BTK'dan 'katma değerli servis' mağduriyetine fren

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca, tüketicilerin internette gezinirken istek dışı abone olduğu "katma değerli servisler"le ilgili mağduriyetleri önlemek amacıyla onay zorunluluğu getirildi. Konuya ilişkin karar 30 Haziran'dan itibaren uygulanacak

BTK'dan 'katma değerli servis' mağduriyetine fren

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca (BTK), Tüketicilerden çok sayıda şikayetin geldiği katma değerli servislere abonelikler konusunda usul ve esas çalışması yapıldı.

Buna göre tüketicilerin internette gezinirken talep ve onayı olmaksızın istek dışı aboneliğinin gerçekleştirildiği 'katma değerli servisler'le ilgili mağduriyetleri önlemek amacıyla onay zorunluluğu getirildi. Konuya ilişkin karar 30 Haziran'dan itibaren uygulanacak.

Abonesi olunan işletmecinin faturasına yansıyan tüm katma değerli elektronik haberleşme hizmetlerini kapsayacak şekilde hazırlanan düzenlemeyle tüketici onayı olmaksızın bu ürünlerin satın alınmasının önüne geçildi.

Hazırlanan düzenlemeye göre, Web, Wap, SMS ya da sesli yanıt sistemleri gibi kanallarla yapılan işlemlerde, ücret ve hizmetin kapsamına ilişkin bilgilendirme sonrası belirlenen usullerle aboneden onay alınması sağlanacak.

Cep telefonlarındaki reklam sorunu çözülecek

Ayrıca, üçüncü taraflarca sunulan hizmetlerde yaşanan sorunlarda tüketicilerin şikayetini ileteceği bir muhatap bulamamasının da önüne geçmek için hizmet ücretinin tahsilatına aracılık eden işletmeciye sorumluluk yükleniyor.

Tüketicilerin cep telefonlarına gelen reklam sayfasını veya mesajını hizmeti satın almadan kapatamadığı yönündeki şikayetleri üzerine bu konuyla ilgili de düzenleme yapıldı. Tüketicilerin, hizmeti satın almak istemediğini kolayca iletebilmesine yönelik işletmeciye yükümlülük getirildi.

Abonenin hattının katma değerli hizmetlere açılıp kapatılmasına yönelik talebi işletmeciler tarafından kayıt altına alınacak.

Aldatıcı ve yanıltıcı ifadelere yer yok

Abonelik veya tekil içerik satın alınması sürecinde ve hizmetin sunumunda tüketiciyi aldatıcı veya yanıltıcı ifadelere yer verilemeyecek. Hizmet koşullarına ve hizmet karşılığında alınacak ücrete ilişkin bilgiler, abonenin doğru bilgilenmesini sağlayacak ve dikkatini çekecek şekilde sunulacak.

Katma değerli hizmetlere ilişkin aboneliğin başlatılmasından sonra kullanıma bağlı ayrı ücret alınmasının söz konusu olduğu durumlarda aboneye bilgi, hizmetin satın alınmasından önce verilecek.

Abonenin ilgili reklam, tanıtım, hizmet sunum sayfasını, ekranını ve mesajını ek bir işlem yapmadan ve hizmet satın almadan kapatmasına ve tüketicinin hizmeti satın almak istememesi yönündeki iradesini kolayca gerçekleştirebilmesine imkan sağlanacak.

Aboneler hatlarını katma değerli hizmetlere açmak veya kapatmak istediklerinde taleplerini çağrı merkezi üzerinden veya yazılı başvuruyla işletmeciye iletebilecekler. Bu hizmetlere ilişkin mevcut aboneliklerini sona erdirmek isterlerse bu talep mobil işletmeciler tarafından asgari kısa mesajla (SMS) tüm işletmeciler tarafından ücretsiz ve basit bir yöntemle gerçekleştirilecek.

Abonelik iptali ücretsiz olacak

Katma değerli hizmet aboneliklerine ilişkin iptal talepleri, en geç müteakip yenilenme tarihine kadar yerine getirilecek. Bu hizmetlere ilişkin abonelik işlemlerinde ve tekil içerik satın alınması sürecinde abonelere yapılacak bilgilendirme ve onaya ilişkin işlemler ücretsiz sağlanacak.

Tüketici şikayeti veya BTK talebi üzerine, söz konusu hizmete ilişkin bilgilendirme ve onay süreçlerine uygun olarak işlem yapıldığına dair işletmeci tarafından ispatlayıcı bilgi veya belge sunulamaması halinde tüketiciye herhangi bir ücret yansıtılamayacak, varsa yansıtılan ücret iade edilecek.

Aboneliğin başlatılması ve sonlandırılması, tekil içerik satın alınması, bilgilendirme ve onaylar gibi işlemlerde ispat yükümlülüğü işletmeci sorumluluğunda olacak.

Tüketici şikayetleriyle ilgili tüm süreç kayıt altına alınacak. Şikayetlerin işletmecilerin kendi çağrı merkezi üzerinden cevaplanması sağlanacak ve işletmecilerce sahtecilik yöntemlerine karşı gerekli teknolojik önlemler devreye sokulacak.AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
Süper oldu. Operatörler ile bu servisler ortak çalışıyordu..
bak bunu iyi yapmışlar geç kalındı
MADEM Kİ BÖYLE BİR FORMÜLÜ VARDI DA ŞİMDİYE KADAR NİÇİN YAPILMADI.
Abonenin ilgili reklam, tanıtım, hizmet sunum sayfasını, ekranını ve mesajını ek bir işlem yapmadan ve hizmet satın almadan kapatmasına ve tüketicinin hizmeti satın almak istememesi yönündeki iradesini kolayca gerçekleştirebilmesine imkan sağlanması için neden 30 haziran bekleniyor. ben iki ay önce bu konuda mağdur oldum. resmen insanları dolandırıyorlar. bunu BTK da biliyor. ama 30 haziranı bekleyin diyor. o zamana kadar dolandırıcılık serbest.
acımadı demi operatörler...
bende btk.ya yazılı olarak bu sorunu bildirmistim. içerik servisi adı altında​ faturalandiriliyordu. sonunda düzelttiler.
BTK ve devletinde bu işten karı vardı arkadaşlar.Ve şu an hala devam ediyor.Ben vodafone un güvenli internetini kullandığım halde bile sitelerden reklam çıkıyor ve kapatma işlemi yapamadan adam sizin ip ve telefon kmlik bilginizle bunu da veren aslında operatör oluyor çünkü gizlemesi lazım.maalesef BTK bu işi daha çözmedi çözdüm dersede bana gelsin
hele şükür aklınız başınıza geldi ama çok insanın canı yandı bu servisler yüzünden milleti kaziklattiniz şimdiye kadar sayın btk
Birde tarifeler uzerindeki dolandırıcılık taahhüt zorunlulugu kaldırılsa iyi olacak numarasiyla hattınızı bize taşıyın su fiyata taahhüt verin diyerek vatandaşı kendilerine cekiyorlar vatandas iletişim sorunu yaşadığı zaman sikayetler hic dikkate alinmaz taahhüt den cikmak durumunda ayrı vergi yansitmasi taahhüt bozma bedeli gibi bir sürü terane...
Diğer Haberler