FİNANS

Başbakan'dan asgari ücret açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, taşeron düzenlemesine ilişkin olarak, “Bununla ilgili detaylar 12 maddeden oluşuyor, detayları Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanımız bu hafta içerisinde ilgili taraflarla paylaşmış olacak. Muhtemelen yarınki grup toplantımızda da Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuya değinebilir” dedi.

Başbakan'dan asgari ücret açıklaması
Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş'in başkenti Dakka'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu.
 
"Uyum yasaları ile ilgili çalışmalar hazırlık düzeyinde devam ediyor" diyen Yıldırım, "Uzun bir süreden beri biz hükümet olarak hazırlıkları sürdürüyoruz. Bütçe görüşmelerinden sonra daha da hız kazanacaktır. Çalışmaların bir kısmının 2018 martından önce yasalaşma ihtiyacı var. Öncelikle bunları dikkate alarak uyum yasaları konusunda diğer partilerin görüşleri de önemli. Onlara da dikkat edeceğiz. Bu şekilde 2019'a giderken 2017 referandumu ile getirilen cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin öngördüğü uyumu sağlayacak düzenlemeleri parlamentomuz gerçekleştirmiş olacak" ifadelerini kullandı.
 
"Asgari ücret ülkenin şartları göz önüne alınarak sonuçlanacak"
 
Asgari ücret yeni sene girmeden önce işçi-işveren ve hükümet ilgili bakanlığımız arasında yapılan müzakerelerle belirleniyor. Bu noktada TÜRK-İŞ teklifini sundu, DİSK de teklifini sunacak daha sonra taraflar bir araya gelecekler, en uygun şekilde tarafları bakanlığımız bir araya getirecek. En iyi şartlardan ne gerekiyorsa bu rakam üzerinde mutabakata varılacak. Hükümetimiz yıllardan beri çalışanımıza asla enflasyonun altında bir ücret vermemiştir. Bu sefer de aynı şekilde makul olan, ülkenin şartlarını da dikkate alarak en uygun şekilde sonuçlandıracak. 
 
Taşerona kadroda yeni düzenleme

Yıldırım sözlerine şu şekilde devam etti:
 
"Taşeronların devlette daimi kadroya alınması ile ilgili çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi. Biz henüz daha içeriği nedir, kimler vardır, böyle bir açıklama yapmış değiliz. Birkaç gün sonra mesele net olarak ortaya çıkacaktır. Onun için şu anda söylenenlere itibar etmeyin."
 
 
Asgari ücret nasıl belirleniyor?
 
Asgari ücreti, yasa gereği beşer işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, işveren tarafı adına masaya TİSK oturuyor.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapılan ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanıyor. Komisyon, son toplantısını yine bakanlıkta yapıyor.
 
Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.
 

Mevcut asgari ücret net bin 404 lira
 
Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 777 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 404 lira 6 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net bin 510 lira 87 kuruş olarak hesaplanıyor.
 
Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 2 bin 88 lira 56 kuruşu (işverene maliyet tutarında sosyal güvenlik primindeki yüzde 5 oranındaki indirim dikkate alınmış ve 100 lira/ay teşvik indirimi hariç) buluyor. Bunun bin 777 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 275 lira 51 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 35 lira 55 kuruşunu işverene ait işsizlik sigorta fonu oluşturuyor. 
 

 

Okuyucu Yorumları77 yorum
 • 49 Oy
  maaşlara zam yok,devletimiz zor durumda nasıl olurda asgari ücretli zam bekler anlamıyorum.akideşler farkındamısnız 3-35 milyon Suriyeli besliyoruz,onlarda ülkemiz de kabadayılık,hırsızlık,kapkaççılık gibi görevlerini ifa ediyorlar..lütfen onlara para harcamamız gerek o nedenle kusura bakmayın asgari ücretlilere %3 bile çok yani.geberin,sürünün diyorlar bize napalım,ağalar ne diyorsa o.durmak yok yola devam,bas vergiyi,bas zammı gerisi kolay.hadi 2019 da daha güçlü oy verelim yeni türkiye hükümetine,2023 e gidiyoruz ya dahada güçlendirelim zam istemeyelim.maaşlara zam istemek yok benzine basın
 • 52 Oy
  Kafası basmayan arkadaşlar Avrupa Birliğine girmek istiyorsunuz değil mi can atıyorsunuz. Ben burada TL yi kaldırsınlar herşey dolar euro üzerinden olsun 1.400 liraya asgari ücret çıktığı zaman USD -Euro ne kadarsa bu millet o paraları alsaydı şayet bugün 2.500 TL yi görmüştü herkesin maaşı ama bağırmaktan çağırmaktan hakaret etmekten başka hiçbirşey bilmiyor kaderinize boyun eğiyorsunuz. AB ye girince senin TL diye para birimimi kalacak. Bu neyin kafası. Bağlayın herşeyi kurlara bakın bakalım bu ülkede enflasyon bu kadar büyük oluyor mu. Ama birileri nasıl zengin olacak değil mi sırttan....
 • 54 Oy
  Senin bakanın dedi ki " bir şart olmadan tüm taşeron işçiler kadroya alınacak". Sen diyorsun ki daha net bir şey yok. Sen mi yalancısın Bakanın mı?
 • 54 Oy
  Boşbakan ne anlar fakirin açın halinden, onların her birinin maaşı 20 binlik çizginin üstünde. Ay sonunu getirememek, maaş almak gün saymak, çoluk çocuğunun ihtiyaçlarını karşılayamamak ne demek ne bilirler, Ankaraya gittiler milleti unuttular. Kibire, gurura kapıldılar, debbede ve şaşaanın dibine vurdular, halktan yüz çevirdiler.
 • 40 Oy
  Ülkenin şartları asgari ücret denilince memur emekli zamları denince birden ortaya çıkıyor. Özel okul teşviği özel hastane teşvikleri istihdam teşvikleri diyerek saçılıp dökülürken ÜLKE KİMSENİN AKLINA GELMİYOR. Sus kardeşim sus alimmisin aç değilsin açık değilsin sana ne ülke şartları TÜSİAD MISIN MÜSİAD MISIN. ALIRKEN HEP BANAAAA VERİRKEN RABBENA
 • 35 Oy
  5 mılyon asalagı dusunecegınıze azda bızı dusunun
 • 42 Oy
  Allahın unuttuğu Rizede bile oturulabilir kalitede bir evin bir dairenin fiyatı 300 bin liradan başlıyor. Asgari ücretli bu daireyi 220 ayda alabilir, maaşlar çok düşük kaldı millet geçinemiyor kan ağlıyor, milleti tefeciye, bankacıya, faizciye rantçıya daha fazla namerde muhtaç etmemek için asgari ücret en az 2 bin lira net yapılmalıdır.
 • 36 Oy
  Taşeron ile AKP ilçe yönetimi tarafından işe alınanlara kadro verilecek desenize. Taşeronun çözümü şirketin belediyenin kurduğu şirket lakin devlet kadrosu değil. Kadroya girmek için bir ton alın teri dökenlerin hakkına girerek başka mağduriyetler giderilemez.
 • 38 Oy
