Başbakan'dan asgari ücret açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, taşeron düzenlemesine ilişkin olarak, “Bununla ilgili detaylar 12 maddeden oluşuyor, detayları Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanımız bu hafta içerisinde ilgili taraflarla paylaşmış olacak. Muhtemelen yarınki grup toplantımızda da Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuya değinebilir” dedi.

Başbakan'dan asgari ücret açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş'in başkenti Dakka'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu.

"Uyum yasaları ile ilgili çalışmalar hazırlık düzeyinde devam ediyor" diyen Yıldırım, "Uzun bir süreden beri biz hükümet olarak hazırlıkları sürdürüyoruz. Bütçe görüşmelerinden sonra daha da hız kazanacaktır. Çalışmaların bir kısmının 2018 martından önce yasalaşma ihtiyacı var. Öncelikle bunları dikkate alarak uyum yasaları konusunda diğer partilerin görüşleri de önemli. Onlara da dikkat edeceğiz. Bu şekilde 2019'a giderken 2017 referandumu ile getirilen cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin öngördüğü uyumu sağlayacak düzenlemeleri parlamentomuz gerçekleştirmiş olacak" ifadelerini kullandı.

"Asgari ücret ülkenin şartları göz önüne alınarak sonuçlanacak"

Asgari ücret yeni sene girmeden önce işçi-işveren ve hükümet ilgili bakanlığımız arasında yapılan müzakerelerle belirleniyor. Bu noktada TÜRK-İŞ teklifini sundu, DİSK de teklifini sunacak daha sonra taraflar bir araya gelecekler, en uygun şekilde tarafları bakanlığımız bir araya getirecek. En iyi şartlardan ne gerekiyorsa bu rakam üzerinde mutabakata varılacak. Hükümetimiz yıllardan beri çalışanımıza asla enflasyonun altında bir ücret vermemiştir. Bu sefer de aynı şekilde makul olan, ülkenin şartlarını da dikkate alarak en uygun şekilde sonuçlandıracak.

Taşerona kadroda yeni düzenleme

Yıldırım sözlerine şu şekilde devam etti:

"Taşeronların devlette daimi kadroya alınması ile ilgili çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi. Biz henüz daha içeriği nedir, kimler vardır, böyle bir açıklama yapmış değiliz. Birkaç gün sonra mesele net olarak ortaya çıkacaktır. Onun için şu anda söylenenlere itibar etmeyin."

Asgari ücret nasıl belirleniyor?

Asgari ücreti, yasa gereği beşer işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, işveren tarafı adına masaya TİSK oturuyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapılan ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanıyor. Komisyon, son toplantısını yine bakanlıkta yapıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Mevcut asgari ücret net bin 404 lira

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 777 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 404 lira 6 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net bin 510 lira 87 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 2 bin 88 lira 56 kuruşu (işverene maliyet tutarında sosyal güvenlik primindeki yüzde 5 oranındaki indirim dikkate alınmış ve 100 lira/ay teşvik indirimi hariç) buluyor. Bunun bin 777 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 275 lira 51 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 35 lira 55 kuruşunu işverene ait işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 77 yorum
KEŞKE MİLLET VEKİLLERİNİN MAAŞI DA ÜLKENİN ŞARTLARINA GÖRE BELİRLENSE SAYIN BAŞBAKANIM...
@ali8536 şişşşş sessiz ol millet vekili maaşına dil uzatma akıllı ol.....adamlar gece gündüz çalışıyorlar, yakınlarına ihale veriyorlar, yol yaptırıyorlar, hastane yaptırıyorlar, kaldırım yaptırıyorlar,park bahçe yaptırıyorlar, ver ihaley i-- al ihaleyi dizayn ediyorlar.....sen de çıkıp millet vekili aylığına dil uzatıyon akıllı ol aga.........
bu hukümet herşeye zam yapar asgari ücrete yapmaz
iş yapıyormuş gibi konuşuyor asgari ücretliye vereceğin zam belli 1500 tl sendikası oturumdan kalkar bakan utanmadan 1404 tl imzayı atar YAŞAMASIN AKKOYUNLAR.
20 lira zam yapın sizi destekleyen halka çok bile layıgını bulsun herkes
adalet yok bu ülkede. çok düşük para veriyorlar
Asgari ücret şöyle bir vicdanları yoklayarak tespit edebilirsniz,mesela siz 25/30 Bin maaş alıyorsunuz-vekiller17 bin felan brokratlar vsv hayli yüksek alıyorsunuz,zaten devlet kasasından harcamalarınız veriliyor,neden maaşlarınızı aşağı çekmesenizki? neden iş veren 1 milyon yerine 600 kazansın ve asgari ücret 5.000 TL olsun garibanlar nasıl karın doyuruyor hiç düşündünüzmü? Düşündük derseniz yalan söylersiniz çünkü asgari ücret 5 Bin aşağı olması demek insanların yarıdan fazlası aç demek susuz demek . Saygılarımızla
sıkysa net 2.000 tL yapında görelım büyük türkiyeyi
Enflasyonu düşürmekten kolay ne var koy sepete pinpon topunu al sana sıfır enflasyon
EMEKÇİYE,ÇALIŞANA GELDİ Mİ ? ÜLKENİN EKONOMİK ŞARTLARINI GÜNDEME GETİRENLER;YANDAŞLARINA İHALE VERİRKEN ÜLKE EKONOMİSİNİ TALAN EDİYOR ?ÜLKENİN ARTI DEĞERLERİNİ ÖZELLEŞTİRME ADI ALTINDA SAÜTANLAR ÜLKE EKONOMİSİNİ DÜŞÜNMÜYOR ?MEYDANLARDA EKONOMİ UÇTU GELİŞMİŞ ÜLKELER DÜZEYİNDEYİZ DİYE NUTUK ATANLAR !!?? İŞ ASGARİ ÜCRETE GELDİ Mİ ? AFRİKA ÜLKELERİ GİBİ DAVRANIYOR.TAM AKP MODELİ BİR ÜLKE YÖNETİMİ.VELİHATLARIN BİR GECELİK KUMAR MASRAFLARI İŞÇİNİN BİR YILLIK ASGARİ ÜCRETİNİ GEÇİYOR !!AMA KABAHAT BUNLARA İNANIP OY VEREN İŞÇİLERDE VE ÇALIŞANLARDA,TABİİKİ EMEKLİLERDE DE !!!
bunlara oy verip bir şey beklemek yanlış bir şeydir ülkenin çıkarlarını düşündükleri olsa vekil emekliliğini kaldırırlar ve kamuda iş için çifte standartlığı ve adaletsizlik olan yaş şartını kaldırırlar..
16 yıldır her olumsuz olayda ülke şartlarını söylüyorsunuz.peki sizler niye hiç bir şeyden kısıtlama yapmıyorsunuz.geçenlerde aynı yere c.b-siz ve genel k.b-3 ayrı uçakla gitmek çokmu güzeldi.
