Çorum ve Yozgat fabrikalarının yeni sahibi belli oldu

Bor ve Kırşehir şeker fabrikalarının ardından bugün, Çorum ve Yozgat fabrikaları için özelleştirme ihaleleri yapıldı.

 Çorum ve Yozgat fabrikalarının yeni sahibi belli oldu

Geçen Cuma günü ihalesi yapılan iki fabrikadan sonra bu gün de iki şeker fabrikasının ihalesi gerçekleştirildi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nda düzenlenen ihalede ilk olarak Çorum fabrikasının ihalesi yapıldı. İhaleyi, Safi Katı Yakıt 528 milyon lira bedelle kazandı. Yozgat Şeker Fabrikası ihalesini ise 275 milyon bedelle doğuş Yiyecek-İçecek A.Ş. aldı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Türkiye Şeker Fabrikaları'na ait Çorum ve Yozgat Şeker Fabrikaları'nın nihai pazarlık görüşmelerinin bugün yapılacağını açıklamıştı.

ÖİB'den yapılan yazılı açıklamada Çorum Şeker Fabrikası nihai görüşmesinin bugün 14:30'da, Yozgat Şeker Fabrikası nihai görüşmesinin ise 15:30'da olacağı belirtilmişti. Yapılan ihalenin ardından Çorum fabrikası, 528 milyon lira bedelle Safi Katı Yakıt'ın olurken, Yozgat Şeker Fabrikası ise 275 milyon bedelle doğuş Yiyecek-İçecek A.Ş.'nin oldu.

Geçen hafta Cuma günü de iki ihale sonuçlandırılmıştı. Kırşehir Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmesi için açılan ihalede en yüksek teklifi 330 milyon lira ila Tutgu Gıda Turizm AŞ verdi.

Niğde Bor Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmesi için açılan ihalede ise en yüksek teklifi 336 milyon lira ile Doğuş Yiyecek-İçecek vermişti.

ÖİB Şubat ayında 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesi için ihaleye çıkmış ve bu karar başta ana muhalefet partisi CHP olmak üzere çeşitli kesimlerin tepkisine neden olmuştu.

İhalede tüm tekliflerin bu ay alınması planlanıyor.

Öte yandan Ankara - Şeker-İş Sendikası Başkanı İsa Gök, geçen hafta özelleştirilen iki şeker fabrikası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Düzenlediği bir basın toplantısında özelleştirmeyi eleştiren Gök, "Bor ve Kırşehir fabrikaları 409 milyon TL ucuza satıldı" dedi.

Bor Şeker Fabrikası'nın 2011 yılında 129,9 milyon dolara satıldığını hatırlatan Gök, "Şimdi 83 milyon dolar. Kırşehir fabrikası 2011'de 81 milyon 743 bin dolardı, bugün 59 milyon dolara düştü. Toplamda TL cinsinden 409 milyon lira daha düşük fiyata satıldı." eleştirisinde bulundu.

seker-gelir

İhale dururularının birkaç saat öncesinden yapılmasını da eleştiren İsa Gök, "Nasıl bir oyun oynanıyor ki saat 11.00'de ihale duyurusu yapılıyor, saat dörtte ihale. Bugün saat dokuzda duyuru, saat ikide ihale. Yoksa birileri önceden biliyor da ihalelere tepki göstereceklere mi söylenmiyor" dedi.

Okuyucu Yorumları 88 yorum
Devlet lime lime satılıyor biz ise aval aval izliyoruz.
Ne yapsın akp parayı tüketti.Dibe vurduk.Başka ne yapabilir ki.
@pdks yanlış millet lime lime! Fabrikaları millet vergileri ile yaptı. Para süper teşvik evlatları ile diğer buna benzer 2019 seçim propagandası projelerine kaynak olarak kullanılacak. Bu milyarçıkarın 1/3 ünü millete dağıtmaya! % 7-8 büyümenin ekonomide olduğunu o zaman anlarız. Nerede O günler daha açlık sınırını biraz olsun rahatlatacak ses yok seda yok yok yok...
Allah’tan dileğim tek kadrolu kalmayıncaya kadar özelleştirme devam etsin bu millet bunu hakkediyor
kimseden ses çıkmıyor vay be
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler