri vatandaşına makarna dağıtacak güce sahip değilken bizim padişahımız hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan yandaş halkına makarna dağıtıyo.iki gün sonra israile posta koyar alkış seslerinden asgari ücret zammı kaybolur gider.herkes başbakanıyla gurur duyar mutlu mesut yaşar.ha bu arada oyunuzu akp den esirgemeyin ki seneye zam 2+2 olsun.inşallah beni almazlar bu gece.
yav arkadaş anlamıyorum bu askeri üçreti ayarlıyan arkadaslar 762 ytl kendi bir ay boyunca geçinsinlerde görelim ev kirası elektrik su dogalgaz ev giderlerii 1500ytl geciyor 500ytl altında ev kirası yok neye dayanaraktan 762ytl askeri ücret diyorlar anlamıyorum ALLAH bunları nasıl biliyorsa öyle yapsınlar...ALLAHA havale ediyorum
ben ünv. mezunuyum asgari ücretle çalışıyorum,hiçbir şekilde yetmiyor.hayat şartları çok ağır kiralar elektrik su telefon derken zaten maaşınızın yarısını faturalara harcıyosunuz 1.5 yıllık evliyim henüz çocuğumuz yok çocuk olsa nasıl geçiniriz deyip erteliyoruz.vatandaş geçim şartları yüzünden artık çocuk bile düşünemez durumda yani,ama tok acın halinden anlamaz diye boşuna dememişler.5 bin 6 bin maas alanlarımızda var.ilkokul mezunu olup,oturdukları yerden hiçbirşey yapmadan kurum tüm imkanlarından faydalanarak yaşayan.
oy vermeye devam edin işçi ve memur arkadaşlar, siz oy verdikçe büyüyecek ekonomi!!!
SADAKACILARA OY VERENLER BU SEFER OYLARI ÇİFT ÇİFT ATARSINIZ AKP YE.ALLAH SİZE AKIL FİKİR VERSİNDE AKLINIZI BAŞINIZA ALIN.
ben böyle adaletin işe bak bırak en düşük memur maaşına yükselsin yarısı bile değil.Arkadaş ben daha hiç birşey demiyorum.Ne halleri varsa görsün bu devlet artık umrumda bile değil.Birde memurla asgari ücretli aynı oranda zam yapıyorlar zaten yüksek alan memur dahada yüksek zam alarak farkıda iyice yükseltiyorlar.Her seferinde aynı muhabbet 5 sene sonra en düşük memur maaşı asgari ücretin 3 katı olur.
Diğer Haberler