BU NASIL SON DAKİKA..? HERKESİN BİLMEDİĞİ HABER DEĞİL Kİ..! LPG, ELEKTRİK VE AKARYAKIT ZAMLARININ ORTALAMASINI ÖNCE MAAŞLARA ZAM OLARAK VERSİNLER DE SONRA YILLIK ZAMLARI VERSİNLER. MAKSAT FAKİRİ MAKARNAYA MUHTAÇ ETMEK...
YA 40 A YAKIN SANIRIM CUMHURBAŞKANI DANIŞMANI VARMIŞ.. EKONOMİDEN ŞUNDAN BUNDAN...ANLAMADIĞIM BUNLARIN BAKANLARIDA VAR.. BU BAKANLARINDA BİR O KADAR DANIŞMANI VAR..NE BOLKEPÇE ÜLKEYİZ BE... VER ARABASINI YAKITINI MAAŞINI TELİNİ ODASINI DANIŞMAN BUL BUL BUL...BU İLKEDE BAKAN VE VEKİLDEN ÇOK DANIŞMAN VARDIR... BU KADAR NEYİ DANIŞIYORLARSA O YÜZDEN REFAH İÇİNDEYİZ HERALDE BİRAZ FEDAKARLIK EDİNDE ÇALIŞANA VERİN..
@saundhand danışmanlar kimler dışarıdan getirdikleri hepsi birbirinin akrabası.....tam aile cenneti bizim hökümet yaf....ye ye bitmiyoruz be ya.......sağlam ülkeyiz ha.......koyunlara ver samanı ver suyu gerisine karışma....hahahahahahah
Sayın Başbakanım, asgari ücreti zenginler belirlediği sürece hiç bir şey olmaz. Geçen yıl oranı belli. Bu yılda en fazla geçen yıla göre %3 artar. oda 1545 lirayı falan görür. bu maaşa yaşamak çok zor. Ev kiraları uçmuş gidiyor. Yaşam şartları pahalı. Mesai yapıyoruz yılın yarısında vergi yakamıza yapışıyor. Ben ticarethane işletmiyorum ki benden her ay 150-250 arası vergi kesiliyor. Biz esnaf değiliz ki yılda elime geçen net maaştan 1000 liraya yakın vergiye gidiyor. Ben yılda 1000 lira kenara koysam daha ne isterim. Bu sorunları çözmeniz gerekiyor. Bizi patronların eline bırakmayın lütfen.
2000tl altı olmaması gerekiyor
Herşeyi c.başkanın yapıyorsa sana ne gerek var.Sen açıklasan neolur.Yoksa habersizmisin
c segment sıradan bir dizel otomatik golf otomobilin 145 bin liraya çıktığı bir dönemde, asgari ücret 1404 lira, 100 ay çalışır ve yemeden içmeden tamamını her ay biriktirirsen bu otomobili alabilirsin. Her şeyin ayarı bozulmuş enflasyon otomobil fiyatlarında yıllık % 30 un üzerine çıkmış, 3 sene önce aynı araba 65 bin lira idi. Bu durumda asgari ücret pul olmuş alım gücü sıfırlanmış demektir. Asgari ücret günün şartlarına yetişebilmesi için en az net 2000 lira yapılmalıdır.
Hala milleti kandırmaya çalışıyorlar askesi üçret 1270 tl agi konunca 1404 oluyor. Agi parası bizim zaten kendi hakkımız
@blue_diver aynen... bu agi olayı örneğin maaşı 3.000 lira olan bir çalışanın da maaşını 3.150 tl yapan bir olay..herkesin bordrosunda görülen ve asıl maaşa eklenen tutardır.. ama asgari ücreti agi dahil söyleyince rakam yüksek görünüyor ve mutlu oluyorlar galiba.. asgari ücret 1.404 lira asgari geçim indirimi dahil fiyattır.. asgari ücret bugün agi hariç 1.404 lira olsa otomatikmen agi dahil 1.550 tl civarında olur.. çoluk çocuk sayısı farklı olduğu için kişiden kişiye ufak farklılıklar gösterir..
SAYIN BAŞBAKANIM ASGARİ ÜCRETLE SİZ GEÇİNİN BAKALIM
sayın başbakanım biraz o kendi başbakanlık vede devletin fuzuli giderlerinden kesinti yapında bizede kaynak çıksın,siz kaynakları bir gecede bir imzayla kendinize buluyorsunuz ha biraz gayret bizide görün artık yeterrrr
Senin bakanın dedi ki " bir şart olmadan tüm taşeron işçiler kadroya alınacak". Sen diyorsun ki daha net bir şey yok. Sen mi yalancısın Bakanın mı?
KOBİLERE%75 GERİ ÖDEMESİZ KREDİ VERİRKEN PARA VAR ASGARİ ÜÇRETE OLMAZSA 2019 HAYALİNİZDE GÖRÜRSÜNÜZ HALK CEZALANDIRMASINI BİLİR.
@anik55 halk gec kaldı cezalandırmaya ummet kardeslerınızle dolduracaklar onları yanı degısen bı sey yok makarna komure talım devam:D
Boşbakan ne anlar fakirin açın halinden, onların her birinin maaşı 20 binlik çizginin üstünde. Ay sonunu getirememek, maaş almak gün saymak, çoluk çocuğunun ihtiyaçlarını karşılayamamak ne demek ne bilirler, Ankaraya gittiler milleti unuttular. Kibire, gurura kapıldılar, debbede ve şaşaanın dibine vurdular, halktan yüz çevirdiler.
50 lira zam yapar 55 lira vergi alırlar konu kapanır koyunlar oy verir istikrar sürer çalarlar ama çalışırlar
EYVAH,YİNE YANDIK!!!
Değerlendirmeye almaya gerek yok TBMM sinde hergün konuyla ilgili görüşler var. Sizden şöyle bir ricamız olsun Sayın Başbakanımız. 1.400 yada atıyorum 1800 tl yada 3.000 tl farketmez bu millete reva görülen rakam neyse ben bilemem neye göre kimin hesabına göre yapılır onuda bilemem. Ben burada herşey dövize bağlansın dediğim zaman herkes isyan etti. Çünkü bilinçsiz ve saygınlığı olmayan büyük bir çoğunluğu oluşturuyoruz malesef. Sizden ricam kaç para verecekseniz milletin vekili olarak aynı parayla rica ediyorum 1 yıl siz o maaşları alın ve yaşayın. Millettenim halktan biriyseniz lütfen....
Verin kardeşim asgari ücretliye,onlar bu vatan evlatları,az bir para ile hayata tutunmaya çalışıyorlar,refahımız yüksek ise bu insanlar bundan pay almalı.Vallahi bu işin ahreti var hesap günü sormazlar mı sen bu insanlara 3 krş para veriyorken kendin neden 20 katını alıyorsun diye.Dikkat edelim geçinemeyen insanları yanlış yola sokmadan, onlara maddi ve manevi olarak yardımcı olalım.
sayın başbakan ülkemiz büyüyor diyorsunuz tarımda 1 numarayız dediniz herkes bizi kıskanıyor vs. o zaman büyümeye ve 1 nurama oluşumuza yakışır bi zam yapında herkes daha çok kıskansın bizi. şaşırtın biraz yalanı gerçekle sıvayalım zam yapın asgari ücrete zamcık değil !!!
@ahmetdurna78 zam yapacaklar Ahmet söz sana bak göreceksin.....ocak ayı sonuna kadar benzine en az 4 defa olmak üzere tüm ürünlere zam yapacaklar......kardeş bana kızma sakın zammı isteyen sensin ben de zam gelecek kalemleri belirttim sana
Asgari ücret alanlar emekliler bu insanları oy vererek sizler seçiyorsunuz üç kuruş para verecekler şimdi bunların kimlere hizmet ettiklerini görün hani diyorlar ya bizler sizlerin hizmetkarıyız şimdi göreceğiz kim hizmet kar bu sözlerim bütün siyasilere.
Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisiyiz diye övünüyoruz, o halde çalışanları da enflasyona ezdirmeyiz öyle değil mi ? Yıllık ÜFE %13, TÜFE % 17,5 olduğuna göre, çalışanlara da en az % 15 ücret artışı uygulamanızı bekleriz..
ülkenin durumuna göre diyorsunuz sayın başbakanımda,hani ülkemiz iyiye gitmiyormuydu,enaz alan gariban halkamı gelince ülke durumuna göre diyorsunuz,bence o vatandaşın durumuna göre düzeltilmeli,zaten birşeyde beklenmemeli haklısınız
bütün herşeye kaynak buluyorsunuz asgari ücrete gelince yok şu yok bu,bir ALLAHIN kulu en allttaki enzor şartlarda çalışanın yanında olmayacakmı sizin adaletiniz batsın
Kafası basmayan arkadaşlar Avrupa Birliğine girmek istiyorsunuz değil mi can atıyorsunuz. Ben burada TL yi kaldırsınlar herşey dolar euro üzerinden olsun 1.400 liraya asgari ücret çıktığı zaman USD -Euro ne kadarsa bu millet o paraları alsaydı şayet bugün 2.500 TL yi görmüştü herkesin maaşı ama bağırmaktan çağırmaktan hakaret etmekten başka hiçbirşey bilmiyor kaderinize boyun eğiyorsunuz. AB ye girince senin TL diye para birimimi kalacak. Bu neyin kafası. Bağlayın herşeyi kurlara bakın bakalım bu ülkede enflasyon bu kadar büyük oluyor mu. Ama birileri nasıl zengin olacak değil mi sırttan....
ayne öyle boş boş bakanım. Genelde ülke şartlarına bakıp asgari ücret uyguluyorsunuz. Ne zaman artış zamanı gelir enflasyon değerleri ile oynanıp düşük gösteriyorsunuz. İstediğiniz miktarda kuş kadar pardon pire kadar zam yapıyorsunuz. Kendi maaşlarınızıda gece yarısı deve yükü oranda ülke şartları göz önünde tutarak yaptığınız da belli.
maaşlara zam yok,devletimiz zor durumda nasıl olurda asgari ücretli zam bekler anlamıyorum.akideşler farkındamısnız 3-35 milyon Suriyeli besliyoruz,onlarda ülkemiz de kabadayılık,hırsızlık,kapkaççılık gibi görevlerini ifa ediyorlar..lütfen onlara para harcamamız gerek o nedenle kusura bakmayın asgari ücretlilere %3 bile çok yani.geberin,sürünün diyorlar bize napalım,ağalar ne diyorsa o.durmak yok yola devam,bas vergiyi,bas zammı gerisi kolay.hadi 2019 da daha güçlü oy verelim yeni türkiye hükümetine,2023 e gidiyoruz ya dahada güçlendirelim zam istemeyelim.maaşlara zam istemek yok benzine basın
Allahın unuttuğu Rizede bile oturulabilir kalitede bir evin bir dairenin fiyatı 300 bin liradan başlıyor. Asgari ücretli bu daireyi 220 ayda alabilir, maaşlar çok düşük kaldı millet geçinemiyor kan ağlıyor, milleti tefeciye, bankacıya, faizciye rantçıya daha fazla namerde muhtaç etmemek için asgari ücret en az 2 bin lira net yapılmalıdır.
Ülkenin şartları asgari ücret denilince memur emekli zamları denince birden ortaya çıkıyor. Özel okul teşviği özel hastane teşvikleri istihdam teşvikleri diyerek saçılıp dökülürken ÜLKE KİMSENİN AKLINA GELMİYOR. Sus kardeşim sus alimmisin aç değilsin açık değilsin sana ne ülke şartları TÜSİAD MISIN MÜSİAD MISIN. ALIRKEN HEP BANAAAA VERİRKEN RABBENA
Sayın Başbakanıma bu kadar zorlamayın, bakınız kendisi açıklaması gereken konuları bile Sayın Cmhurbaşkanımızın açıklamasının daha doğu olduğu8nu açıklıyor. ekomomimiz zor durumde, gelişmeler bile balon yardımıyla yüzde 11,1 çıkarıldı, bizler nasıl olsa asgari ücrete alıştık, idare ederiz, Heo beraber kemerlmize birer delik daha açtırıp, sıkalım kemerlerimizi.,
Taşeron ile AKP ilçe yönetimi tarafından işe alınanlara kadro verilecek desenize. Taşeronun çözümü şirketin belediyenin kurduğu şirket lakin devlet kadrosu değil. Kadroya girmek için bir ton alın teri dökenlerin hakkına girerek başka mağduriyetler giderilemez.
5 mılyon asalagı dusunecegınıze azda bızı dusunun
Diğer Haberler