Asgari ücretten vergi alınamayacak

4 parti anlaştı, yıllardır tartışılan asgari ücretten vergi alınmaması konusu hayata geçiyor.

Asgari ücretten vergi alınamayacak

AK Parti, CHP, MHP ve BDP'nin uzlaşmasıyla yeni Anayasa 'nın sosyal güvenlik ve adil ücret maddesine ‘asgari ücretten vergi alınamaz' maddesi konuldu.

Asgari ücret ten vergi alınmaması, yeni Anayasa ile hayata geçirilecek. “Sosyal güvenlik ve adil ücret hakkı” maddesinin ele alındığı yazım komisyonunda, BDP'nin önerisine AK Parti, CHP ve MHP'nin de destek vermesiyle sağlanan sürpriz anlaşma ile “asgari ücretten vergi alınmaz” hükmü, yeni anayasa metnine girdi.

TBMM Uzlaşma Komisyonu bünyesinde oluşturulan ve AK Parti'den Ahmet İyimaya, CHP'den Süheyl Batum, MHP'den Oktay Öztürk ile BDP'den Sırrı Süreyya Önder'in görev yaptığı yazım alt komisyonu dünkü toplantısında, “Çalışma, sosyal güvenlik ve adil ücret hakkı” ile “Devletin Ekonomik ve sosyal görevlerinin sınırı” başlıklı maddeleri ele aldı.

AK Parti ve MHP'nin devletin ekonomik ve sosyal yükümlülüklerini “ekonomik yeterliliği ölçüsünde” yerine getirmesini öngören mevcut anayasa hükmünün korunmasını istediği toplantıda, CHP ise devletin, eğitim, sağlık, konut, eğitim haklarıyla ilgili yükümlülüklerinden mali kaynaklarının yetersizliğini ileri sürerek kaçınamayacağının açık biçimde madde metnine yazılmasını talep etti. Taraflar arasında görüş birliği sağlanamayınca konuyla ilgili üst komisyonun karar alması görüşü benimsendi.

“İş güvenliği ve adil ücret hakkı” maddesinin görüşülmesi sırasında ise partiler arasında sürpiz bir anlaşma sağlandı. BDP'nin asgari ücretin vergi dışı bırakılması önerisine AK Parti, CHP ve MHP'nin de destek vermesiyle, “asgari ücretten vergi alınmaz” hükmü yeni anayasa metnine girdi. Komisyonda, “Herkes çalışma, dinlenme, insan onur ve haysiyetine uygun yaşam sürdürmesini sağlayacak düzeyde bir adil ücret hakkına sahiptir. Hiçkimse yaşına ve gücüne aykırı işte çalıştırılamaz. Devlet, çalışanların yaptıkları işe uygun adil bir ücret elde etmek, sosyal yardımlardan yararlanmak, yaşam düzeyini yükseltmek ve çalışanları ve işsizleri korumak, işsizliği önlemeye elverişli bir ekonomik ortam yaratmak, iş güvenliğini korumak için gerekli tedbirleri alır. Asgari ücretin tespitinde çalışanların geçim şartları ile ekonomik durumu gözönünde bulundurulur. Asgari ücretten vergi alınamaz” fıkraları üzerinde mutabakat sağlandı.

Para kime kalacak?
Brüt asgari ücret 940.50 lira, neti 739.79 lira. Asgari ücrette 200.71 liralık kesinti yapılıyor. Kaldırılacak vergi tutarı 125 liraya denk geliyor. Peki bu kime yarayacak? 125 lira işçiye mi verilecek, işverende mi kalacak yoksa iki taraf arasında paylaştırılacak mı? Bunların cevabını devletin izleyeceği politika belirleyecek.(VATAN)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 76 yorum
PATRONLARIN GÖZÜ DOYMAZ ONUDA İSTERLER
bu ne ya asgari ücretten vergi almıcaz diyolar oradan almadığı vergiyi benzine yükler nasıl olsa bunlar...
Sayın vatandaslarım, Asgari ücrette vergi alımaması hiç iyi bir sey değil o vergiyi devlet bir sekilde almak zorunda cunku milletvekillerinin bir tanesinin yıllık maliyeti 1 bir trılyon tl dir,(sorana ayrıntılı acıklama yapılır,)ben sigara içmem,içki içmem,ama zamlara her zaman karsıyım,asgarı ücretten vergi alınmaması demek zenginin ekmeğine yağ surmektır,cunku zenginler trilyonlar kazanır luks içinde yasarlar ve kendilerini asgari ücretten çalısıyor gösteriyorlar,yada goturu usulde senelik 2500 tl vergi veriyorlar ,vergi adaleti ulkemızde yoktur, Saygılarımla,
bu ücreti belirleyenlerden nefret ediyorum
İşçiye verilen paradan kesinti yapılarak devlete aktarılıyor, bu durumda 125 lira vergi tutarı da, maaşından kesinti yapılan işçiye verilmeli, hak adalet vve hukukun olduğu yerde bu böyle olmalı. Ancak sanmıyorum işçiye verileceğini. ,Alışmışlar birbirlerinin sırtlarını sıvazlamaya, o para gene kodamanalrda kalacaktır...
1000 TL den vergi alsan ne almasan ne.1000 TL ye kefen alınamadığı için Allah acıyorda belki asgari ücret kefen alabilecek duruma gelir diye çalışanın canını almıyor.
Asgari ücretten emekliden kısaca işciden vergi alınmamalı..
nihayet muhalefet ve hükümet millet için bişey yapmış geç bile kalınmış bir yasa bence.fark tabiiki işçiye verilmeli Allah aşkına 2 çocuklu 1 aile 750 tl ile nasıl geçinir????gençler evlenemiyor kız vermiyolar kendine mi bakacak karısana mı????eş çalışması iyi fakat doğum oluyor hastalık oluyor ,iş hemen bulunmuyor kadının çalışması hep sıkıntılı anlıycanasgari ücret 1.0000tl olmalı!!!!!!!!
Zaten asgari ücretten sigortası ödenenlerin hiç biri bu ücreti almıyor saçma sapan bi kanun olur önce herkesin gerçek ücretinin belirlenmesi ve o ücret üzerinden ödenmesinin sağlanması gerek iş veren o parayı cebine atacak başka bişi olmayacak.Asgari geçim indiriminde olduğu gibi. o yıl o kadar eksik zam aldık......İşverenlerin gözünde o vergi işçiden kesilen değil kendi ceplerinden çıkan şu anlayışın yerleşmesi lazım asgari ücret bürüt değil net telaffuz edilmeli...Ak parti kanunu işverene çıkartıyor bide utanmadan işçiye yarıyormuş gibi işçiyi sevindiriyor.
bu asgari ücret,miktarı belirleyen o bakana verilmelidir.görsün o zaman.
konu geniş vergıyı verseler yine zamlarla eşitlerler ,am o para tabiki işçinin hakkı zaten firmalar işçi adına devlete ödemıyormu..işçinin hak rttiği parayı tartışmaları bıle saçma mantıklı düşünecek olursak, ama bildiğim bişey var hayat zor dahada zor olacak .. sonumuz hayır olsun ..
o zaman herkez asgari ücretten çalışır
herşeyin kararını veriyorsanız para kimde kalıcak maddesini niyee tam bir karar vermiyorsunuze eksik kapı açmayı ne kadar seviyoruz
OZAMAN İŞ VEREN ASGARİ ÜCRET GÖSTERİR,BUNU NASIL ÖNLEYECEKSİNİZ, İŞVERENİN İŞİNE GELİR BUKADAR ÇALIŞMAYA İHTİYACI OLAN İNSANLAR NE DİYEBİLİYORKİ,BENİM ÜCRETİM AZ DEME ŞANSI VARMI KAPININ ÖNÜNE KOYULACAĞI İÇİN SESİNİ ÇIKARAMIYOR.ÇOK SAÇMA SAPAN GERİ KAFALI YASALAR ÇIKARIYORSUNUZ.SİZ NE YASASI ÇIKARIRSANIZ ÇIKARIN,KİŞİLERDE BUNUN BAŞKA BİR KURTULUŞ YOLUNU BULUYOR MUTLAKA.YASALARINIZ KANUNLARINIZ BOŞUNA OLUYOR,ÇIKARDIĞINIZ YASALARA KANUNLARA,İLK BAŞTA SİZLER UYMUYORSUNUZ.
asgari ücret vergui dışı olursa asgari geçim indirimi de otomatikman yürürlükten kalkacak demektir.
Yeni Anayasa ya işçiler artık evet basar.Ama diğer federasyon,özerklik, başkanlık gibi maddeler de bize yedirilir.Güle güle kullanın.
işçi yine 739 tl alır.bundanda vergi kesilmez.:)
