Bakan Albayrak'tan büyüme açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ikinci çeyrek büyüme verilerine ilişkin açıklamada bulundu. Bakan Albayrak "İkıncı çeyrekte büyüme, tüketim ve yatırımdaki ılımlı yavaşlamaya rağmen iç talep kaynaklı olmaya devam etti" dedi.

 Bakan Albayrak'tan büyüme açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Albayrak şunları kaydetti:

“İkinci çeyrekte büyüme, tüketim ve yatırımdaki ılımlı yavaşlamaya rağmen iç talep kaynaklı olmaya devam etti. Bununla birlikte, güçlü ihracat ve turizm gelirlerindeki yüksek performans net dış talebin büyümeye pozitif katkı vermesini sağladı.

Bu durum, ekonomi politikalarımızdaki temel hedeflerimizin başında gelen, ekonominin dengelenme sürecinin başladığını göstermekte.-

Öncü göstergeler, üçüncü çeyrekten itibaren iç talepteki yavaşlamanın belirginleştiğine işaret etmekte.

"DIŞ TALEBİN BÜYÜMEYE POZİTİF KATKISI BEKLENİYOR"

Yılın geri kalanında ithalat talebinin düşmesi; ihracat ve turizm gelirlerindeki devam eden güçlü seyir ile net dış talebin büyümeye yüksek oranda pozitif katkı sağlaması beklenmekte.

Enflasyonla topyekûn mücadele ve cari açığın sürdürülebilir düzeylere düşürülmesi bu dönemdeki öncelikle hedeflerimiz.

"BÜYÜME DAHA SAĞLIKLI PATİKAYA GİRECEK"

Yapısal reformlarla desteklenen maliye politikasındaki sıkı duruş ve makroekonomik dengelenme politikası büyümeyi orta vadede daha sağlıklı bir patikaya getirecek.

Son dönemde piyasalardaki dalgalanma enflasyon ve cari açık alanlarındaki kırılganlıklarımızla daha kararlı mücadele etmeyi ve makroekonomik dengelenme politika setini oluşturmayı gerektiriyor."

Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5,2 büyüme kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 40 yorum
he içeriye doğru bi büyüme var doğru
@adnanuygun sesli güldüm :)
ülke büyüyor da esnaflar neden kepenk kapatmaya başladı????????????
bu adam türkiyenin hala buyudugunu söyluyorsa ya ben bu ülkede yaşamıyorum yada bu adam
geç dalganı geç
ver mehteriiiiiiii verrrrrrrr
lan hangi büyüme .....siz dalgamı geçiyonuz ...ama hitap ettiniz halk size inanıyor
Zamlarrr büyüyen te gerçek... diğer herşeyiniz yalan dolan...
büyüme 3. çerekten sonra negatife dönünce dış güçlerin oyunu demeye başlarlar.
BÜYÜME NASIL YANİ ANLAMADIM BİRİ BANA ANLATABİLİRMİ ASGARİ ÜCRET 3000 TL OLMASI LAZIM BU ZAM BUYUKLUGUNE GORE BAKACAZ BUYUKLUGUNUZU
buna kim inanır büyüyorda hani bizde niye yok
aşırı büyüdük koli yumurta 17 lira
otomotiv sektörü ihracatı %50 azaldı. İç büyüme %50 enflasyona rağmen nasıl olmuş şaşırdım doğrusu.
Yabancıdan alınan borçla sanayi üretimi, endüstriel gelişme yapmayıp, betonlaşma ve istaf yapa yapa cep delik cepken delik kalınca üstüne de borç ödeme zamanı gelince de çulsuz halde AB ile ABD ucuz ve gereksiz bir kavgaya tutuşup sonuçta 80 milyon bizleri 1 haftada % 50 fakirleştirdiniz. Yüzde 30 pahallılık % 5.2 büyüme. Para harcamayı biliyor ama ekonomiyi yönetmeyi bilmiyorsunuz. Durumu 2 ay içinde düzelteceğiz diyorsunuz. Düzelmezse hakkımı helal etmiyorum. Sözleriniz yalan çıkarsa Allah sizleri acılar içinde ıslah etsin.
sayın bakan ekonomi büyüyor büyüyor da bu fiyatlar neden küçülmüyor ? ekonomi büyüdükçe fiyatlardamı büyüyor ?
Ekonominin ve dövizin bu kadar kötü gidişinin sebebi Uzaylı E.T.
bir aylık ödemeleri evimin zaruri ihtiyaçlarını hesapladım gelen zamlarla beraber giderlerim yüzde 48 artmış. yani ödemelerim büyümüş hemde hatırı sayılır bir oranda. bakan bunu kastediyor galiba. bu arada gelirim 1 ocaktan beri hiç artmadı. cebimden yüzde 48 lik bir tutarı almış bu yönetim. neden beceriksiz bilgisiz bir ekonomi yönetimi sayesinde.
neye göre büyüme, cebimdeki paranın alım gücü yarı yarıya düştü... tuzunuz kuru tabiki, büyüme sadece halk bankasında olduğu gibi kendilerine .....
evet ya büyüyen saray inşaatları yandaş milyarderler saltanatın uşakları biat eden siyasiler ülkemize gelen kaçakların sayısı enflasyon dış açık dünyadaki düşmanlarımız çok büyüyor yakında sadece bizi değil sizide yutacak
emin misin? güldürmeyin bizleri.....
Bu büyüme ile 4 şeritli yol yaparız aya kalmayız artık yaya.
Her şeye %300 zam bir de büyümüşler kim büyümüş nasıl büyümüş.
Bu nasıl büyüme hele anlatında bilelim dolar olmuş bi kadar her şey 2 katı dallanmış millet kan ağlıyor bunlar tersten büyüyor heralde
Türkiye için birşeyler yapmak istiyorsan koltuğunda otur. yaptığın her açıklama ekonomi aleyhine oluyor.
mart 2018 nisan 2018 elektriğe okkalı zamlar. ağustos 2018 eylül 2018 elektriğe doğalgaza benzine okkalı zamlar merkez bankasından açıklama : "elektrik benzin doğalgaz zamları devam edicek"24 hazirandan bu yana bol konuşma"yapıyoruz ediyoruz her türlü tedbiri alıyoruz enstrümanlarımız var" . Yapılan sedece ve sadece hiç bir ekonomik gerekçeye ve vicdana sığmayan zamlar.
1 kilo salçayı 4 tl ye alıyoduk şimdi 10 tl
Ne büyümesi kardeş. Alış verişte 1 kilo domates 1 kilo salata 200 gram peynir 3 ekmek alır olduk.1980 li yıllara geri döndük Esnafta mal var. Vatandaşta para yok alsın. KOMİNİS REJİMLERDE insanlar karın tokluğuna çaışırmış. Bizimde onlardan farkımız kalmadı
Bozacının şahidi şıracı... yürü be Ülkem. Ekomomide nasıl şahlandın ki takım taklavat meydana serildi... dış güçler siz biraz daha bekleyin göreceksiniz şahlanışı...
son sans kaldı. katarlıların yapmayı taahhüt ettikleri yatırımlar. eğer onları da doğru yonlendıremezlerse olay bıtmıstır.
Bir şeylerin büyüdüğü kesin.Misal; borçlar, enflasyon, faizler, zamlar, oturduğunuz koltukların haçmi
herşey yalan talan ve dolandırıcılık üstüne kurulmuş. Hade ordan hade ordan büyümekmiş kimi kandırıyorsunuz. büyüse büyüse sizin kişisel hesaplarınız büyüyordur.
Millet acından kırılıyor.Ver mehteri
padişahım çok yaşa...
Bir ara ekonomi diye bir bilim oldupuna dair bir yerlerden bir şeyler duyanların ekonomi bakanı olduğu ülkede normal diyeceğim fakat bu gğne kadar özellikle son 6 yıldır her şete tek kişinin karar verdiğini düşünürsek kşmseye söyleyecek söz bulamıyorum.Nerice tek adam eejşmlerinin kaçınılmaz sonu,Hiç bir tek adam rejimi tek başına gitmemiş arkasına ülkelerini de takarak gitmiştir.İşte Hitler,Saddam,iran şahı,kaddafi ve niceleri,İşte o un için ülkeye bu otoriter tek adam rejimini getirmelerine müsade etmeyin diye yırtındık.
damat ferit milletle dalgamı geçiyorsun hangi büyümeden bahsediyorsun kendiniz ve yandaşçılarınızdan bahsediyorsun galiba
Büyümekli iş bitmiyor sayın bakan,milletin geliri birkaç ayda yarıya indi,vatandaşın cebine para girmeyince istediğin kadar büyü kar etmiyor.
Siz Sayın Bakanımdan dahamı iyi bileceksiniz, 7 liraya aldığımız A4 kağıdı bile 24 liraya çıkmış, Gördünüzmü? 7 liramı mı büyük 24 liramı, A4 kağıdının fiatı bile büyüdüğümüzün işaretidir. :))
Büyümesi ile de alakası var büyü me yerine kücülür olduk. kimi kandırıyorsunuz dışarı. borç ne oldu. dolar aldı başını gitti madem dış. borcları. ödeyin. büyütükse
Afedersin; az önce 25 liraya 1.26 birim su aldım.25 liranın 1.85 lirası kios kullanım ücreti. Mazot:6.36 tl. Benzin;6.95 tl. Salça 14 tl iken 24 tl. Yumurta 12.5 tl iken 16 tl. Zeytin 20-25 tl. Peynir 25-30 tl.et 60-70 tl.tavuk pirzola 20 TL. 1 kg.dondurulmuş patates 5.75 tl. İKEN BİZ NASIL 5.2 BÜYÜYEBİLİYORUZ?????????
Durmadan yalan durmadan yalan
Diğer Haberler