BDDK döviz alımına yeni kural getirdi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) bugün itibariyla devreye giren kararı gereğince gerçek kişiler tarafından yapılan 100 bin dolar üzerindeki döviz alımı işlemleri bir gün gecikmeyle gerçekleşecek.

BDDK döviz alımına yeni kural getirdi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), döviz alım ve satım işlemlerine yeni kural getirdi. Yeni kural çerçevesinde, 100 bin dolar üzeri döviz almak isteyenler bir gün bekleyecek. Dövizin Türk Lirası karşılığı bir gün önce yatırılacak, alınan döviz hesaba ertesi gün geçecek.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından dün akşam saatlerinde bankalara gönderilen yazıda "Gerçek kişilerin günlük 100,000 dolar ve üzeri döviz alım işlemlerinde, dövizin ilgilinin hesaba aktarılmasının ve/veya kullanıma açılmasının, fiziki teslimatının bir iş günü valörlü olarak gerçekleştirilmesi... gerekli görülmektedir" ifadesi yer aldı.

Yazıda kararın, "Finansal piyasaların istikrarlı işleyişine ve kredi sisteminin etkin çalışmasına katkıda bulunulmasını ve olası spekülatif işlemlerin önlenmesini teminen" alındığı belirtildi.

Reuters konuyla ilgili haberinde bu adımın 'TL'nin değerini korumak için sermaye kontrolünün hayata geçirilebileceğine dair endişelerin artmasına' neden olabileceğini söyledi.

KAYNAK:REUTERS

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 36 yorum
daha çok döviz alımına teşvik ediyorsunuz bu şekilde..
Zengin olomak güzel bir şey yaa. Zengini daha da zengin etmek için eşşek gibi çalışıp tonla vergi ödemek güzel değil ama. Elbet işçiye çalışana hakettiği ödemeyi değeri verecek yöneticiler gelecektir. Ya da asla gelmeyecektir. Hakkımızı söke söke almaya devam edecez maalesef. Pardon konu dövizmiş.
ülke batti
PARA BOL,BDDK HAKSIZLIK OLMASIN DİYE BÖYLE UYGULAMAYA GEÇTİ.!
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler