Çorum ve Yozgat fabrikalarının yeni sahibi belli oldu

Bor ve Kırşehir şeker fabrikalarının ardından bugün, Çorum ve Yozgat fabrikaları için özelleştirme ihaleleri yapıldı.

 Çorum ve Yozgat fabrikalarının yeni sahibi belli oldu

Geçen Cuma günü ihalesi yapılan iki fabrikadan sonra bu gün de iki şeker fabrikasının ihalesi gerçekleştirildi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nda düzenlenen ihalede ilk olarak Çorum fabrikasının ihalesi yapıldı. İhaleyi, Safi Katı Yakıt 528 milyon lira bedelle kazandı. Yozgat Şeker Fabrikası ihalesini ise 275 milyon bedelle doğuş Yiyecek-İçecek A.Ş. aldı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Türkiye Şeker Fabrikaları'na ait Çorum ve Yozgat Şeker Fabrikaları'nın nihai pazarlık görüşmelerinin bugün yapılacağını açıklamıştı.

ÖİB'den yapılan yazılı açıklamada Çorum Şeker Fabrikası nihai görüşmesinin bugün 14:30'da, Yozgat Şeker Fabrikası nihai görüşmesinin ise 15:30'da olacağı belirtilmişti. Yapılan ihalenin ardından Çorum fabrikası, 528 milyon lira bedelle Safi Katı Yakıt'ın olurken, Yozgat Şeker Fabrikası ise 275 milyon bedelle doğuş Yiyecek-İçecek A.Ş.'nin oldu.

Geçen hafta Cuma günü de iki ihale sonuçlandırılmıştı. Kırşehir Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmesi için açılan ihalede en yüksek teklifi 330 milyon lira ila Tutgu Gıda Turizm AŞ verdi.

Niğde Bor Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmesi için açılan ihalede ise en yüksek teklifi 336 milyon lira ile Doğuş Yiyecek-İçecek vermişti.

ÖİB Şubat ayında 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesi için ihaleye çıkmış ve bu karar başta ana muhalefet partisi CHP olmak üzere çeşitli kesimlerin tepkisine neden olmuştu.

İhalede tüm tekliflerin bu ay alınması planlanıyor.

Öte yandan Ankara - Şeker-İş Sendikası Başkanı İsa Gök, geçen hafta özelleştirilen iki şeker fabrikası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Düzenlediği bir basın toplantısında özelleştirmeyi eleştiren Gök, "Bor ve Kırşehir fabrikaları 409 milyon TL ucuza satıldı" dedi.

Bor Şeker Fabrikası'nın 2011 yılında 129,9 milyon dolara satıldığını hatırlatan Gök, "Şimdi 83 milyon dolar. Kırşehir fabrikası 2011'de 81 milyon 743 bin dolardı, bugün 59 milyon dolara düştü. Toplamda TL cinsinden 409 milyon lira daha düşük fiyata satıldı." eleştirisinde bulundu.

seker-gelir

İhale dururularının birkaç saat öncesinden yapılmasını da eleştiren İsa Gök, "Nasıl bir oyun oynanıyor ki saat 11.00'de ihale duyurusu yapılıyor, saat dörtte ihale. Bugün saat dokuzda duyuru, saat ikide ihale. Yoksa birileri önceden biliyor da ihalelere tepki göstereceklere mi söylenmiyor" dedi.

Okuyucu Yorumları 88 yorum
Devlet lime lime satılıyor biz ise aval aval izliyoruz.
Ne yapsın akp parayı tüketti.Dibe vurduk.Başka ne yapabilir ki.
@pdks yanlış millet lime lime! Fabrikaları millet vergileri ile yaptı. Para süper teşvik evlatları ile diğer buna benzer 2019 seçim propagandası projelerine kaynak olarak kullanılacak. Bu milyarçıkarın 1/3 ünü millete dağıtmaya! % 7-8 büyümenin ekonomide olduğunu o zaman anlarız. Nerede O günler daha açlık sınırını biraz olsun rahatlatacak ses yok seda yok yok yok...
Allah’tan dileğim tek kadrolu kalmayıncaya kadar özelleştirme devam etsin bu millet bunu hakkediyor
kimseden ses çıkmıyor vay be
satınız efendim satınız
İnşallah ülkede satılır herkesde kurtulur
ilk özelleşen fabrika şeker fabrikaları değil taa 1985 de başladı ,tabiki sonda olmayacak ama çok şükür bu memleketi kimse satmadı,bende kamuda çalışıyorum belkim birgün bizide özelleştirilecekler ama daha iyi olacaksa yapsınlar,bu zamana kadar yapılan tüm özelleştirmelere bakın her daim millete daha iyi hizmet olarak dönmüştür elbet karşılığı olacaktır..
@efe_avci_1982 Belki yaşın yetmez ama ben yine de anlatayım.Şişli Bomonti de tekel kanyak ve bira fabrikası vardı binlerce insan çalışırdı özelleşti şimdi aynı yerde Zorlu rezidans ve AVM ler yer alıyor getiren kapandı götüren yapıldı.Çanakkale kanyak fabrikası özelleşti şimdi yerinde Çanakkale 17 AVM var yüzlerce işçi çalışıyordu şimdi binlerce kişi alışverişe koşuyor binlerce üzüm yetiştiricisi de üzüm bağlarını söktüler pancar ekicisi de aynı zararı görecek. Özelleştirme de iyi hizmet buy sa lafım yok.İzmit SEKA yı yazamayacağım çünkü yer kalmadı.Selamlar
@efe_avci_1982 Özelleştirildiği için daha iyi hizmet veren ve kara geçen bir fabrika göster.gayri menkul rantından başka bir şekilde kullanılmıyorlar.
@efe_avci_1982 kardes bos bos konusma ya. bızde kamuda calısıyoruz. fabrıka satılması baska senın kamudan calısmanla ne alakası var.? daha önce satılan fabrıkaların kac tanesı suanda eskısınden daha ıyı calısır durumda? afyon seka kagıt fabrıkası ne olmus bı arastır . suankı halı enkaz olmus ve atıl durumda. ve bız suan seluloz ithal eden bır ulkeyız.
TÜRKİYE BU GÜNLERE NARKOZLU UYUSTURULARAK GETIRILDI DİN TİCARETİ YLE
Köylü memnun şeker de çalışan memnun itiraz edenler bu işlerin dışındakiler CHP karışma işçi köylü kendi hakkını kendisi arasın kendisi aramıyorsa sürünsün böyle yaptıkça tepki alıyorsun.
özelleşmesi daha uygun. en azından işe yaramayanlar 5 6 inlira maaş alamazlar. ayrıca yılın 3 ay çalışıldı dönemlerde. olan garibana oluyodu. ama turhal ılgın afyon özelşemsin. onlar lazım olur
SATIN SATIN SAKIN HA GELECEK NESİLLERE HİİÇBİRŞEY BIRAKMAYIN. BORÇLANIN,BORÇLARI TRİLYON DOLARLARA ÇIKARTIN VE ŞAMPİYON OLUN. YEYİN,IKSIRINCAYA,TIKSIRINCAYA KADAR YİYİN. AMMA TÜM BUNLARI KALKINMA İÇİN YAPTIK DEYİN. HARAMSARAYA YAPILAN 1 YILLIK HARCAMALARI KISSANIZ EN AZ 5 ŞEKER FABRİKASININ YILLIK MASRAFLARI ÇIKAR. HARAMSARAYA YAPTIĞINIZ 5-6 MİLYARLIK MASRAF İSE TÜM ŞEKER FABRİKALARINI 5 DEFA DEĞİL 10 DEFA SATIN ALIR. OLSUN SİZ SAKIN HA DURMAYIN SATIN SATIN,ŞEKER FAB.MADENLERİ HATTA ŞEHİTERİ DE SATMAYA DEVAM EDİNKİ BU SİZİN GERÇEK ŞAHSİYETİNİZİ VE KABİLİYETİNİZİ GÖSTERSİN.
VATAN SATILMAZ, SATANLAR HAİNDİR.
@ersan.tuncer Ne iş?Şekeri vatan yaptınız ama Afrin de tuş oldunuz.
Chp den yine sattırmazzuk sesleri çıkıyor..eskiden bir Calp vardı Chp yine aynı kafa hiç değişmedi.
satmadığınız ne kaldı acaaba . ülkesine bukadar hainlik yapan başka parti yoktur..
Devlet bir yüktende kurtuluyor.çünkü çoğu zarar ediyor.bizim bölgedeki şeker fabrikası personeli maaşı ballı fakat sürekli zararda..bu garip değilmi?
@s.hazir satılan yerdeki vatandaşlar görün bu yorumlari
tamam bundan sonra sadece patron kazanır olur biter
satın biz seçtik sizi satın helal olsun size bu halk daha beterini hak ediyor
ihalelerin birilerine haber verildiği belli.şaibeli olduğu kesin.duyurudan 2 saat sonra ihale nasıl olur bu akıl karıitırıyor.yazık.inadına inadına yapıyorlar.şeker şirketi genel müdürü ve yardımcıları iktidarın oyuncağı olmuşlar.özelleştirme dairesi ile beraber yok pahasına gidiyor fabrikalar.cumhuriyetin en önemli kurumları idi..basın toplantısı yapan başbakan bir değişiklik olmayacak diyor.daha önce olanların akibetlerini kimse sormuyor..Binlerce aile işsiz kalacak.çiftçiler ekim yapamayacak,sadece yalan söylüyorlar ve inatla halka karşı bu duyarsızlığı sergiliyorlar.yazık
sat ağam sat sat sat bakalım sonu ne olucak ha bu arada orda çalışıp bunların iki yalan sözüne kanan şakşakçı çalışanlar sizede yazıklar olsun korku bulutlarından kurtulun artık yoksa herşeyinizi herşeyimizi kaybedicez
AKP yangından mal kaçırıyor. Halkın malını peşkeş çekiyor
hükümet kendi ipini çekiyor. benim çiftcilikle alakam olmadığı halde ben bile artık acaba demeye başladım.
@kaya6062 Rahat ol kardeşim devlet işletemiyor zarar ediyorlar..bir memnun olan ballı maaş alan çalışan ve chp..çalışanın endişe etmesine gerek yok çalışan yine çalışmaya devam edecek.
@s.hazir zarar etse bile devlet bazı sektörlerden elini çekmemeli bunların bedelini ağır ödeyeceğiz derin düşünün biraz o fabrikaların arsaları o para eder sadece
Ye ye bitmedi...Siz ne kadar doymaz bir iktidarsınız ki bir türlü doymuyorsunuz!!! Hani milliyetçilik ? Vatan millet Sakarya edebiyatı yapıp öte yandan millete ait ne varsa satıyorsunuz. Tabiki bunlardan elde edeceğiniz %10 lar artık sizi kesmiyor. Hırsızlığı kurumlaştımak istiyorsunuz. Belki farkında değilsiniz ama sizi toprak bile kabul etmeyecek.
ÖZELLEŞTİRMEYİ BİR KAMU PERSONELİ OLARAK,BİR MEMUR OLARAK SONUNA KADAR DESTEKLİYORUM...SAĞLIK EĞİTİM VE ULAŞTIRMA DAHİ ÖZELLEŞMELİDİR...HÜKÜMETLER ÜRETİCİYİ MUTLU EDECEĞİM DİYE 70 YIL BOYUNCA ÇAY VE TÜTÜNÜ ÜRETİCİDEN ALIP DEPODA ÇÜRÜTTÜ YADA YAKTI...
@yaltar06 Devlet adam gibi çalışmayıp üretilen malı satacak yer bulmadıysa üreticinin bunda ne suçu var.tekirdağda kendi köyümde yıllarca tütün ve üzüm üretiliyordu.tütün yasaklandı tekel satıldı şarap fabrikasını alanlar kendi bağlarını kurdular köy batma noktasına geldi.sayısız köyde eminimki bu durumdadır.özelleştirmek çözüm değil.bigün savaş çıkar şeker üretemez ve ithal edecek yer bulamazsın ozaman görürsün dünya kaç bucak.
@yaltar06 kurumların zarar etmesinin sebebi kamu malı olmalarından değil, işletmelerinin torpille yapılmasından kaynaklanıyor. trafik sigortalarının 1 gecede 200tl'den 800tlye çıktığını hatırlatmak isterim. ama senin gibilerin işine gelmez. satacağına süreli olarak işletme hakkını ver, olmaz dimi, satılmalı, hatta kar teminatı verilmeli ki ülke mümkün olduğunca cavurun eline mahkum edilmeli.
ben tüm şeker fabrikalarını gezdim. satılması gerekiyordu gerçekten. hükümeti savunduğumdan değil ama yere vida düşse kimse elini vurmuyor. Bizim halkımız gerçekten tembel. sorarsanız bende işçiyim patron mühendis değil
hamdolsun bunuda sattık duble yolları ekmeğin arasına koyup yiyecez artık herkez konusur biz satarız
satın. satın. sata bitiremediniz. 26 yılda tek bir fabrika acmadiniz ama her şeyi sattiniz
çok güzel oluyor devlet sırtındaki bütün kamburları atıyor süper satsın bence devlet işletmeci olmaz denetleyici ve vergi toplamalı bu ne be bir kişinin yedi ceddi çalışıyor aynı yerde.
stadyumla havaalanı yapın eldeki hazır olanları satın. bu milletin neyine lazım fabrika. vatandaş istihdam edilecekmiş çok büyük iş ölsün hepsi..siz cengizle beton dökmeye devam edin
TARİKATLAR BİRAZ DAHA SEMİRİR ŞİMDİ GELEN PARAYLA .
Devlet Satıyor Çıkar Şimdi Yandaşlar İyi Oluyor Der Len Neresi İyi Oluyor Nişasta Bazlı Şekere Dayanacan Haberin Yok O Diğerinden Daha Tehlikeli Oy Hala Vermeye Devam Edin Siz Bunlara
@musti.goker birde üstüne üstlük şeker tedavisi için şimdi onlarca ahstane açmak derdine düşmüşler. önce gerçek doğal şekerini bitir halkın, sonra kimyevi şeker ithal et halka çocuğumuza çorumuza acımasızca yedir hasta et ve parasını alarak kendi hastanelerinde tedavi et. tedavi edebilirsen ölüme terket milleti neslimize kiprit suyu ekiyorlar birde bizleri yok ederken para kazanma peşindeler. bunun adı nedir.
@bora0739 Onca Hastane Açılıyor Ama Vatandaşa Müşteri Gözü İle Bakılıyor Kesin Gelir Bu İnsanlar Diyor İlk Önce Hasta Et Sonra Vatandaşı Nasıl Soysak Diye Bakıyorlar Türkiye Cumhuriyet'inde Baştan Aşağı Her Şeyin Değişmesi Gerek
diriliş ertuğrulun 3 aylık çekim parasına çorum ve yozgat şekeri sattılar
hakkıyla çalışıpda kazanıp kar ettirilseydi (tüm kurumlar için) böyle durumlar olmazdı. devlet malı deniz yemeyen domuz ahlakı ile yönetilirse . zarar eder . bakın şimdi özel şirketler nasıl çalıştırıpda kar ediyor görün heeeyyyy çalışmadan kazananlar.
@cihanfer789 Sanki kar ettirmeyen başka biri.satana metiyeler düzüp çalıştırana küfür edip 2sininde aynı olduğunu bile fark edemeyecek mantalitedesiniz.Devlet adam gibi çalıştırırsa zarar falan etmez.Hangi kurumu özelleştirdilerde istihdam arttı kalite yükseldi 1 tane gösterinde görelim.telekomu özelleştirdiklerinde 75bin kişi çalışıyordu şimdi 20binlere düştü.kalite arttı mı yok.Özel şirket çalışan sayısını 3te1ine düşürür işsizliği arttırır,yaptığı şeyde kalite artmaz fiyat artar sonra özel şirket kar etti dersiniz.kar ettide sana mı etti.
@cihanfer789 ona zarar etttiren de bunlar. atamasından ihalesine kadar herşeyi kendi zararına yaptırıp devletin malını cebine indiren de bunlar, sonra bunları bahane edip satan da bunlar. ne anlatsan boş senin gibisine, satın bakalım sonunda ne göreceksiniz.
çorumlu memnunmusunuz bir fabrikaya sahip çıkamadınız yazıklar olsun.
EN SONUN DA NE SATACAKSINIZ ÇOK MERAK EDİYORUM.
@cafercoskun senin benim geleceğimi. bunlar toprak satarak, mal satarak doyar mı sanıyorsun. keşke öyle olsa, geberdiklerinde çalışır geri alırız, mal yerine koyulur, bunlar geleceği de satıyor ki kimseye kıpırdayacak yer kalmasın.
İnsanlara şaşırıyorum zarar ediyor diye devlet satıyormuş.Alan nasıl kar ediyor arkadaş.zarar eden işletmeyi zarar etmek için mi satın alıyor bu adamlar.alanın 4 kolu 4 bacağı varda koca devletten daha iyi iş mi yapıyor anlayamadım valla.devletin çalıştırdığı hiç bir fabrika , tesis düzgün yönetilirse zarar etmez.
@ferhat_yilmaz_d4 ÇOK GÜZEL YAZMIŞSIN ARKADAŞIM
batan geminin malları satın satın hani milliydiniz ne oldu
oy verenlere gelsin
önce pancar üretimine kota koyup çiftçilere darbe vuruldu. pancar olmayınca şeker üretemeyen fabrikalar zarar ettirilip satılıyor. tabi bu sürede millete şeker yok diye yedirdiğiniz glikoz şurupları da cabası.
fabrikalar çiflikler neyimize ki bizim havaalanı lazım otel avm rezidans lazım bizee çok ayıp ediyosunuz seçimleri dörtt gözle bekliyoruz Allah ın izniyle artık
Çorum uyan yakında leblebide elinizden alınacak
Barcelona messiyi 250milyın dolara anca satarım diyor, turkiye cumhuriyeti ni yonetenler seker fabrikasını 125milyon dolara satıyor, vay anasını, meeeelesen ne fayda
aman fabrika yapmayında satın durmak yok yolmaya devam.
Zarar etmeleri normal kadro diye yırtınanlar kadroya geçip yangel, yangel. Sonrası iki misli maaş arkası zarar.
yakın elinde ülkenin tapusu sattım lan ingilizlere ülkeyi sattım dese hala aynı oyu verirler
Diğer Haberler