FİNANS

Çipli kimlik kartı hakkında bilmeniz gerekenler

Kimlikler de artık teknolojiye uydu. Yeni çipli kimlik kartı başvurusu devam ediyor. Yeni nesil nüfus cüzdanı yerine geçecek olan çipli kimlik kartı, online randevu sistemi aracılığıyla sıra beklemeden alınabiliyor. Peki yeni çipli kimlik kartı için gerekli belgeler ne? Şifre zarfı ne işe yarıyor? Kaybederseniz ne olur?

Çipli kimlik kartı hakkında bilmeniz gerekenler

Kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır?
 
Kimlik karti basvurusu yurt içinde, Genel Müdürlük web portali üzerinden ya da Çagri Merkezi araciligiyla randevu alinarak veya randevusuz olarak nüfus müdürlüklerine, yurt disinda ise dis temsilciliklere yapilir.
 
 
 
 
Kimlik kartı başvurusunda hangi belgeler isteniyor?
 
İlk defa kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılır.
 
 
 
Kimlik kartı başvurusunu kim yapabilir?
 
On beş yaşını tamamlamış olanların şahsen başvurması gerekmektedir.
 
 
Hangi biometrik veriler alınır?
 
Kimlik kartında on beş yaşını tamamlamış kişilerin parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verileri alınır.
 
 
 
 
Kimlik kartında kullanılacak olan fotoğrafın özellikleri nasıl olmalı?
 
Kimlik kartında kullanılacak fotoğrafın kişinin son halini göstermesi bakımından son altı ay içerisinde çekilmiş ve ICAO standartlarına uygun biyometrik fotoğraf olması gereklidir.
 
 
Kimlik kartında renkli fotokopi fotoğraf kullanılabilir mi?
 
Fotokopi veya bilgisayarda çoğaltılan fotoğraflar kullanılamaz.
 
 
 
 
Kimlik kartında fotoğraf bulundurma yaşı kaç?
 
On beş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almaz. Ancak başvuran tarafından talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların kimlik kartı fotoğraflı olarak düzenlenir.
 
 
 
Kimlik kartının bedeli nedir?
 
2016 yılı kimlik kartı bedeli; kanunî bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 32 TL'dir. Kimlik kartı bedeli başvuru sırasında tahsil edilir.
 
 
 
 
 
Doğum nedeniyle kimlik kartı nasıl düzenlenir?
 
Herhangi bir nüfus müdürlüğüne yapılan doğum bildirimlerinde kimlik kartı başvurusu alınır ve çocuk adına doğum nedeniyle kimlik kartı düzenlenir. Yurt içinde 30 gün, yurt dışında 60 gün içinde bildirilen doğum olaylarında veya 2828 sayılı Kanunun yetkili kıldığı kuruluş yetkililerince yapılan doğum bildirimleri sonucu düzenlenen kimlik kartlarından değerli kâğıt bedeli alınmaz.
 
 
Kayıp veya değiştirme nedeniyle kimlik kartı nasıl düzenlenir?
 
Kimlik kartının kaybolması veya değiştirilmesi durumunda sistemdeki fotoğraf altı ay öncesine ait değil ise ilgiliden son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet fotoğraf istenir ve biyometrik doğrulaması yapılarak kimlik kartı başvurusu alınır.
 
 
Nüfus cüzdanı ve yerleşim yeri adresi olmaması halinde kimlik kartı nasıl alınır?
 
Nüfus cüzdanı ibraz edilmemesi ve yerleşim yeri adresi bulunmaması halinde, yaptırılacak soruşturma sonucuna göre başvuru alınma işlemleri yapılır.
 
 
 
Kimliği kanıtlayacak belge ibraz edemeyen erginlere kimlik kartı nasıl düzenlenir?
 
On sekiz yaşını tamamlayanların; kimliğini kanıtlayacak fotoğraflı resmi belge ibraz edememesi durumunda, yaptırılacak soruşturma sonucuna göre başvuru alma işlemleri yapılır.
 
 
15 yaşını tamamlamayanların başvurularını kimler yapar?
 
Biyometrik verisi alınmayacak çocukların kimlik kartları; ana, baba ya da vasileri, bunların bulunmaması hâlinde büyük ana, büyük baba veya ergin kardeşleri ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya vekâletname ibraz eden kişiler tarafından teslim alınır. Evlilik birliğinin mahkeme kararı ile son bulması hâlinde çocukların kimlik kartı veli, vasi veya Kanunun 17 nci maddesinde bildirimle yükümlü kılınan kişilere teslim edilir.
 
 
 
 
15 yaşını tamamlayanlarınkini kimler yapar?
 
On beş yaşını tamamlayanların şahsen başvurması gerekmektedir.
 
 

Kimlik kartı teslim edilinceye kadar kimliği ispatlamaya yarayacak belge nasıl kullanılır?
 
Doğum, kayıp, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresinin sona ermesi veya tahrifat sebebiyle kullanılamayacak durumda olması nedeniyle yapılan kimlik kartı başvurusunda yeni kart düzenleninceye kadar kişinin talebi hâlinde, herhangi bir nüfus müdürlüğünce kimliğini ispata yarayacak geçici kimlik belgesi düzenlenir.
 
 
 
 
Kimlik kartı başvurusu nasıl takip edilir?
 
Kimlik kartının teslim süreci web, çağrı merkezi veya e-posta yolu ile takip edilebilir.
 
 
 
Kimlik kartı nereye teslim edilir?
 
Kimlik kartı yurt içinde kişinin başvuru sırasında bildirdiği adrese, yurt dışında kimlik kartı almak için başvuran kişiler adına düzenlenen kimlik kartları, Genel Müdürlük tarafından, dış temsilciliklerce ilgilisine teslim edilmek üzere Dışişleri Bakanlığına gönderilir.
 
 
 
 
PIN değiştirme ve kart kontrol işlemleri nasıl yapılır?
 
Kart sahipleri tarafından KIOSK'larda PIN değiştirme, PIN bloke kaldırma, kişisel mesaj değiştirme ve kart kontrolü işlemleri gerçekleştirilir.
 
 
 
Kimlik kartının geçerlilik süresi nedir?
 
Kimlik kartının geçerlilik süresi 10 yıldır.
 
 
 
 
 
Geçerlilik süresi dolmadan kimlik kartı alınabilir mi?
 
Geçerlilik süresi dolmadan gerekçesi belirtilmek kaydıyla, yeniden başvuruda bulunarak ücreti karşılığında yeni kimlik kartı alınabilir. Bu durumda eski kimlik kartı iptal edilir.
 
 
 
Kimlik kartının kaybedilmesi halinde ne yapılır?
 
Kimlik kartının kaybedilmesi veya çalınması durumunda çağrı merkezi veya nüfus müdürlüğüne bildirilmesi gerekmektedir. Kayıp ve çalıntı bildirimi yapıldıktan sonra kimlik kartı iptal edilecektir.
 
 
 
18 yaşından küçüklerin kimlik kartları kimlere teslim edilir?
 
Biyometrik verisi alınmayacak çocukların kimlik kartları; ana, baba ya da vasileri, bunların bulunmaması hâlinde büyük ana, büyük baba veya ergin kardeşleri ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya vekâletname ibraz eden kişiler tarafından teslim alınır. Evlilik birliğinin mahkeme kararı ile son bulması hâlinde çocukların kimlik kartı veli, vasi veya Kanunun 17 nci maddesinde bildirimle yükümlü kılınan kişilere teslim edilir.
 
 
 
18 yaşından büyüklerin kimlik kartları kime teslim edilir?
 
İlgilinin başvuru sırasında kimlik kartını kendisi dışında alacak kişiyi yazılı muvafakatı ile belirlemesi halinde kimlik kartı belirlenen kişiye teslim edilir.
 
 
 
 
 
Bulunan kimlik kartları için nasıl bir işlem yapılır?
 
Kurumlarda unutulan veya kişiler tarafından bulunan kimlik kartları bulunulan yerin nüfus müdürlüğüne, Genel Müdürlüğe ya da dış temsilciliğe iptali amacıyla gönderilir.
 
 
 
Türk vatandaşlığından çıkanlarla ilgili nasıl işlem yapılır?
 
Türk vatandaşlığının kaybı halinde kimlik kartları Genel Müdürlükçe geçersiz hale getirilir.
 
 
 
 
 
Kimlik kartlarının şifresi nasıl değiştirecek?
 
Kart sahipleri tarafından ilçe nüfus müdürlüklerinde bulunan KIOSK'larda PIN değiştirme, PIN bloke kaldırma, kişisel mesaj değiştirme ve kart kontrolü işlemleri gerçekleştirilir.
 
 
 
Gönderilen şifre zarfını saklamak zorunda mısınız?
 
Kişiye Özel Şifre Zarfının içerisinde cep telefonlarından aşina olduğumuz Pin ve Puk kodları yer alıyor. Bu ilave olarak güvenliğinizde kullanılacak Size Özel bir Kişisel Mesaj yer alıyor.
 
 
 
 

Yeni kimlikteki PIN kodu nedir? PIN şifresi nasıl alınır?
 
Başvuru aşamasında kişiye 6 haneli olan PIN kodunun olduğu bir şifre verilecektir. Banka kartlarında işlem yaparken şifre kullanıyorsak, aynı şekilde yeni kimlik kartlarında da işlem yaparken PIN kodunu kullanacağız.
 
 
Kişiye Özel Şifre Zarfında yer alan ETİKET FORMUNDA hologram altında 6 haneli şifreniz yer alıyor ve buna ulaşmak için Hologramı kazımanız gerekiyor.
 
 
 
Yeni TC kimlik kartları banka kredi kartlarında olduğu gibi şifre kullanılıyor. Yeni kimlik kartlarının dağıtımına yönelik çalışmalar kapsamında ilçe nüfus müdürlüklerine şifre ve doğrulama işlemlerinin gerçekleştirilebileceği KİOSK'lar konuldu.
 
 
 
 
Vatandaşlar bu KİOSK'ları kullanarak kendilerine verilen Kişiye Özel Şifre Zarfında yer alan PIN şifresi ile tüm işlemlerini gerçekleştirebilecek.
 
İlçe Nüfus Müdürlüklerimizde bulunan KİOSK'lar üzerinde PIN şifrenizi değiştirebilirsiniz.PIN şifrenizi değiştirmek için kimlik kartınızın yanınızda olması yeterlidir.
 
 
PIN şifrenizi değiştirmek için Biyometrik Doğrulama, Kişisel Mesaj sorusu, eski PIN numarası girme metodlarından birini kullanabilirsiniz.
 
 
Kiosklar da şifrenizi değiştirirken görevliler dışında hiç kimseden yardım istemeyiniz ve şifrenizi görevli kişiler de dahil olmak üzere hiç kimseyle paylaşmayınız.
 

 

Okuyucu Yorumları27 yorum
 • 93 Oy
  reşit olma yaşı 15 olmalıdır.. 17 yaşındaki biri adam öldürüyor ki örnek "cem Garipoğlu" evlense çocuğu olur ev geçindirir.. ama suç işleyince 18 den küçük diye çocuk muamelesi yapılıyor.. hayır efendim 17 yaşındaki biri çocuk falan değildir.. neden bunu yazdım.. bu haberde 15 yaşındaki birinin şahsen ve resmiyle başvurması gerek diyor.. evet doğru.. aynı işlemin reşitlik yaşında ve suç işleme durumunda cezalarda da yapılması gerekiyor...
 • 37 Oy
  kızıma geldi ve şifre kısmını çıkarırken şifreler yırtıldı dikkat edin gerçi şu an için kızım daha bebek,ama siz siz olun kartı çıkarıp şifre kısmına dikkat edin.
 • 17 Oy
  @mladen aynen öyle şifre kısımları çok kolay yırtılıyor ... itina göstermeme rağmen benimkinin de şifrelerin olduğu kısmın yarısı gitti.
 • 14 Oy
  @yvz aynen basılan kağıtlar hatalı oynı sorun bende yaşadım öyle bir yaştırmışlarki hiç açılmıyor
 • 22 Oy
  5 kişiyiz 5X16TL = 80 TL . Durup dururken Masraf ! Devlet büyüklük gerektirir. Bedava olmalı idi. Kaybederse vatandaş o zman ödemeli idi bedelini.O kadar çok gereksiz masrafaı varki devletin bu halka bir zulüm gibi...
 • 27 Oy
  @konyamail bu mesajı yazdığın telefonun ne kadar?
 • 17 Oy
  neden ehliyetleri de içine almıyorlar kredi kartı yerine de kullanılsın
 • 20 Oy
  tasarımını yapan arkadaşı çok aradılar mı acaba.. ???
 • 31 Oy
  @bkocoglu_1990 YOO ÇOK ARAMAMIŞLARDIR HERYER YANDAŞ GRAFİKER DOLU
 • 13 Oy
  berbat bir renk
 • 11 Oy
  hiç hoş degil. üstelik en azından nüfusa kayıtlı il yazmalıydı üstünde.
 • 9 Oy
  16 TL fazla değil mi sonuçta kalabalık aileler için oldukça masraflı olur
 • 12 Oy
  rockefeller e devlet eliyle desteğe devam..
 • 12 Oy
  müracaattan sonra ne kadar sürede geliyor
 • 7 Oy
  @halilcekin01 4 kişi aynı gün başvuru yaptık.İstanbul'un 2 farklı ilçesinde. Eşim kartı 1 haftada geldi. Benim kart 2 ayda geldi. Diğerleri de 1 ay ve 2buçuk ayda geldi. :)
 • 14 Oy
  üç ay önce başvuru yaptım hala kimlik kartım gelmedi bunun belirli bir süresi yok mu ?
 • 8 Oy
  @barbaros_turan_1981 https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/Pages/homepage.aspx bu siteden başvurum hangi aşamada bölümünden bakabilirsiniz
 • 3 Oy
  @barbaros_turan_1981 uzun sürüyor telefona mesaj geliyor haberin oluyor
 • 14 Oy
  CHIP'li kartı falan boşverin ya...İsveç mi,İsviçre mi? Deri altı RFCHİP uygulamasına geçmiş birde bu GPRS'li olsa.. Herkese kolayca ulaşırsın.. Ne güzel dünya :))
 • 12 Oy
  @cruc hele bir dur . daha orta çağ zihniyetimiz gelişmedi.
 • 7 Oy
  Eski kimlik kartlarında yer alan kan grubunun yeni kimliklerde yer almaması anlaşılır gibi değil, acil bir durumda gerekli bir bir bilgidir, mutlaka olması gerekir.
 • 27 Oy
  kim veriyorlar şifre verdikleri kağıt açılmıyor şifre almaya gitiginde makinalar bozuk sıra almak ayrı bir dert 3 ayda eline geçiyor türkiye bu kadar
 • 19 Oy
  @baturayersin ben dün başvuru yaptım 10 dk da halletttim
 • 21 Oy
  @baturayersin çokmu acelen var biyeremi yetişcen hayırdır bilader ..
 • 32 Oy
  Biyokart güzel.
 • 10 Oy
  müracaattan sonra ne kadar sürede teslim ediliyor

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın