Çelik'ten yaşa takılan emeklilere kötü haber

Bakan Çelik, yaşa takılan emeklilerin son durumu ile ilgili konuştu.

Çelik'ten yaşa takılan emeklilere kötü haber

Çelik, yaşa takılan 5 milyon emekliye yönelik bir çalışma olmadığını söyledi. Çelik asgari ücretin vergiden muaf tutulması konusunda ise açık kapı bıraktı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, asgari ücretten verginin muaf tutulması ile ilgili olarak Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda bütün partilerin ortak görüş belirttiği yönündeki haberler için, bu konunun anayasa değil de yasal çerçevede bakılmasının daha doğru olacağını ifade etti. Çelik, "Ama böyle bir uzlaşı bütün partiler tarafından sağlanırsa yapacak bir şey yok. Asgari ücret vergiden muaf hale gelir." dedi.

Bakan Faruk Çelik, Ankara merkez binasındaki Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) TV'nin açılış programına katıldı. Çelik, programdan ayrılırken basın mensuplarının sorularını cevapladı. Asgari ücret konusunda Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun bir çalışması olduğu yönündeki haberleri değerlendiren Çelik, "Tüm siyasi partiler asgari ücretten verginin kalmasını onaylıyorsa anayasa değişikliği noktasına bunu taşıyorlarsa ki bunun anayasaya taşınması da bence tartışılması lazım. Asgari ücretin vergi düşüğü olup olmaması anayasal değil yasal bir düzenleme yapılmalı. Anayasa daha genel normları içermeli diye düşünüyorum. Ama böyle bir uzlaşı bütün partiler tarafından sağlanırsa yapacak bir şey yok. Asgari ücret vergiden muaf hale gelir. Ama ne parlamentonun ne de hükümetin gündeminde bu boyutu ile olmadığını söyleyebilirim. Konu anayasa uzlaşma komisyonu ile sınırlı bir konudur. Bir uzlaşı sağlanması, konunun parlamentoya gelmesi bir süreç." şeklinde konuştu.

"ROTASYON DİYE BİR ŞEY YOK, KURAL GETİRMEK GEREKİYOR"

Memura rotasyon çalışmasının ne durumda olduğu ile ilgili bir soruya Çelik, "Rotasyon diye bir şey yok, bunu biz kaç defa söyledik. Ülkenin ihtiyaç duyduğu meslek memurları şuanda Türkiye'nin her yerinde var. Buna bir kural getirmek gerekiyor." diye konuştu.

Bir memuru 10 yıl gönderilip orada kalmasını doğru bulmadıklarını, sendikaların da buna hak verdiğini belirten Çelik, şöyle devam etti:

"O halde buna bir düzen getirmek gerekiyor. Öğretmen, doktor, hemşire her yerde olsun mu olsun. Nasıl olacak? Bu kuralı çakılı hale getirirseniz, belli insanlar için ciddi bir sorun oluşturuyor. Amacımız buna kural getirmek, yoksa 2-3 milyon memur için böyle bir şey yok. İhtiyaç duyulan meslek memurları ile ilgili bir düzenleme üzerinde çalışmayı yaptığımızı, taraflarla görüştüğümüzü, buna bir çıkış yolu aradığımız söylemiştik ama yanlış aktarılıyor. Mesela deniyor ki bir ilimizde 6 bin öğretmen eksik. O ilimiz 6 bin öğretmenden mahrum mu olsun? Olmasın. O halde meslek memurlarının eşit bir şekilde ama onlarında hukukunu da gözetecek şekilde yapılması lazım. Bu 2 milyon memura dönük bir şey değil. Özellikle ihtiyaç duyulan meslek memurlarının ihtiyacı karşılayacak şekilde gerçekleştirilmesi yükümlülüğü üzerimizde. Yerine getiremezsek burada oturmamızın anlamı yok ki. Maaş farkı da konuşulanlardan ama yıllardır hiçbir fark almadan çalışanlar var. Onun için herkesin önünü görebileceği bir düzenleme yapılması gerekiyor."

"ŞİDDET GÖREN KADIN GSS KAPSAMINA ALINACAK"

Şiddet mağduru kadınların direk Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına alınacağını aktaran Çelik, bunlarla ilgili gelir testinin söz konusu olmayacağını söyledi. Parlamentoda şuanda 8 maddelik önemli düzenlemelerin olduğunu kaydeden Çelik, 18 yaşın altında ebeveynle irtibatlaşma konusunun da ortadan kalktığını, yurtdışından gelen öğrencilerle ilgili önemli düzenlemelerin yer aldığını bildirdi. Yine yasanın içerisinde varlık sarışının da olduğunu belirten Çelik, önümüzdeki hafta meclisten geçeceğini dile getirdi.

"5 MİLYON EMEKLİYE YÖNELİK BİR ÇALIŞMA SÖZ KONUSU DEĞİL"

Bakan Çelik, yaşa takılan emeklilerin son durumu ile ilgili bir soruya da şöyle cevap verdi:

"Konunun tümü bilinmediği için değerlendirmelerde çok yüzeysel yapılıyor. Ben defalarca söyledim; biz sosyal güvenlikte 90'lı yıllarda alınan kararlardan dolayı sosyal güvenliğimizi sıkıntıya sokan, zora sokan birçok kararların da alındığı soysal güvenlikten bahsediyoruz. 99'da çıkan yasa bunu içeriyor. Doğru çıkan bir karardır fakat oyunun kuralını oyunun ortasında değiştirdiği için vatandaşlar açısından sıkıntı oluşturmaktadır. Şimdi vatandaş diyor ki 'bunu bizim lehimize düzeltin' biz yeniden yük getirecek bir düzenlemeyi yapamayacağımızı arkadaşların kendilerine söyledik."

Çok maliyete yol açmayacak düzenleme nasıl yapabiliriz diye baktıklarını fakat bunun çok farklı yansıtıldığını anlatan Çelik, 5 milyon emekliden bahsedildiğini, kendilerinin böyle bir şey söylemediğini kaydetti. Çelik, sanki hükümet içinde çok farklı düşünceler varmış gibi yansıtıldığını belirtti.

"YURTDIŞINDA ÇALIŞANIN PRİMİNDEN 5 PUANLIK DÜŞÜŞ OLACAK"

Yurtdışında çalışanlara prim teşviki getirilmesi için de şuanda yurtdışına götürülen 36 bin çalışanın olduğunu belirten Bakan Çelik, yurtiçinde kayıt dışı yoksa 5 puanlık bir prim indirimi yapıldığını fakat bunun yurtdışı yatırımcıya tanınmadığını ifade etti. Çelik, yurtdışına çalıştırılmak üzere götürülen işçi için işverenin yüzde 7 buçuk prim ödediğini hatırlatarak, bu yüzde 7 buçuğun yüzde 5'in artık almayacaklarını dile getirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 169 yorum
ben sana en son noktayı bi koyarsam bi daha çıkaramazsın
))))) olacağa bak sen!!!
sana son noktayı KOYMUŞLAR galiba
bende iyi koyucuyum,
harikasın......banada bırakta bende koyayım
emeklilik tarihimi 10 yıl ileriye atanlar; Allah belanızı versin..inşallah...
1-Yaşar okuyan 2-DYP ve ANAP 3-Şimdikilerde düzeltmeyerek ortak olanlar!!!
sonunda akp hükümeti bakanı yaştan emeklilik olayının papatya falına son noktayı koydu nihayet hele şükür.burada bu konuda paylaşım yapan arkadaşlar ne olursa olsun umudunuz sadece allah olsun
bizi mahvettiniz sayın bakan bu erken emeklilik için yaptığınız konuşmada insanları hiç ümitlendirmeyecektiniz bütün hakkı yenilmiş arkadaşlar hahal kırıklığına uğradık ama bunun sonucuna yine siz katlanırsınız yaklaşan seçim sırf bu yüzden size çok oylar kaybettirir gibi görünüyor maalesef eğerki denildiği gibi 5 milyon 765 bin emeklisini hakeden var vede bu hak verilmiyorsa bu insanlar ya oy kulanmayacak yada oylar başka partilere gideçek bu oy kaybı çok büyük,AKP sarsar gibi görünüyor bütün arkadaşlarımız bu konuda haklılar yapılan haksızlık bir şekilde muhakkak düzeltilmelidir.
Bizi emekli etmesinlerde çelip gitsinler iktidardan!!!
bu iktidar bzleri normal günümüzde emekli ederse onada şükredelim 48 yaşında emeklimi olur derler emekli etmezler hiç çırpınmayıp günümüzü bekliyelim derim cevabınıda bzler sandıkta verelim inşallah
YA ne kaderci adamsın... Oyunun ortasında ofsayt kuralı değişse o maç tamamlanabilir mi?!!!
adamlar istedikleri gibi oynatıyolar karşılarında muhalevet yokki var var yok yok
iş kendi emekliliklerine gelince ohh ne ala yedi sülalelerini doyuracak haklar edinecekler,ölünceye kadar kallavi maaşlar alacaklar biz yaş mağdurlarına gelince tıss..ekonomi çökermiş..ne güzel deli dumrul dünyası?
5 MİLYON KİŞİ EN AZ 2 İLE ÇARP 10 MİLYON KİŞİ YÜZDE 20 AK PARTİYE OY VERİR 8 MİLYON KAYIP.İKTİDARI UNUTUN.
DEVEYE DİKEN ,, YİNE OY VERİRLER ARKADAŞ ÇÜNKÜ İYİ HATİPLİK YAPIYORLAR EKRANLARDA
çalışma bakanı sonunda saadete geldi noktayı koydu.inşallah bir daha umut tacirliği yapmazlar dalga geçmezler.bu son nokta haberi için teşekkürler..bizde bütçeye yük olmaktan kurtulduğumuz için mutluyuz.yapılacak bir iş var suriye vatandaşlığına geçip oradan hatay mülteci kampına gelmek harçlık almak yardım almak
Çıkartırsanız namertsiniz!! Ama bu millet yine % 50 oy verir 2 paket makarnaya 1 torba kömüre yapacak bişey yok!!!
Hep aynı terane ısıtıp ısıtıp sofraya getiriyorlar kokmuş şeyleri. Tek amaç gündem değiştirmek, yok olan 51 hayatın sorumluluğundan kaçmak.
2013 DEN 25 YIL DÜŞ 1988,1987,1986 YILI GİRİŞLİLER EMEKLİ EMEKLİ OLUR ONLARIN SAYISIDA 300-500 BİN ARASI.1999 GİRİŞLİNİN 25 YILINI DOLDURMASINA 14 YIL VAR BİRE ADAM.Bİ 5 MİLYON TUTTURMUŞUNUZ.SİZİ OKUTANIN, YAŞAR OKUYANIN, SENİ BAKAN YAPANIN AĞZINA ŞEKER EKERİM.DERDİ RAHMETLİ ANNEANNEM OLSAYDI.
Eğer Yaş madurları için söyleminiz bu son söz yani "çalışma yok" diyorsanız siz yalan söylüyorsunuz hatırlatma gereği bile duymuyorum siz yalan konuştuğunuz sürece bu Halk size gereken cezayı verecektir. Vermeyenlerede diyecek söz bulamıyorum. Seçşmler yaklaştığında kapı kapı dolaşırken alacağınız tepkileri unutmayın Bu yenilen hakkımız Size bir "tokat" gibi geri dönecektir. Şimdiye kadar oy vermediğim içinde Ne kadar haklı olduğımu görüyorum.
makarna kömür bekleyin bu hükümetten dişinizi sıkın.başka birşey beklemeyin son nokta..fakir halkın fakirane hükümeti olur
yıllarımı emeğimi verdim sonunda battıım kaçmak istiyorum bu memleketten.bıktım usandım haksızlıklardan yalanlardan dolanlardanelime silahta almadım almayacağımda şartlar ne olursa olsun dağa çıkmayacağımda.hicret etmek istiyorum hicret.aslına bakarsanız ahireti istiyorum ahireti ilahi adalete kavuşmayı
Mademki emeklilik haklarımızı geri veremiyorlar o halde yaşımız gelip emekli olduğumuzda fazla çalıştığımız günler için emekli maaşlarımızın bizden önce emekli olanlardan farklı olması gerekmektedir. Yetkililere bastırmamız gereken asıl konu budur.
bakan beye bu durumda müjde bekleyenlerden bol bol yıldızlı selamlar var
millet vekillerini keyfi tıkır şimdiden emekliler.seçim kazansalarda kaybetselerde kardan kar kardan zarar bir elinde ayna bir elimde cımbız misali umurlardındamı vatandaş.nasıl olsa dört dönüm bostanları var.can sıkıntılarından edebiyat yapacaklar.nefret ediyıorum siyasetten siyasilerden.ayna ayna varmı benden güzeli olanı diyorlar
ben 36 yasında 1990 dan ssk kam var ve 6000 gün pirim nolcak bizi neden 12 yaşında ssk lı yapıp neden bizden pirim aldılar. helel mi şimdi.onları allaha havalee ediyorum **
ben kızkardeşim ile ilgili bir konuyu yazacagım kız 40-41 yasında emeklılıge hak kazandı ama maalesef ne saglık nede aylıktan faydalanabılıyor suanda ve bunun adınada adalet dıyor bazıları neymıs fendım yası dolmamıs ozaman ınsanların gun pırımı yerıne yası uzerınden emeklı edın ama gunu de soyluyorsanız ozaman gununu dolduran ınsanlara ee yasınızı beklemenız lazım demek haksızlık olmuyormu sonra kul hakkından yada adaletten bahsetmenız nekadar ınandırıcı sızce eger bır mıllet vekılı emeklılıge ulkemızde 2 senede hak kazanıyorsa bu nasıl adalet asıl adaletsızlık bu degılmıdır
Biz emeklilikte yaşa takılanlar olarak seçimlerde sorunumuzu çözmeye yanaşmayanlara oy verme gibi bir çabamız olmayacak ihşallah.
YANİ SORUNU ÇÖZERLERSE GENE OYUNU BUNLARA MI VERECEKSİNİZ
evet olmamalı olmayacak
Yazık çok yazık böyle bir açıklama beklemezdik sizden sayın bakan,halen şu 5 milyon kişi lafını ediyorsunuz nerede bu 5 milyon kişi toplasanın önümüzdeki 5-6 yıl için 2-3 milyon belki olabilir bu 5 milyon kişinin hepsi mi aynı anda emekli olacak mümkün olmadığını düşünüyorum siz 99 yılından önce diyorsunuz ama geriye gittiğinizde sadece 88 yılı ve altındaki yıllarda çalışanlar 25 yılını doldurmuş ve emekliliği haketmiş olacaklar siz hesabınızı birdaha yapın bence.
merhabalar Sayın çelik aşağıda belirttiğim konularda bir açıklama bekliyorum. 1 - Millet vekilleri 2 yılda çok çalışıoyor diye 6,000 tl maaşla emekli oluyor. 2 - eğerki millet vekilleride normal şartlarda çalışanlanlar gibi emekli olsaydı şuana kadar devletin kasasında nekadar para kalacaktı 3 - Şuanda emekli millet vekillerine ödenen tüm haklarıyla ne kadar tl tutmaktadır. 4 -1999 daki kanunun değişmesiyle millet vekilleride bu haklara takılsaydı ve ödenen maaşlar geri alınsaydı.
Şuda unutulumasın eğer emeklilik zamanını doldurup hala çalışmaya devam ediyorsan ( 25 yıl ) emekli maaşın daha düşük olacak.Peki bu nasıl olacak çalışmaya devam etmek durumunda olduğumuza göre yaşı beklerken...
5 yaş emekliligimi geciktirdiniz zize inat sigarayı bıraktım sağlığıma haha özen gösterip yüce rabime sığınarak daha uzun yaşayarak o 5 esnsnin acısını cıkaracam inşallah
İNSANLARIN UMUTLARIYLA OYNAYIP DURMAYIN, İKİ DE BİR BU HABERİ DİLE GETİRMEKLE HABERMİ YAPTINIZ SANIYORSUNU......
bizi bu durumlara kim düşürdüyse hakkımı helal etmiyorum....
Bu bakan zaten çalışanlarla dalga geçiyor.Niye inanalım ki.
ASGARİ ÜCRETTEN VERGİ KALKACAKMIŞ YALAAAAAAAAAAAAAAAN.BAŞKA KİMDEN ALIYONKİ SİZ KENDİNİZDEN KALDIRIRSINIZ ANCAK.
BİZDE BAKANA VE AKP YE SON Bİ NOKTA KOYACAZ.
nerde
2005 yılında 4.3 milyar dolar olan galataportu bugün 702 milyon dolara yandaşına peşkeş çekerken para var ama millete gelince para yok öyle mi?
BİR AKP Lİ OLARAK SÖZÜM SAYIN BAKANIMA VE BAŞBAKANIMA GÜZEL İŞLER YAPTINIZ MEMLEKETİMİZE EMEKLİLİK KONUSUNDA HAKKIMIZI İADE EDİN YOKSAKİ HİZMETLERİNİZ ZAİ OLACAK BİZLER İNANIN BU EMEKLİLİK YASASINA ÇOK İHTİYACIMIZ VAR GİRİŞ YILIM 1989 YAŞIM 43 BENİM NE SUÇUM VAR VE İŞİMİ KAYBETTİM BU YAŞTAN SONRADA İŞÇİ OLARAK ÇALIŞAMAM ZAHTEN ÇALIŞTIRMAZLARDA KİMLİGİMİDE GİZLEMİYORUM 05384434649 SAYGILARIMLA
arkadaşım ne mezunusun sen hesabı yapmışsın yazdığına göre 24. cü senedesin sigorta başlangıcından 25 senen dolması lazım gün sayısı var birde şartları tamamlayınca feryadı bas erkenden başlamışsın sen ben 1985 te başladım 28 sene bitti 29 olacak 3 senedir her akşam eve gelince işten sebep olanlara vede devam ettirenlere bu haksızlığı beddua ediyorum hepsinin allah belasını versin benim hakkımı ona buna yediriyorlar lanet olsun hepsine allah sorsun hesabını yedi sülalelerinden çıksın
Garibana,Asgari ücretliye sakın zam yapmayın.Yoksa Günaha girersiniz.Sizin Müslümanlığınıza yakışır şekilde yola devam edin..
HEPSİ FİLİM İNŞALLAH SEÇİM SÜRECİNE GİRİNCE BEN SİZİ GÖRECEM BOŞTAN YERE GÜNDEMİ MEŞGUL EDİP HATAY OLAYLARINI UNUTTURMAK İÇİN YAPILAN ÇABALAR BUNLAR, HAKLI OLAN HER ZAMAN KAZANIR BİZ HAKLIYIZ ÇÜNKÜ BİZ 1999 YILINDAN ÖNCE İŞE GİRDİK BU AKP HÜKÜMETİNİN ALMIŞ OLDUĞU KARARLAR BİZİ BAĞLAMAZ BU KADAR BASİT...
BEN BURDAN TÜM EMEKÇİLERE YAZIYORUM BEN ŞUANDA EMEKLİ OLACAGIM 25 YILIMI DOLDURMUŞUM AMA YAŞA TAKILDIM 2017 DEEMEKLİ OLACAGIM AKLI BAŞINDA OLAN TÜM ÇALIŞANLAR 65 YAŞADA EMEKLİ OLACAK NESİLE DUYARLI OLMALARINI VE GELECEKLERİNİ KARARTMALARINI İYİ DÜŞÜNMELERİNİ VE BU HÜKÜMETE BUKARARINDAN DOLAYIDA OY VERMEYEREK CEVAPLAMALIYIZ BURDAN MUHALEFETEDE SESLENİYORUM CUKURCADA KAÇAKCILARA PKK LILARA SAHİP ÇIKTILARDA BU 20 MİLYONUN SIKINTISINA SAHİP ÇIKMIYOR BÖYLE MUHALEFET PARTİLER OLUNCA AK PARTİYEDE MEYDAN FAZLASIYLA KALIR BEN ŞAHSIM BU PARTİYE KESİNLİKLE OY VERMEYECEGİM 2.DÖNEMDEDE OYVERMİŞTİM AMA....
ayrıca burdan tüm çalışanlara sesleniyorum bizler çukurca ölenleri sahipleri kadar dirençli degiliz bu hükümetde bunun bilicinde nasıl olsa vatanını seven kaçak elektirk,kaçak mazot,kaçak sıgara ve vergi kacırmayan dürüs vatandaşız ondan bizlere ders olsun ona göre anketlerde oyları yükselmiş bizde cevabını verelim tüm çalışan özel sektör olarak
aman kendinize bütün hakları tanıyın 5 milyon emekli kimin umurundaki
siz sizden önceki hükümetlerin bütün pisliklerini temizledinizde vatandaşın hakkı gaspedilmiş emeklilik hakkınımı temizleyemiyorsunuz o zaman akp nin ne anlamı kaldı sizinde onlardan farklı olmadıgınız anlaşılıyor ya benim gibilerin hakkını iade edin yada muhafazakar düşünen bir birey olarak sizlerle artık yollarımızın ayrılacagını belirmek isterim eger ülkenizi sevdiginizi hala iddia ediyorsanız bu yanlışdan bir an önce dönün yoksaki beş milyon oy eder yirmi milyon oy neden akp li biri olarak bu kadar ısrarlı yazıyorsun derseniz bizde bir söz vardır eşşegin canı yanınca atı geçermişsaygılar
chp ve mhp nerdeler bu ysayı degerledirseler ya çukurcayı aylardır sermaye yapmış hak diye bagıranlar nerdeler emekcilerin hakını niye savunmuyorlar aklı yoklar 5.milyon isanın oyunu düşünseler birde bunu enaz 2.ye çarpsalar neler olur
bunu kabul etmeyen sayın bakan kendisini 2 yılda emekli eden yasayı da kabul etmese ne güzel olurdu. bunu kabullenip bu ülkenin yönetimine talip olacak insan benim oy vereceğim kişi olacaktır. yaşa takılan milyonlar hesabını sandıkta soracaktır. sormayıp yine bu partiye oy verirlerse bir daha hak aramaya da çalışmasınlar.
DAHA ÇOK KADIN ŞİTDETE MARUZ KALIR NASILMI; YAŞDAN DOLAYI EMEKLİ OLAMAMIŞ İŞDE BULAMAYAN KOCA BU YOLA BAŞVURUP EN AZINDAN KARISININ GSS DEN YARARLANMASINI SAĞLAYABİLİR.
SAYIN BAKANIM DEVLET DÜRÜST DAVRANACAKKİ ESNAF VEDE VATANDAŞDA DÜRÜST OLSUN BİZ ESNAFLARA 25 SENE BAGKUR ÖDEYİN EMEKLİ OLUN DENDİ AMA ŞİMDİ OYUNUN KURALI DEGİŞTİ DENİYOR BENDENİZ DEVLETİME 25 YIL BOYUNCA VERGİ ÖDEDİM TAKRİBEN 900.000 TL YE TEKAMÜL EDİYOR AMA ŞİMDİ İFLAS ETTİM VEDE PİRİM GÜNÜMÜ DOLDURDUM AMA YAŞA TAKILDIM VE 8 SENEM VAR ŞU ANDA 43 YAŞINDAYIM İŞSİZİM ÇOLUK COCUK EKMEK BEKLİYOR YAŞLIYIM DİYE İŞEDE GİREMİYORUM İŞÇİ OLMAKTA İSTEMİYORUM NEDENİ SON 6 AYA KADAR PATRONDUM ELİMİN ALTINDA BİRSÜRÜ SİGORTALI İŞÇİLER ÇALIŞTIRDIM AMA YİNE SİZLERİN YANLIŞ POLİTİKALARI YÜZÜNDEN İFLAS ETTİMSAYG
şunun tipe bak her hafta u dönüşü yapıo
Diğer Haberler