Borcu olan herkesi ilgilendiriyor! Artık bunu yapamayacaklar

Yargıtay, avukat tarafından borçluya gönderilen 'Borcunu ödemezsen evinize haciz gelecek' mesajını şikâyet eden vatandaşı haklı buldu. Emsal kararla, hukuk bürolarınca borçlulara gönderilen mesajlar incelenecek, sonucuna göre mesajı atan hukukçular hakkında, 'kişilerin huzur ve sükûnunu bozma' suçundan işlem yapılacak.

Borcu olan herkesi ilgilendiriyor! Artık bunu yapamayacaklar

Bursa'da, alacağını tahsil edemeyen bir şirket, gereğinin yapılması için hukuk bürosuna müracaat etti. İddiaya göre hukuk bürosu da borçluya 'Borcunuzu ödemezseniz evinize haciz gelecek' şeklinde mesaj attı. Mesaj sonrası öfkelenen borçlu, soluğu Cumhuriyet Savcılığında aldı. Borçlu, 'kişilerin huzur ve sükûnunu bozma' suçundan işlem yapılmasını istedi. Savcılık da şüpheliler hakkında soruşturma yapılmasına gerek duymadı. Bunun üzerine tehdit edildiğini düşünen borçlu, 2. Sulh Ceza Mahkemesine kovuşturmaya yer olmadığına dâir karara itiraz etti. Mahkeme de itirazı reddetti. Borçlu bu kez konu Yargıtaya taşındı. Emsal bir karara imza atan Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, bu tür mesajların hangi sıklıkla atıldığının araştırılması ve sonucuna göre cezaî müeyyide uygulanması gerektiğine hükmetti.

Kararda şöyle denildi:

"Borçlunun, Avukat A.A.'dan bir süredir 'Borcunuzu ödemezseniz evinize haciz gelecek' diye mesaj geldiğini belirterek şikâyetçi olmuştur. Savcılık, herhangi bir soruşturma yapmadan, söz konusu mesajlarda suç unsuru bulunmaması gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığına dâir karar vermiştir. Mesaj gelen ve gönderilen numaraların HTS kayıtlarının alınması, şüphelilerin belirlenmesi, ne kadar sıklıkla mesaj geldiğinin tespit edilmesi ve sonucuna göre, şüphelilerin, 'kişilerin huzur ve sükûnunu bozma' suçu açısından hukukî durumlarının değerlendirilmesi gerektiği gözetilmeden itirazın kabulü yerine, yazılı şekilde reddine karar verilmesinde isâbet görülmemiştir. Sırf huzur ve sükûnu bozmaya yönelik kastın olup olmadığı ile suçun oluşması için gerekli olan ısrar unsurunun gerçekleşip gerçekleşmediği tartışılmadan, eksik soruşturma ile alacağın tahsiline yönelik mesajlarında suç unsuru bulunmaması gerekçesiyle takipsizlik kararı verildiği görülmektedir. Bu sebeple itiraz merciince soruşturmanın eksik yapılmış olduğu gözetilerek, itirazın kabulü yerine reddine karar verilmesi hukuka aykırıdır. 2. Sulh Ceza Hâkimliğinin kararının bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 53 yorum
pekı kardeşim alacaklı alacagını nasıl alacak haysıyetıyle namusuyla borcunu ödemeyen yapılandırmayan ihbarnameyı almayan borcluya ne cezai işlem var hiç bir şey deyılmı alacaklı ne yapacak alacagını alamadıgı borcunu ödeyemedıgı için intihar mı edecek o namus şeref yoksunu borclualara bi yatırım yapsanıza
3binlik borcu binliraya alıp adama 5binlira haciz gönderenler çok şerefli çok haysiyetli dimi... sende haklısın bro
alacakli avukat ve yargi yoluyla alacagini almak icin basvurusunu yapmis zaten. asil sorun avukatlarin alacaklilarin tum sulalesini aramasi,rezil etmeye calismasi,surekli cubbesine guvenerek tehdit etmesi. memleketimin avukati bile mafya yazik .
Bu hukuk bürolarının çoğu nduğu ahlaki değeri olma yan insanlardan oluşmuş. İnsanlara gecenin 12 sinde bile mesaj gönderenleri var.
Borcunu bilerek ve isteye rek ödemeyen %10 dur.% 90 ı olmadığı için ödemiyor değil ödeyemiyor.Elbette alacakĺıda mağdur olması n
@irfankerimkorkmaz Bak yazdığın yorumu beğenmeyenlerin sayısı çok. Demek ki ülkemizdeki insanlar borç batağına girmiş. Yoksa yorumunu beğenmeleri gerekirdi. Senin dediğin olay yüzünden ailesinden evinden işinden olan tanıdıklarım var ve onlara borç takanlar hala hayatlarına kıyak şekilde devam ediyolar. Sorsan şikayet de eder utanmazlar.
@blackeaglexx ödiyemiceksen borç almıcaksın alışveriş yapmıcaksın ayağını yorganına göre uzat demişler kimden ne alırsan al karşıdaki kişi veya kurum senin için biriktirmiyor o parayı borçlu alacağıyla alakalı kimi gösterdiyse hukuk onu arar kimseyede kefil olma ödiyicek durumu var yinede ödememek için her şeyi yapan insanımız var
la gardaş ben hiç görmedim banka müdürlerinin bankanın alacağını alamayıp intahar edenini sen gördün mü ama borcu için canından bezdirilip ailesi yıkılan intahar eden çok var bu ülkede şahsa borcu olan zaten bi şekilde müzakere yapıp ödüyor ama bankalar öyle değil yedi sülaleni arıyorlar borcu var diye
@irfankerimkorkmaz Halka "namus şeref yoksunu" diyemezsin sayın Savcılarımızı göreve davet ediyorum. Bu kişi hakkında sayın Savcılarımız tarafınca (kamu adına) "halkı aşağılamak, küfür ve hakaretten dolayı" kamu davası açılması mecburiyeti doğmuştur.
Türkiye de Hukuk bu işte,evine haciz gönderince sanki borçlarının tamamı ödenecek,o vatandaşın durumunu aynı kendileri düşünsün bakalım ne türlü burhan'a girecekler.Meclisin bunlara bir an çözüm getirmesi lazım,vatandaşa hiç düşünen yok.
@rastgele1958 burhan degil kardesim,buhran olacak,virgul de konulmaz
@ersoyemrah virgül değil (') kesme işareti
o kkaaddarrr.vatandasi delirtmeyinnn
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler