Bakan Sarıeroğlu'ndan 'vergi dilimi' açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, asgari ücretli çalışanların vergi dilimine girmesini telafi edecek çalışmaları yaptıklarını, bununla ilgili yasal düzenlemenin Meclis'e gönderildiğini söyledi.

Bakan Sarıeroğlu'ndan 'vergi dilimi' açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, asgari ücretle çalışanların vergi dilimine girmesi konusuyla ilgili, "Telafi etmek için biz çalışmamızı yapmıştık. Bununla ilgili yasal düzenlememizi de Meclis'e gönderdik" dedi.

Sarıeroğlu, AK Parti Genel Merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'na gelişinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Son günlerde sanki yeni bir konuymuş gibi kamuoyunda yeni bir tartışma bulunduğuna işaret eden Sarıeroğlu, "Asgari ücretle çalışan emekçilerimizin vergi dilimine girmesi konusuyla alakalı olarak biz bunu ağustos ayı itibarıyla gündemimize almıştık. Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantımızda bu konuyla ilgili kararımızı aldık" ifadesini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım'ın asgari ücret tespit edildiği zaman yıl başında "Asgari ücretli kardeşlerimiz, ocak ayında ne alıyorlarsa aralık ayında bu ücreti net olarak almaya devam edecekler" şeklinde açıklama yaptığını hatırlatan Sarıeroğlu, bugüne kadar AK Parti olarak verdikleri bütün sözlerin, taahhütlerin arkasında dimdik durduklarını ifadesini kullandı.

Asgari ücretin ülke açısından hassas bir konu ve denge ücreti olduğunun altını çizen Sarıeroğlu, Çalışma Bakanlığı olarak kendilerinin en yoğun üzerinde durdukları, takip ettikleri konulardan birisi olduğunu söyledi.

Sarıeroğlu, şu görüşlere yer verdi:

"25 Eylül tarihinde aldığımız Ekonomik Koordinasyon Kurulu'ndaki karar doğrultusunda Sayın Başbakanımızın NTV canlı yayınında bir açıklaması olmuştu bu konuyla ilgili. Telafi edeceğimizin ve hazineden karşılayacağımızın beyanını Sayın Başbakınımız verdi. Şu an Meclisin Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülen Maliye Bakanlığımızın Torba Tasarısı'nda bu konu zaten yer alıyor. Eylül, ekim, kasım, aralık aylarındaki vergi dilimi hususunu telafi edeceğimize ilişkin metnimiz yasa tasarısına zaten konuldu. 27 Eylül itibarıyla de Meclisimizde, şu anda da Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülüyor. En kısa zamanda Genel Kurul'a gidecek, yasalaştıktan sonra da eylülden itibaren vergi dilimine girilmesi bizim için zaten gündemimizin birinci sırasındaydı, telafi etmek için biz çalışmamızı yapmıştık ve zaten bunun ile ilgili yasal düzenlememizi de Meclise gönderdik."

Özellikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak işçinin, işverenin çiftçinin, esnafın, tüm kesimlerin hakkı ve hukuku konusunda hassasiyetle çalıştıklarına işaret eden Sarıeroğlu, "Hiç kimsenin bir hak kaybına, hiç kimsenin herhangi bir tereddüte düşürecek içlerinde bir sorun oluşturabilecek konuyla ilgili duyarsız kalmamız söz konusu olmaz. Bununla ilgili çalışmalarımızı yaparız ve gereğini de yerine getiririz. Bu konu hassas bir konu 5 milyon kişiyi ilgilendiren bir konu ve gereği şu anda yapılmıştır. Endişeye, tereddüte, sıkıntıya gerek yok diye ifade etmek istiyorum" diye konuştu.AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
ÖNCE ZORLA HAKSIZCA ALIYORLAR SONRA ALDIKLARINI LÜTUFMUŞ GİBİ VERMEYE KALKIŞIYORLAR..
80 milyonluk ülkenin yükü 5 milyon üretenin(işçinin)sırtında(bir de çiftçimiz var ama o bizden beter) bu nasıl bir yüktür bu nasıl bir kazançtır???sayın bakanım ,vekillerim ,patronlar 6 büyük şehirde sadece 2 ay sadece aylık 1500tl ile geçinmeyi denediniz mi???hele bi deneyin bakalım işçi nelerden feragat ediyor????neden evlenemiyor??evlensede neden çocuk yapamıyor vs..vs..elin suriyelisi bile işçilik yapmıyor bu memlekette ,vergiden de muaf olunca limon sat ama ticaret yap,işçilik olmş modern kölelik...
@ceycey_l Emin ol çifci işçiden 3 kat daha rahat.Çifciler emin ol sürünmüyor memlekette en rahatı onlar. evet tarla sürmek zür inek gütmek zor ama getirisi iyi.Sen bakma satılmıyor satamıyoz zarar ediyoz diye döktükleri şeyler hayvan yemi olarak ayrılan 3.4. kalite ürünler. Çiftciler herşeyini taze yiyor evindede her çeşit yemeyi pişer. yoğurdu peyniri tazedir. ne açtır ne açıktadır. Çiftci evet belli dönemler masraf yapar tohum gübre ilaç mazot . Ama mahsul aldığı zaman 3-4 katı kazanıyor. Yonca dik masrafı ne birtde getirisi ne .Egeliyim az çok çiftciyim yani . İşçi olmak en zoru .
bence zam yapmayın gerek yok bu millet sesini çıkarmaz hatta düşürün bile daha çok oy alırsınız
Valla iş veren 1400 TL yi zor ödüyor ona göre bir rakam belirleyinde iş verenlerde madur olmaz umarım...!
@ekutlu76 1400 tl yi zor veriyor ama evinde 10 çeşit yemek pişiyor benim evimde yoğurt ekmek soğan haftanın 2 günü nasıl olacak. Ev kirasi asgari ücretin nerdetse 4/3 ü oldu.
EYYY SARIEROĞLU GERÇEKTEN ÜCRETLİYİ DÜŞÜNÜYORSAN 1-YA ÜCRETLERİN ASGARİ ÜCRET KADAR MİKTARINI VERGİ DIŞI BIRAK 2-YA DA ÜCRETLİLER İÇİN İLK DİLİMİN YÜKSEK OLDUĞU AYRI BİR VERGİ TARİFESİ DÜZENLE. ÖYLE ATLA DEVE DEĞİL BU İİŞ İKİ SATIRLIK BİR KANUNA BAKAR ÜCRETLER İÇİN İLK DİLİMİ 30.000 LİRAYA ÇIKARIRSIN ASGARİ ÜCRETLİ YIL BOYUNCA İKİNCİ DİLİME GİRMEZ DİĞERLERİ DE KASIM VEYA ARALIKTA GİRER
Bütün bu spekülasyon lar asgari ücrete iyi bir zam gelmiyeceğine işaret.İşçileri yavaş yavaş alıştırmak için yapılan spekülasyon lar bunlar.Aman 1400 Tl altına düşmesinde dedirmek için. Şu ülkede en düşük memur maaşı 2500 tl . Asgari ücret neden açlık sınırının altında yıllardır.İşçi 1400 tl için ciğerini böbreğini veriyor o derece ağır koşullarda çalışıyor.İşverenler yemek+servis sağlamıyor çoğu özel sektör. Ne olacak böyle bilmiyorum işçinin hali.En çok vergide işçiden kesiliyor.Bürüt 1700 Net 1400 ay bazına bu fiyat farkı ciddi rakam.
Çok zor ya çokk . Cehennemin dibi fabrika servis yok . 12 saat çalışma saati var 30 dk lık sadece yemek molası harici hiçbişi yok ve yemek vermiyen fabrikalar ile karşılaştım.En çok vergiyi işçiler ödüyor bu memlekette.Ya aldığı para neki okadar çok kesinti yapıyolar anlamıyorum. Ev kiraları nerdeyse olmuş asgari ücretin 4/3 ü ya kardeşim toki den ev alsan daha iyi diycem bir işçi onuda alamıyoki.Bankalar okadar vermiyorki kredi 1400 tl ye max 5 maaş üstü.İşverenler şikayetci ama evlerinde 10 çeşit yemek altlarında çeşit çeşit araba.Benim ise sadece 2 tane fünlük kıyfet yıka yıka giy.
5 MİLYON KİŞİ Mİ ? BU ÜLKENİN % 50 SİNİ DİREK GERİYE KALAN % 50 SİNİ DE DOLAYLI YOLDAN İLGİLENDİREN Bİ KONUDUR ASGARİ ÜCRET ! 2018 DE VERİCEĞİNİZ ZAM 2019 DAKİ SANDIĞIN ŞEKLİNİ BELİRLİYECEK. BU ÜLKENİN Bİ ZENGİNLİĞİ VARSA HERKESLE PAYLAŞILACAK SADECE AK TÜRKLERE DAĞITILMIYACAK
Diğer Haberler