Asgari ücretten vergi kalkıyor

5 milyona yakın asgari ücretliyi yakından ilgilendiren vergi konusunda hükümet, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na destek verdi.

Asgari ücretten vergi kalkıyor

Asgari ücretin üzerinden alınan Gelir ve Damga Vergisi'nin kaldırılmasıyla birlikte 739 lira olan maaşa ilave 60 lira daha katkı sağlanacak. AK Parti, CHP, MHP ve BDP bu konuda uzlaşma sağlarken devlet 3,7 milyar liralık alacağından vazgeçmiş olacak.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun asgari ücretten vergi alınmaması yönündeki kararına, hükümetten destek geldi. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, komisyonun kararının yanında olduklarını belirterek, "Bütün partiler sıcak bakmış, biz de sıcak bakarız." dedi. Asgari ücretin vergi dışı bırakılmasıyla doğacak farkın işçiye yansıtılması gerektiğini kaydeden Çelik, "Vergi alınmayınca işçiye kalacak. Asgari ücretin vergi dışı kalması demek, işçiye bir verginin yansımaması demek." ifadelerini kullandı. Böylece asgari ücretin vergi dışı bırakılmasıyla birlikte devlet 3,7 milyar liralık alacağından vazgeçecek. Bu para asgari ücret üzerinden maaş alanlara doğrudan yansıyacak, asgari ücrette de artış olacak. Asgari ücretten şu an 53,42 TL Gelir Vergisi ile 6,21 TL Damga Vergisi kesiliyor. İşçinin eline net olarak geçen 739 TL'nin üzerine 60 TL daha eklenmiş olacak.

Meclis'te çalışmalarını sürdüren Anayasa Uzlaşma Komisyonu, 4 partinin uzlaşmasıyla asgari ücretin vergi dışı bırakılması yönünde karar almıştı. Ancak, bu paranın kime kalacağı tartışma konusu olmuştu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, asgari ücretten verginin kalkması ile ortaya çıkacak farkın kimde kalacağı tartışmalarına noktayı koydu. Bakan Çelik, "Bu para işçide kalacak." dedi. AK Parti, CHP, MHP ve BDP dar gelirlinin mağduriyetini gidermek için Anayasa'nın sosyal güvenlik ve adil ücret maddesine "Asgari ücretten vergi alınamaz" hükmünü koyma kararı almıştı. Böylece uzun yıllardır tartışma konusu olan asgari ücretten verginin kalkması konusunda ilk kez somut bir adım atıldı. Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun bu çalışmasına hükümet de destek verdi. Çalışma Bakanı Çelik, çalışmaya sıcak baktıklarını söyledi. Bakan Çelik, bir işçinin 750 lira ile geçinmesinin ne demek olduğunu çok iyi bildiğini ifade ederek, "Bütün bunları biz de yaşadık. O yüzden işçiden yanayım. Asgari ücrette uzlaşma nasıl oldu? Yüzde 3+3 bekleniyordu. Ne oldu, yüzde 12,37'ye çıkıldı. Çünkü asgari ücret 600 lirada kalmasın, hiç olmazsa 750 lira olsun dedik. Başbakan'ımız da bu konularda oldukça duyarlı." dedi.

Çalışma Bakanı Çelik, asgari ücretin vergi dışı tutulmasıyla oluşacak farkın işverene kalmasına ise karşı çıkarak, "Bütün partiler sıcak bakmış, biz de sıcak bakarız. Vergi kime kalacak? İşveren zaten veriyor. Vergi alınmayınca işçiye kalacak. İşveren bize kalsın diyor ama asgari ücretin vergi dışı kalması demek, işçiye bir verginin yansımaması demek. Patron zaten veriyor. Kime gittiği önemli. Vergi devlete giderken işçiye gidebilir mi diye çalışma yapmışlar. Biz de sıcak bakarız. Mali politikalar açısından başka bakanlıkları da ilgilendiren bir durum var tabii. Maliyeti 3,7 milyar lira civarında. Bundan vazgeçilmesi için başka kaynak bulunması gerekiyor." diye konuştu. Uygulamadan Türkiye'de asgari ücretle geçinen 5 milyon kişi faydalanacak.

(ZAMAN)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 65 yorum
YORUMLARA BAKIYORUM ŞAŞIRIYORUM. HÜKÜMET İYİLİK YAPSA DA KÖTÜ. KEŞKE YAPMASAYDI.
739 olan asgari üçret 799 olucak saygı deger yarumcular bunu bu hukumet veriyo devlet düşünüp böyle bir calısma yapmıs daha önceden bunu da alamıyordunuz lan ne nankör bi vatandaş olduk ya yaranmıyor sizlere.
değişen birsey olmıyacak ne yazıkki. devlet verecek 1000 tl alan adam elden 260 alırken 200 almıs olacak. denetim olmadıktan sonra hic kesinti yapmasan ne yazar. işveren ne diyorsa o olacak. bazıları da kalkmıs işveren olsanızda anlasanız gibisinden laflar etmiş. sen şuan ki hayat standartlarını bırakıp 1 ay işci yerine gec asgari ücrete biryerinden ter akana kadar çalış sonra aldıgınla evinde ac otur.denemesi bedava işveren efendi. ihbar et
asgari ücretin gelir vergisi 119,91 TL, Damga Vergiside 6,21 TL. Toplam 126,12 TL. işverene de kıyak geçilmiş. anlaşılan.
iki tane çelik (ömer+faruk) uyututorlar bizi....
işveren hayatta vermez asgari geçim indirimini bile vermiye yanaşmıyor.
yerinde bir karar olur.işçi kardeşlerimin gözü aydın.
KALDIRDIĞI AN ASGARİ ÜCRETLİ GÖZÜKÜP DAHA İYİ MAAŞ ALANLAR 65 İLA 113 tl ARASINDA ZARARA GİRECEK PEK SAYGIDEĞER BAŞBAKAN BUNUDA DÜŞÜNSÜN
60 tl vereceğine hiç verme lazım değil
tühh ya allah razı olsun..adiler....hepiniz bizim vergilerimizden dünyanın parasını alıyorsunuz..birde lütüf gibi 60 tl geri verdiniz diye madalyamı istiyorsunuz..bide o aşağılık pkk militanlara maaş ödetiyorsunuz bu devlete..yazıklar olsun be size..
ya çelik bey .cümle kuramıyorum.işciden yanaymış.bu ne lahana turşusu,bu ne perhiz.kıvırtmada ,nesrin topkapı yı geçtiniz.
BUNLAR BİZE HER TÜRLÜ İHTİYAÇ MADDELERİNE ZAM OLARAK VEYA DİĞER VERGİLERİ ARTTIRARAK VEYA FARKLI VERGİLER İCAT EDEREK HALKIMIZA GERİ DÖNECEKTİR.
asgari ücret üzerinde bir oyun oynanıyor? Bundan 1 ay önce yapılan haberlerde: '' Brüt asgari ücret 940.50 lira, neti 739.79 lira. Asgari ücrette 200.71 liralık kesinti yapılıyor. Kaldırılacak vergi tutarı 125 liraya denk geliyor. Peki bu kime yarayacak? 125 lira işçiye mi verilecek, işverende mi kalacak yoksa iki taraf arasında paylaştırılacak mı? Bunların cevabını devletin izleyeceği politika belirleyecek. '' denilmişti. Ama şimdi 125 TL yerine 60 TL den bahsediliyor. Anlaşılan Yapılacak zam gümbürtüye getirilmeye çalışılıyor
125 tl demiştiniz aylık kalan vergi kime verilecek buna cevap versinler
maaş 1500tl bankaya asgari yatıyor 750 tl - diğer750 elden ödeniyor ..şimdi bankaya 810 yatacak , elden 690 verilecek, söylermisiniz vergi kimin cebinde kalacak...bilmem anlatabildimmi...benim 1 yaşındakı kızım bile çogunlugun ssk sının asgariden yattıgın biliyor ama..hükümet bir türlü anlamadı sanki neptün de yaşıyolar meclisdekiler ......
arkadaşların bazıları 1500 işverenden maaş alıyoruz, 700 elden demişte, sen bir işveren olsan ssk primi bu kadar yuksekken ne yapardın, devlette ssk primini 2000 tl ye göre alıyor merak etme. işiniz gücünüz işverene saldırmak,Allahtan dileğim sizinde birgün işveren olupta ne rezillik çektiyini anlamanız.
Burada yazmış 60 TL artı eklenecek diyor, ama bir noktayı atlıyorlar..:)) Bu yazılan 60 Tl Ek ücret bekarlar için geçerlidir. Evli ve 4 çocuğu olana EK ödeme ilk altı ay için SIFIR tl olacaktır. ikinci altı ayda ise sadece 12-15 TL arasında olacaktır.. (Asgari ücretlinin toplam vergi tutarı 126 Tl dir Bekarlar bunun 66 sını alıyor zaten AGİ adıyla 4 Çocuğu olanda 113 TL sini alıyor.) Saygılarımla...
tşşekür ederim harika bir cvb olmuş
asgari ücrette gelir vergisi 119,damga vergisi 6 tl'dir.nasıl oluyorda 60 tl yasıyor.demek oluyorki bu ücret tam olarak yansıtılmayacak,yarısı verilecek diğer yarısıda işverenin cebine.
farıkı akp cebine indirmesinde işçi istemez
işveren askari ucrete gelen farkı bıle vermıyo onudacebine ataratar oan abalıya olur denetleme yoksa bir işeyaramaz
tayyibe ve çetesine güvenenlerin on senedir yemediği kazık tokatlanmadığı yer kalmadı hala makarnacı taklacı salaklar bir kafa bezi davasına inadına akp demiyormu aziz nesinin ruhuna fatiha okuyorum
AYNEN BEN BİLE ASGARİ ÜCRET ALMAYA YENİ BAŞLADIM 3 SENEDEN BERİ YALVARIYORUM DAHA YENİ OLDU YATIRIYORLAR ASGARİ HEMEN ÇEKİYORLAR ANINDA SONRA 500 VERİYORLAR GERİSİ ONLARIN SİGORTACILAR DOLAŞMIYORLAR Kİ
asgari ücret 739 olmasına ragmen asgari ücretten düşük çalışanlar varken bu farkın yine işverende kalacagı aşikar yasal manada bankaya yatırılan 739 işçiden bir şekilde geri talep edilebiliyor devletin bu konuda daha denetleyici olmasını istiyorum.
Hiç kimse hayale kapılmasın. Velevki böyle bir şey kazara olsa dahi benim bildiğim AKP iktidarı vatandaşın arkasından dolanır bu parayı cebinden bu paranın fazlasını yine alır. Hani ünüversitelerden harç kalkıyordu. Kalktımı. Bir emirle güya kaldırıldı. Görünmez ve de bilinmez bir emirle bilmem ne katkısı diye geri alındı. Bunlar vatandaşa bir şey vermezler hep alırlar. Ve bu numaralar yeniden yapmaya çalıştıkları anayasanın vatandaşı yemleme maddelerinden biridir. Yine daha önce yapılan anayasanın bazı maddelerinde memura sendika hakkı verilecekti. Verildi ne oldu? Memur yine kazıklandı.
damga vergisini değil sgk primini kesin ? onu ödemeye ben kabulum
sgk + damga + gelir vergisi : 300 tl buluyor kaldırcaksan sgk kaldır
iyi güzel de para çalışanın cebine gidecek denilmişde ya asgari ücretli görünüpte asgari ücret almayanlar ne olacak. onlar nasıl alacak bu parayı tabiki alamayacak patronun cebine gidecek. Nasıl asgari geçim indirimi cebine gidiyorsa. Olan yine asgari ücretle 10-12-14 saat çalışan işçiye olacak. Devlet Halkı dürtmeye devam ediyor. Bizim halkda uyuyor. Başka ülkelerde olsa ülke karışırdı. Burda kimse ses çıkarmıyor.
Sayın Çelik bu durumun kendilerinin de başından geçtiğini ve asgari ücretle yaşamanın ne demek olduğunu iyi bildiğini söylemiş. Hükümet, bir ülkede açlık sınırı (Nisan 2012- 939 TL) altında asgari ücret belirleyerek bunu zaten gösteriyor. İktidar da kendilerine yeni uçak (300 milyon TL) alınıyor, Atatürk Orman Çiftliğine yeni "Saray" (400 milyon TL) yapılıyor. 700 milyon TL... Asgari ücret 750 TL... Bu tam bir skandaldır aslında....
125 lira verginin zaten 65 lirası askari geçim indirimi olarak iade ediliyordu geriye kalan 60 tl de kalktı bilip bilmeden yorum yapacağınıza önce araştırın bi ya
kiralar 400 yol parası150 olmuş elektrik su 100 tl acaga gelmiyo ikisi 100 tl bir evin aylık yemesi 750 tl yapıyoo bunlamı gecim olmuyoo ve herkes bank borçlanır oldu herkesin evine içralar geliyoo türkiyenin yüzde 90 borç batagında bunu bizden iyi biliyolar ayrıca boşanmalar cogaldıı intahar edenler cogaldı bunları biliyonuz emeklilik yası 64 oldunu biliyonuz 64 yaşayan az insan var emeklik cok ayrıca işsizlik de cok askeri üçret gecim olmuyo bunu bilin birgun allah size bunları sorarr sizler krallar gibi yasarsınız bu dunyada bizlerde askeri üçret yasıyamıyoz gelecek bizler için yok
İşin garip tarafı bu kanunu yapanlar şu an çalışana verilen vergi iadesini gelir vergisinden keserek vermiyormu.Gelir vergisi kesilmeyen bir üçrete nasıl vergi iadesi(GEÇİM İNDİRİMİ)YANSITILACAK DOĞRUSU MERAK ETTİM.BUNADA AÇIKLAMA GETİRİRLERSE İYİ OLUR.
Ülkemizde kağıt üzerinde çok güzel olup ta uygulaması yapılmayan ve takip edilmeyen bir çok konu var.Zaten bu hükümet bir çok problemi çözmüş gibi yapıyor.Öyle bir görüntü veriyor. Aslında problemi tamamen çözmüyor. Bu konuda çok örnek verilebilir ama ilk aklıma gelen,öğrenim harçlarının kaldırılması ve eski emeklilere intibak uygulaması gibi.Her iki konunun da çözüldüğü söyleniyor.Ama yapılan tedavi değil pansuman. Her fırsatta çalışan düşmanı olduğunu gösteren bu hükümet,burada da söylenenden farklı,işveren lehine bir şey mutlaka yapacaktır.Takip edenler görür...
asgari ücret açlık sınırının altında devlet buna biçare bulmayacakmı anca öğretmene memura zam başka bişey yok bilgisayar kullanmasını bilmeyen memur 1600 TL alırken AutoCad kullanmasını bilen bir özel sektör çalışanı o parayı alamıyor.Buna bi çare yokmu
AY ERDOGAN BEY ASGARI UCRET SIMIT PARASI DIYORDUNUZ OLMAZ DEDINIZ DUSUNUNKI TORUNUZA BIR SEY SOYLÜYORSUZ VE O SOYLEDİĞİNİZ SEYI YAPMIYORSUZUN TORUNUNZ SIZIN HAKKINIZDA NE DUŞUNUR
HANI DERLER YA 1 GUN OLMEK İÇİN HER GÜN YASIYORUZ İŞTE BIZLERDE ASGARİ ÜCRETLİLER 1 GÜN BIZLERDE İNSAN YERINE KONUP HAYATA OLUMLU BAKMAYI COCUKLARIMIZI IYI YETŞTİREBILMEYİ EN ONEMLİSİ INSAN GIBI YASAMAK ICN HERGUN OLUYORUZ
bu farkın çalışana verilceğini hiç sanmıyorum. aynısını vergi iadesinde de yaptılar çalışanlar iş verenden alacaklar dediler. büyük kısmı vergi iadelerini bile vermiyor. bunu asla yansıtmazlar
PARANIN PATRONLARI BU FARKI HİÇ İŞÇİSİNE YEDİRİRLERMİ ALLAH AŞKINA.DAHA FARKINDA DEĞİLSİNİZ GALİBA BURASI TÜRKİYE
Onlar düşünedursunlar...60 tl nin hesabını yaparlar vatandaşa gelince..Ülke ülke gezerken,milyarlar alırken en gıcır otomobillerde caka satarken düşünmezler..ülkenin çıkarlarını da böyle ince düşünselerdi şu an bu durumda olmazdık..
ÇALIŞAN BUNUDA CEBİNE ATACAK GÖRÜNDE BAKIN NİYEMİ 1100 TL MAAŞ VERİLİYOR.BANKAYA 739 TL YATIYOR RESMİ OLARAK ELDEN GERİ KALAN VERİLİYOR.ŞİMDİ NE OLACAK BANKAYA 800 TL YATACAK GERİ KALAN ELDEN VERİLECEK NE OLDU DEVLETİN VERDİĞİ İŞÇİYE YANSIMADIKİ.OLAN İŞÇİYE OLUYOR.
valla bizde 7,92 damga vergisi 154 lira da damga vergisi görünüyor nasıl oluyo bu
sugar child sen ne iş yaparsın
Diğer Haberler