Biber üreticileri zor durumda

Uzun uğraşlar ve yüksek maliyetlerle üretimi yapılan turşuluk lombardi cinsi biberlerin Manisa'daki hasadına başlandı. 10 yıl önce 1,5 liraya satılan biber bu yıl 90 kuruşa satılınca üretici zor durumda kaldı.

Biber üreticileri zor durumda

Manisa'nın Saruhanlı ilçesine bağlı Halitpaşa Mahallesinde yoğun olarak üretilen ve turşu yapılmak üzere fabrikalara satılan lombardi cinsi biber toplanıp satılmaya başlandı. Üreticiler mahsulünün hasadına başlarken, düşük fiyat üreticiyi zor durumda bıraktı.

"HEM VERİM DÜŞTÜ HEM FİYAT"

Lombardi biber üreticilerinden Yusuf Kafadar, "10 sene önce bu biberi biz 1,5 liraya satıyorduk ve masraflarımız şimdiki kadar yüksek değildi, maliyetler daha düşüktü. Şimdi ise 90 kuruşa biber teslim ediyoruz. Maliyetler arttı, işçi ücretleri arttı. Daha önce 33 nitrat gübre kullanıyorduk şimdi onu da yasakladılar ve verim düştü bu nedenle.

Bunlara bir çare bulunmasını istiyoruz. Biz kazanmadığımız zaman işçilerde kazanamıyor. Geçen sene işçinin eline 42 lira geçiyorsa bu sene 45 lira geçecek. Bundan 10 sene öncesinin fiyatına bile satabilsek mahsullerimizi bizlere yetecek. Ama o fiyata bile satamıyoruz" diye konuştu.

"BİBER ÜRETİCİLERİ DESTEKLENMELİ"

"Daha önceki yıllarda lombardi cinsi turşuluk biber iyi para ediyordu. 1,5 liraya kadar çıkmıştı. Şimdi 90 kuruşa alıyorlar" diyen Ziraat Mühendisi Hüseyin Zığır ise şunları ifade etti:

"Daha önceki yıllara nazaran mahsullerimizin veriminde ve kalitesinde düşüş meydana geldi. İklim istediğimiz gibi gitmiyor. Bu sene sağanak yağışlar ve dolu nedeniyle baya zarar gördü mahsuller. Bu nedenle afet kapsamına alınabilirdi bu bölge ama alınmadı. Meydana gelen bu afetler verime yansıdı ve verimin düşük olmasına neden oldu. Mesela geçen sene bir dekar alandan 2 ton biber alınıyordu bu sene yaşanan yağışlardan dolayı bir dekar alandan alınan mahsul 600 kiloya kadar düştü. Verimin az olmasıyla birlikte biberde kalitede olmadı.

Çiftçimiz 33 nitrat gübre kullanıyordu genellikle bu bibere ama o gübrede yasaklanınca çiftçi alternatif gübrelere yöneldi. Alternatif gübreler genelde pahalı ve istenilen verimi de vermiyor. İşçi ücretleri de artıyor her sene. Bir dekar arazinin toplam maliyeti çiftçimize bin 300 liraya kadar çıkıyor. Tarlanın gübresi, kirası, sulama parası derken masraflar yükseliyor. Çiftçi geçen senelerde bir dekar araziyi 50 liraya sularken, şimdi 200 liraya kadar çıkabiliyor bir dekar alanı sulamanın elektrik ücreti. Biber, domates gibi sebzeler işlendiği zaman kaliteli ve verimli olurlar.

Çiftçi akaryakıtın pahalı olması nedeniyle mahsullerinin arasını daha az işledi ve daha az verim alıyor. Masraflar her geçen gün artarken üreticinin cebine giren her sene daha da azalıyor. Bir an önce çiftçi desteklenmeli. Çiftçimiz en yüksek verimi alabilmek için elinden geleni yapıyor. Domates üreticilerine dekar başına 70 lira prim desteklemesi yapılıyor. Aynı uygulama bibere de verilmeli. Biz devlet büyüklerimizden bunu istiyoruz, desteklerini bekliyoruz."İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 19 yorum
Çiftçi Mutlu Hükümet Mutlu !! Çiftçi, asgari ücretli şikayet eder ancak oyunu yine akp'ye verir. Ne diyelim ? Alan memnun satan memnun !!
@mcepozdemir ülkeyi satmayacak bir parti getirsinler bizde oyumuzu verelim, bir tane pati söylermisin oy verilecek
Problem yok,Yarın ithalatını yapar devletlülerimiz ve köylümüzde toğprağını ekmez sonra HAZIRA DAĞ DAYANMAZ misali modern kölelik işler.Bu işin şakası gibi amma hazindirki ülkemizde 16 yıldır iktidarda olanların sayesinde ÇİFTÇİ,KESNAF perişan..
Bugün pazarda en ucuz biberin fiyatı 6 TL, çuvalda bile yetişen biber. Türk insanı sistematik bir şekilde düdükleniyor. Hem üretici hem tüketici. İşin tuhaf tarafı Türk insanı da buna seviniyor, Aslanım, Kaplanım muhabbeti yapıyor. Hiç sesiniz çıkmasın. Hakettiğinizi alıyorsunuz.
kışın 10 tl idi o zaman üretici biz çok kazanıyoruz biraz fiyatları indirelim dedilermi hayır efendim talep fazla üretim az dediler şunu demiyorum çiftçi çok kazanıyor asla aracılar malı götürüyor ben tarım ve hayvancılıkta bir türlü fiyatların normale dönmemesini yeterli ve devamlı denetimin olmamasına bağlıyorum
@ym16 ne denetimi. koministmisin serbest piyasa var. istediği fiyata satar.faturasınıda keser.
@ym16 üretici en fazla 1 liradan satabilir arada rantçı tacir siyasiler var.
90 kuruş ta pazar da niye hala 3 tl tüm sebze meyve fiyatları şişik ,üretici kazanmadığı yerde khaksız kazanç sağlayan çok sorun çözulmüyor.haksız kazanç sağlayanı Allah bildiği gibi yapsın
vur abalıya vur köylü zaten köle yetiştirir pazarını bulamaz zaman gelir inşallah o biberin sapını bulamazlar ama yine fakire fukaraya zararı olacak bu durum garip köylü
Beter olun. Millete bu sene domatesi 8 liraya yedirdiniz, suçu aracılara attınız. Bu millet napolyon kiraza hasret. Kirazın en kalitelisini yurt dışına 1 TL, ye, kendi insanınıza pazarda 25 Tl. ye yedirdiniz. Beter olun İnşallah.
ekmeyin biçmeyin nasılsa dışarıdan gelicekk kendinizi rezil etmeyinnnnn
an itibarı ile Erzincan da kilo gramı ikibuçuk lira
@sarema kilo gramı da ne demek az Türkçeni geliştir.
an itibariyle ankarada çağdaş markette kilosu sekiz lira duyurulur
biz biberi rusyada anca resimlerde goruyoruz boyle fiyat hayal bizim icin
biz anca resimlerde goruyoruz biberi
adıyaman biberin anavatanı kilosunu pazardan 2 tlye aldım.salatalık mevsimi.kilosu 2.5tl.şimdi zengin olana bu rakamları konuşmak bile çok komik.ama 1.400tl asgari ücretle milyonlarca kişi çalıştığını düşünürsek ve milyonlarca işsiz olan düşünürsek fiatlar çok pahalı.kiralar almış başını gitmiş zaten.Allah yardımcımız olsun
hep söylüyorum milletimizin emeği nin üzerinden rant sağlayan holdingler var. Tarım bakanlığı bu konuya acil duyarlı olmalı. TEMEL GIDA SEBZE DE TABAN VE TAVAN FİYAT UYGULAMASINA GİDİLMESİ ZORUNLU HALE GELMİŞTİR. EKONOMİYE ÇOK CİDDİ ZARARLARI VARDIR. DEVLETİN MİLYARCA LİRALIK VERGİ KAYBI VARDIR.
BU HÜKÜMET 14 YILDIR ÇİFTÇİYİ EZDİ FİYATLARDA İSTENİLEN İSTİKRAR SAĞLANAMIYOR BECERİKSİZ BİR SİYSİ YÖNETİM VAR. MESELE TEŞVİK VERMEK DEĞİL DOĞRU KİŞİYE VERMEK MESELE. SÜREKLİ HALMAFYASI BOYUNDURUĞU ALTINDA EZİLEN ÜRETİCİ VAR. ÜRETİCİMİZE SAHİP ÇIKAMIYORUZ MALESEF. ÜRETMEK ÇOK ZOR ÇOK VAKİT ALIYOR. ÖYLE 1 AYDA BİR ÜRÜN YETİŞMİYOR BAZEN 6 AY BAZEN 1 YIL BEKLİYOR ÜRETİCİ EMEK VERİYOR. ÜMİT BAĞLIYOR. ÜRETİCİNİN KADERİ HAL MAFYALARININ VİZDANINA KALMAMALIDIR. SÜMÜRÜCÜ HOLDİNG MARKET ZİNCİRLERİ FİL GİBİ SÖMÜRÜYOR VATANDAŞI. ÜRETİCİNİN TARLASINDAN EVİNİZE İNTERNETTEN SİPARİŞ OLMALI. BENCE
Diğer Haberler