Bakan Arslan'dan 'Osmangazi Köprüsü' ve 'Bursa-İzmir Kemalpaşa hattı' açıklaması

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Osmangazi Köprüsü'nden günlük ortalama 21 bin aracın geçtiğini belirterek, Bursa-İzmir Kemalpaşa hattının önümüzdeki senenin sonunda açılacağını ve bu hat ile İstanbul'dan İzmir'e sadece 3 saatte gidilebileceğini açıkladı.

Bakan Arslan'dan 'Osmangazi Köprüsü' ve 'Bursa-İzmir Kemalpaşa hattı' açıklaması

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yap-işlet-devret (YİD) modeliyle gerçekleştirilen ulaştırma projelerinde bir yıllık geçişlerin ortalamaları üzerinden hesap yapıldığını, verilen garanti rakamına ulaşılamamışsa aradaki farkın yükleniciye veya görevli şirkete ödendiğini söyledi.

Osmangazi Köprüsü'nden bu yılın 9 aylık döneminde yaklaşık 5 milyon 753 bin aracın geçiş yaptığına işaret eden Arslan, günlük ortalama araç geçişinin 21 bine ulaştığını bildirdi. Arslan, "Garanti rakamıyla kıyaslarsanız alttayız, başlangınç rakamları olan 11-12 binle kıyaslarsanız bugün geldiğimiz nokta çok önemli." diye konuştu.

Köprünün fizibilitesinde üçüncü yıla kadar araç geçiş garantisi öngörülmediğine dikkati çeken Arslan, projenin Osmangazi Köprüsü ile birlikte 300'ü otoyol, 133'ü bağlantı yolları olmak üzere toplam 433 kilometre yolla İzmir'e kadar uzandığını anımsattı.

Arslan, projenin Bursa-İzmir Kemalpaşa hattının önümüzdeki yılın sonunda tamamen biteceğini belirterek, "Bu yolun tamamen bitmesi zaten ilave trafik oluşturması anlamına geliyor. İnsanların seyahat konforunu artırıyorsunuz, süreyi düşürüyorsunuz, o bölgede sanayinin büyümesini sağlıyorsunuz. Bu aynı zamanda o bölgelerde yatırım, yatırım olması nedeniyle de ilave trafik oluşması demek yani köprü, otoyol ve bağlantı yollarının oluşturacağı ilave trafiğe bağlı olarak hem otoyollardan hem de köprüden geçecek araç sayısı ciddi miktarda artacak. Zaten fizibilitemiz bunu öngörüyor." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Arslan, bu tür projelerde sürücü ve yolcuların hayatını kolaylaştırmanın ve konforunu artırmanın yanı sıra sanayinin önünü açmayı hedeflediklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Arsa fiyatları 3 kat arttı diye haberler yapılıyor. Arsa fiyatları durup durupken 3 kat artmaz, demek ki proje insanların erişimini kolaylaştırmış. Bu yüzden insanlar orada aktif yaşamak istiyor. İkincisi, o bölgelerde yatırımın, sanayinin önü açılmış. Orada yapılan yatırım, gerek gelecek ham maddeyi gerek gidecek mamülü taşıma zorluğu nedeniyle dün ekonomik değildi, bugün bu projeler nedeniyle ekonomik. Ekonomik olduğu için yatırım yapılıyor, yatırım yapıldığı için de oradaki arsanın fiyatı 3 kat artıyor. Özel istirhamım, insanların bunu atlamaması. Gerek arsa fiyatının gerek konut fiyatının artması bile bunun çok önemli bir göstergesi çünkü biz bu güzergah üzerinde yaklaşık 25 milyon insanın birbirine kolay erişimini sağlıyoruz."

"İSTANBUL'DAN İZMİR'E 3 SAATTE GİDİLEBİLECEK"

Bu otoyolun İstanbul ile Bursa arasındaki seyahat süresini 45 dakika-1 saate düşürdüğünü, Gebze'den düşünüldüğünde yolculuğun 45 dakika bile sürmediğini anlatan Arslan, 3 saatte İstanbul'dan İzmir'e gidilebileceğini söyledi.

Arslan, önemli olanın araçların geçiş sayısı değil, bölge sanayisinin büyümesi olduğunu belirterek, "Toplanan vergiler Kars'takine, Hakkari'dekine hizmet ediyor. Zaman zaman eleştiriliyoruz; 'Aradaki fark Karslının, Hakkarilinin, Sinoplunun, Mersinlinin cebinden çıkıyor.' diye. Hayır, bunun oluşturduğu katma değer, dönüyor oraya hizmet olarak gidiyor, bunun atlanmaması lazım." dedi.

Osmangazi Köprüsü ve bağlantı yollarından araç geçmemesi halinde, verilen garanti nedeniyle firmalara ödenecek miktarın yıllık 750 milyon dolar olduğunu ifade eden Arslan, bundan da işletme rakamlarıyla vergilerin düşüleceğini bildirdi.

Konuya ilişkin bazen insafsız eleştirilerin yapıldığını vurgulayan Arslan, şunları kaydetti:

"Bu kadar araç geçmesine rağmen yılda 1,5-2 milyar lira ödenecekmiş gibi söylentiler çıkarılıyor. Kusura bakmasınlar ama biz bu tip projeri yaparken şunu ortaya koyuyoruz; Bu bir ihtiyaç mıdır, ihtiyaçtır. Bunu bugün yapabilecek imkanımız var mı, yok. Çünkü imkanlar sınırlı ve ülkenin her yerine bölünmüş yol yapıyorsunuz, hizmet götürüyorsunuz. O zaman alternatif finans yöntemlerini, kamu-özel iş birliğini devreye sokarak, özel sektör dinamiklerinden yararlanıyoruz. İşi hızlı ve kaliteli yapıyoruz. 'Param yok' deyip, insanımızın, dünyanın yararlandığı nimetlerden yararlanmasını 25 sene sonraya öteleyeceğimize bugün yapıyoruz. İkinci yöntem, borçlanırsınız, kredi alırsınız, döner o krediyi ödersiniz. Biz bunun yerine diyoruz ki; kamu-özel sektör iş birliği çok başarılı olduğumuz örnek bir uygulamadır. Dünya bizden örnek alarak uyguluyor. Geçen vatandaşımız ödüyor, köprünün etrafta oluşturduğu katma değerle ülke bunun da fazlasını kazanıyor."

"HAVACILIKTA İŞLETME HAKKINDAN 10,5 MİLYAR DOLAR ELDE EDİLDİ"

Havacılık sektörüne yönelik olarak da benzer eleştirilerin yapıldığını ifade eden Arslan, bu sektörden kaynaklı bugüne kadar ödenen garanti rakamı 40 milyon dolar iken, garanti üstü elde edilen rakamın 410 milyon dolar olduğuna dikkati çekti.

Arslan, havacılık sektöründe işletme hakkı devrinden elde edilen miktarın 10,5 milyar dolar olduğunun altını çizerek, "15 sene öncesini düşünsünler, IMF'nin kapısında 300-500 milyon dolar borçlanabilmek için dileniyorduk, el pençe divan duruyorduk. O günler YİD modeliyle yaptığımız havalimanlarının işletme hakkından 10,5 milyar dolar elde ettik. Köprülerde, otoyollarda işletme süresi bittikten sonra ayrıca işletme hakkı devrinden dolayı ciddi gelirler elde edeceğiz. O gelirlerle de 80 milyona daha fazla hizmet sağlayacağız. İşin bu boyutunun gözden kaçırılmaması lazım." diye konuştu.AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 53 yorum
gerçekleştirilen projelere chp lilerin hayali yetmez
@extrabilenadam bu yolları avrupa da yapıyorlar.Üstelik geçişler ücretsiz
Mesele ; rant, talan, yalan, haksızlık, hukuksuzluk, yolsuzluk oldursa bizim hayalimiz yetmez..buraya kadar doğru.. Hazineyi ve devlet kasasını semiren projeler yaratmada yaratmada çok mahirsiniz ! Tüm bunların bedelini, fahiş zamlarla millete ödetiyorsunuz. .Başarı dediğiniz bu mu ?
@extrabilenadam yetmez valla..yandaşı zengin edeceğiz diye döndürdükleri dümenlere bak..chp lilerin kafası çalışmaz böyle şeylere..55 yaşındayım bu güne kadar duyduğum tek chp li yolsuzluk hikayesi iski skandalıydı..bugünün parasıyla 50-100 bin tl gibi bir paraydı.kloru bile bile pahalı almış.zaten adamın cezasını hem yargı hem chp kesti o zaman..akp li çakallara bu rakamları teklif etsen tenezzül etmez üstünede fetöcü diye ihbar ederler.
Kimsenin geçemediği köprüyü savunuyorsunuz hala, bir akşam Topçular iskelesine gidinde araç kuyruğunu görün, bu kadar pahalı otoyol köprü mü olur? Kimse geçmiyor garantiden dolayı Artvin'in, Antalya'nın dağ köyünde oturan gariban vatandaşın vergileriyle garanti araç geçişini ödüyorsunuz, kimseyi kandırmayın.
İstanbulİizmir arası, Osmangazi köprüsü geçişi dahil 250 TL otoyol ve köprü geçiş ücreti ödemeniz gerekecek, Aracı olanında, olmayanında, geçeninde, geçmeyeninde bedel ödediği, hazine araç geçiş garantili, kara delik projesi.. Bunlarıda söylesenize sayın Bakan !
@r.etkar 281 tl hesapladım ben...istanbul ile osmangazi köprüsü arası hariç...kadıköyden yola çıkan bir 15 tl civarı normal otoban parası bayılacak..kabaca 300 tl..hizmet görsün gözümüz..devlet devlet olalı böyle kazık yememiştir sanırım.
osmangazi köprüsünden günlük 21 bin araç geçiyor öyle mi??? sallamayın kardeşim milletin göznün içine baka baka yalan söylüyorsunuz (zaten uzmanlık alanınız) 1 kez olsun doğru söyleyin. köprüye ne zaman baksak bomboş. bu köprünün fiyatını makul seviyeye çekmedikçe boş kalmaya da mahkum. vızır vızır ido çalışıyor
Ne anlattığını sende bilmiyorsun efendi.Bu şartlarda istanbuldan izmire giden bir araç en az 250-300 TL öder.Bir o kadar da yakıt.Kabaca 500 TL.Birde dönüş yapar 1.000 TL.Eskiye çamur atıyordunuz.Hala çamur attığınız eski oto yolları uygun fiyatla gidiyorsunuz.Yeni yaptırdıklarınız millete kazık olarak dönüyor...İş yapmış gibi lak lak yapıyorsun..Falan da filan da...Yap köprüyü 20 TL.otoban fiyatını uyguna yap vızır vızır insanlar gitsin gelsin.Hazineye de yük olmasın.Yok mu aklı başında adam...Bu ne böyle...Yayınla mynet.
OTOBANA HIZ SINIRINI KOYDUNUZ 3 SAATTE GİDİLİRDE ARDINIZDADA BİNLERCE LİRALIK CEZALAR GELİR.YEMEYİN BU NUMARAYI
saray yapmaya ayrıca yazlık saray yapmaya o kadar pahalı lüks araçlara yandaş şirketin vergi borçlarını silmeye bütçeniz var yol yapmaya bütçen yok o zaman biz yaptık deme kardeşim sizin işiniz artık bitti bu halk artık inanmıyor size.sizde bizi kandırdınız
yol yapıyoruz deyip deyip duruyorlar ama tek kuruş harcamamışlar yollara. ulan satılan o kadar devlet fabrikası, hazine arazisi ve ödediğimiz bu vergiler nereye gidiyor. 5 lira benzinin 3,5 lirası vergi kaç araç var hesapla bu paralar nereye gidiyor Allah sonumuzu hayır etsin
Amma 300 papelinizi alırız ha beleşe geçip gitmek yok öle.
istanbul-izmir aras 430 km'ye düşecek 3 saatte inecek yol deniyor. Bu açıklamayı yaparken neye göre yapılıyor bu açıklama. 430 km'yi 3 saatte kat etmek için ortalama hızın 143 km olması gerekir. Yavaşlama gibi durumlarla bu ortalama yükselir. Otoyollarda otomobillerin hız sınırı 120km+%10 ile 132 km'dir. Yani bu hızı yapan araçlar radara girer :)))
@gozgozlu75 ekleme yapayım,430 km olan kısım dilovası-izmir arası,yani çamlıca gişelerinden izmir dersek 470 km civarı
3 satte kaç paraya gideceğimizi de bi söyleseniz..
Ama 3 saatte gidene de koridor hız cezası var.
Zaman kısalıyor kısalıyor diyorsunuz Kısatmak için yaptığınız ne köprüleri nede yolları insanlar kullanamıyorki.3 saate izmire gitmek için ekstradan 200 lira HGS parası öderiz kesin
3 saat diyolar.. 400 km yol diyolar. 130 km saatte hız yapmak gerek.. sonrada hızlı gittin deyip gişede ceza yazıyorlar.. yani diyorlar ki nereye kaçarsanız kaçın ey hallk.. bulacaz sizi..
ELEŞTİRİLEN KÖPRUNUN NEDEN YAPILDIGI DEGİL.. NEDEN HİZMET DENEREK YUZLERCE LİRAYA HALKA SATIYORSUNUZ VE NEDEN 3 MİSLİ FİYATA YAPTIRIP VATANDAŞIN CEBİNDEN ALIYORSUNUZ...VE NEDEN TURK ŞİRKETLERİ DEGİLDE KORELİLER YAPIYOR.. HANİ İNŞAAATTA BİR MUMARAYDIK???
kaç para verecez geçerken? görüntüde vermesekte hangi vergi kalemleriyle bizden alacaksınız acaba geriye
Şaka mısın nesin. İstanbul'un ta dışına bir köprü yaptınız, yandaşlarınızı zengin etmek yolcu otobüslerine 24 saat zorunlu hale getirdiniz. Otobüslerin sadece Esenler Otogarı'ndan çıkıp 3. köprüyü dolaşıp Dudullu'ya varması 2 saat sürüyor.
3 SAAT DEYİP SONRA RADARDAN CEZALAR KESİLECEK.
yap işlet devret modelinde,işi yapan firmaya garanti verimesin.bu durum apaçık bizim geleceğimizi çalıyor.ne kadar araç geçerse geçsin parasını o alsın .az geçen aracın geçiş ücretini benim cebimden almaya hakkı yok.
KÖPRÜ, OTOMOBİL İÇİN GİDİŞ - DÖNÜŞ 131.-TL , FERİBOT 80.-TL. TERCİH VE KIYAS MESELESİ.
mazottan 3 lira kazancaz zamandan 3 saat kazancaz ama otoyola ve köprüye 10 lira verecez ne güzel ne güzel kazanan yine erdoğan ve yandaş işadamları
Ido ozelleştirilirken vaybe yeni kopru yapıyorlar bu fiyata idoyu nasıl sattılar diye dusundum..megerse ozelleştirmede kopru fiyatının yuksek olmasını konusunda mutabakat yapmıslar..ardından millet kullanmayınca biraz fiyat dusurduler, tabiki ido solugu ingilteredeki mahkemelerde aldı..muhtemelen birde saglam tazminat odeyeciğiz..birde mevcut talep uzerinden hesap yapıyorlar oysa amac buranın kullanımının artırılması olması lazım geliş ve gidişten den para alındıgından geçiş ucreti 15tl olsa kullanım oranı ona katlar ve buralar kara gecer..
emegi gecenlerin eline saglık da,nasıl 3 saat sürüyor bunu izah edermisiniz,dilovasından izmir 431km olacak diyorsunuz,istanbul anadolu yakasından herhangi bir semtten bile dilovası ortalama 35-40 km,yani ortalama 470 km civarı yolu nasıl 3 saatte gideceğiz? otobanda hız sınırı 160 a cıktı bizim mi haberimiz yok?kaldı ki dilovasından bile 3 saatte gidebilmek icin hic gaz kesmeden 145 km hızla gitmek gerek,istanbul-ankara hızlı tren için de gözümüze baka baka 3 saat dediniz aylarca,ama 3saat 50 dk dan once gidemiyorsunuz,suna 4 saat deseniz gercegi soyleseniz olmuyor mu?
İstanbul-İzmir arası 3 saatte gidilecekmiş. İstanbul'dan Bursa'ya 3 saatte gidilmesi mümkün değil iken insanları salak yerine koyuyorlar.
SİZ İŞİ TAMAMEN TİCARETE DÖKMÜŞSÜNÜZ VATANDAŞI DÜŞÜNÜN VATANDAŞI BE YA...
Walla ne yalan söylim Osman gazi köprüs 95 tl civarıysa İstanbul -İzmir otobanıda en aşşa 250 tl olmalı .Amcaoğlu sen yap işlet devret kazan milletin cebinden..
bakanın haberi yok her hal. söyleyin şuna otoyolda hız sınırı 90 km. bazı yerlerde 50 ye kadar düşüyor. ortalık vatandaşa ceza kesmek için yerleştirilmiş kumpas radarlarıyla dolu. istanbuldan izmire 3 saatte gitmek için farklı noktalarda en az 1000 tl radar cezası yemen lazım..
Yalancı olsun mu dilenci?!! Ulan İstanbuldan kaç saatte çıkabilecez de İzmir e 3 saatte gidebiliyoruz?!! Başlangıç noktanız neresi?!! Saatte kaç km hızla gideceğiz?!! Radar olacak mı?EDS cezalarını kökleyecek misiniz?!! Allahsızlar. 3000 TL yatırdım geçen gün radar cezası olarak.. 56 ile 61 km hız ile?!! Soygunculuk değildir de nedir bu?!! Sanırım başlangıç noktanız OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ ile MANİSA arasıdır.. 3 saat denilen yer.. Ben inan mıyorum.. Yol boş iken belki ama realitesi yok!! İnsanaları kandırmayın..
İSTANBUL-İZMİR ARASI 3 SAAT DİYORSUNUZ AMA ORTALAMA HIZ 70-90 ARASI 100 KM GEÇİNCE CEZAYI YAPIŞTIRIYORSUNUZ O NASIL OLACAK
ben de bu 3 saatte nasıl varacağız onu anlamıyorum,bilen varsa aydınlatırsa sevinirim
@ersoyemrah 160 la gidersen saatte varıyorsun 3 saatte,heralde hız sınırını kaldıracaklar başka bişi gelmiyo aklıma:)
istanbul gebzeden izmir il sınırımı 3 saat ben anlamadım?? tam olarak bilen varsa bana cvp yazsın lütfen,3 saat imkansız gözüküyor,çünkü hız sınırlar vs
izmir istanbul arası nasıl 3 saat oluyor yav:S 120 ile gitsek hadi 130 la gitsek 390 km mi olacak yani en fazla
@sevincle zaten 470 km:) 130 la falan hiç varamazsın en az 160,bakan gidebiliyor demekki:)
SN.BAKAN İST/İZMİR ARASI 433 KM.BU 433 KM.3SAATE GİTMEK İÇİN ORTALAMA 140-150 KM HIZA ULAŞMAK LAZIM.HIZ SINIRLAMASI OLDUĞUNDAN VATANDAŞA KESİLECEK HIZ AŞIMI CEZALARINI KİM ÖDEYECEK..SAYGILARIMLA
yıllık 750 milyon dolar eder 3 milyar tl...tayyibin söylemiyle 3 katrilyon lira..sayıyla 3 000 000 000 000 000 tl....30 senede ne eder..yeni parayla 90 milyar..köprü kaça mal oldu..1 milyar.otoyol kaça mal oldu 6 milyar..toplam ne eder 7 milyar..yandaşın avantası ne 83 milyar..üstelik garanti..hizmet dediğin böyle olur..ver mehteri aksalaklar oynasın...
otoyolda hız sınırı 170 lere cıktı demekki,470 480 km yolu 3 saattte gidebileceğimize göre hesap böyle çıkıyor,bakan ya sayı saymasını bilmiyor ya da bizi kandırıyor
431 km yi nasıl 3 saatte gidebileceğiz bakan açıklarmısınız?(431km dilovası-izmir arası ayrıca,istanbul daha uzak)
abi3 satte gidicem şuanki halı ıle kopru 85tl 20tlde sonrasındaki yol 110 tl 110 tl benzınle uzun yoldan gidiyorum zaten gideceigm yere sirf yol kopru parasına mazot alsam izmirdeyim
osmangazi köprüsünden geçiş 35 dolar artı kdv..bakmayın 65 tl ödediğinize..kalan 85 i devlet ödüyor yapan firmaya..bu sübvansiyon kalktığında ödenecek rakam bugünkü kurla 115 tl 16 kuruş olacak..otoyolun km si 30 kuruş şu anda..433 km*0.30=129 tl 90 kuruş.toplam osmangazi köprüsü girişinden izmire ödenecek tutar=245 tl 06 kuruş..alın size hizmet..
daha sırada 3.köprü-3.havaalanı-avrasya tüneli-çanakkale köprüsü var..bu ülke tarihinde böyle bir kazığın binde birini yememiştir..mtv yi yüzde yüzde arttırsalar bu paraları toplayamazlar..
Ha gayret Sn Bakan bitsin artık bu ülkenin altyapı üst yapı çalışmaları,gavurlar bu işleri 50-70 yıl hatta 100 yıl önceden çözmüşler,artık pahalı ucuz,lanet olsun yolsuzluklar havada uçuşuyor, ata sözümüz bal tutan barnağını yalar der,toplu taşımaya önem vermeli aksi halde kara yolu 10-20 yıl sonra yine kaosa dönüşecek,zira bizim vatandaşımız otomobile ulaşmaya başladı.
Diğer Haberler