Babalara da doğum izni geliyor!

İstihdam paketinden babaya da doğum izni çıktı. Bakın kaç gün!

Babalara da doğum izni geliyor!

Kadınların istihdama katılımını artırmaya yönelik paket kapsamında baba ya da anneye verilen süre kadar doğum izni verilecek. Babanın iznine ilişkin 2 seçenek var: Babaya anne ile aynı anda izin kullandırılacak veya annenin ardından babanın izni başlayacak.

Kadınların istihdama katılımını artırmak amacıyla hazırlanan tedbir paketinden babaya da doğum izni çıktı. Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla Aile ve Sosyal Politikalar, Kalkınma, Maliye ve Çalışma Bakanlığı’nın birlikte çalıştığı paketin genel çerçevesi şekillendi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in bizzat çalıştığı pakette bir dizi önlem masada. Paket, son hali verildikten sonra önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu’na sunulacak. Pakete son halini Başbakan Erdoğan verecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Türk-İş ve Hak-İş başta olmak üzere işçi sendikaları ile tüm taraflardan görüş aldı, yurtdışı örneklerini inceledi. Bakanlığın son aşamaya getirdiği çalışmanın ayrıntıları Vatan'da yer aldı.

Doğum sonrası 4 ay izin

Paket kapsamında kadınların çocuk doğurduktan sonra da çalışma hayatının içinde kalmasını sağlamak amacıyla doğum ve süt izin süreleri yeniden düzenleniyor. Mevcut uygulamada 8 hafta doğum öncesi, 8 hafta doğum sonrası ücretli izin veriliyor.

Bu konuda bakanlığa sunulan raporlar, kadınların doğum öncesi 8 hafta olan izinlerini tam olarak kullanmadığını, iznin bir kısmını doğum sonrası döneme eklediğini ortaya koydu. Bu nedenle de pakette doğum öncesi 8 hafta olan izin süresinin 6 haftaya çekilmesi, doğum sonrası 8 hafta olan izin süresinin de 4 aya çıkarılması planlandı. Doğum sonrası iznin 6 ay olması seçeneği, işçi konfederasyonları ve Çalışma Bakanlığı’nın “6 aylık süre çok uzun, kadın istihdamını olumsuz etkiler” görüşü üzerine rafa kaldırıldı.

4 aya kadar izin gündemde

TÜRKİYE’DE çalışan babaların doğum sonrasında 3 gün ücretli izni var. Erkek memurlarda bu süre 10 gün. İzin süresinin erkek işçi için memur düzeyine çekilmesi öngörülüyor. Yeni düzenlemede kadına doğum sonrası verilen izin (Başbakan onaylarsa 4 aya kadar) babaya da izin verilecek. Bu durumun, işveren açısından kadın işçi çalıştırmanın dezavantajını da ortadan kaldıracağı belirtiliyor. Babanın bu izni nasıl kullanacağına ilişkin iki seçenek tartışılıyor. Biri, babanın da anneyle aynı anda iznini kullanması, diğeri annenin izninin bitmesiyle babanın izninin başlaması. Kadın çalışan açısından hangisinin daha uygun olacağı değerlendirilerek, nihai karar verilecek. Burada, babaya sağlanan iznin anneye transfer edilememesi koşulu var. Babaya verilen iznin, anneye transferi halinde kadının, çalışma hayatının dışında kalacağı belirtiliyor. Ayrıca ‘Ebeveyn İzni’ kavramı benimsendi. ‘Ebeveyn İzni’ düzenlemesi, doğum izin sürelerinin, babaları da içerecek şekilde uygulanmasını, iznin ücretli olması ve ücreti SGK’nın karşılamasını içeriyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
özel güvenlik görevlisiyim eşim doğum yaparken ben çalışmak zorunda kaldım ,iş yerinde öğrendim baba olduğumu ilk kez ve öğlene kadar çalışmak zorunda kalıp yarım gün izni gayri nizami yollarla yani kaçarak kendime verdim, izin istedim eşim doğum yaptığı için ki bundan geçerli bir mazeret olabilir mi ? ücretsiz sadece BİR ( 1 ) gün verebileceklerini söylediler, ayrıca özel sektörde çalışan eşime 8 hafta izni yeterli gören kanunlar, devlet memuru olan komşumuza 2 yıl izin verdi yazıklar olsun ,benim çocugum doğarken ikinci sınıf vatandaş olarak doğuyor ve burası Hindistan değil Türkiye
peki patron doğum izni kullanabiliyor mu? dört ay hem parası ödenip hemde hiç işe gelmeyen patron henüz görmedim..
İşçi de patron kadar para kazansa 24 saat çalışır.
hadi be doğuma 1 ay kaldı yapın şu işi de bizde yararlanalım zaten memura 10 gün oluyor da SGK lıya neden 3 gün anlamadım
Aynen erkekler olarak bekleriz fakat bayanların izinleri 6 ay olsun beklemekten vakit kalmadı....Hızlııııı olunnnn...
işin doğrusu ssk lıya öyle bi izin yok :( ama bizler kullanıyoruz işte
ÖZEL SEKTÖR DOĞUM YAPAN KADINI BARINDIRMAZ.HAYBEYE YASALAR ÇIKARMAYIN.DÜŞÜNÜN TAŞININ.
sen ilk önce yasaları eşit bir şekilde özel sektör ve kamu personeli ayrımı yapmadan uygula da ondan sonra doğum iznini düşün, ülkemde yıllık izin kullanmayan özel sektör çalışanları var, sen doğum izninden bahsediyorsun. önce ayaklarınızın üzerine basın çevrenize bi bakın, ondan sonra düşünün bunları..
Kaynanasına da izin verin asıl çocuğu o bakıyor.İyice cozuttunuz.....
yasa meclise gidene kadar elimizdeki izin süresindende olmasak da hergün bir haber çıkıyor bu yasa seçimlere ancak çıkar heralde hergün konuşuluyor ama icraat yok.
Çalışan anneye verilen izin 4 aymış 6 aymış az bile avrupada doğum yaptığı zaman kadın 4 yıl izin veriyor çocuğunu 4 yaşa kadar büyüt diyor ve bunun yanı sıra çocuğun bizim para ile bir memur maaşı kadar mamasını,bezini,bütün bakım parasını veriyor birde anneye para veriyor versin hükümet bana o kadar bende doğum yapar ayrılırım.Şu an bakacak kimsem yok kreşler ateş pahası ve hala sanki babaların cebinden veriyormuş gibi 4 ay izinmiş yahu ver en az 1 yıl ücretli izin verki bizde rahat edelim yasayı çıkaramadınız gitti nasıl yasa ise ama kendi çıkarınız olsa anında hemen çıkarırsınız.
Acaba dünyanın hangi ülkesinde var bu kadar tatil ve saçma sapan izin sonra niye kalkınmıyoruz şu halimize bile şükür
işçi konfederasyonları ve Çalışma Bakanlığı 6 ayı çok bulmuş siz neyin kafasını yaşıyorsunuz bu 4 aylık bebeği hangi anne bırakıpta işe gidebilir avrupada bu oran 1 yıl civarlarında 3 çocuk nasıl olacak 4 aylık çocuğu hangi kreş kabul ediyormuş onuda söyleyin o zaman
ETGİDİ BEN ÇOCUĞUMU 2,5 AYLIK BIRAKTIM BAKICILARA HÜKÜMETE HAKKIMI HELAL ETMİYORUM
benim eşim özel bir okulda öğretmen. bir çocuğumuzun olacağını öğrenseler anında işine son verirler ki aranılan çokta sevilen bir öğretmen. tam gün çalışıp ders ücretli gösteriliyor. şimdi siz neyin hesabını yapıyorsunuz. önce bu tür haksızlıkların önüne geçin. izinmiş falanmış filanmış. hep göz boyama başka birşey değl.
Babaya 4 ay izin anneye 4 ay izin ücretliymiş ne zaman alacak ücreti 4 ayın sonunda işe başladığında sgk da evrakları zamanında işleme koyup 1 ay sonrada o yatırır oldu 5 ay peki 5 ay nasıl geçineceğiz kirayı faturaları mutfağı çocuğun masrafını nasıl nerden karşılayacağız önce buna bir çözüm getirilsin sayın fatma şahin sgk ödemeleri raporun sonunda değil aylık yapmalı ve maaşımızın 4/3 tutarı ödüyor maaşla zor geçinirken birde eksik alıyoruz oda taaa rapor bitince ay sonra.
Şu an çalışan ve hamile olan bütün annelerin gözü bu kararda şu an benimde bir çocuğum olacak bir an önce çıksa diye dua ediyorum yoksa diğer türlü bakıcıya verecek para yok kreşler malum sıfır yaş almıyorlar ve ailede bakacak ne kayınvalide ne de anne var ne yapacağız Başbakan 3 çocuk yapın demesini biliyorda bu çocuklar nasıl bakılacak kim bakacak demiyor bir an önce çıkacaksa çıksın yasa babanızın kesesinden vermiyorsunuz bin yılda bir iş yapacaksınız bari işe yarayın.
hükümet sen şuan yasayan cocukların geleceklerini kurtar dogmayan cocukları sonra düşün
özel sektörde bu denilenlerin olması mumkun değil maasına zam işine sonn.. iş garantisi verin bide tam olsun bariii
kamudaki işçi ve memura doğurun ve doğurtun teşviği amaçlanıyor anlaşılan 3 çocuk 3 çocuk dedi baktı kimseden ses yok bari ücretli izinde vereyim baba da yararlansın doğursunlar diyor herhalde bi çocuk nası büyür nasıl yetiştirilir bilmediği için tuzu kuru ondan sonra her hakkı verdik nankörlük yapıyorsunuz diyecek...
Diğer Haberler