Ekonomide yeni model! Bakan Albayrak bugün açıklayacak

Hazine ve Maliye Bakanı bir süredir üzerinde çalışılan, 35 milyar TL’lik tasarruf ve gelir arttırıcı önlemleri 2018 sonuna kadar devreye almaya hazırlanıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bu çerçevede bugün ‘Ekonomide yeni model’i açıklayacak.

Ekonomide yeni model! Bakan Albayrak bugün açıklayacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bugün Yeni Ekonomi Modeli’ne ilişkin çerçeveyi açıklayacak. Bakanlıktan dün yapılan açıklamada, “Türk bankacılık sistemi, sağlam sermaye yapısı ve bilançosuyla finansal dalgalanmaları geçmişte olduğu gibi bugün de etkin bir biçimde yönetebilecek konumdadır ” denildi.

TEDBİR SETİ, OVP'DE

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Orta Vadeli Plan (OVP) ile ilgili çalışmaların devam ettiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: “Bu kapsamda bakanlığımız bünyesinde, ilgili paydaşların ve akademisyenlerimizin yer aldığı önemli bir çalıştay gerçekleştirilmiştir. OVP kapsamında, 2019 yılı büyümesinin yüzde 3-4 aralığında olması, enflasyonun en kısa sürede tek haneye inmesi için güçlü bir politika birleşimi ve tedbir seti OVP kapsamında detaylı olarak planlanacaktır.”

DENGELİ EKONOMİK YAPI

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Cari açığın ise yüzde 4 civarlarında dengeleneceği beklenmektedir. Kamuda bu yıl başlatılan tasarruf programı, orta vadede devam edecektir. Bütçe açığı ise yüzde 1.5’ler seviyesinde sınırlandırılacak, özellikle altyapı yatırımlarımızda yurtdışı finansman ve yabancı yatırımcı şartı ile ilerlenecektir” ifadesine yer verildi.

35 MİLYAR TL'LİK ÖNLEM

Kamudaki tasarruf ve dengeli ekonomik yapı ile hazine borç çevirme oranlarının yüzde 100’lerin altına indirileceği belirtilen açıklamada, şöyle devam edildi: “2018’in geri kalan bölümünde ise daha önce açıkladığımız ve bir süredir üzerinde çalıştığımız 35 milyar TL tasarruf ve gelir artırıcı önlem ile FDF’nın +5 Milyar TL’ye yükselmesi, yılın bundan sonraki aylarında kredi roll over oranının yüzde 100 olması (yıl sonu iç borç çevirme oranının yüzde 104 olması), bütçe açığının ise yıl başında açıklanan program ile paralel olarak yüzde 2’nin altında olması hedeflenmektedir. Yılsonuna kadar mali politikalar ile ilgili aksiyonlarımız ile bu hedefleri gerçekleştirmek temel amacımız olacaktır.”

KUR VE LİKİDİTE SORUN YOK

Gerçekleştirilen tüm istişare toplantıları çerçevesinde kurgulanan Yeni Ekonomi Modeli’ne ilişkin çerçevenin bugün Bakan Albayrak tarafından kamuoyu ile paylaşılacağı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Türk bankacılık sistemi sağlam sermaye yapısı ve bilançosuyla finansal dalgalanmaları geçmişte olduğu gibi bugün de etkin bir biçimde yönetebilecek konumdadır. Piyasa da bankalarımız ve şirketlerimizle ilgili yapılan spekülatif açıklamaların aksine kur ve likidite riski konusunda bir problem görülmediği denetleyici kurumlarımız tarafından da düzenli olarak yayınlanan raporlarda gözükmektedir. Yatırımcılar ve halkımızın bu söylentilerden ziyade gerçek durumu yansıtan raporlara itibar etmesini tavsiye ederiz.”


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 106 yorum
tutmayın küçük enişteyi halledecek..
damat damat beeeeeeey imdat !!!!! dalır 6.5 oldu damat damat beeeyy
@cem3506 finansman ve yabancı yatırımcı şartı yaw sanki adam burdan giderken domates götürecek laa adam döviz götürüyor bu türkiye adam olmaz
yeni model ne olabilir tabii ki yeni vergiler......ver mehteri....
yok yeni model kisitlama yapabilirler baska hicbirsey yapamazlar ornek veriyorum sacma olcak ama gece 4 ile 6 arasi dogalgaz kescez diebilir tasarruf gibi gibi seyler dicektir cunku elinde tassrf yapmktan baska hicbir seyleri yok yada dicekki onlarin dolari varsa bizim ALLAHIMIZ var :) bu daha uzucu olacaktir :)
daha ne bekliyorsunuz kriz kapida.ulke ucuruma dogru gidiyor. dışa bağımliyiz. direnmenin sonu yok. salin şu papazi ve amerikaya direnmeyin. yoksa sonunuzu amrrika degil bu halk getirecek
Hadi enişte uçur bizi
YENİ MODEL DOLAR 6 TL Yİ AŞTI YENİ MODEL BU
sana güveniyorum/z berat, sen yaparsın. Allah yar ve yardımcın olsun.
@turgutreis_38 sana hangi işini bağlayacak? bir söylesen....
@turgutreis_38 bir beynin vücudu nasıl terkettiğinin canlı kanıtı...
bundan adam olduya..yok mu bir akraba kuzen muzen bende evleneyim erdoğan soyundan biriyle belki bakan olurum :D
bu kılkuyruk ne anlar ekonomiden
Ne oldu ? Dolar 6 TL.
SENDE BİR 8 TL YAP.GÖRENDE BUGÜNE KADAR BAŞKASI YÖNETTİDE BUNLAR YENİ GELDİ SANACAK
tasarrufa sarayı kapatarak başlayın #SARAYKAPANSIN
şahlanmayı geçtik artık uçuyoruz dolar oldu 6 tl nasıl da pişkin pişkin konuşuyorsunuz....
tedbir paketinde elde edilecek 35 milyar, bugun kü dolar kuruyla bitti
bunları başımıza musallat edenler oy verenlerdir. evet %50 yüzünden batıyoruz.
söyleyeyim... ham hum şaralop... milletin parası cumburlop... millete de yürü git ense tıraşını görelim.. tekmesi... diyanete ek bütçe,, bakan ve danışmanlara ( üfürükçüler ve sülükçüler de olacak ..her bakanlıkta,,, muska işi ise cübbelilere verilecek..) lüküs merso ... yüklü harcırah, her ay 25 gün yurt dışında olmaları mecburi...
BABACIM BİRİSİ ŞU EKONOMİ BAKANINA BİR SÖYLESİN EKONOMİ ELDEN GİDEAAAAA :)
ne ekersen onu biçersin. beceriksiz bir yönetimi ısrarla başa getirirsen şikayet etmeyeceksin. bu günleri gören bizler eleştirilerde sonuna kadar haklıyız. ama akp liler siz herşeyi hakettiniz.
@ahmeddid Aynen öyle hiçbir akplinin konuşma hakkı yok bu ülkede bu saatten sonra. Beter olsunlar.
yeni model dolar 10 tl euro 10 tl benzin 10 tl mazot 10 tl
yollar hava alanları yapmakla Üniversiteleri 2 kata çıkarmakla, GSMH lıyı 10 bin dolara çıkarmakla övündünüz, o zaman saman niye ithal ediyorsunuz dedik,kulak asmadınız. İthalat ihracatın iki katı borçlar 10 kat oldu dedik, alhamdülillah biz müslümanız dediniz,kuşları güldürdünüz(yabancıları),bizim ciğerimiz kan ağladı. Siz rahat rahat gerildiniz, eyy siğorta müdürü Kılıçdaroğluuuuu diye nutuklar attınız.Şimdi kanlarımız dolardan damlıyor. damlaytan kan bu milletin kanı, nefesimiz kesiliyor.
Bütçe batıyor şirketler zor durumda,15 yıldır iktidardasınız,üretim yok cari açık çok fazla.
Diyanet 144.000 personelle ne yapıyor,üstelik yıllık bütçeyi 6 ayda bitirmişler ek bütçe istiyorlar...Fabrikada üretim yapsa 100 bin kişisi Avrupayı yakalarız.
enişte bey yine açıklama yapacak dolar 7 olacak desenize
doları 10 yapıp tl den bi sıfır atıp oyunu bozacas tarzı bişe diyebilir.
@serhan_mustak_2018 tl den 6 sıfır attıgında en buyuk paran 200 tl olmustu 200 tl 139 dolar yapıyordu sımdı ne yapıyor 33 dolar
eyvah..
Aman Tutmayın kücük enistemizi :)))
aynı ülkedemi yaşıyoruz anlamadım ekmek yoksa pasta yiyin benzeri bir açıklama oldu
yeni modelde dolar yarın itibari ile 7 tl yi görür korkmayın güzel halkım bunları hepsi oyun ?????????? ?'?
kurtar bizi enişte, ama önce milyon dollarınızı bozun öyle kurtarın
üfürükten teyyare... boş adamları iş başı yaparsan böyle sçarsın...
Bİİİİİİ GİTTTTT HALA KONUSUYOR
Neyi açıklayacaksıN? ülkeyi batırdınız, Allahtan bulsun sorumlusu.
Hadi bakalım, bilgin ,tecrüben,kabiliyetinde kibirin kadar yüksek mi
Lan bıktık aynı masalları dinblemekten, ekonomik açıdan güçlüyüz, yok kasamız dolar dolu , yok efendim yaptırımlar bizi etkilemez, sonuç 4 ayda 3,70 den 6 liraya gelen dolar var siz bizimle dalgamı geçiyosunuz be
hadi bu sefer de teğet geçecek deyinde görelim
Damat geldi, ülke uçtu. Ama nereye uçtu? Uçuruma....
damat anlamadığı iş yok enerji maliye ortaya karışık yapsaydın . her şeyin bakanı olsana gerisi de yardımcın olsun
ÜLKE BATIYOR ADAM KUR VE LİKİDİTE SORUN YOK DİYOR! PEKİ SORUN NERDE OZ ZAMAN!?
Suriyeliler'e 40 milyar USD harcadınız. Bugünkü kurla 240 milyar TL. Eski parayla 240 katrilyon TL. Senin yıllık sözde tasarrufunun 7 katı yani. Kaç tane sıfır var bu parada biliyo musun damat, hesap makinesi bile almaz... Sonra da tasarruf masarruf, geçiniz...
yeni model dolar 10 tl euro 10 tl benzin 10 tl
Vergi koy vergi koy halkın anası ağladı araba fiyatlarındaki ötv kdv bir bakın allah aşkına hangi ülkede var BÖYLE vergi ver mehteri koy vergiyi halkı ilim ilim inlet aynı ismet inönü gibi
Diğer Haberler