Bankaların mevduata ödediği faiz 20,4 milyar lira arttı

Bankaların mevduata ödediği faiz tutarı temmuz sonunda 2017'nin aynı ayına göre yüzde 40,8 artarak 70 milyar lirayı aştı.

Bankaların mevduata ödediği faiz 20,4 milyar lira arttı

Bankacılık sektörü temmuz sonu itibarıyla mevduata 70 milyar 272 milyon liralık faiz öderken, bu rakam geçen yılın aynı ayına kıyasla 20,4 milyar liralık artışa işaret etti.

AA muhabirinin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlediği bilgilere göre, bankacılık sektörünün dönem net karı temmuz sonu itibarıyla 33 milyar 555 milyon lira seviyesinde gerçekleşti. Bu rakam geçen yılın temmuz ayında 29 milyar 48 milyon lira düzeyinde bulunurken, bu da sektörün net karının geçen bir yıllık süreçte yüzde 15,5 arttığına işaret etti.

Sektörünün toplam faiz gideri, bu yılın 7 ayında 2017'nin aynı dönemine göre yüzde 23,4 artarak 79 milyar 317 milyon liraya yükseldi. Aynı dönemde bankaların mevduata verdiği faiz tutarı yüzde 40,8 artışla 70 milyar 272 milyon liraya ulaştı. Bu rakam 2017'nin temmuz sonunda 49 milyar 894 milyon lira düzeyinde bulunuyordu.

Bu da bankaların geçen bir yıllık süreçte mevduata 20 milyar 378 milyon lira daha fazla faiz ödediğini ortaya koydu.

Öte yandan sektörün toplam faiz giderlerinin yüzde 67,4'ü mevduata verilen faizlerden oluştu.
Bankalar kredilerden 148,5 milyar liralık faiz geliri sağladı

Bankaların elde ettiği toplam faiz geliri temmuzda 2017'nin aynı dönemine göre yüzde 35 artarak 135 milyar 969 milyon liradan, 183 milyar 612 milyar liraya yükseldi. Söz konusu gelirlere en büyük katkı kredilerden alınan faizlerden geldi.

Böylece bankalar yılın ocak-temmuz döneminde kredilerden 148 milyar 459 milyon lira faiz geliri sağladı.

Söz konusu gelirin 31 milyar 883 milyon lirası tüketici kredilerinden, 5 milyar 822 milyon lirası kredi kartlarından, 20 milyar 711 milyon lirası taksitli ticari kredilerden ve 90 milyar 43 milyon lirası diğer kredilerden alınan faizlerden oluştu.

Net faiz geliri 80 milyar liraya dayandı

Bankacılık sektörünün temmuz sonunda faiz giderlerinin faiz gelirinin altında kalması ile net faiz gelirinin 79 milyar 317 milyon lira düzeyinde gerçekleşti.

Sektörün net faiz gelirleri geçen yılın temmuz sonunda 64 milyar 276 milyon lira seviyesinde gerçekleşmişti. Bu da 2018'in temmuz sonunda, geçen yılın aynı dönemine kıyasla net faiz gelirlerinde yüzde 23,4'lük artış elde edildiğini ortaya koydu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
YAPARSA AK PARTI YAPAR. ILERIYE TURKIYE:)))
Hani faiz haramdı , müslümanız biz.
ortalıkta gezinip faiz lobisi ile mücadele ettiklerini söyşeyenler nasıl yalancıymış böyle ortaya çıkıyor. o lobinin hizmetkarısınız! vatandaşı iyice borca batağa çekin işlerinizle icrastlerinizle!
Reis merkez bankasına karışmasa yabancı spekülatörler bu kadar piyasaya dalıp işlem yapmaz. Reisin hamlelerini bilip ona göre işlem yapıyorlar. Bu tek adam rejimi ülkeyi lale devrine döndürdü. Bu muydu tek adamlığınız ?
Başlıkta"bankalarda parası olanlar dikkat"denilmiş ama haberin içeriğinde bankaların mevduat sahiplerini düşük faiz oranlarıyla ve milleti kredilerle nasıl soyduğu açıklanmış.Uyanık haramiler dolar süpekülasyonlarıyla birkaç günde paralarını 2kat artırırken,kendileri devletten her tür desteği alan bankaların düşük faiz oranlarıyla bağladıkları TL.mevduatlarına 3-5 kuruş faiz ödeyip, eritirken,verdikleri kredilerin yüksek faizlerinden müthiş kârları haberdeki rakamlardanda açıkça belli. TL.Mevduat faiz oranları artmalı ve 15 vergi oranı çok yüksek.Sadece 3 ay değil devamlı en fazla %5 olmalıdır
lafontenden masallar dinliyorsunuz.Hiç bir ekonomik veriye be yönteme dayanmayan biraz canımböyle istiyor,Biraz 16 yıln yalana dayalı algı operasyonu,biraz yukardan alınan talimata göre,Kısaca gerçek haricş ne varsa.
FAİZİN dövizin yükselmesi memleketimiz için iyidir.Elinde 3-5 kuruş parası olan para kazansın.Hükümetin ekonomi politikalarını destekliyorum.
Ev nasıl olsa para etmiyor kiraya versen 700 tl kirayı zor alıyorsun diye 5 ay önce sattım koydum faize aylık 2650 tl faiz alıp afiyetle yiyorum kebap
Faizler uçtu kolay kolay kimse kredi çekmez bakalım aşırı şişen ev ve arsaları kimlere satacaklar
@thepain kendi adamlarının evlerinden alırsan faizi 0.98 yaptılar...reklamlar dönüyor televizyonlarda..
BÜTÜN KONUŞMALAR BOŞUNA ÜRETİM ŞART.KATMA DEĞERLİ ÜRETİMLER LAZIM YOKSA İŞİMİZ ZOR.GERİSİ MASAL.
DAHA DUR HELE İŞİN BAŞINDAYIIZ EKMEK ALACAK PARAYI BULAMIYACAGIZ BU GÜN BİR LPG MONTAJ YERİNDE İDİM BU GÜN 20 ARAÇ LPG İÇİN BAŞ VURMUŞ ORTALAMA 2000 -5000 TL ARASINDA DEGİŞEN FİATLARLA LPG TAKILIYOR HEMDE SIRA VAR PALADI BU GİDİŞLE EKONOMİDE PATLIYACAK HERKES ŞAŞIRDI BANLALAR SIKIŞTI MEVDUATLARA BLOKE BIRAKMAYA BAŞLADILAR EFTEN PÜFTEN OLUMSUZLUKLARLA DAHA NEKADAR DAYANACAK BU İKTİDAR MERAK İÇİNDEYİM BEKCİ POLİS ZAPITA ASKER ARAÇLARA CEZA YAZACAKMIŞ ARTIK DÜŞMANI OLAN YANDI RAS GELELENE YAZ BEN OLSAM EN BAŞTA VEKİLLERE BROKRATLARA YAZARDIM GİDİŞATI GÖRÜYORMUSUNUZ
yurt içinde tl yı kaldıralım. altınla alışveriş yapalım. sinirsiz para basma yetkisi gidince ne faiz lobisi kalır ne diş güçler nede bilmem kim.
cebimizde yokki bankada olsun
Ya dolar değer kazanır ya da Türk Lirası bizim paramızın değer kazanması için bankadaki getirisi elbette yüksek olmalı. Bunun dışında kendi paramızı dizginlediğimiz zaman diğer ülkelerin para birimlerinin kazandığını gördük zaten.
Diğer Haberler