devlet asla ezilen emekçinin yaanında olmaz..onların düzeni kapitalist emek sömürüsü düzeni abd düzeni bu anlaşma fos oğlu fos..thy ından sırf özlük hakları için mücadele ettikleri için işinden atılanları görsün işçi düşmanları palavra sıkmasınlar..thy ndan asla bilet amlam herkesede eşime dostuma da söyledim..haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır..meclisde ve kamu dairelerinde kurumlarında koltuklarında bir sürü dilsiz şeytan var..allaha havele ediyorum
125 liralık tutar bence işçiye verilmeli zaten ödenilen vergiler işçiden kesilmiyor mu
hükümet patronda kalacak derse, o hükümetinn..
o zaman herkes asgari ücretten çalışır
asgari ücretikaldırsın lar memur maaşı desinler asgari kelimesi beni delirtiyor maaş kelimesi de delirtiyor ozaman ned eseler yok olmadı kölelik ücreti desinler ha bu oldu ne veriyor sun asgari ücretliye bide vergi mi varmış
İsteseler ; bu anayasa maddesini 10 dk da değiştirirler .Amaç yeni Anayasaya koyup asgari ücretlilerden Anayasa referandumunda ve seçimlerde evet oyu almak makarnayı bile menfaat karşılığı veren bir sistemden ne bekliyorsunuz ki.? Uyanın.
bundan doğacak bütçe açığı doğalgaza elektiriğe zam olarak gene bize gelecek hep alavere dalavere
ağlamak istiyorum...
!!!!!!!!!!!!!!! işçileri düşündüklerinden değil ; bu yine işverene yarayacak !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
işçiye bile kalacak olsa göz boyamadan başka birşey değil, terör yüzünden reyting kaybeden iktidar bu tarz yollara başvuracak tabi ki, 125 liraymış, siz gelen zamlara bir bakın, devede kulak mı artık tüy mü karar verirsiniz.
bunu başka türlü çıkarırlar inanmayın
yalandan kim ölmüş nefes alma vergisi bile çıakarcak akp çetesi ve elebaşı boşversenize
zaten 4 cocukludan alınmıyordu. 1 çocuk ve eşi çalışmayandanda 30 tl alınıyordu kalktığı iyi olduda emme ve lakin fakat , asgari ücretten çalışan yokki. bodro üzerinde asgari ücret. rakamlar gerçek bordroya yansıyınca vergi daha çoğlacak ama. kül yutarmı yutmazmı hükümet bilemeyiz.
Vergi işverene kalacaksa hiç kaldırmayın vergiyi bari baronlar yerine devlete gitsin. Yok işçiye kalacaksa sonuna kadar destekliyorum.
EV KİRASI 550 TL ORTAK GİDER 60 ELEKRİK 45,5 TL SU 23,5 ZIKKIM YE ASGARİ ÜCRETLİ HEY HEY NA NA NA ELLERİN MALI KARANFİL DESTE GİDER SABAHTAN GÖRDÜM SENİ HA HU VEY DIM......
bekar bir işçinin ödeyeceği veri 119 tl asgari geçim indirimi 70 tl geriye kalan 49 tl vergi olarak devlete ödeniyor.devletin bu yasayı çıkartmasıyla işçinin karı 49 tl olacak.çok büyük bir rakam deil.
Önemli olan bundan doğacak bütçe açığı nasıl doldurulacak.Akaryakıta,içkiye,harç ve motorlu taşıtlar vergisine zam yapacaksa hiç yapmasın daha iyi.Daha adil,denetleyici ve ciddi bir vergi sistemi getirilmeli.
ekmekten bile vergi aliyorsunuz kandırmayin
TABİKİ PATRONA KALACAKTIR. İŞÇİ BU ÜLKEDE NASIL OLSA ÇOOOOKKKK ZENGİN YA EN FAZLA VERGİ VERENYA ONDAN DOLAYI.(KUYUMCULAR İLE DOKTORLARA VB... AYIP OLUR ONLAR NE KAZANIYORLAR Kİİ...)
patrona kalırsa, o patronu yararım..
herkes asgari ücretten çalışma gösterecek. piyasada 5000 lira maaşla çalışan bile asgari ücretten maaş gösteriyordu zaten. daha az vergi, daha az sigorta pirimi için. şimdi iyice kötü oldu.
dobra dobra vergi benim ücretmden kesilip, vergi sorumlusu işveren devlete ödemek zorunda ise tabi ki vergi tutarının net ücretime eklenmesi lazım. aksi halde bu para işverenin kasasını girer...bize hiç bir faydası olmaz. böyle düşünülürse ortalık fena karışır... sendikalar ayaklanır, mahkeme hop kardeşim demek zorunda kalır...
işverenler için iyi olur. bu tutar işverenin cepine kalır. yine işçisine aynı maaşı öder. zaten birçok işyeri ya asgari ücret gösteriyor maaşları veya olduğundan çok daha düşük. bu nedenle karar çıkartılırken dikkatli olunmalı, yarar sağlar mı ne kadar sağlar düşünülmeli. Bence asgari ücretten vergi kaldırılmamalı ve bu alınan vergi tutarı kadar TL, çalışanın hesabına Devlet tarafından yatırılmalıdır.
yasayı bdp teklf ediyor.yazık size bdp kadar olamadınız.
Diğer Haberler