Çikolota devi Pernigotti, Türkiye'de üretim yapacak

Tokgöz Grup'un, Novi Ligure'deki bulunan fabrikasını kapatarak tüm çikolata ve dondurma üretimini Türkiye'ye kaydıracağı iddia ediliyor.

 Çikolota devi Pernigotti, Türkiye'de üretim yapacak

İtalya'nın köklü çikolata ve dondurma markası Pernigotti'yi elinde bulunduran Tokgöz Grup'un, firmanın İtalya'daki fabrikasını kapatarak üretimini Türkiye'ye alacağı belirtiliyor.

150 yılı aşkın geçmişi bulunan Pernigotti markasını 2013 yılında bünyesine katan Tokgöz Grup'un, Novi Ligure'deki bulunan fabrikasını kapatarak tüm çikolata ve dondurma üretimini Türkiye'ye kaydıracağı belirtiliyor.

1860'tan beri İtalya'nın kuzeyindeki Novi Ligure'de üretim yapan Pernigotti markasının buradaki fabrikada üretimi durduracağı ve 100 işçinin "geçici olarak işten çıkarılacağı" açıklandı.

İtalyan basını, markanın artık İtalya'da üretim yapmayacağını, üretimin Türkiye'ye kaydırılacağını ancak İtalyan markası olarak kalabilmek için bu ülkede ticari ofis bulundurmaya devam edeceğini yazdı. İtalyan haber siteleri de "Çikolata tarihinin bir parçası yok oluyor", "Pernigotti'yi kaybetmemek için tüm Novi Ligure halkı eyleme hazır" başlıklarını kullandı. Novi Ligure Belediye Başkanı Rocchino Muliere, fabrika kapama kararını "absürt ve kabul edilemez" diye niteledi ve "Pernigotti Novi Ligure'nin ve bölge halkının miraslarındandır, tanınmış bir markadır. Bu şekilde son bulamaz" dedi. KAYNAK: EURONEWS

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
Ucuz iş gücü olduğu için burada üretim yapacaklar. Aynı çinde üretim yapıldığı gibi. Asgari ücret çinin bile gerisine düştü.
Sen orada üretmezsen kusura bakmasınlar da o Pernigotti değil Sarelle olur. Çok yanlış uygulama, 160 yıllık kültürel mirası bence İtalyan devleti satın almalı. İtalyanlar kültürel değerlerine düşkündür, eminim Türk sahiplerinin yapmak istediklerine izin vermeyeceklerdir. Yine Türk zihniyeti tarihi eserin kapısına demir kapıyı takacaklar yine demek ki.
turkiyede şarap ilaç ve ilaç depoları ve tadellenin sahilleri kendileri bir ara şirketlerinde çalışmaktan çok mutlu idim fakat yanlis yöneticiler sayesinde en az tanıdığım 100 kişi ayrıldı ve birdaha adını anmak istemiyorlar turkiyede işçi olayindada sikinti yasayacaklarina eminim ama patronları gerçekten on numara insanlar masallah
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler