Çalışma Bakanı'ndan son dakika emekli ikramiye açıklaması! Herkes 1000 lira aldı mı?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, emeklilere ödenen bayram ikramiyelerinin eksik yatırıldığı iddiasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çalışma Bakanı'ndan son dakika emekli ikramiye açıklaması! Herkes 1000 lira aldı mı?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu NTV'de soruları yanıtladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun açıklamasından notlar;

12,4 milyon emekli ve hak sahibine yaklaşık 11 milyarlık ödeme gerçekleştirildi. Dün itibariyle öne çekilen emekli maaşı ödemelerini gerçekleştiriyoruz. İlk uygulama başlamış oldu. Bundan sonra aynı kapsamda ödemeleri iki bayramda gerçekleştireceğiz.

Bunun maaşla bir alakası yok. Emekli maaşını alanlar bin TL'yi aldı. Ölüm aylığı alan hak sahipleri kanundaki baremler oranında emekli ikramiyesini aldı. Aynı kapsamda ödemeleri her sene hem Ramazan hem de Kurban Bayramı'nda alacaklar.

EMEKLİLİK YAŞI AÇIKLAMASI

Sosyal güvenlik çok teknik bir alan. Bu teknik alanın bu durumundan bilgi kirlilikleriyle faydalanmak isteyenler olabiliyor. Popülist yaklaşımların sıkça görüldüğü alanlar oluyor. SGK çok kıymetli. Vatandaşlarımızın hem dününü hem de bugününü kapsıyor. Vaatleri görüyoruz. Maalesef adaylar tarafından çalışmalarımızın takip edilmediğini görüyoruz. Vaatlere baktığımızda flaş olarak sunulanların 24 tanesinin 10 yıldır uygulandığını görüyoruz. Şimdi emekli maaşlarıyla ilgili 200-300 alan var dediler 700'e kadar çıktı. Yaş gibi temel kriterler var. Her bir alan kendine özgü hesaplamalara sahip. Herkese çalışma hayatı hikayesine has olarak emekli maaşları belirleniyor. İstisna grubumuz var. 2000-3600 üzerinden prim ödeyen bir grubumuz var. Dünyanın hiçbir yerinde 3600 gün ödeyerek emekli olmak yok. Emekli maaşı bağlama seviyemiz 1000 TL ve üzerinde.

34 yaş dün de ifade ettim. Ben de şu anda erken yaşta çalışma hayatına girmiş biri olarak en verimli çağdayız. Dünyanın hiçbir yerinde 34 yaşında emekli edinmesiyle övünecek kimse yoktur. 65 yaş diyorlar bu da yanlış. Bu 2036'da başlayacak. Bizim emekli yaşımız 58 yaş. 26 sene sigortalılık senesi ortalama. Dünyada bu 33'ün üzerinde.

İKRAMİYELER NEDEN FARKLI YATTI

Emeklilerimize dedik, kişinin kendi primini ödemiş kendi alanlara 1000 TL yattı. Emekli maaşı alan her vatandaşımız bunu aldı. Ölüm aylığımız var. Hak sahibi olarak eşine, çocuklarına, anne babalara yatıyor. Ölüm aylığımız tek dosya olarak değerlendiriyor. Eşin yüzde 50'sinin ödemesini gerçekleştirdik. Ölüm maaşı oranı neyse bunun ikramiyesi de buydu. Bunu herkes biliyordu. Eşe yüzde 50, çocuk ve anne babalara yüzde 25, çocuk yoksa yüzde 75 olarak bağlanıyor. Buna göre 1000 TL'nin paylaşımını gerçekleştirdik.

Sayın Cumhurbaşkanımız gençlerle ilgili yaptığı toplantıda ipuçları verdi. Biz hassas dengeler üzerinde çalışma yürütüyoruz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 179 yorum
MILLETVEKILLERI 2 SENEDE EMEKLİ OLAN BIR BASKA ULKEDE YOK Havucu yerken kıtır kıtır sapina gelince meeeee
@tildiray 9.500 GÜN PRİMİMİZ VAR ,YAŞ 47 İŞ YOK .TAŞMI YİYECEĞİZ.İŞİNİZE ELDİĞİNDE İTİBAR DEYİP MİLYARLARCA DOLARLIK SARAYDA OTUR.İTİBAR SAĞLAMAK İSTİYORSAN İŞSİZ ORDUSU YAŞI BEKLEYENLERİ EMEKLİ ET.
@berkuygurc DANİMARKA,İSVEÇ,NORVEÇ.FRANSA.ALMANYA V.S V.S..AVRUPADA EĞER 50-55 YAŞINDA VE İŞ BULAMAYIYORSAN SOSYAL DEVLET HEMEN DEVREYE GİRİYOR DÜŞÜK KESİNTİ İLE EMEKLİ OLUYORSUN.LAFA GELİNCE AVRUPA KISKANIYOR DİYORSUN.EMEKLİLİKTE YAŞI BEKLEYENLER İŞ BULAMIYOR,KÖYDEN GELEN ERZAKLA HAYATTA KALMAYA ÇALIŞIYOR
@berkuygurc BENİM YORUMU BEĞENMEDİ DİYE İŞARETLEYEN HÜLOĞ TAKIMI.SİZİN BİR TÜKÜRÜKLÜK CANINIZ KALDI.FARE GİBİ DELİKLERE KAÇIŞACAKSINIZ.OBİR DÜNYADAN ANLAMAM,BU DÜNYADA HESAP VERİLECEK
milletvekillerinin emekli olma yaşı ve prim ödeme gün sayısı, sıradan bir vatandaşla aynıdır. 2008 yılından sonra biri 30 yaşında milletvekilli seçilse, 25 yıl milletvekili olsa yine yaş 60 olmadan emekli olamaz. primi tam yatirmadan emekli olamaz. iki yıl vekillik yap emekli demek şu. gerçi artık iki yılı da kaldırdılar. seçilmen yeterli, isterse bir ay vekil ol. vekillikten sonra başka bir işte çalışıp primini doldurursan ve yaş şartını yerine getirirsen milletvekilli maaşı ile emekli olursun.
aklın almıyor degilmi gününü yaşını doldurmadan emeklilik yok.sanada banada
2 seneden yine yaşı beklemek zorunda..
@emirler46 tabi bu da sadece türkiye'ye özgü bir durum dünyada eşi benzeri olmayan haklarla emekli oluyorlar avrupa da vekil emekliliği yok memur emeklisi oluyorlar..
Ne 34 yası bakan hanim benim yas 45 su an, 26 yil primim var ve hala 4 yilim var maas almaya kendinize gelince 1 donem vekil olan emekli ediliyor biz calinan hakkimizi istiyoruz
bakınız yanlışlık orada değil prim vekil primi nekadar yatmışsa emeklilik için o kadar etkilemeli o zaman beraberiz
Bakan emekli maaşı bağlama seviyemiz 1000 TL ve üzerinde diyor. Ben 845 lira maaş alıyorum. Demekki maaş bağlama seviyesi 1000 TL nin altındaymış.
yaw bi git! emekli maaşımı o git bidaha bak, boş boş konuşmayın...
@tuncaykaya60 sen bi git cok bilmis
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler