Bakan Tüfenkci'den 'Çiftlik Bank' açıklaması

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Çiftlik Bank ile ilgili, "Sanal anlamda bir saadet zinciri oluşturma teşebbüsü olduğu görülüyor" açıklaması yaptı.

Bakan Tüfenkci'den 'Çiftlik Bank' açıklaması

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, inceleme başlatılan Çiftlik Bank ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bülent Tüfenkci, “Özellikle son zamanlarda somut mal ve hizmet satışı olmadan internet üzerinden, sanal alemde yüksek kar vaatleri sunarak; kimi oyun pazarladığını ifade ederek kimi sanal paralar pazarladığını ifade ederek kimileri sanal çiftlikler kurduklarını ve bazı yerlerde gerçek çiftlikler kurduklarını ifade ederek reel anlamda piyasalarla örtüşmeyen kar vaatleri sunarak, insanları aldattıklarını ve belli bir sistem ile bir anlamda saadet zinciri kurdukları görülüyor. Bunlar kimi zaman telefon satışı şeklinde, oyun satışları şeklinde oluyor, sanal bir mal ticareti şeklinde oluyor. Ama baktığımız zaman tamamı tüketiciyi, vatandaşı aldatıcı anlamda bir ticaret teşkil ettiklerini, sonuç itibariyle dolandırıcılığa kadar giden bir sistemi kurguladıklarını görüyoruz" dedi.

“BİR SAADET ZİNCİRİ OLUŞTURMA TEŞEBBÜSÜ OLDUĞU GÖRÜLÜYOR"

Çiftlik Bank ile ilgili incelemenin sürdüğünü belirten Tüfenkci, “Bununla ilgili en son Çiftlik Bank'ın 'bank' kelimesinden dolayı biz 3 ay reklamlarını durdurma cezası vermiştik. Çünkü Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu'ndan 'bank' kelimesini kullanmak için izin alınması gerekiyor. Böyle bir izin almadan faaliyete geçtikleri için reklamlarını durdurduk. Ama esas faaliyetleriyle ilgili incelemeleri de son aşamaya getirdik. Burada gerçekten bir ticaret var mı yok mu? Arkadaşlarımız bunu etraflıca inceliyorlar. Sanal anlamda bir saadet zinciri oluşturma teşebbüsü olduğu görülüyor. Ama bunun somut raporlarla sabitlenmesi lazım. İnşallah kısa zamanda müfettişlerimiz raporlarını sonlandırırlar. Bunu da sizlerle paylaşırız. Ama ben bir kez daha vatandaşlarımızı uyarıyorum. Özellikle internet üzerinden, sanal alemde somut bir ticarette mal alım satımına dayanmayan, piyasanın çok üzerinde kar getirdiğini ifade eden sanal ticarette konusunda çok dikkatli olmalarını ve bu tür yaklaşımlara dikkatlice bakmalarını aksi takdir de büyük anlamda zarar göreceklerini geçmişteki tecrübelerde bize gösteriyor" şeklinde konuştu.

Bakan Tüfenkci ayrıca, “E-ticaret yapan sitelere kayıt zorunluluğu getirilmesi bir anlamda bizimde denetimlerimizi ve gözlemlerimizi de artıracak. Bununla ilgili hem Maliye Bakanlığı hem de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak yakın çalışıyoruz. İçişleri Bakanlığıyla da dolandırıcılık anlamında da yakın bir çalışma sergiliyoruz" diye konuştu.

ÇİFTLİK BANK NEDİR?

Kurulan internet sitesinde Çiftlik Bank şöyle tanıtılıyor: "Çiftlik Bank kendini ne kadar bir oyun olarak tanımlasa da aslında büyük karlar elde edebileceğiniz bir yatırım aracıdır. Yaptığınız gerçek yatırımlar ile çeşitli hayvanlar satın alabiliyorsunuz ve Çiftlik Bank sitesine yapacağınız düzenli ziyaretler ile gerçek para kazanıyorsunuz. Çiftlik Bank ise sizin yaptığınız yatırımları gerçek anlamda hayvan ve arazi satın alımları ile değerlendiriyor. Sistemde hayvanların ömrü genel olarak 365 gündür. Saanen keçisi bu konuda istisnadır ve ömrü 700 gündür. Yatırdığınız tutarı 4-6 ay arasında geri almış oluyorsunuz ve bundan sonraki aylar kazandığınız her kuruş sizin kar hanenize yazılıyor. Hayvanın sanal ömrü sona erdiğinde o hayvandan daha fazla gelir elde edemiyorsunuz ve yeni yatırımlar yapmanız gerekiyor. Düzenli ve mantıklı bir şekilde Çiftlik Bank'ta vakit geçirdiğiniz de yaptığınız 1000 TL'lik bir yatırım 1 sene sonra size en az 2200,00 TL olarak geri dönüyor. Maksimum seviyede faydalanmanız durumunda ise 1000 TL başına 2800 TL'ye kadar kazanabilirsiniz."

ÇİFTLİK BANK İFLAS EDERSE…

İnternet sitesindeki verilen bilgilerde, Çiftlik Bank'ın herhangi bir nedenle iflas bildirmesi durumunda, şirketin yatırılan ana parayı geri ödeneceği iddia ediliyor ve garanti olarak ıslak imzalı bir sözleşme gösteriliyor. En az 5000 liralık bir yatırım karşılığında sözleşmenin 15 gün içinde belirtilen adrese geleceği de belirtilen bilgiler arasında yer alıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
Yeni bir titan şirketi gibi görünüyor . Herkes uyanık olsun kendini dolandırtmasın. ortalık dolandırıcı dolu.
@cakircan_35 şuana kadar hangı titan şirketinin reklam verdiğini veya bir şube açtığını gördün ?
4 duvardan oluşan bir konutun 1 milyondan başladığı ülkede, maaş ve ücretler ile mal ve hizmet fiyatları arasında bağın koptuğu, geçinmenin zor olduğu bir ortamda yüksek kazanç vaat eden ve ona kananlar hep olacak. Bu dolandırıcılık faaliyetlerinin idari ve siyasi sorumluluğu o ülkeyi yöneten hükümetlere aittir.
@seleb1966 kENDİ KOLAY PARA KAZANMA HIRSINIZDAN DA HÜKÜMETE PAY ÇIKARDINIZ YA NE DİYELİM SİZE, KUMARINIZDA BOL ŞANS...
@ymacar611 olay buraya gelmesi bızım yuzumuzden değil
Sayın Bakan Tüfenkci Hanifi Yer hakkında neden işlem yapmıyorsunuz.Bu adam Tam 400 Milyon toplamış????
Ben kullanıyorum sıteyı ve yaklasık 5 aydır duzenlı olarak uyeyım hıcbır sekılde problem yasamadım.Bu sorusturmalar ve aksaklıklar yandas medyanın olusturdugu bir polemiktir. Keşke Çiftlik bank gibi firmalar çoğalsa hem ülke ekonomisine hemde milletimize yararlı projeler oluşturulsa.
@metin_baz_1991 tavuk yumurtlamış mı bir bakayım der komşu ben derim ki acele etme daha 2 saat 15 dakikan var umarı anlarsın :)
Bi bitmediniz lan hödükler..
"Eminemim","fuzulev","birevim" vs. gibi şirketlerde o zaman titandır sizin söylediğinize bakılırsa.
bende çiftlikbank üyesiyim, en ufak bir mağduriyetim olmadı. üstüne teşekkürlerimi sunuyorum.
Kuruluş KKTC de Türkiye de para yatiran hak iddaa edemez Kaldi ki KKTC Kumarda serbest :)
adamlar resmi gazete ve televizyondan reklam veriyor çıkıp bas bas konuşuyor birçok ilde fabrika kuruyor tesis kuruyor ondan sonrada binlerce kişiyi dolandırıyor bakanlar da çıkmış saadet zinciriymiş yok dolandırıcılık sistemiymiş diyor onca insan mağdur olduktan sonra kusura bakmayın da bunlara yol veren sizsiniz sayın bakan adamlar başbakan gibi konuşurken siz bakmakla kalan sayın bakanlar kimse kusura bakmasın ama bu işten ülkeyi yöneten hükümett sorumludur yani sizler
Uye olan da biliyor sağlam birsey olmadığını ama para geliyor mu geliyor ona bakıyor :) kim takar yasal olup olmadığını .
dolandırıcı dıyorsanız ceza verıyorsunz peki şimdiye kadar nerdeydiniz bu kadar üye olan oldu para yatıran oldu eğer bu şirkete birşey olursa yine suçlu bakan bey sizsiniz
yolunu bulamayan herkesi turkey ye bekleriz yolsuz lugun ana vatanı nasılsa
Diğer Haberler