  Sayın Başbakanıma bu kadar zorlamayın, bakınız kendisi açıklaması gereken konuları bile Sayın Cmhurbaşkanımızın açıklamasının daha doğu olduğu8nu açıklıyor. ekomomimiz zor durumde, gelişmeler bile balon yardımıyla yüzde 11,1 çıkarıldı, bizler nasıl olsa asgari ücrete alıştık, idare ederiz, Heo beraber kemerlmize birer delik daha açtırıp, sıkalım kemerlerimizi.,
 • 29 Oy
  yukarda okudugum yorumların hepsine katılmakla beraber bir akpli olarak bundan sonra akp ye benden oy cıkmaz ben ay sonunu getiremiyosam herseye zam geliyosa asgari ucret bu haldeyken ulkede adaletsiz gelir dagılımı varken enflasyon kagıt uzerinden şişirilmişsse halk refah bi şekilde yasamıyorsa bu işte bi sorun var deverim kardeşim.bu saatten sonra akpye benden oy cıkmaz halkın tokadını yeme zamanı gelmiştir bu hükümetin
 • 27 Oy
  4 ÇOCUK EV KİRA BENCE AŞAĞIYA ÇEKİN 1400 DE ÇOK 1400 DE HATTA ALMASAKTA OLUR
 • 23 Oy
  Adamın parası 100 USD Maaşı 3.000 USD --- Adamın Maaşı 2.500 EURO Senin maaşın 350 USD Euro olarak 310 euro. Herkesin maaşını yapsınlar 1.000 usd yada 800 euro. Sonra ne yaparsan yap Yıllık % 50 zam yapacağına TL yi bitireceğine. % 5 kur üzerinden zam yaparsın olur biter. Hesap uzmanları küfür edince rahatlıyorsanız bana değil bu düzeni reva görenlere küfür edin. 500 TL yani eski parayla 500.000 TL yolda. Adamların 100 USD si 101 usd olarak basılmıyor yüzyıllardır. Ama sen içim içim eriyorsun. Birde laf konuşuyorsun. Boş boş boş ve anlamsız..1 lira bakın. 1.000.000 eski para. 26.000 USD
 • 25 Oy
  kendilerine gelince kepçeyle memur ve asgari ücretliye gelince kaşığın ucuyla, 1 ocaktan itibaren memur çocuk yardımı 2 tl eş yardımı 5 tl artacak, bozdur bozdur harca, gidişiniz olada gelişiniz olmaya.
 • 25 Oy
  artık bu hükümete oy verirken bütün bunları göz önüne alıp öyle sandığa gideceğim. yav arkadaş ne kadar büyük bir olay mış bu asgari ücret sanki savaş kararı alıyorlar. verecekleri 100- 110 lira para bütün bakanlar vekiller iş adamları işi gücü bıraktı bu parayı verirsek ülke batarmıbatmazmı derdine düştüler. AHHH ERBAKAN HOCA AH SENİN DEĞERİNİ BİLMEYENLER UTANSIN.
 • 23 Oy
  Herşeye ve heryere el attınız en önemli meselemiz kudüs oldu sayenizde.ama ülkemizdeki problemleri görmezden geliyorsunuz.enflasyon,ekonomi,yüksek döviz,suriyeliler,eğitim...vb sorunlarımız halen çözüm bekliyor.doları düşürtmüyorsunuz.ötv+kdv,vergiler derken halk hep mutsuz.alım gücü sıfır.mesela avrupalının,amerikalının 10.000 $ a(40.000 TL.) bindiği arabaya ben neden 200.000 TL.ödemek zorundayım?avrupalının 5 euroya(25 TL.)ye aldığı ete ben ülkemde neden 60 TL.vermek zorundayım?hayat neden hep biz Türklere zor ve pahalı?ülke meselelerini çözseniz önce mesela doları düşürseniz,benzin,mazot
 • 8 Oy
  @sevrim75 cevabı basit. Avrupalı'nın Amerikalı'nın bindiği arabaya bindiğin için. Bizde üretim yok, İhracat yok, ithalat çok. Hal böyle olunca aynı fiyata aynı araca binme şansın yok.
 • 22 Oy
  ölçtük biçtik,enini boyunu hesap ettik,sağına soluna baktık tarttık topladık çıkardık ülke menfaati gereği 1505 tl olması uygun görüldü kazzık girdi boydan boya sor nene ne sor dede ne
 • 22 Oy
  Çarşı pazar yanıyor ...geçen yıla göre yüzde ikiyüz pahalanmış iğneden ipliğe gıda maddeleri her şey...allah belanızı versin sizin bu AKP nin yediği içtiği külliyen haram ne konuşsalar kulliyen yalan
 • 21 Oy
  bence asgari ücret çok yüksek 900 falan olması gerek her yer çimen işçiler gidip otlasınlar karınları doyar
 • 21 Oy
  siz iktidara gelene kadar çalışanlara enflasyon + refah payı veriliyordu refah payı da büyümeye göre hesaplanıp veriliyodu siz yalandan başka bişey bilmiyosunuz kendi kafanızdan bir enflasyon çıkarıp güya ona göre zam yapıyosunuz nerede büyümeden ödenmesi gereken refah payı? Sözde %11.1 büyümüşüz nereden belli büyüdüğümüz enflasyon sürekli artış halinde işsizlik sürekli artış halinde halk ekonomik sıkıntılar altında inim inim inliyor utanmadan sürekli yalan söylüyorsunuz
 • 20 Oy
  ülke şartlar çok iyi.%11 büyüdük.en fazla büyüme de bizde:) eeee daha ne yoksa siz asgari ücretliyi sevmiyor musunuz:( gerçi seçim zamanı seversiniz sizi gidi sizi:))
 • 17 Oy
  Bu asgari ücretle büyük şehirde hiç geçinebilen varmı acaba,bu asgari ücret tespit komisyonuna herhangi bir üyesine bir ay geçin bakalım şu ücretle deyin bakalım geçine bilecek adamın anlını karışlarım,bunların hepside gazel okumayı iyi biliyorlar.
 • 19 Oy
  Taşeron kadroso tümünü bağlamalı kamuda çalışanlar çifte standar olursa yarsı küsecek bilginize
 • 15 Oy
  Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Ekim ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 1,544 liraya, yoksulluk sınırının ise 5,030 liraya yükseldiğini açıkladı.
 • 15 Oy
  akp nin yerinde olsam asla asgari ucrete zam yapmam nede olsa iktidardan asla düşmüyorum ne gereği varki.
 • 14 Oy
  Herşeye ve heryere el attınız en önemli meselemiz kudüs oldu sayenizde.ama ülkemizdeki problemleri görmezden geliyorsunuz.enflasyon,ekonomi,yüksek döviz,suriyeliler,eğitim...vb sorunlarımız halen çözüm bekliyor.doları düşürtmüyorsunuz.ötv+kdv,vergiler derken halk hep mutsuz.alım gücü sıfır.mesela avrupalının,amerikalının 10.000 $ a(40.000 TL.) bindiği arabaya ben neden 200.000 TL.ödemek zorundayım?avrupalının 5 euroya(25 TL.)ye aldığı ete ben ülkemde neden 60 TL.vermek zorundayım?hayat neden hep biz Türklere zor ve pahalı?ülke meselelerini çözseniz önce mesela doları düşürseniz,benzin,mazot...
 • 14 Oy
  yeni ücret bana göre net 1515tl olur ...keşke daha fazla verilir inşallah..
 • 12 Oy
  yorum kısmına girdim.. kutucuk içerisinde ''ne düşünüyorsunuz'' yazıyordu.. başbakanın dediği gibi '' ülke şartlarını '' düşünüyordum.. acaba ne şartlarda yaşıyoruz kısa zamanda net belli olur.. belli olur olmaz batı kıskançlıktan çatar inşallah !!!
 • 10 Oy
  türkiyedeki matematik denklemi basit :) 100 ver 400 vergi al
 • 9 Oy
  eeee arkadaşlar hükümet diyeceğini dedi yani emekçiye yok ama suriyeli afganlı ıraklı afrikalı açlara müslüman kardeşlere vatan hainlerine bir şeyler vericez diyor sizde oy verin saltanat devam etsin
 • 7 Oy
  dünyanın her yerinde her koşulda kullanabileceğiniz en değerli para birimi altındır. 2000 yılında 1 aylık asgarı ücretle 14 gr altın alınıyordu, bugunki aylık asgari ücretle 9 gram altın alınıyor. asgari ücret altına endeksli gram olsun hesap ortada vatandaşın 5 gram kaybı var. zam falan istemiyoruz. her ay 14 gr altın karşılıgı asgarı ücreti maaşlara yansıtılsın.
 • 6 Oy
  asgari ücret artmasın ödediğimiz elektrik su doğalgaz ve vergiler düşürülsün kral olur
 • 6 Oy
  ülke şartlarına bakılırsa asgari ücret en az 2000 tl olmalı bence aksi halde 2019 hayal olur.
 • 5 Oy
  vay canım türkiyemin garip insanları vay geçmişten geleceğe gelen vurdu giden vurdu millet akıllanmadı umutlandırıldı yontuldu sömürüldü hala öyle..e birde müslümanız elhamdülillah..ee her türlü iş de bizim ülkede nasıl olacak..eyyy ölümü unutanlar ahireti unutanlar müslümanım diyenlere tabi bu çağrım...hesap var hesap ..bu ülke yıllarca garibanın sırtından yükseldi..eyyy yönetiiciler bu gün birbirnizin üsütne atıyorsunuz ahirette nereye kaçacaksınız merak konusu tabi...yazık bu millete yazık cahillere lafım yok yobazlarda..ama bu böyle olurmu..aynı gemideyiz da...yalan dolan bitsin da..
 • 3 Oy
  Valla reza kalsaydı asgari ücret 3000-4000 civarında olabilirdi Yazık ettik bu çocuğu Amerikanyaya kaptırmakla Bak şimdide onlar bütçe açığını kapatmaya başladı. Neyse ki Türkide kalan rüşvetleri ve uçağı ve yatları ve katları ve ( kaldımı bilmem ama) altınları na o biçim el koyduk Buda zararın neresinden dönersk kardır valla.
 • 2 Oy
  BUNLARIN AĞZINDA GEVELEDİĞİ KELİMELERE ÇOOK DİKKAT EDİN BİRİSİ ÇIKIP '' ÜLKENİN ŞARTLARI'' NDAN BAHSEDİYOSA O ZAMAN HAPI YUTTUN ÇÜNKÜ BU ÜLKEDE PARA TAKSİMATI YAPILIRKEN ÜLKENİN ŞARTLARI SADECE ASGARİ ÜCRETLİ İÇİN DİKKATE ALINIR ! MESELA AYNI ÜLKENİN ŞARTLARI MİLLETVEKİLİ MAAŞI BELİRLENİRKEN DİKKATE ALINMAZ ! 2019 DA OYUNUZU DİKKATLİ KULLANIN KİMSENİN SİZLE DALGA GEÇMESİNE İZİN VERMEYİN !
 • 2 Oy
  2000 yılından sonraki emeklilere intiba yasası ne oldu. eşitlik varsa hakkımızı verirmisiniz.
 • 2 Oy
  ne komisyonu kardeşim. akp genel başkanı ne derse o olur. örtülü ödenek saraya sınırsız israf varken siz ne bekliyorsunuz len asgari köleler.
 • 2 Oy
  sen binali istanbulda deniz müdürü olduğunda neyin vardı şimdi kaç geminiz oğlanların yeğenlerin dayıların dünürlerin eniştelerin maaşıyla neler yaptınız siz 2002 de geldiğinizde asgari ücretle 10.5. çeyrek altın alınıyordu şimdi 5.5 altın siz o zaman manı maltayı singapuru kumarı bilmiyordunuz şimdi dünyayı öğrendiniz hiç işçiler emekliler enflasyona ezilmediler demek ha koyunlara anlat bunları vatandaş yemiyor kahvelerde sokaklarda sadece zarrab man malta sizin çocuklar konuşuluyor
 • 2 Oy
  bir ülke düşünün başbakan asgari ücreti açıklıyamıyor yetkisi yok arkadaşın kukla çok yazık kula kulluk ediyorlar
 • 1 Oy
  NEYİNİZE GEREK ZAM RESİNİZİN VE SARAYANIZIN İSTİKRARI İÇİN DİŞİNİZİ SIKIN ........

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın