Booking.com'un ihtiyati tedbirin kaldırılması talebi reddedildi

Türkiye'deki faaliyetleri tedbiren durdurulan online otel rezervasyon portalı booking.com ile ilgili "haksız rekabet" davasında, davalı tarafın teminat karşılığında ihtiyati tedbir kararının kaldırılmasına ilişkin talebin reddedildiği ortaya çıktı.

Booking.com'un ihtiyati tedbirin kaldırılması talebi reddedildi

Türkiye'deki faaliyetleri tedbiren durdurulan online otel rezervasyon portalı booking.com ile ilgili "haksız rekabet" davasında, davalı tarafın teminat karşılığında ihtiyati tedbir kararının kaldırılmasına ilişkin yaptığı talebin reddedildiği öğrenildi.

İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde görülen, Türkiye'deki faaliyetleri tedbiren durdurulan online otel rezervasyon portalı booking.com ile ilgili "haksız rekabet" davasında gelişme yaşandı.

Davalı booking.com'un site hakkında verilen ihtiyati tedbir kararının mahkeme tarafından belirlenecek bir teminat karşılığında kaldırılmasına ilişkin yaptığı ikinci talebin, mahkemece reddedildiği ortaya çıktı.

Mahkemenin kararında, teminat karşılığı tedbir kararının kaldırılmasının bu aşamada mümkün olmayacağı belirtilerek, bilirkişi raporunun beklenmesi gerektiği, varsa zararın rapor ile belirleneceği vurgulandı.

Söz konusu kararın gerekçesinin de yazıldığı ve yeniden istinafa gönderileceği belirtildi.
Bu arada, İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde görülen davada, bilirkişi raporunun beklendiği ancak raporun henüz mahkemeye ulaşmadığı öğrenildi.

Davanın geçmişi

TÜRSAB avukatları, seyahat acentelerine karşı haksız rekabet gerçekleştirdiği iddiasıyla online rezervasyon portalı booking.com aleyhine faaliyetlerinin durdurulması talebiyle dava açmıştı.

Davayı 29 Mart 2017'de kabul eden mahkeme, booking.com şirketinin, internet adresi üzerinden ve oluşturulacak başka bir adres üzerinden, Türkiye'deki otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetinin durdurulmasına, bu konuda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) yazı yazılmasına karar vermişti.

Davalı booking.com'un avukatları, Türkiye'deki faaliyetlerin tedbiren durdurulması kararına itiraz etmiş, itirazı değerlendiren mahkeme, 26 Mayıs 2017'de verdiği kararla, bu itirazları reddetmişti.

Mahkeme ayrıca bir önceki celse, İstanbul, Marmara ve Boğaziçi üniversitelerinin vergi ve ticaret hukuku konularında uzman öğretim üyeleri arasında belirlenecek bilirkişi heyeti tarafından rapor düzenlenmesine karar vermişti.AA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
acaba neden ? ETS ile bir alakası olabilir mi ?
trivago var artık, her an her saniye reklamı dönüyor tvde. booking.com iş yapamaz artık.
Siz istediğiniz kadar tedbiri kaldırmayın , kullanan kullanıyor :D . Ülkede ki yamyam acentalara para kaptırmayız.
milletin yararına güzel olan iyi olan herşeyi kapatın zaten..hotel konaklama tatil gibi hizmetleri sözkonusu şirket diğer firmalara göre çok daha avantajlı fiyatlarla vatandaşın hizmetine sunuyordu..bu tabii ki rantçı vatandaşı kazıklayan diğer firmaların işine gelmedi birlik olup bu firmayı şikayet ettiler haksız rekabet yapıyor dediler..olan kendi memleketinde tatile gidemeyen gariban vatandaşa oldu..öbürleri rekabeti kaldırtıp fahiş fiyatlarla ceplerini doldurmaya devam ettiler..bravo size..aferim..
vpn değişikliği ile satın alınabiliyor.
DOĞRU BİR KARAR.SÜLÜK GİBİ OTELLERİN KANINI EMEN BİR SİSTEM.DÜNYA GENELİNE CİDDİ PARA KAZANIYORLAR.TURİZM BAKANI ETS ERSOY OLDU,BUNDAN SONRA BOOKING COMUN AÇILACAĞINI HİÇ SANMAM.
ETS'nin patronu Turizm Bakanı oldu. Bundan sonrada hiç şansı kalmadı desek yeri var.
Hollandalı şirket zahten. Vergisini ödesin açilsin.
Diğer Haberler