Bakliyat kralı vefat etti, Gökbayrak satışa çıktı

Bakliyat kralı olarak tanınan Şemsettin Gökbayrak’ın vefatının ardından mirasçıları şirketin tamamını satma kararı aldı. Gökbayrak’ın sahiplerinden Nilüfer Tanrıöver, “Evet, baktık işin başında duramıyoruz, satma kararı aldık” dedi.

Bakliyat kralı vefat etti, Gökbayrak satışa çıktı

Türkiye’de yeni neslin üretimde olmak istemediği tartışılırken, buna son örnek bakliyat sektöründen geldi. 1981 yılında kurduğu Gökbayrak markasını bakliyatta üst kalite ürünlerle önemli bir noktaya getiren Şemsettin Gökbayrak’ın şirketi, kurucunun vefatı sonrası satışa çıktı. Tarım Ürünleri Hububat Bakliyat İşleme ve Paketleme Sanayicileri Derneği (PAKDER) kurucusu olan ve uzun yıllar derneğin başkanlığını yapan Gökbayrak, geçtiğimiz Mart ayında vefat etmişti.

Şirketin hissedarlarından Gökbayrak’ın kızı Nilüfer Tanrıöver, “Baktık şirketin başında duramıyor, ilgilenemiyoruz, satmaya karar verdik” dedi. 3 kız kardeş olduklarını anlatan Tanrıöver, hiçbir 3’üncü kuşak temsilcisinin de şirketin yönetimine talip olmadığını söyledi. Tanrıöver, “Babam sağken bir gerek olmadı. Biz kızları farklı sektörlerde profesyonel çalışmayı tercih ettik. Torunlar da istemedi, bir kısmı zaten yurtdışında yaşamayı tercih etti” diye konuştu.

Üretim kapasitesi 9 bin 500 tonu aşıyor

Gökbayrak’ın yılda 9 bin 500 tonu aşan bir üretim kapasitesi bulunuyor. Üretim, şirketin İstanbul Esenyurt’ta sahip olduğu 1200 metrekarelik binasında gerçekleşiyor. Şemsettin Gökbayrak’ın vefatından sonra üretim kapasitesi yüzde 10’lara kadar gerilemiş. Nilüfer Tanrıöver, Macrocenter ve Metro gibi seçkin marketlerde toplam 350 noktada ürünlerinin yer aldığını belirtti.

Tanrıöver, “Babam hiç kredi kullanmamış. Borçsuz bir finansal yapımız var. Ancak biz ilgilenemiyoruz ve markanın aynı kalitede devam edebilmesi bizim için çok önemli. Bu kaliteyi devam ettireceğine inandığımız bir alıcı ile el sıkışmak için süreci başlattık. Çünkü babam da böyle olmasını isterdi” dedi. Satış sürecini yöneten Atuva Yönetim Danışmanlığı’ndan Sevil Becan da sektörden ilgi olduğunu, görüşmelere başladıklarını açıkladı.

İlk paketli pirinci üretti Vefa aşkıyla yeşili seçti

Gökbayrak, yeşil beyaz logosu ile tanınan bir marka. Şemsettin Gökbayrak’ın Vefa liseli olduğunu ve lise ile bağının hiç kopmadığını anlatan Tanrıöver, logonun renginin de Vefa’dan geldiğini anlattı.

Tanrıöver, Şemsettin Gökbayrak’ın 80 yaşından sonra bilgisayar kullanmayı öğrenip, hastane yatağında bile şirketiyle ilgilendiğini paylaşırken, “Babam Bakliyat Kralı olarak tanınırdı. Kendisi, Türkiye’de ilk paketli pirinç ve bakliyat satışını başlatan, ilk çeltik fabrikasını kuran kişidir. Ürün aldığımız üreticilerle uzun yıllara dayanan dostluk ilişkileri söz konusu” ifadesini kullandı.(Dünya)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
AHH İŞE YARAMAZ YENİ NESİL .HEPSİ LÖP LÖPÇÜ.
türk şirketlerinin ömrü kurucusunun ömrü ile sınırlı. devamlılık olmayınca ne kalite ne verimlilik ne de yeni ürün, keşif hiçbir halt olmuyor. Atatürk ün devletçi politikası olmazsa yakında herkes yabancıların kölesi olacak
ana rahminden cıktım pazara bir kefen aldım. geldim mezara. dünya bu kadar görebilene. ne paranı ne pulunu ne şöhretini götürebiliyorsun. senin sandığın dünya mallarıda mirascıların sahip cıkamıyor.
Sonra derler niye yerli üretim yok diye işte açık kanıtı.
yahu devlet bu konuya müdahil olmalı bu tür gıda firmaları türklerin tekelinde kalmalı yabancı yayırımlar gıda sektöründen uzaklıştırılmalı..
Nooldu? geriye ne kaldı? yağmacı talancı aç gözlü akrabalar yesin şimdi
her canlı ölümü tadacak önemli olan kul hakkı yiyerek dünya malına tamah edenlerden eylemesin
bi nesil tutar bi nesil yer
israile satin cok para verir zaten tohumlar ordan geliyor
allah arkamızdan hayırlı evlatlar versin
satınca inşaat işine girerler başka ne olacak .artık beton yiyecez
hemen bir kayyum atayın fetocusunuz deyin ellerinden alın israile veya katara satın tam sıkışık zamanda iyi oldu bu iş
Diğer Haberler