"Bayram ikramiyesine enflasyon oranı kadar zam yapılmalı"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, emeklilere ödenen bayram ikramiyelerine bu yıl en az enflasyon oranı kadar zam yapılması gerektiğini bildirdi.

"Bayram ikramiyesine enflasyon oranı kadar zam yapılmalı"

Erdoğdu, yaptığı yazılı açıklamada, CHP'nin 24 Haziran seçimlerinde "emeklilere bayramda bir maaş ikramiye" ödemeyi vadettiğini, seçimlerden sonra toplumdan gelen baskılar sonucu ise iktidarın CHP'nin bu vaadini kısmen uygulamak zorunda kaldığını savundu.

İktidarın, bu vaatlerini tam olmasa da kısmen uygulamaya koymasından memnuniyet duyduklarını belirten Erdoğdu, "Şimdi iktidara düşen bu ikramiyeleri hiç değilse enflasyon oranında yükseltmek. Tüm ücretler gibi bayram ikramiyeleri de enflasyona yenildi. O nedenle emeklilere ödenen bayram ikramiyelerine en az enflasyon oranı kadar zam yapılmalı." açıklamasında bulundu.

CHP olarak bin liralık bayram ikramiyesine, Cumhurbaşkanı maaşına yapılan yüzde 26'lık zammın uygulanması için Meclise önerge verdiklerini ve ikramiyelerin bin 260 liraya çıkarılmasını istediklerini bildiren Erdoğdu şunları kaydetti:

"İktidar umarız bu önergemizi destekler. Döviz kurları ve enflasyon arttı ama emeklilerin aldığı bin liralık ikramiyenin artırılacağına dair bugüne kadar bir açıklama yapılmadı. Oysa artan dolar ve enflasyon, tüm gelirler gibi bayram ikramiyesini de eritti. Geçtiğimiz yıl sadece mercimek çorbası, tavuk, pilav ve tatlıdan oluşan mütevazı bir bayram sofrası için yapılan harcama, yemeğin içine konulan 3 liralık soğanın 7, yine 3 liralık patatesin de 5 liraya çıktığı göz önüne alınırsa, geçen yıl 73 lira iken bu bayram 87 liraya yükseldi.

Sadece bu veri bile bayram ikramiyesinin artırılması gerektiğinin göstergesi. Geçen yıl emekliler ikramiyelerini 11-12 ve 13 Haziran tarihlerinde almıştı. O dönem dolar kuru 4,60 seviyesinde bulunuyordu. Emekliler, ikramiyeleri ile geçen yıl 217 dolar alabiliyordu. Bugün gelinen noktada dolar kuru 6,05 ve emekliler ikramiyeleri ile ancak 165 dolar alabiliyor."

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 81 yorum
İkramiyeyi sizmi koydundunuzda laf konuşmaya hak sahibi görüyosunuz kendinizi size kalsa heykelden başka icretinizi yok
Bi dusun be 17 yildir sata sata bitmeyen fabrikalari, petkimi, Sumer banki ,limanlari,barajlari kim yapti ...
Ah o heykeller sizi öpsün. Müslümanlığı bildiğinizi sanıyorsunuz. Atam muslümanlık, Hz. Muhammed ve dinimiz için neler demis bir okuyun. Bayram ikramiyesini akp vermedi. Muhalefet istedi, koltuk gitmesin diye verdiniz. Ibb yol ve su indirimi gibi. Aslında yaptığınız her iyi şey korkudan. Millet için değil. Ama az kaldı...
İyi araştır 24 haziran seçim vaadiydi chpnin bayram ikramiyesi aynı ekrem imamoğlunun yüzde 40 su indirimi ve yarıya düşürdüğü ögrenci akbil indirimi gibi. Yani chp olmasa akp halka neler yapmaz sen düşün.
@murat_sonmez_1984 KİM DEDİDE YAPTILAR SANIYOSUN UYAN ARTK DIYCEMDE YAT UYU
@murat_sonmez_1984 ikramiye CHP nin projesidir ve seçim zamanı akp her zaman yaptigini yapıp projeyi çalmıştır,sonucta vatandaşın hayrına olmuştur ama RTE kendine %26 zam yaparken emekliye zam %10 da kalmıştır,şimdi konuşabilirsin.
Ulan murat sönmez efendi,bayram ikramiyesini ilk kim söyledi,şimdi de enflasyon oranında zam yapılsın diyorlar,sen fazla içmişsin herhalde...
@murat_sonmez_1984 Mevzu bahis vatandaş yararı olduğunda zorunuza gider gibi sesiniz çıkıyor hayırdır? Millet düşmanı mısınız siz kardeşim? Bu millet devlete nelerini vermedi üç kuruş için mi bağrınız deliniyor.
@murat_sonmez_1984 bravo
Sen T.C. vatandaşı olamazsın kesinlikle yada çok yenilen makarnanın etkisi bu
Boş konuşma kardeşim
ya aç gözlü olmayalım bu bayram hediyesi devlet vermeye mecbur degil bide tşk et
Sen vermeye alışmışsın makarnaya çaya keke Teşekkür edersin
@vedatkarabulut_2015 eee...niye veriyo kriz var işçinin kıdem tazminatına kadar merkez bankasının ihtiyat akçesine kadar düştük vermesinler madem sende hiç olmazsa maaşları veriyolar diye şükredersin ama o van a bi saray daha yaptırır...
@vedatkarabulut_2015 Kendi yediklerinin birkısmınıda bir zahmet millete de dağıtsınlar
YAHU BİR SUSUN...
senin susmaya alıştığın gibi mi..!
@ertugrul_turkdonmez aha bir tane daha. bir bitmediniz. hangi kafayla yaşıyorsunuz kardeş..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler