Berat Albayrak canlı yayında açıkladı! Meyve ve sebze fiyatlarıyla ilgili önemli adım

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, canlı yayında gençlerin sorularını yanıtladı. "Sebze-meyvede maliyet taşıma zincirinden dolayı yüzde 30 artıyor." diyen Albayrak, "Devlet olarak biz büyükşehirlerimiz başta olmak üzere bu fiyat artışlarını engellemek için önümüzdeki hafta İstanbul'da 50 Ankara'da 30'tan fazla noktada başlamak üzere süreci başlatacağız. Bu adımı hızlı bir şekilde atıyoruz, atacağız." diye konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıklamalarından satır başları;

(Sebze-meyve fiyatlarında artış) Özellikle Ocak ayı enflasyonu da açıklandıktan sonra marjinal bir durumla karşılaştık. Ocak ayında gıdada sebze ve meyvede bir sıçrayışla karşılaştık. İnceledik ve baktık ki Antalya'da hortum olmuş bu sebepten dolayı ürünlerin fiyatında artış olmuş. Bakınca normal görünüyor fakat bir de baktık ki seraların binde iki gibi oranında zarar olmuş. Antalya'da toplam üretimin küçük bir kısmı zarar gördü. Yüzde 6,5'luk fahiş bir fiyat artışı olmuş.

Devlet olarak biz büyükşehirlerimiz başta olmak üzere bu fiyat artışlarını engellemek için önümüzdeki hafta İstanbul'da 50 Ankara'da 30'tan fazla noktada tanzim satışına başlamak üzere süreci başlatacağız. Bu adımı hızlı bir şekilde atıyoruz, atacağız.Taşıma zincirinden dolayı maliyet yüzde 30 artıyor.

(Seracılık için yeni model) Seracılıkta bir yerine 10 birim üretilebilecek finans modeli olacak. Seracılarımıza uzun maliyetli finanasman desteği sağlayacağız.

Gıda komitesi çalışmalarını çok yakında bitirecek. çok yakında bu sorunu gündemden çıkaracağız.

(Üniversite yılları) 90'lı yıllar benim hayatımda hüzünlü yıllar, Türkiye için de hüzünlü yıllar. Bu beni sosyal bir üniversite hayatına itti. Dolu dolu yaşadığım yıllar oldu.

Dünyada insanlar 3,5-4 saat sosyal medyaya vakit geçiriyor. Bu çılgın bir saat. 3,5-4 saat ne sevdiğimize vakit ayırıyoruz ne de iş yerinde verimli vakit geçirebiliyoruz.

(Küresel ekonomideki gelişmeler) 2008 sonrasında Çin-ABD ekseninde yeni bir dünya oluştu. Dünyada 16 ekonomik krizin 12'si savaşla sonuçlanmıştır.

Enteresan tarihi dönemlerden geçiyoruz. Ticaret savaşlarında fırtınaya karşı altyapı güçlenmeli. Altyapımızı, üzerine koyarak güçlendiriyoruz.

(Dolar kurundaki yükseliş) Dünya tarihinde çok az ülkenin maruz kaldığı bir finansal operasyona Türkiye 3 ayda çok güçlü bir refleksle karşılık verdi.

(Ekonomideki son gelişmeler) Son üç ayda ekonomiye destek için vergi teşviği geldi.

Kur fiyatlamasıyla algı bozuldu, fiyatlar arttı. Dolar 8,5 TL olacak diyenler ortadan kayboldu.

Enflasyonla topyekün mücadele programı toplumsal bilinçlenme ve şuurlanma noktasında bu algıyı yıkmak için oluşturulan önemli bir programdı ve başarıya ulaştı.

(Vergi sistemi) Türkiye'nin 80 yıllık tarihinde gelir düzeyi satın alma gücünde nereden nereye geldiğine dikkatlice bakmak lazım. Türkiye milli gelirde zirve noktaya 2013'te ulaştı. 2013 sonrası gelir düzeyinin etkilendiği süreçler oldu.

Satınalma gücüne göre Türkiye dünyanın 13. büyük ekonomisi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 94 yorum
kimse firsatcılık yapmasın. 7 liraya aldıgı sogana 15 tl yazıyo supermarketler. neyse ki devletimiz her olayın ustesinden gelebilecek kadar saglam ve caliskan.
Gübre, tohum,ilaç,elektrik ve akaryakıt için de tanzim satış yerleri açacak mısınız ? Ama o olmaz değil mi ? Maliyeti öyle tanzim satış yerleri açarak düşüremezsiniz. Çiftçinin karşısında değil , yanında olun. Her şeyin fiyatı 3’e 4’e katlanmışken siz nasıl olur da üreticinin malını bedavaya satmaya çalışırsınız. Önce iğneyi kendinize batırın !
SENİN DOLABIN DOLU MAAŞ TAVAN ET KAVURMA SİZE 8 TL HAYAT SİZE GÜZEL HAKKIM VARSA ZIKKIM OLSUN.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler