FİNANS

Asgari ücrette yeni düzenleme!

Asgari ücret 16 yaşından küçükler ve büyükler için belirleniyordu. Hazırlanan ulusal istihdam stratejisinde sınırın 18’e çıkarılması planlandı.

Asgari ücrette yeni düzenleme!

Bu, daha çok kişinin 773 TL değil 673 TL ücret alması anlamına gelecek.

Hükümet işgücü piyasasındaki yapısal sorunların çözülmesi ve işsizliğin kalıcı olarak düşürülmesi hedefiyle hazırladığı, bazı düzenlemeleri işçi tarafında büyük tepkiyle karşılanan Ulusal İstihdam Stratejisi Taslağı’nı tamamladı. Geçen yıl tarafların görüşlerine sunulan ve tartışma yaratan taslak, üzerinde çalışılmak üzere yeniden Bakanlığa çekilmişti. Gelinen noktada strateji belgesine son rötuşların yapıldığı ve kısa süre içinde yayınlanacağı öğrenildi. Gelişmeyi doğrulayan Çalışma Bakanı Faruk Çelik, “40 hedef, 57 politika ve 205 tedbirden oluşan Ulusal İstihdam Stratejisi Taslağı’nı hazırladıklarını ve yakın zamanda yayınlanacağını” söyledi.

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası’nın (İNTES) 163’üncü geleneksel toplantısına katılan Bakan Çelik, şöyle konuştu:

“Ulusal İstihdam Stratejisi Taslağı’nı tamamlamış bulunuyoruz. Şu anda Kalkınma Bakanlığı’nda son değerlendirmeler yapılıyor. Yakın zamanda yayınlanacak. Ardından da 2 yılda bir gözden geçirilecek. 2023 yılında, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında işsizliği yüzde 5’e indirme hedefimiz var. Ayrıca bilişim, finans, inşaat, sağlık, tarım, tekstil, turizm sektörlerine ilişkin 40 hedef, 57 politika ve 205 tedbiri belirledik” diye konuştu.

4 temel başlık, 40 hedef

Söz konusu Ulusal İstihdam Stratejisi Taslağı, geçen yılın ortasında tarafların görüşlerine açılmış ancak özellikle esnek çalışma modelleriyle ilgili içerdiği düzenlemeler nedeniyle işçi kesiminden büyük eleştiri almıştı.

O günden bu yana süren çalışmalarda sona gelinirken, Strateji Belgesi ‘eğitim-istihdam ilişkisi’, ‘işgücünün esnekliği’, ‘özel politika gerektiren gruplar’ ve ‘sosyal yardım alan kesimlerin çalışma hayatına sokulmasına’ ilişkin 4 temel eksenden oluşuyor. Bu 4 temel başlık altında 40 hedef belirlenmiş durumda.

Belgeye göre taşeronluk sistemindeki bazı kısıtlamaların kaldırılmasından, kısmi çalışma sözleşmelerinin kolaylaştırılması, evden veya uzaktan çalışma denilen esnek çalışma modellerinin getirilmesine kadar çok sayıda düzenleme hayata geçirilecek. Ayrıca geçen yıldan bu yana tartışma konusu olan Kıdem Tazminatı Fonu kurulmasına dönük hedef de strateji belgesinde yerini almış durumda.

Daha önce gündeme geldiğinde en fazla eleştirilen konuların başında gelen ‘asgari ücrette yaş sınırının yükseltilmesi’ bölümü de, tamamlanan strateji belgesinde yer almış durumda.

Buna göre asgari ücretin belirlenmesinde 16 yaş sınırının değiştirilmesi başlığı da bulunuyor. Bu değişikliğin yaş sınırının 18’e çekilmesi olduğu biliniyor. Böylece 16-17 yaşındaki çalışanlardan binlerce kişi daha düşük asgari ücret almak zorunda kalacak. (GÜLÜMHAN GÜLTEN / VATAN)

Okuyucu Yorumları104 yorum
 • 2 Oy
  aslında 25 olmalı ekonomi canlansın 25 üstüne asgari ücret verilmeli nufus çok o yüzden anca kurtarır :D
 • 2 Oy
  Çocuk işçi çalıştırma politikasını körükledikçe körükleyin bakalım. Adam milyon dolarlık evde yaşar, çocuğuna aylık verdiği harçlık işçisine verdiği asgari ücreti kaç kez katlar ama acaba ne yapsam da daha ucuz işçi çalıştırsam derdine düşer. Nefret ediyorum bu düzenden! Benim ruhum komünist sanırım :)
 • 2 Oy
  Ey Maliye bakanı çek git geldiğin yere düş bu çalışanın yakasından.
 • 2 Oy
  olur mu arakadşlar durmak yola yola devam oy verenler size az bile siz musallat ettiniz bunları bizim başımıza
 • 1 Oy
  İŞÇİNİN EMEĞİNİN HAKKINI TERİ KURUMADAN VERİNİZ ÖĞÜDÜNÜ,AKP HÜKÜMETİ SADAKA OLARAK ALGILAMIŞ OLSA GEREK Kİ AÇLIK SINIRININ 1000 TL PLDUĞU MEMELEKETİMDE İNSANLARIN BİR AYLIK EMEĞİNİN KARŞILIĞI OLARAK BU SINIRIN ALTINDA BİR ÜCRET HAK GÖRÜLÜYOR. AMA BU İNSANLARA MÜSTAHAK,BUNLAR DEĞİLMİ SEÇİM ZAMANLARI OY UĞRUNA AKP LİLERDEN DAHA ÇOK ÇALIŞAN,MAKARNA VE KÖMÜRE OYUNU SATAN VATANDAŞLARIMIZ?
 • 1 Oy
  yürü bee kim tutar seni akp
 • 3 Oy
  Bekar bir insan tek başına bile o para ile geçinemez kaldı ki birileri en az 3 çocuk yapın diyor sanki avrupa'da ki gibi çocuk başına para veriyorlar. Bu ülkede zengin daha çok zengin fakir daha fakir oldu kim ne derse desin, enflasyon %5 - 10 arası çıkıyormuşmuş o yüzden çalışana aynı oranda zam yapılıyormuş külahıma anlat 2 sene önce 100 tl ye marketten aldığım poşet 4 idi şimdi 2 poşet bile zar zor alıyorum demek ki yıllık enflasyon en az %25 !!! Halkın her yıl alım gücü %20 düşüyor zaten sıkıntılı olan vatandaşın beli iyiden iyiye bükülüyor hükümetin para toplayacağı kaynak bulması lazım.
 • 0 Oy
  BUDA YENİ VERGİ DEMEK OLUYOR YANİ
 • 1 Oy
  asgari ücretle çalışan bir insanın maaşının yarısı doğalgaza gidiyor.kalan yarısının tüm giderlere yeteceğini sanmıyorsunuz herhalde.düzenleyecekseniz maaşı arttırın.asgari ücretten vergiyi kaldırın.yaş 18 olsa ne olur 20 olsa ne olur.
 • 1 Oy
  ondan sonra değil Avrupa birliği ABD üyesi oluruz artık...
 • 1 Oy
  ulan zaten evi olmayan evlenemiyor,adam 700 tl maaş alacak 400 tl(yine insaflı yazdım) kiraya verecek geri kalan 300 tl ile ev geçindirecek ha...yav bu adamın karısıda çalışsa ne olacak 700 tl de o alsa eder 1400 tl bu parayla 4 kişilik bir ailenin sadece kira,elektrik,su doğalgaz,telefon gideri belki ödenir,bu insanlar ne yer ne içer hiç mi giyinmez insaf be insaf ben BOŞBAKANIN YERİNDE OLSAM HALKIMA LAYIK GÖRDÜĞÜM BU ASGARİ ÜCRET NEDENİ İLE SOKAĞA ÇIKMAYA UTANIRIM BİDE KALKMIŞ PİŞMİŞ KELLE GİBİ SIRITIP 3-5 ÇOCUKTAN BAHSEDİYOR...
 • 1 Oy
  allah belanızı versin ne diyelim.işsizliği,yoksulluğu,fakirliği bununla çözeceksiniz.bekar olmamıza rağmen zor geçiniyoruz evli olnlar nasıl geçinecekler.
 • 1 Oy
  valla ne diiim isterseniz asgari ücreti 250 TL yapın herkes işli olsun
 • 1 Oy
  "Eskiden kriz vardı, ülke batıyordu şimdi ülke kalkınma çağında, dünyada söz sahibi, ekonomi çok iyi" diyen bir fanatik kesim var. Bu fanatikler ne insanların temel ihtiyaçlarına yapılan zamları nede insanların gelirlerinin düşmesini görmezler göremezler. Çok merak ediyorum şuanki iktidar %70 oy alsa memleket dahamı güllük gülistanlık olacak? Yoksa Zenginler daha zengin fakirler dahada mı fakir olacak?
 • 1 Oy
  ne alakası var oy artırmakla mantıgı olan ınsan oymu verır?sayın ıktıdar partısı neden memur maaslarıyla ıscı maaslarını esıtlemıyorsunuz?kamuda ve ozelde herkesı sınıfına ve bransına gore maas sıstemıyle calıstırsanız bırde ıscı bulma kurumlarında adam gıbı ıs yapsanız hıc bır sorun kalmaz.yaw daha dogudan elektrık parası alamıyorsunuz bırde yonetıcılık yapıyonuz needır bu yahu?herseyı yapıyorsunuz her turlu adaletsızlıgı yapıyorsunuz.boyle bır adalet sıstemı olmaz komunızmı arar oldu turk mılletı ne serefsız yonetım arkadasım bu.danısmanlık yapan cocuklarınız neden askerı ucret almıyor?
 • 1 Oy
  Yaşasın fakir fukara garip gureba iş sahibi olacak.Hep beraber yoksul yaşayacağız.Ben en iyisi dağa çıkayım.Dirimize saygı yok bari ölümüze sahip çıkarlar.
 • 1 Oy
  serefsızler yaaaaaaaaaaaa bedava calısalım ozaman praya iytıyacımız yok
 • 1 Oy
  doğruyu söylemek gerekirse eger asgari ücret düşerse bu ıktıdar tekrar basa gelırse bu mılletherseyı hakedıyor demektır::)))))))))
 • 1 Oy
  bu şerefsüzler bu ülkenin başın da iken her sey olur gedü maaş ları neden eksilmiyo bunların
 • 0 Oy
  Eeey partim,sayın başkanım Kılıçdaroğlu.Uyanın artık,silkelenin.Atın üzerinizdeki ölü toprağını.Güzel ülkem Türkiyem gitti gidiyor .com gibi oldu.Dökülün sokaklara.Bırakın açılışları luzumsuz gezileri.Tutun artık size güvenen bu halkın elinden.Güvenimizi boşa çıkarmayın.Yoksa Türkiye Cumhuriyeti,tayyip imparatorluğu olacak.''Görünen köy kılavuz istemez'' ata sözü doğru çıkacak.Görün işte,sıra asgari ücretlide.Artık ne diyeyim,sözün bittiği yerdeyiz.
 • 2 Oy
  BU HALKI İLK OLARAK EMPERYALİST TÜSİAD ÇETESİNİN KUCAANA ATAN ÖZALDI AMARİKAN GAVURU İMHA EDİVİRDİ ÇÜNKİ İŞİ BİTMİŞTİ AMARİKAN GAVURU İŞİNE YARAMAYANI YAŞATMAZ 2.Sİ TAYYİP OLDU HALKI TÜSİADIN KUCAANA YASAYLA ATI VİRDİ BAK DİKKAT EDİN ARTIK HALKI YASA YOLUYLA SÖMÜRÜYORLAR ! BURASI ÇOOK ÖNEMLİ! DEVLETİN HALKINI SÖMÜRÜYE KARŞI KORUMASI GEREKİRKEN TAM TERSİNİ YAPIYOR ! Bİ ŞEY DAHA VAR BU ÜLKENİN İLERLEMESİNİ VE GELİŞMESİNİ İSTİYOSAN ASGARİ ÜCRETİ YÜKSELTECEEN YOKSA Bİ ARPA BOYU YOL ALAMAZZSIN ! BUNU HERKES BİLDİĞİ HALDE KİMSE KIÇINI KIPIRDATMIYO.
 • 0 Oy
  fazla bile bunlara 225 tl 25 kuruş yeter haydi bidaha bidaha bidahahahahaah
 • 0 Oy
  amaç istihdam sağlarken bireylerin:gerek 16 yaşında gerekse daha yukarı yaşta olsun sosyal yaşamın öngördüğü şartlarda insanların aldıkları ücretin insanca yaşayacak seviyede olmasıdır günümüzde yoksulluk sınırının 3000tlye açlık sınırınında 1500 tl ye ulaştığı bu günlerde asgari ücretin yeterli olup olmadığı zaten tartışılamaz birde istihdam sağlama amacı güderek bu ücretin daha aşağı seviyelere çekilmesi oldukça düşündürücüdür istihdam tabiki olsun ama alınacak ücretlerinde ülke şartına uyması gerekir yoksa insanlar adeta karın tokluğuna çalışan modern köleler olurlar
 • 0 Oy
  bakıyırum bazı kendine bilmezler asgari üçretliye kömür makarna almakla suçluyorlar asıl bu memelekette madalyayı asgari üçretliye verecekler calmasını bilmes üçkağıdı bilmez bilse saten asgari üçretle calışırmı sanki geçmiş zamanda erbakan hariç hanki parti zamyaptıda biz almadık yaşı müsait olmayanlar yazmasın sütünü içsin yatsın
 • 0 Oy
  japon askeri kafalı adamların yapabileceği çözüm budur malesef. emeklilik yaşı 65' e çıksın 18 yaş muhabbetine istinadende gider yükünü düşürürsek düşük maliyetli çalışan alımı artar düşüncesi yanlıştır.
 • 0 Oy
  bu kadar garibanın hakkını yiyp ahını alıp nasıl öleceksiniz merak ediyom tıpkı firavun gibi birgün çıkacaklar mezardan teers:)
 • 0 Oy
  şimdi iş ilanlarıda değişecek desenize.doyumsuz işverenler 18 yaşından küçük eleman aramaya başlıyacaklar artık, 35 yaşından sonra iş bulmak mucize oldu zaten birde bu 18 yaş olayı tuz biber oldu!!
 • 0 Oy
  hakediyosunuzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
 • 0 Oy
  bu devlet yıllardır zaten asgari geçimlinin aldığı parayı düşürmekle ayakta kaldı kölelik devrini yaşatıyorlar açıkcası zaten 773 lira az bir para veryorlar onuda artırmk yerine neresinden ne yapsakta kıssak diye politika üretiyorlar hiç dönüp kendil aldığı maaşlarda kısıtlamaya gitmek işlerine gelmiyor peygamberimizi bir sözü vardır .bismillahirrahmanirrahim aç padişah milletini doyurmak için çalışır tok padişahlar kendi rızıkları için çalışır
 • 0 Oy
  "Eskiden kriz vardı, ülke batıyordu şimdi ülke kalkınma çağında, dünyada söz sahibi, ekonomi çok iyi" diyen bir fanatik kesim var. Bu fanatikler ne insanların temel ihtiyaçlarına yapılan zamları nede insanların gelirlerinin düşmesini görmezler göremezler. Çok merak ediyorum şuanki iktidar %70 oy alsa memleket dahamı güllük gülistanlık olacak? Yoksa Zenginler daha zengin fakirler dahada mı fakir olacak?
 • 0 Oy
  vatandaşa ne zaman verdiki bu hükümet, hep aldı, hala da almaya devam. durmak yok tabiki....!!!
 • 0 Oy
  yazıklar olsun hiç vermeyin daha iyi 100 lira zam vermedin ama 100 lira aldin bravo akp
 • 0 Oy
  RTE ve EKONOMİ KURMAYLARI HANİ NOLDU,MİLLİ GELİRDEN KİŞİ BAŞINA DÜŞEN PAY 15 BİN DOLARLAR NOLDU.İMF ye yalanya 5 milyar verdinizdi noldu.para boldu suyunu çekiyor değilmi rte.suriye göçmenlerine gariban vatandaşın paralarını harcayın.Ama yukarda ALLAH var.bu millette aldığınız beddualardan kaçamayacaksınız.
 • 0 Oy
  askeri ücrete devam hedef 4 çocuk yazıklar olsun,insanlarla dalgamı geçiyorsun sen tayyip kendine gel,özel sektörün köpeği olma, adam gibi adam ol artık yeter.canımıza tak etti 5 ay geçti ne sözleşme belli nede birşey hertarafı kendine benzettin ANAMIZI ağlattın ,senin siyasetin bu ise sanada yazık senin politikan belli kendince zenginden al fakire ver ama yannış sağlarda oynuyorsun sen dargelirliden alıp dar gelirliye vermeye çalışıyorsun,senin yapacağın siyasetinde,politikanında ta içine edeyim.
 • 0 Oy
  İŞÇİ PERİŞAN,MEMUR PERİŞAN,SANAYİCİ PERİŞAN ,ÇİFÇİ PERİŞAN,BOŞ GEZEN PERİŞAN,YA ANLAMADIĞIM PEKİ BUNLARA KİM OY ATTI? BİR TEK ADAMIN KENDİ RAHAT 2. GEMİCİĞİ ALMIŞ OY ATANIN ALLAH BELASINI VERSİN ::
 • 0 Oy
  ileriyi görmeyen gözler bakar kördür tayyip bey ilerisi için çalışıyor akp ye destek olun
 • 0 Oy
  773 tl ne kadar çok büyük bir rakam ki gö.lerine pardon gözlerine battı dicektim.asgari ücreti 600 tl yapmazsanız adam degilsiniz.
 • 0 Oy
  bunlara helal olsun oyumuzu alır başka memlekete gideriz bizde
 • 0 Oy
  Siz Şimdi Aylık 800 TL alan asgari ücretliyi İŞİ VAR DİYEMİ ? hesaplıyorsunuz.Yani 4 kişilik bir aile ayda 800 TL ile geçinir diyorsunuz KABÜL, KABÜL de EMEKLİ AYLIKLARINA 4.000 TL ZAM yapıp 8,500 TL çıkaran sizler EVİNİZDE KAÇ KİŞİ YE bakıyorsunuz,yoksa siz 42 kişillik bir aşiretemi bakıyorsunuz da emekli maaşlarınıza bu kadarcık ZAM yapıyorsunuz (800 tl= 4 kişi 8500 tl=42 kişi ye tekabül eder hesabı ile) PARDON ..Miletvekili aylıgınız hariç ... hariç degilmi ? yoksa Emekli aylığı + Milletvekili aylığı 22.000 TL mi yapıyor YANLIŞ HESAPLADIYSAM KUSURU BAKMAYIN..
 • 0 Oy
  BU %75 APTAL OLAN BİR MİLLETTE YAŞAMAK NE BÜYÜK ŞANSSIZLIK ALLAHIM....NE OLUR KURTAR BENİ. YA DA BU AKP VE YANDAŞI OLAN CUNTAYI GAHHAR SIFATINLA HELAK EYLE .İŞİMİZ SANA KALDI YARABBİ.........))))) İNSANCA YAŞAYALIM ŞU MEMLEKETTE....ŞEREFSİZLER KENDİ MAAŞLARI OLDUĞUMU KEPÇE İLE ZAVALLI GARİBAN HALK OLDUMU ÇAY KAŞIĞI İLE VERİYORLAR Kİ AÇLIK ÇEKEN HALK KAPİTALİST REJİMİN UŞAĞI OLSUN ........
 • 1 Oy
  iş var ama geçinebilecek kaddar yok

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın