Bankalardan peş peşe Reza Zarrab açıklaması

01 Aralık 2017 10:11
Bankalardan peş peşe Reza Zarrab açıklaması

ABD’deki İran yaptırımları davasında tanıklık yapan Reza Zarrab’ın açıklamaları gündeme bomba gibi düştü. Zarrab'ın iddiaları sonrası Halk Bankası, DenizBank, Aktif Bank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası'ndan peş peşe açıklamalar geldi.

ABD'deki davada Reza Zarrab'ın ifadelerinde adı geçen 4 banka bugün üst üste açıklama yaptı. Vakıfbank ,Halk Bankası, Aktif Bank, DenizBank ve Ziraat Bankası Zarrab'ın iddialarını yalanladı.
 
 
Vakıfbank, ABD'de devam eden davayla ilgili, "VakıfBank, her zaman gerek yasalara ve ilgili mevzuata, gerekse uluslararası düzenlemelere ve kurallara uygun hareket etmiştir" açıklamasını yaptı.

Vakıfbank'tan yapılan açıklama şöyle:

"Ulusal ve uluslararası bankacılık çevrelerinde yıllardır net bir şekilde bilindiği üzere Bankamızın ABD'de görülen söz konusu davada bahsi geçen süreçlerin hiçbir yerinde, hiçbir zaman ve hiçbir şekilde ilgisi ve dahli olmamıştır.

VakıfBank, her zaman gerek yasalara ve ilgili mevzuata, gerekse uluslararası düzenlemelere ve kurallara uygun hareket etmiştir. Bankamız, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı özen ve titizlikle davranmaya devam edecektir."
 
ABD’deki İran yaptırımları davasında tanıklık yapan Reza Zarrab’ın yönelttiği suçlama sonrası Ziraat Bankas da açıklama yaptı. Reuters’a konuşan bir yetkili, Ziraat Bankası’nın iddiaları reddettiğini söyledi. Yetkili, Ziraat Bankası’nın uluslararası düzenlemelere uyduğunu vurguladı.
 
Türkiye Halk Bankası AŞ tarafından, ABD'de görülen davaya ilişkin haber veya söylentilere yönelik, "Bankamızca, herhangi bir ülkeyle ilgili olarak mahiyeti belirsiz ve hukuksuz bir ticari işleme taraf olunmamış, kaynağı ve mahiyeti belirsiz transfer işlemi gerçekleştirilmemiştir. İddia edildiği şekilde yaptırımlara konu işlemlerde yaptırımların aşılması amacına yönelik sistematik ve bilinçli bir ihlal söz konusu olmayıp yasaklı tarafların ve malların ihracına aracılık edilmemiştir" açıklaması yapıldı.
 
Halk Bankası'nın ABD'de görülen davaya ilişkin haber veya söylentilere yönelik yaptığı açıklama, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlandı.
 
'GÜVEN VE İTİBAR SARSICI'
 
Açıklamada, bazı yazılı ve görsel basın yayın kuruluşlarının yayınlarında ABD'de görülen davada ileri sürülen iddialar ile Halk Bankası'nı ilişkilendirdiği belirtilerek, dava konusu olan yaptırım kararlarına bankanın aykırı hareket ettiğine dair bir algı oluşturulduğu, kamuoyu, müşteriler ve yatırımcıları yanıltıcı nitelikte haberler yapıldığı kaydedildi.
 
Mahkemede ortaya atılan iddialara dayanılarak bir kısım medya tarafından yer verilen kişisel yaklaşım ve yorumların, "yanlış, taraflı, eksik, anlam bütünlüğünden kopuk, tutarsız, algı karmaşasına yol açacak surette" olduğu ifade edilen açıklamada, bunların bankanın güven ve itibarını sarsıcı nitelikte aktarıldığı dile getirildi.
 
Açıklamada, bankanın tüm iş ve işlemlerinde ulusal ve uluslararası düzenlemelere her zaman tam bir şekilde uyduğu, paydaşlarının, iş ortaklarının ve mevduat sahiplerinin haklarının korunması için tüm tedbirleri aldığı aktarılarak, "Bankamız tarafından, bankacılık hizmetleri sunulurken mevcut düzenlemeler ve diğer tüm bankalarca bilinen ve izlenen dış ticaret uygulamaları dışında herhangi bir mekanizma, yöntem veya sistem kullanılmamaktadır. Yapılan dış ticaret işlemleri ve para transferleri açık, şeffaf ve sistem üzerinde ilgili otoritelerce izlenebilir durumdadır" değerlendirmeleri yapıldı.
 
'MALLARIN İHRACINA ARACILIK EDİLMEMİŞTİR'
 
Halk Bankası'nın tüm iş ve işlemlerinin, ulusal ve uluslararası bağımsız denetim kuruluşlarınca düzenli olarak denetlendiğine işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
 
"İlgili döneme ilişkin yapılan denetimlerde dış ticaret işlemleri de dahil bankacılık hizmetlerimizin yerine getirilmesinde uluslararası bankacılık düzenlemelerine ve kurallarına aykırılık tespit edilmemiştir. Bankamızca, herhangi bir ülkeyle ilgili olarak mahiyeti belirsiz ve hukuksuz bir ticari işleme taraf olunmamış, kaynağı ve mahiyeti belirsiz transfer işlemi gerçekleştirilmemiştir. İddia edildiği şekilde yaptırımlara konu işlemlerde yaptırımların aşılması amacına yönelik sistematik ve bilinçli bir ihlal söz konusu olmayıp yasaklı tarafların ve malların ihracına aracılık edilmemiştir. Başta KOBİ'ler ve özelinde esnaf ve sanatkarlarımız olmak üzere tüm kredi ve mevduat müşterilerimiz ile Ülkemiz ekonomisine 79 yıldır hizmet sunan bankamızın faaliyetlerini geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de tüm ulusal ve uluslararası düzenlemelere uygun, güçlü, güvenilir ve kesintisiz bir şekilde sürdüreceğini kamuoyunun bilgisine sunarız."
 
AKTİF BANK: YAPTIRIMLARI İHLAL EDEN İŞLEM YAPILMADI
 
Aktif Bank da Zarrab'ın sözleriyle ilgili "Bugüne kadar ABD ve diğer uluslararası yaptırımların ihlal edilmesine yönelik herhangi bir işlem gerçekleştirilmemiştir" açıklaması yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 
 
"ABD’de görülmekte olan bir davada, Bankamızın adı zikredilmiş ve buradan hareketle çeşitli mecralarda Bankamız aleyhinde mesnetsiz iddialar ileri sürüldüğü görülmüştür. 
 
Bankamız tarafından bugüne kadar ABD ve diğer uluslararası yaptırımların ihlal edilmesine yönelik herhangi bir işlem gerçekleştirilmemiştir.
 
2011 yılının ilk yarısında ABD Hazinesi OFAC (Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi) yetkilileri ile ticari riskler konusunda istişarede bulunulması akabinde Bankamızın işlemleri şeffaflık ilkesinin bir gereği olarak Uluslararası bir Bağımsız Denetim Kuruluşu’na özel olarak denetlettirilerek, sonuçları OFAC dahil tüm ilgililer ile paylaşılmıştır.
 
Okuyucu Yorumları35 yorum
 • 18 Oy
  bütün hırsızların rüşvetçilerin vatan millet düşmanlarının ve onları göz göre göre bile bile savunanların ALlah belasını versin.
 • 18 Oy
  Davanın sonunda kararın açıklanmasında sizin bu açıklamalarınızın kıymeti harbiyesi yok çok ağır cezalar bankaları bekliyor..Yazık oldu ülkeme dünya aleme rezil rüsva oldu.Hukuk olsa demokrasi olsaydı...Bu durumlar olmazdi
 • 10 Oy
  halk baknasinin müdür yardimcisi neden icerde o zaman bu kadar yalni nasil bir araya getiriyorsunuz hayret edici bir durum bu yaptiklarinizdan haberdar olan isimlerde tek tek geliyor bunlara ne diyeceksiniz kan emiciler sizi ALLAH belanizi verecek insALAH
 • 0 Oy
  @j0ker_55 inşaallah versin belalarını bizim paralarla kendi ülkemizde yabancı olduk aç mülteci doyurmaktan dünyada müslüman tek ülke türkiyemi ipi kıran sapıklar uyuşturucu işi yapan afganlar her ne varsa gayrimeşru işler bunlarda defolup gitmeli benim güzel ülkemden.bunları ülkeye sokanın ALLAH belasını versin.
 • 8 Oy
  @j0ker_55 BU BÜTÜN BANKAYA MAL EDİLEMEZ NE ALAKA MÜDÜR YARDIMCISI SUÇLUYSA O YARGILANIR
 • 13 Oy
  HE HE HE ÖYLEDİR YASAL HEPSİ HEE HEEEE HEEE
 • 11 Oy
  Adı geçen bütün bankaların AKP bankaları olması sizce de çok manidar değil mi? :) Bu bile bazı gerçekler olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Neden Aktif bank da iş bankası değil mesela? Çünkü aktif bank da akp'nin
 • 0 Oy
  @isorkum çok çok doğru katılıyorum hepsi altına doldurdu korkularından.
 • 9 Oy
  Peşpeşe açıklamalara bak.Her savunmalarında daha çok batıyorlar.
 • 7 Oy
  @mertdenizsoy EN DOĞRUSUNU YAPIYORLAR BATTIKLARI YOK
 • 6 Oy
  hayır sever işadamı diye tvlerde propaganda yapmışlardı.
 • 10 Oy
  yediğiniz hurmalar bir gün gelir tırmalar öç gözlü kapitalistler
 • 8 Oy
  Eee tabi minareyi çalan kılıfını da hazırlarmış..
 • 7 Oy
  türk bankalarının hele ki ziraat bankasının düştüğü hallere bak.
 • 0 Oy
  @cyilmaz_g0 tam manasıyla rezillik
 • 7 Oy
  @cyilmaz_g0 BANKALARIN YAPILAN İŞİ YARGILAMAYA YETKİSİ YOK İŞLEMİ YAPAR YAPAN KİŞİ ŞUÇ İŞLERSE O KİŞİ YARGILANIR
 • 8 Oy
  MUHAHAHAHAHAHAHA İNKARCI ZİHNİYET.
 • 6 Oy
  tabiii,tabiii zarrap,banka yerine bizim sinekli bakkal amcayı kullandı...hepiniz masum,sinekli bakkal suçlu...
 • 10 Oy
  ZİRAATBANKASI İŞİN İÇİNDE VARBU BANKA AMBARGOYU DELMİŞ
 • 5 Oy
  niçin gerek duydular açıklamalara sonuçta devletin bankası :D
 • 3 Oy
  man adası gibi para girdirse ne sattık para çıktıysa ne aldık bu kadar basit bir soru bankandan işlem yapılmış yurt dışana ne cüzi rakamdan sonrasını devlet öyle bir inceliyorki ama büyük para ise birde menfaat hükümet personeline ise yeşil yandı geçiniz
 • 4 Oy
  Bankalara destek kampanyası düzenlenmesi lazım.Bankalar sütten çıkmış ak kaşık gibi suçsuzdur.Dünya kamuoyuna duyurmak için "All banks are innocent like a spoon taken from milk." yazılı tişörtler bastırmak lazım.Bankalar bunu bastırıp dağıtsınlar...
 • 4 Oy
  öyledir canım kesin öyledir!! hatta reza zarrap sizin bankanızın kapısının önünden bile geçmemiştir..sizlerin bankasında bir tl lik bile hesabı olmamıştır..sizin bankalarınızdan ne bir havalesi ne bir eft si nede bir taransferi olmuştur...siz zarrabı bu abd de tutuklamasından sonra tanıdınız..biz bilmezmiyiz sizleri!!!...
 • 0 Oy
  @byciddi sana helal olsun kardeşim çook doğrudur katılıyorum size.zaten korkudan kamu bankaları altına doldurdu peş peşe açıklamalar,olsa fayda abd kitleyecek bunlara.
 • 3 Oy
  550 000 evsizi dahi 65000 gazisi olan amerikanın duvarcı hiramları zarrapın önüne yatmışlar.
 • 3 Oy
  Tamamı temizdir.Öylemi .Kendileri inanıyormu.O zaman HAYRET.
 • 7 Oy
  evet dogru söylüyorlar*****hepsi benim banka tarafından yapıldı hepsi masum:)
 • 0 Oy
  ulan sana helal olsun zerrab ,bütün bankalar korkudan altlarını doldurdu
 • 0 Oy
  helal olsun sana tek başına şu bankaların korkuttun ya valla helal olsun sana .burnu yukarı dik bankalar milleti kandırıyorlar güya altınlarınızı getirin diye halkı dolandırmaya çalışıyorlar guya çok uyanıklar ya milleti düdükledikleri yetmiyormuş gibi bide milletin altınlarına göz diktiler nolucak hazine boşalıyor tam takır olucak ya tutuştular.
 • 0 Oy
  başta halkbanka olmak üzere çok becerekli yöneticilerimiz sayesinde çok yerlere kitlediler bakalım sonu ne olacak sevgili zerrab senin bu zekana hastayım sana helal olsun valla doğru diyorum.
 • 0 Oy
  AKP düşmanlığı kanınıza işlemiş, o yüzden Türkiye yargılanmış yargılanmamış umrunuzda değil, tek derdiniz bu hükümet gitsin isterse türkiye batsın umrunuzda değil. Bir zamanlar % 70 faizle esnafa kredi verdiği halde heryıl milyonlarca lira görev zararı açıklayan Halk Bankasını özlüyorsunuz. Cüzi faizlerle kredi veren hibe veren esnafı üretime teşvik eden Halk Bankası sizin değil çünki siz bu halktan hissetmiyorsunuz kendinizi. ABD menfaati için milyonlarca insanı birbirine kırdırıyor ona sesiniz çıkmıyor. ABD nin ambargosunu güya biz delmişiz diye yargılanıyoruz. Siz de yalakalığa devam yazık.
 • 6 Oy
  suçlu kimse o yargılanır kurumma mal edilemez .
 • 0 Oy
  @yorumum_bu yapma ya nasıl olucak öyle bu kadar kolay olsaydı gerçekten ne iyi olurdu
 • 16 Oy
  Olat TC de yaşanmış abd hankı hakla yargılama yapıyor?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Mynet'te anlık olarak en çok
izlenen hisseler

Hisse Adı İzleyen Kişi
TAKİP ET
MOBİL'DE FİNANS

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın