BDDK’dan kredi kartları ve kredilere yeni düzenleme

BDDK bankaların kredi işlemlerine ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik taslağı yayımladı. Taslakta bazı amaçlar hariç tüketici kredilerinin vadesi 36 ay olarak belirlendi.

 BDDK’dan kredi kartları ve kredilere yeni düzenleme

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından, finansal istikrarın güçlendirilmesi ve makroekonomik dengelenme sürecinin desteklenmesi kapsamında kredi kartı taksit sayısı ve ihtiyaç kredileri vade sınırlarına ilişkin yönetmeliklerde değişiklik yapılmasını içeren taslaklar hazırlandı.

BDDK tarafından yapılan açıklamada, finansal istikrarın güçlendirilmesi ve makroekonomik dengelenme sürecinin desteklenmesi kapsamında, kredi kartı taksit sayısı ve ihtiyaç kredileri vade sınırlarına ilişkin yönetmeliklerde değişiklik yapılmasını içeren taslakların hazırlandığı bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hane halkının bilinçli tüketiminin ve basiretli borçlanmasının teşvik edilmesi amacıyla, kredi kartlarında uygulanan taksit sayılarına ve ihtiyaç kredilerindeki vade sınırlarına ilişkin olarak 'Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik', 'Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik' ve 'Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik'te değişiklik yapılmasını teminen makro ihtiyati düzenlemeleri içeren taslaklar hazırlandı. Söz konusu değişiklik taslakları bugün itibarıyla ilgili tarafların görüş ve değerlendirmelerine açıldı."

Kuyum harcamalarında taksit uygulanamayacak

Bu arada "Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik"te yapılan değişiklik kapsamında, mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi 9 aydan 12 aya çıkarıldı. Kuyum harcamalarında ise daha önce 4 ay olarak belirlenen taksitlendirme süresi sıfıra düşürüldü.

Yeni madde şöyle belirlendi:

"Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi 12 ayı geçemez. Bu süre elektronik eşya alımlarında üç ay, bilgisayar alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde, havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık ve konaklama ile ilgili harcamalarda altı ay, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda ve sağlık ürünü alımlarında, vergi ödemelerinde 9 ay olarak uygulanır. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek kuyum, telekomünikasyon, doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışında yapılan harcamalar ve, yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamaz."

Aynı yönetmelikte, kurumsal kredi kartlarıyla mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresinin dokuz ayı geçemeyeceği zorunluluğu getirildi.
Taşıt kredilerinde üst sınır 120 bin liraya çıkarıldı

"Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik" ile "Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik"lerinde yapılan değişiklik kapsamında ise kredi tutarının taşıtın değerine oranı taşıtın nihai fatura değeri 100 bin liradan 120 bin liraya çıkarıldı.

Böylece ilgili madde, yönetmeliklerin taslaklarında şu şekilde yer aldı:

"Tüketicilere, binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranı taşıtın nihai fatura değeri 120 bin lira ve altında olanlar için yüzde 70'i aşamaz. Bu oran, nihai fatura değeri 120 bin lirayı aşan binek araçlarda, bedelin 120 bin liraya kadar olan kısmı için yüzde 70, 120 bin liranın üstünde olan kısım için yüzde 50 olarak uygulanır. İkinci el binek araçlarda taşıtın değerinin tespitinde kasko değeri esas alınır."

Ayrıca, konut kredileri kapsamında da değişikliğe gidilerek, "Konut edinmeleri ve konut tadilatı kapsamında konutun bütünleyici parçası niteliğini haiz olacak şekilde mal veya hizmet alımı amacıyla tüketicilere kullandırılan krediler, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler ve eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler ile bu kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kullandırılan krediler hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadesi 48 ayı aşamaz." maddesi şöyle değiştirildi:

"Konut edinmeleri ve konut tadilatı kapsamında konutun bütünleyici parçası niteliğini haiz olacak şekilde mal veya hizmet alımı amacıyla tüketicilere kullandırılan krediler, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler ve eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler ile bu kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kullandırılan krediler hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadesi 36 ayı, taşıt kredileri ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi 48 ayı, cep telefonu, tablet ve bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 12 ayı aşamaz."

Söz konusu yönetmelik taslağına ayrıca, "Bu maddenin birinci fıkrasında yer alan tutar, 1 Ocak 2019'dan itibaren, her yıl enflasyon sepetinde yer alan dizel ve benzinli otomobil fiyatları ortalamasının yıllık artış oranının gerektirdiği tutarlar üzerinden uygulanır." maddesi eklendi.

Kaynak: AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 40 yorum
ekonomiyi bozup bozup duruyorlar sonrada şu olmaz bu olmaz diye yeni hokkabazlıklar yapılıyor.yav sana ne kardeşim,ister 3 ay 133 ay vadeyle alsın,alan razı veren razı ise 3.ye susmak düşer.sen git nasıl vergi tahsil edebilirim ona bak!iki yılda bir af yapma! zamanında dürüstçe ödeyenede haksızlık etme!
KAYNAK OLARAK (REUTERS) GÖSTERİLMİŞ!İLGİÇ,HEM DE ÇOK İLGİNÇ!!! HANİ NEREDE O MEŞHUR ANADOLU AJANSI? SEÇİMLERDE O KADAR ÇOK MUHABİRİ BULUP DA SANDIK BAŞLARINA HAKİM OLAN AJANS BU HABERİ NASIL ES GEÇMİŞ ACABA?YOKSA SIRA EKONOMİYE GELİNCE TOZ DUMAN MI OLUYORLAR?
@northstar123 Kör müsün yada bir taş atim elbet bazı okumayan cahil muhalifler beğenir diyorsun ne Reutersi be koskocaman AA Yazıyor kaynak
çareyi böyle mi buldunuz.. ödeme kolaylıklarını kısıtlayarakmı... yazık yazık..
faizleri dusurmeyin aman millete kısıtlama getirin
amerikan dolarını koruma politikası
Kredi kartları patlamış zaten. Çoğu insan kredi kartının azamisini ancak ödeyebiliyor. Kredi kartları olmazsa zaten insanlar bunalıma girer. Bir ekmeği kredi kartıyla alan insanlar var. Artık deniz bitti. Ekonomik olarak dibe vuracağız millet olarak batacağız. Ne yaparsanız yapın artık çok geç. Üretmeyen sadece inşaat sektörüne dayanan ve tüketim üstüne kurulmuş ekonominin batması kaçınılmaz sondur. Tarım bitmiş, fabrikaların yerini AVMler almış. Yazın yediğiniz hurmaların kışın tırmalama zamanı geldi. Çare yok zevk almaya bakın. Allah hepimizin yardımcısı olsun...
Şu cep telefonunda taksit sınırını kaldırın da operatörlere daha fazla düdüklenmeyelim.
milletin elinde para kalmasın diye yapılan son uygulama
Herşey yolunda ya ondan bunlar yapılıyor değil mi!
artık cüzdanımda tur atıyorsunuz. didikleyin bakalım nere kadar.
Milleti borç batağına sürüklediniz, şimdi birde vadeleri kısarak hiç ödeyemez halemi getireceksiniz?
BDDK bir karar ver arkadas tuketici kredisini azani 36 ay la sinirlandirmakta ne demek?Cocuk oyuncagimi bu once 48 sonra 36 sonra birdaha 48 sonra yok vazgectik 36 ay cocuk oyuncagi mi bu?
milletin kredi kartları boş bddk bilmem farkındamısınız.
Çok güzel Güçlü Türkiyenin Güçlü Ekonomisi sağlam adımlarla ilerliyor!!!!!
SAYIN BBDK FAİZ ORANLARI NE OLACAK BİR ZAHMET FAİZLERİ'DE DÜŞÜRÜN ARTIK
@cumhurbveli merkez bankasına yaz bddk nın işi değil.
UÇUYORUZZZ!!!
talep azalacak öyle miiiiiiioiiiiiiiii
insanlar batmış kimse kredisini ödemiyor yiyor catur cutur parayı. sonra ödeme yapmıyorlar icra dosyaları kabarık
para lazım tayip ve çetesi iş başında toplarlar öyle böyle...
ee hangi ürüne taksit yapılacak? keşke onları yazsaydınız daha az yer kaplardı
Cep telefonları kredi kartına taksit oluyormuydu ?
vatandaşın menfati için yapılmış ise Allah razı olsun. Yok yapılmamış ise....
BDDK madem yeni bir uygulama getiriyor da faizleri de düşürse çok iyi olacak bu kadar yüksek faizler ne olacak faizleri düşüründe insanlarda biraz rahat nefes alsın yetkililere sesleniyorum yok 36 ayla sınırlandırılacak ödemeler yok 12 aya bölünecek bunlardan ziyade bizlere faizleri düşürün de anlayalım kredilerde düzenleme yapıldığını
Yemek ve gıda alımında neden taksit yok? Millet lüks tüketime harcama yapsın diye mi?
EKONOMİMİZ UÇUŞA GEÇTİ YAKINDA MARSA İNERİZ.
Sıcak para girsin diye Devletin 90 senelik varlıklarını sattınız,devleti borçlandırdınız ,yetmedi özel sermayeyide sıcak para gelsin diye yurt dışında borçlandırdınız,Ekonemiyi düzelmemek üzere batırdınız.Şimdide borçla yaşam mucadelesi veren YURTTAŞlarıda batırma yolundasınız.
BDDK. Aynen Soyle Diyor Be Sizi Kartlara MAHKUM ETTIM AMA DURUM COK KOTU VATIYORUZ ONUN ICIN GEMIDEN ATLAYIN
BANKA LOBİLERİNİN BİR ZAFERİ DAHA BANKALAR DİYOR YETKİLİLER HARFİYYEN UYGULUYOR
dünyanın parmakla gösterdiği ülkede tv almak için taksit sayısı 3ü geçemez. ayrıca refah göstergemiz olan fırın artık her evde var, verin mehteri ve arkanıza yaslanın.
ak koyunlar ne zaman uyanacak halkın üstünden inin haramzade 40 haramiler
kredi borclanması 18 aya ürün borclanması 12 ay vedeye harcama borclanması 6 ay vadeye düşmeden ülke ekonomisi düzelmez olmayan paraları harcadık geldi ödeme zamanı para yok
ÖLÜN DİYORLAR YA BİZİM TUZUMUZ KURU SİZ 1400 TL MAAŞLA NE HALT EDERSENİZ EDİN DİYORLAR YAZIKLAR OLSUN İNŞALLAH AHİRETTE HESAPLAŞIRIZ
güzel olmuş çok güzel performans harika gidiyor
hatta 24 aya düşürün millet kredi manyağı olmuş iğne alsa kredi çekip alacak
Ekonomiye tecavüz ediyeaaaaaah
şimdi ekonomi düzeldi işte:))
kurum değil bankalar birliğinin bir yardımcısı milletin lehine bir karar aldığını görmedim zaten millet gırtlağa kadar borçta en kolayı birer darağacı koyun banka şubelerinin önüne son çare bilgisi olmayan bir başkan sadece bankaları menun etmek yarışı
İstendiğ kadar vadeyi kıssınlar bankacılık kendine hançer vurmuş oluyor. Para millete gelmez se zor bankaya döner. Eğer millette para yoksa ödemeleri yapamaz sa bankacılık çöker onu da bddk düşünsün bu bi gerçek git ki, tl bazında sizler nakit akışını rahatlatmazsanız maalesef çark dönmez. Daha beter nakit akışını kısarsanız zaten yüksek olan faiz ve enflasyon sebebiyle bankacılık sektörü de bankalar da krize gire
Diğer Haberler