FİNANS

Bakan Arslan'dan 'Osmangazi Köprüsü' ve 'Bursa-İzmir Kemalpaşa hattı' açıklaması

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Osmangazi Köprüsü'nden günlük ortalama 21 bin aracın geçtiğini belirterek, Bursa-İzmir Kemalpaşa hattının önümüzdeki senenin sonunda açılacağını ve bu hat ile İstanbul'dan İzmir'e sadece 3 saatte gidilebileceğini açıkladı.

Bakan Arslan'dan 'Osmangazi Köprüsü' ve 'Bursa-İzmir Kemalpaşa hattı' açıklaması

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme  Bakanı Ahmet Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yap-işlet-devret (YİD)  modeliyle gerçekleştirilen ulaştırma projelerinde bir yıllık geçişlerin  ortalamaları üzerinden hesap yapıldığını, verilen garanti rakamına ulaşılamamışsa  aradaki farkın yükleniciye veya görevli şirkete ödendiğini söyledi.

 
Osmangazi Köprüsü'nden bu yılın 9 aylık döneminde yaklaşık 5 milyon  753 bin aracın geçiş yaptığına işaret eden Arslan, günlük ortalama araç geçişinin  21 bine ulaştığını bildirdi. Arslan, "Garanti rakamıyla kıyaslarsanız alttayız,  başlangınç rakamları olan 11-12 binle kıyaslarsanız bugün geldiğimiz nokta çok  önemli." diye konuştu.
 
Köprünün fizibilitesinde üçüncü yıla kadar araç geçiş garantisi  öngörülmediğine dikkati çeken Arslan, projenin Osmangazi Köprüsü ile birlikte  300'ü otoyol, 133'ü bağlantı yolları olmak üzere toplam 433 kilometre yolla  İzmir'e kadar uzandığını anımsattı.
 
Arslan, projenin Bursa-İzmir Kemalpaşa hattının önümüzdeki yılın  sonunda tamamen biteceğini belirterek, "Bu yolun tamamen bitmesi zaten ilave  trafik oluşturması anlamına geliyor. İnsanların seyahat konforunu artırıyorsunuz,  süreyi düşürüyorsunuz, o bölgede sanayinin büyümesini sağlıyorsunuz. Bu aynı  zamanda o bölgelerde yatırım, yatırım olması nedeniyle de ilave trafik oluşması  demek yani köprü, otoyol ve bağlantı yollarının oluşturacağı ilave trafiğe bağlı  olarak hem otoyollardan hem de köprüden geçecek araç sayısı ciddi miktarda  artacak. Zaten fizibilitemiz bunu öngörüyor." değerlendirmesinde bulundu.
 
Bakan Arslan, bu tür projelerde sürücü ve yolcuların hayatını  kolaylaştırmanın ve konforunu artırmanın yanı sıra sanayinin önünü açmayı  hedeflediklerini dile getirerek, şöyle devam etti:
 
"Arsa fiyatları 3 kat arttı diye haberler yapılıyor. Arsa fiyatları  durup durupken 3 kat artmaz, demek ki proje insanların erişimini kolaylaştırmış.  Bu yüzden insanlar orada aktif yaşamak istiyor. İkincisi, o bölgelerde yatırımın,  sanayinin önü açılmış. Orada yapılan yatırım, gerek gelecek ham maddeyi gerek  gidecek mamülü taşıma zorluğu nedeniyle dün ekonomik değildi, bugün bu projeler  nedeniyle ekonomik. Ekonomik olduğu için yatırım yapılıyor, yatırım yapıldığı  için de oradaki arsanın fiyatı 3 kat artıyor. Özel istirhamım, insanların bunu  atlamaması. Gerek arsa fiyatının gerek konut fiyatının artması bile bunun çok  önemli bir göstergesi çünkü biz bu güzergah üzerinde yaklaşık 25 milyon insanın  birbirine kolay erişimini sağlıyoruz."
 
 

"İSTANBUL'DAN İZMİR'E 3 SAATTE GİDİLEBİLECEK"
 
Bu otoyolun İstanbul ile Bursa arasındaki seyahat süresini 45 dakika-1  saate düşürdüğünü, Gebze'den düşünüldüğünde yolculuğun 45 dakika bile sürmediğini  anlatan Arslan, 3 saatte İstanbul'dan İzmir'e gidilebileceğini söyledi.
 
Arslan, önemli olanın araçların geçiş sayısı değil, bölge sanayisinin  büyümesi olduğunu belirterek, "Toplanan vergiler Kars'takine, Hakkari'dekine  hizmet ediyor. Zaman zaman eleştiriliyoruz; 'Aradaki fark Karslının,  Hakkarilinin, Sinoplunun, Mersinlinin cebinden çıkıyor.' diye. Hayır, bunun  oluşturduğu katma değer, dönüyor oraya hizmet olarak gidiyor, bunun atlanmaması  lazım." dedi.
 
Osmangazi Köprüsü ve bağlantı yollarından araç geçmemesi halinde,  verilen garanti nedeniyle firmalara ödenecek miktarın yıllık 750 milyon dolar  olduğunu ifade eden Arslan, bundan da işletme rakamlarıyla vergilerin  düşüleceğini bildirdi.
 
Konuya ilişkin bazen insafsız eleştirilerin yapıldığını vurgulayan  Arslan, şunları kaydetti:
 
"Bu kadar araç geçmesine rağmen yılda 1,5-2 milyar lira ödenecekmiş  gibi söylentiler çıkarılıyor. Kusura bakmasınlar ama biz bu tip projeri yaparken şunu ortaya koyuyoruz; Bu bir ihtiyaç mıdır, ihtiyaçtır. Bunu bugün yapabilecek  imkanımız var mı, yok. Çünkü imkanlar sınırlı ve ülkenin her yerine bölünmüş yol  yapıyorsunuz, hizmet götürüyorsunuz. O zaman alternatif finans yöntemlerini,  kamu-özel iş birliğini devreye sokarak, özel sektör dinamiklerinden  yararlanıyoruz. İşi hızlı ve kaliteli yapıyoruz. 'Param yok' deyip, insanımızın,  dünyanın yararlandığı nimetlerden yararlanmasını 25 sene sonraya öteleyeceğimize  bugün yapıyoruz. İkinci yöntem, borçlanırsınız, kredi alırsınız, döner o krediyi  ödersiniz. Biz bunun yerine diyoruz ki; kamu-özel sektör iş birliği çok başarılı  olduğumuz örnek bir uygulamadır. Dünya bizden örnek alarak uyguluyor. Geçen  vatandaşımız ödüyor, köprünün etrafta oluşturduğu katma değerle ülke bunun da  fazlasını kazanıyor."
 
 
 

"HAVACILIKTA İŞLETME HAKKINDAN 10,5 MİLYAR DOLAR ELDE EDİLDİ"
 
Havacılık sektörüne yönelik olarak da benzer eleştirilerin yapıldığını  ifade eden Arslan, bu sektörden kaynaklı bugüne kadar ödenen garanti rakamı 40  milyon dolar iken, garanti üstü elde edilen rakamın 410 milyon dolar olduğuna  dikkati çekti.
 
Arslan, havacılık sektöründe işletme hakkı devrinden elde edilen  miktarın 10,5 milyar dolar olduğunun altını çizerek, "15 sene öncesini  düşünsünler, IMF'nin kapısında 300-500 milyon dolar borçlanabilmek için  dileniyorduk, el pençe divan duruyorduk. O günler YİD modeliyle yaptığımız  havalimanlarının işletme hakkından 10,5 milyar dolar elde ettik. Köprülerde,  otoyollarda işletme süresi bittikten sonra ayrıca işletme hakkı devrinden dolayı  ciddi gelirler elde edeceğiz. O gelirlerle de 80 milyona daha fazla hizmet  sağlayacağız. İşin bu boyutunun gözden kaçırılmaması lazım." diye konuştu.AA
Okuyucu Yorumları53 yorum
 • 31 Oy
  osmangazi köprüsünden günlük 21 bin araç geçiyor öyle mi??? sallamayın kardeşim milletin göznün içine baka baka yalan söylüyorsunuz (zaten uzmanlık alanınız) 1 kez olsun doğru söyleyin. köprüye ne zaman baksak bomboş. bu köprünün fiyatını makul seviyeye çekmedikçe boş kalmaya da mahkum. vızır vızır ido çalışıyor
 • 22 Oy
  3 satte kaç paraya gideceğimizi de bi söyleseniz..
 • 19 Oy
  Ama 3 saatte gidene de koridor hız cezası var.
 • 29 Oy
  yol yapıyoruz deyip deyip duruyorlar ama tek kuruş harcamamışlar yollara. ulan satılan o kadar devlet fabrikası, hazine arazisi ve ödediğimiz bu vergiler nereye gidiyor. 5 lira benzinin 3,5 lirası vergi kaç araç var hesapla bu paralar nereye gidiyor Allah sonumuzu hayır etsin
 • 29 Oy
  saray yapmaya ayrıca yazlık saray yapmaya o kadar pahalı lüks araçlara yandaş şirketin vergi borçlarını silmeye bütçeniz var yol yapmaya bütçen yok o zaman biz yaptık deme kardeşim sizin işiniz artık bitti bu halk artık inanmıyor size.sizde bizi kandırdınız
 • 14 Oy
  Zaman kısalıyor kısalıyor diyorsunuz Kısatmak için yaptığınız ne köprüleri nede yolları insanlar kullanamıyorki.3 saate izmire gitmek için ekstradan 200 lira HGS parası öderiz kesin
 • 14 Oy
  3 saat diyolar.. 400 km yol diyolar. 130 km saatte hız yapmak gerek.. sonrada hızlı gittin deyip gişede ceza yazıyorlar.. yani diyorlar ki nereye kaçarsanız kaçın ey hallk.. bulacaz sizi..
 • 14 Oy
  ELEŞTİRİLEN KÖPRUNUN NEDEN YAPILDIGI DEGİL.. NEDEN HİZMET DENEREK YUZLERCE LİRAYA HALKA SATIYORSUNUZ VE NEDEN 3 MİSLİ FİYATA YAPTIRIP VATANDAŞIN CEBİNDEN ALIYORSUNUZ...VE NEDEN TURK ŞİRKETLERİ DEGİLDE KORELİLER YAPIYOR.. HANİ İNŞAAATTA BİR MUMARAYDIK???
 • 13 Oy
  kaç para verecez geçerken? görüntüde vermesekte hangi vergi kalemleriyle bizden alacaksınız acaba geriye
 • 12 Oy
  Şaka mısın nesin. İstanbul'un ta dışına bir köprü yaptınız, yandaşlarınızı zengin etmek yolcu otobüslerine 24 saat zorunlu hale getirdiniz. Otobüslerin sadece Esenler Otogarı'ndan çıkıp 3. köprüyü dolaşıp Dudullu'ya varması 2 saat sürüyor.
 • 10 Oy
  3 SAAT DEYİP SONRA RADARDAN CEZALAR KESİLECEK.
 • 8 Oy
  KÖPRÜ, OTOMOBİL İÇİN GİDİŞ - DÖNÜŞ 131.-TL , FERİBOT 80.-TL. TERCİH VE KIYAS MESELESİ.
 • 8 Oy
  Ido ozelleştirilirken vaybe yeni kopru yapıyorlar bu fiyata idoyu nasıl sattılar diye dusundum..megerse ozelleştirmede kopru fiyatının yuksek olmasını konusunda mutabakat yapmıslar..ardından millet kullanmayınca biraz fiyat dusurduler, tabiki ido solugu ingilteredeki mahkemelerde aldı..muhtemelen birde saglam tazminat odeyeciğiz..birde mevcut talep uzerinden hesap yapıyorlar oysa amac buranın kullanımının artırılması olması lazım geliş ve gidişten den para alındıgından geçiş ucreti 15tl olsa kullanım oranı ona katlar ve buralar kara gecer..
 • 9 Oy
  yap işlet devret modelinde,işi yapan firmaya garanti verimesin.bu durum apaçık bizim geleceğimizi çalıyor.ne kadar araç geçerse geçsin parasını o alsın .az geçen aracın geçiş ücretini benim cebimden almaya hakkı yok.
 • 7 Oy
  emegi gecenlerin eline saglık da,nasıl 3 saat sürüyor bunu izah edermisiniz,dilovasından izmir 431km olacak diyorsunuz,istanbul anadolu yakasından herhangi bir semtten bile dilovası ortalama 35-40 km,yani ortalama 470 km civarı yolu nasıl 3 saatte gideceğiz? otobanda hız sınırı 160 a cıktı bizim mi haberimiz yok?kaldı ki dilovasından bile 3 saatte gidebilmek icin hic gaz kesmeden 145 km hızla gitmek gerek,istanbul-ankara hızlı tren için de gözümüze baka baka 3 saat dediniz aylarca,ama 3saat 50 dk dan once gidemiyorsunuz,suna 4 saat deseniz gercegi soyleseniz olmuyor mu?
 • 7 Oy
  İstanbul-İzmir arası 3 saatte gidilecekmiş. İstanbul'dan Bursa'ya 3 saatte gidilmesi mümkün değil iken insanları salak yerine koyuyorlar.
 • 7 Oy
  SİZ İŞİ TAMAMEN TİCARETE DÖKMÜŞSÜNÜZ VATANDAŞI DÜŞÜNÜN VATANDAŞI BE YA...
 • 4 Oy
  bakanın haberi yok her hal. söyleyin şuna otoyolda hız sınırı 90 km. bazı yerlerde 50 ye kadar düşüyor. ortalık vatandaşa ceza kesmek için yerleştirilmiş kumpas radarlarıyla dolu. istanbuldan izmire 3 saatte gitmek için farklı noktalarda en az 1000 tl radar cezası yemen lazım..
 • 6 Oy
  Walla ne yalan söylim Osman gazi köprüs 95 tl civarıysa İstanbul -İzmir otobanıda en aşşa 250 tl olmalı .Amcaoğlu sen yap işlet devret kazan milletin cebinden..
 • 8 Oy
  mazottan 3 lira kazancaz zamandan 3 saat kazancaz ama otoyola ve köprüye 10 lira verecez ne güzel ne güzel kazanan yine erdoğan ve yandaş işadamları
 • 4 Oy
  Yalancı olsun mu dilenci?!! Ulan İstanbuldan kaç saatte çıkabilecez de İzmir e 3 saatte gidebiliyoruz?!! Başlangıç noktanız neresi?!! Saatte kaç km hızla gideceğiz?!! Radar olacak mı?EDS cezalarını kökleyecek misiniz?!! Allahsızlar. 3000 TL yatırdım geçen gün radar cezası olarak.. 56 ile 61 km hız ile?!! Soygunculuk değildir de nedir bu?!! Sanırım başlangıç noktanız OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ ile MANİSA arasıdır.. 3 saat denilen yer.. Ben inan mıyorum.. Yol boş iken belki ama realitesi yok!! İnsanaları kandırmayın..
 • 4 Oy
  ben de bu 3 saatte nasıl varacağız onu anlamıyorum,bilen varsa aydınlatırsa sevinirim
 • 1 Oy
  @ersoyemrah 160 la gidersen saatte varıyorsun 3 saatte,heralde hız sınırını kaldıracaklar başka bişi gelmiyo aklıma:)
 • 2 Oy
  431 km yi nasıl 3 saatte gidebileceğiz bakan açıklarmısınız?(431km dilovası-izmir arası ayrıca,istanbul daha uzak)
 • 2 Oy
  abi3 satte gidicem şuanki halı ıle kopru 85tl 20tlde sonrasındaki yol 110 tl 110 tl benzınle uzun yoldan gidiyorum zaten gideceigm yere sirf yol kopru parasına mazot alsam izmirdeyim
 • 2 Oy
  osmangazi köprüsünden geçiş 35 dolar artı kdv..bakmayın 65 tl ödediğinize..kalan 85 i devlet ödüyor yapan firmaya..bu sübvansiyon kalktığında ödenecek rakam bugünkü kurla 115 tl 16 kuruş olacak..otoyolun km si 30 kuruş şu anda..433 km*0.30=129 tl 90 kuruş.toplam osmangazi köprüsü girişinden izmire ödenecek tutar=245 tl 06 kuruş..alın size hizmet..
 • 3 Oy
  istanbul gebzeden izmir il sınırımı 3 saat ben anlamadım?? tam olarak bilen varsa bana cvp yazsın lütfen,3 saat imkansız gözüküyor,çünkü hız sınırlar vs
 • 3 Oy
  izmir istanbul arası nasıl 3 saat oluyor yav:S 120 ile gitsek hadi 130 la gitsek 390 km mi olacak yani en fazla
 • 1 Oy
  @sevincle zaten 470 km:) 130 la falan hiç varamazsın en az 160,bakan gidebiliyor demekki:)
 • 3 Oy
  SN.BAKAN İST/İZMİR ARASI 433 KM.BU 433 KM.3SAATE GİTMEK İÇİN ORTALAMA 140-150 KM HIZA ULAŞMAK LAZIM.HIZ SINIRLAMASI OLDUĞUNDAN VATANDAŞA KESİLECEK HIZ AŞIMI CEZALARINI KİM ÖDEYECEK..SAYGILARIMLA
 • 1 Oy
  Ha gayret Sn Bakan bitsin artık bu ülkenin altyapı üst yapı çalışmaları,gavurlar bu işleri 50-70 yıl hatta 100 yıl önceden çözmüşler,artık pahalı ucuz,lanet olsun yolsuzluklar havada uçuşuyor, ata sözümüz bal tutan barnağını yalar der,toplu taşımaya önem vermeli aksi halde kara yolu 10-20 yıl sonra yine kaosa dönüşecek,zira bizim vatandaşımız otomobile ulaşmaya başladı.
 • 1 Oy
  hiç kimse 3 saate inacek diye beklemesin 3 saatte gitmesi için yolun tamamen dümdüz olması lazım vede boş olması lazım vede 150 km den fazla hızla gidilmesi lazım 120 km hızla ankara İstanbul arası 430 kilometre 5.5 saatte gidiyor sizlerin bazıları ve devletimiz ve bakanlığımız neyin kafasını yaşıyorlar matamatikten 10 üzerinde 1 veririm bunlara
 • 1 Oy
  OSMANGAZİ GEÇİŞİ 65 TL.....NORMALDE 150 TL CİVARI OLACAK...85 TL Yİ DEVLET ÖDÜYOR FİRMAYA...DEVLET SÜBVANSE ETMESE 5 BİN ARAÇ BİLE GEÇMEZ O KÖPRÜDEN...AYNI ŞEY OTOYOLDADA YAŞANACAK...
 • 1 Oy
  3 saati kendi yolculuk durumuna göre hesap etmişler.hatta tayyip 2.5 saatte bile gidebilir..
 • 1 Oy
  köprünün gerçek geçiş ücreti 35 dolar+kdv...yani 151 lira..devlet 86 lirayı firmaya ödemeye devam etmezse o köprüden günde 3000 araç bile geçmez.paraya para demeyen tipler tepe tepe kullanırlar..
 • 1 Oy
  Vay arkadaş herkes sallamış yok 250 TL yok 300 TL daha ağustosta didime gittim toplamda 90 TL ödedim avrasya tüneli dahil köprü geçişi 65 TL ödedim. Ne kullanıyorsanız az için. Not : AKP li değilim !!!
 • 0 Oy
  hız sınırını açıklayın ..
 • 4 Oy
  İSTANBUL-İZMİR ARASI 3 SAAT DİYORSUNUZ AMA ORTALAMA HIZ 70-90 ARASI 100 KM GEÇİNCE CEZAYI YAPIŞTIRIYORSUNUZ O NASIL OLACAK
 • 2 Oy
  otoyolda hız sınırı 170 lere cıktı demekki,470 480 km yolu 3 saattte gidebileceğimize göre hesap böyle çıkıyor,bakan ya sayı saymasını bilmiyor ya da bizi kandırıyor
 • 3 Oy
  yıllık 750 milyon dolar eder 3 milyar tl...tayyibin söylemiyle 3 katrilyon lira..sayıyla 3 000 000 000 000 000 tl....30 senede ne eder..yeni parayla 90 milyar..köprü kaça mal oldu..1 milyar.otoyol kaça mal oldu 6 milyar..toplam ne eder 7 milyar..yandaşın avantası ne 83 milyar..üstelik garanti..hizmet dediğin böyle olur..ver mehteri aksalaklar oynasın...
 • 2 Oy
  daha sırada 3.köprü-3.havaalanı-avrasya tüneli-çanakkale köprüsü var..bu ülke tarihinde böyle bir kazığın binde birini yememiştir..mtv yi yüzde yüzde arttırsalar bu paraları toplayamazlar..
 • 48 Oy
  gerçekleştirilen projelere chp lilerin hayali yetmez
 • 2 Oy
  @extrabilenadam bu yolları avrupa da yapıyorlar.Üstelik geçişler ücretsiz
 • 0 Oy
  @extrabilenadam yetmez valla..yandaşı zengin edeceğiz diye döndürdükleri dümenlere bak..chp lilerin kafası çalışmaz böyle şeylere..55 yaşındayım bu güne kadar duyduğum tek chp li yolsuzluk hikayesi iski skandalıydı..bugünün parasıyla 50-100 bin tl gibi bir paraydı.kloru bile bile pahalı almış.zaten adamın cezasını hem yargı hem chp kesti o zaman..akp li çakallara bu rakamları teklif etsen tenezzül etmez üstünede fetöcü diye ihbar ederler.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın