Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan döviz açıklaması

27 Kasım 2017 16:12
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan döviz açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Döviz kurlarında son günlerde görülen suni şişkinliğin kısa sürede ortadan kalkacağına inanıyorum'' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium'da ATO Ödül Töreni'nde konuştu.

Erdoğan ''Bugün döviz 3 kuruş yükseldi akaryakıt iki kuruş arttı diye karalar bağlayanlar ancak 15-20 yıl öncesinin Türkiyesini bilmeyenler olabilir. Kur şöyle arttı böyle arttı bütün bunları konuşuyorsunuz da 1 doların 7 bin 500 liralara çıktığı günleri niye konuşmuyorsunuz?'' ifadesini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:


''Ekonomi asıl gücünü milletten alır. Milletin çalışkanlığı üretimi ile ortaya çıkardığı katma değerin bir bölümü devletin hazinesine gider. Geçmişten bugüne her devletin başka gelir kaynakları da olmuştur. Yakında İstanbul'da Fener-Balat arasında Demir Kilise vardır. O kiliseyi biz ihya ettik. Bu ay içerisinde büyük ihtimalle Bulgaristan Başbakanı ile birlikte açılışını yapacağız.

Bu yıl ilk iki çeyrekte yüzde 5,2'yi yakaladık. Üçüncü ve dördüncü çeyrekte çok daha büyük oranlar bekliyoruz. 2017 büyümesinin, yüzde 6'dan fazla muhtemelen yüzde 7 civarı olması kimseyi şaşırtmayacaktır.

2023 yılına kadar 65 yeni organize sanayi bölgesi kurarak, sadece buralarda 1 milyon ilave istihdam hedefliyoruz. Şu anda sayıları 800'e ulaşmış olan AR-GE araştırma geliştirme ve tasarım merkezlerinin sayısını önümüzdeki yıl sonuna kadar bin 200'e ulaştırarak, istihdamın niteliğini de yükseltiyoruz.

DÖVİZDEKİ YÜKSELİŞ

Türkiye'nin geçtiğimiz 15 yılı milletimizle el ele vererek ülkemizi her alanda hizmetlerle donattığımız bir dönem oldu. Bugün döviz 3 kuruş yükseldi akaryakıt iki kuruş arttı diye karalar bağlayanlar ancak 15-20 yıl öncesinin Türkiyesini bilmeyenler olabilir. Ülkemiz ekonomisinin bir gecede yerle yeksan olduğu dövizin öyle 3-5 kuruş değil 5-10 kat birden arttığı günlerden buralara geldik. Şimdi konuşuyorlar 'Kur şöyle arttı böyle arttı.' Bütün bunları konuşuyorsunuz da 1 doların 7 bin 500 liralara çıktığı günleri niye konuşmuyorsunuz? Şu anda biz güçlüyüz. Özellikle kapasite kullanım oranlarının yüzde 80'i bularak son 10 yılın zirvesine çıkması üretimdeki artışın ve büyüme eğiliminin sürdüğüne işaret ediyor. Döviz kurlarında son günlerde görülen suni şişkinliğin kısa sürede ortadan kalkacağına inanıyorum. Faizler, benim ekonomide en çok muzdarip olduğum alanı oluşturuyor. Katılmıyorum ben, birilerinin faizdeki anlayışına katılmıyorum.

KANAL İSTANBUL VE FUAR ALANI AÇIKLAMASI

Şimdi aynen o dev çılgın projelerle yolumuza devam. İstanbul'da Kanal İstanbul proje itibariyle şu anda bitme noktasına geldi ihale aşamasında. Ankaramızda da benzer projelerle hep konuşulan mesafe alınmayan Fuar Alanı meselesini de inşallah bu dönemde bitireceğiz. Hiç gecikmeden bunu aldığım söz arkadaşlardan 1 yıl içerisinde bu Fuar Alanı'nın bitirilmesidir. Bu Fuar Alanı Ankara'ya çok ciddi bir renklilik katacaktır. Akyurt fakir kalmayacak oraya da zengin bir proje gelecektir.

''TARİH BOYUNCA BU MİLLETE KEFEN BİÇENİN SONU HEP HÜSRAN OLMUŞTUR''

Ne terör örgütleriyle dize getiriliriz ne silah gibi kullanılan ekonomik şantajlara boyun eğeriz ne kirli operasyonlara eyvallah ederiz. Tarih boyunca bu millete kefen biçenin sonu, hep hüsran olmuştur. Şimdi de öyle olacak.''

Okuyucu Yorumları94 yorum
 • 13 Oy
  dört türk lirası olmasında .. siz konuştukca dolar heyecanlanıyor
 • 12 Oy
  O günler bi daha başımıza gelmesin diye sizi seçmiştik Sayın başkanım ama bi fark var mı sizce ... ?
 • 12 Oy
  at yarışsı rıza sarraf yarın doları abd oynatır.. davası sonuçlanırsa ..
 • 12 Oy
  Doların şu anda düşmesinin nedeni dolar endeksinin düşmesinden kaynaklanıyor, yani dolar tüm dünya da düşüş yaşıyor, bize özel bir şey değil maalesef, keşke düşsede ülke rahat bir nefes alsa ancak mümkün görünmüyor, cumhurbaşkanımızın aksine, doların şu an düşmesinin suni olduğunu düşünüyorum maalesef..
 • 10 Oy
  BOŞ VEEEER, DÖVİZ YÜKSELMESİ BİZİM SORUNUMUZ DEĞİL AMERİKA GÜŞÜNSÜN. SİZDE DÜŞECEĞİNİ DÜŞÜNMEYE DEVAM EDİN
 • 12 Oy
  ağam bizimle eyleneyi 3-5 kuruş arttı diye diyor ya şaka olması gerek önünden geçen ekrandan yanlış okudu herhalde!!! dolar 7 bin beş yüzlere çıktığı diyo!! cumhurbaşkanı herkesi kendi taraftar kitlesi gibi hesap yapmayı bilmez zannediyor herhalde!!!
 • 12 Oy
  o günleri bilmeyenler yada layloylom lar için bu sözler oysaki o günü yaşayan insanlar döüzün o günlerden kur olarak çok çok yüksek olduğuñu bilmekte bırak doları altına baktığında hesabı herkes kendi yapar en azından o günde bu günde êlinde ceyreği herkein genlde oldu o gün kiz vardı insanlar bukadar işsiz yada alım güçü düük değildi o gün kriz vardı utanmadan kriz dönemini kıyasıor birde yanlışlarla herkesin elinde akıllı telefon yazmasınada gerek yok konuşsun cıkıÿor üstelik halk sana o günden iyi olsun diye oy verdi sizi müslüman bunlar calmaz dedi oy verdi ne oldu oğlum sıfırla yı duyduk
 • 12 Oy
  AÇLIK SINIRI 2000 ASGARİ ÜCRET 1400 !
 • 12 Oy
  kur çıkmadı bir gecelik repo faizi çıktı...
 • 12 Oy
  yıl 2001 12 31 itibarı ile dolar en yüksek 1 $= 1 446 510 altı sıfır attığında 1 lira 45 kuruş 2002 lerde 1.573.152 lira yani 1lira 57 kuruş nerde yedibinler bir ülkenin cumhurbaşkanı bukadar sallarmı netteki bu verilermi yanlış sayın cumhurbaşkanının verilermi
 • 12 Oy
  ben 7500 tl ye çıktığını hatırlamıyorum...hatırlıyan varmı..eski diyeceklere ben erdoğandan yaşça büyüyüm...algı operasyonumu yapıyor...yoksa çamurmu atıyor...ninniiii.....ninniiii
 • 12 Oy
  mağdem yüksek değil ne diye düşecek dolar diyorsunki ,konuşmalarda tezat ve çelişki var hep.
 • 11 Oy
  hem cari açık veriyorsun hem bütçe açığı veriyorsun kur tabiki yükselir üç kuruş değil o
 • 11 Oy
  "Bugün döviz 3 kuruş yükseldi akaryakıt iki kuruş arttı diye karalar bağlayanlar" :) :) :) bugünün esprisi :)
 • 13 Oy
  Sanayide her şeyi dolarla alıyoruz. Büyük sıkıntı yaşıyoruz. malzemelere her gün zam geliyor. sanayi biterse türkiye biter . üretim durdu seviyesinde . işçiler işten çıkartılıyor.
 • 5 Oy
  @mcit arkadaş adamlar üretim İS-TE-Mİ-YOR. Anlayın artık. Adam ürettirip 20 tl vergi alacağına, ithal ettirip 60tl vergi alıyor. (halkı siktiret diyor) Halkı düşünen bir iktidar yok elit, parası olan ve kendi yandaşlarını yani SALTANATINI HANEDANLIĞINI düşünüyor. Zaten ekmek yemeyin pasta yiyin dirler yakında.
 • 13 Oy
  Döviz yükseldikçe seviniyor adam. Sıfırlayamadı !
 • 10 Oy
  Sayın Cumhurbaşkanım senin gibi kimse 15 yıl bu devlete Başkanlık etmediğinden dolayı olabilirmi.Geçmiş dönemler hep koalisyon du.
 • 8 Oy
  O günlerdeki kötü durum sizi iktidar yapmıştır. 15 yıl sonra o günleri göstererek sanuma yapmak acziyettir.
 • 6 Oy
  dövizi olan satsın gitsin bozdursun deniyordu. satan 3 krş aşağıdan aldı.işte bahsedilen 3-5 krş.döviz bozduranlar şovunu yaptı.bozduran gidip bedava ense traşıda oldu.ama ne oldu.ekonomi böyle kavramlarla tutulabilir olsaydı neler olmazdı.eskiden yerli malı haftası vardı.şimdi ithal et ve saman var.açıklayacak başka bir şey varmı.
 • 5 Oy
  döviz 3 kuruş yükselmiş. açıklamaya bak. dolar 1.40 tan 4 tl olmuş. euro 2.1 den 5 tl olmuş. hala 3 kuruş yükseldi diyorsun utanmadan bu kadarda olmaz ya
 • 5 Oy
  Lütfen olumlu açıklamalar yapalım, piyasa artık söylemleri fiyatlıyor.
 • 5 Oy
  Hiç öyle 2-3 kuruş artmadı, 15 yıl öncelerinde hiç bu kadar vergi alınmıyordu , yılda bir asgari ücretliden toplam da kaç tl vergi alıyorsun onuda söyler misin? Kdv lerden bahsetmiyorum. Bu ülke sizden önce 3Tl üzeri benzin fiyatı görmemişti, ekmek 1,75, sen 15 yıl öncesine laf vurmaya başladıysan artık miladın dolmuş pozitif ayrımcılık yaptırmaya başlıyorsun demektir. %50 oy aldın senin bir farkın olmalı, 15 yıl öncesiyle kıyas yapacaksan %50 oy almayacaktın öyleyse.. Sen şimdi git kömür dağıt bulgur dağıt oy topla..
 • 5 Oy
  Sanırım sayın cumhurbaşkanı yine bir şeyi unuttu. 6 tane sıfır attığını paradan çözemedi. O 7500 olanın şimdi 4 milyon olduğunu ne diyelim Allaha havale edelim.
 • 6 Oy
  T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Tarih: 28 Nisan 2016 Sayı: 2016/59 BASIN DUYURUSU Hazine Müsteşarlığı, 2016 yılı dış finansman programı çerçevesinde Dolar cinsinden Şubat 2045 vadeli tahvilin artırımı (reopening) için bugün BNP Paribas, Goldman Sachs ve J.P. Morgan Securitiep?&YHY]?H?\?Zqg?\?????[][?][?H^]\?[\?
 • 3 Oy
  bi yerlerden Türkiye ye döviz akıyor sebebi ne olaki. Madem Cumhurbaşkanım bir kelimenizle döviz aşşağı altın aşşağı düşüyor. Bu millet niye bu kadar zor günler yaşadı 4 tl dile kolay bir rakam haline geldi. Ucu çok ama çok açık piyasaların gergin. Bu inişte pek hayra alamet olmaz kısa vadeli olur bence çünkü şuanda bu para birimlerinden beslenen o kadar insan var ki. Yapacak çokta birşey yok. Emek ve alın terine büyük bir darbedir bu döviz altın ve petrol ürünlerinin enerjinin sürekli hareket halinde olması. Yazık çok yazık.
 • 3 Oy
  Hala daha değiştiremedin şu kafayı Sayın Cumhurbaşkanım!%49 seni seçenlerle,%51Karşında olmayı tercih edenlere aynı anda "HALKIM"demeyi;Geçmişten,Atatürk'e hakettiği yerde bırakmadığın ama maşallah Döviz istatiklerini unutmayıp,yeniden paketleyip milletin önüne sürdüğün "GELECEĞİ"ve şuan savaş verdiğin küresel güçlerin,en küçük bireyinin bile biz demesini bildiği,geçmiş de gelecek de biziz,doğru da yanlış da "BİZİM"demesini beceremediğin!Değişen Dünyanın,değişen Türkiyesinin(!) hala daha DEĞİŞİK bir şahsiyeti olarak kalmayı tercih ettiğin için bana BUGÜNDEN ve GELECEKTEN bahset!...
 • 3 Oy
  He he..! Merkez bankası bir kaç şişe soda ile bu şişkinliği atar tabii ki.
 • 3 Oy
  geçmişten sanane tayyi,p seni ve partini oraya bostan korkuluğumu olsun diye dikti bu yüzde 50 lilik koyunlar savunmya bak allah aşkına geçmişten sanane bize ne kardeşim insanları aptal yerine koyma boş konuşma becerimiyorsdan defol git
 • 2 Oy
  Döviz arttıda 800 dolara satılan kimyasal 1250 dolar oldu .Dünyadaki fiyatlarda oynama yok
 • 4 Oy
  sonunda en yukarıdan talimat geldi.. düşüyor dolar...
 • 2 Oy
  Yakında çıkar merak etme!!
 • 2 Oy
  rte bu yükselme sunni diyorsa bir bildiği vardır belkide damadının abisinin özel kalem müdürünün binalinin oğullarını dayısının yeğeninin sıfırlanan dolarların ülkeye gelmesini istiyordur haydi akape genel başkanı vatandaştan dolarları altınları istiyordun şimdide bizim oğlanlarınki yurda gelsin hah ha hah ha
 • 2 Oy
  Reza davasında bankalara mali ceza verileceğine dair bir karar oluşursa döviz kurları yeniden hızlı bir yükselişe geçebilir. Kışın en soğuk ayları olan Aralık, Ocak, Şubat ve Mart ayları milyonlarca dar gelirli için daha da soğuk olacak herkes elindeki bir kuruş paranın hesabını bilsin, gereksiz harcamaları bıraksın.
 • 2 Oy
  Hiç bişey düşünmüyorum farketmiyo çünkü
 • 1 Oy
  duyduğum doğruysa zavallı 17 25 aralık mağdurları başbakan bakanlar çocukları damatları dayıları kardeşleri bacanakları dünürleri zarrabın uçağıyla abedeye gezi düzenlemişler yürekli insanlar bir sefer gitseler hepsinin ayaklarını öperim hah ha hah ha koyunlar durum nasıl saman makarna geliyormu meeeee meeee
 • 0 Oy
  Dolar kuru 2004 yılında 1,30-1,35 TL. idi, şimdi ise 4 TL. civarında. Saygılarımla.
 • 0 Oy
  ben piyasada esnaf olarak yetkililerin halkın arasına girip piyasanın analizini yapmalarını istiyorum suan durum öyle sandıkları gibi pek gülük gülüstanlık degil sanırım 2018 esnaf için dahada sıkıcı ve zorlu bir yıl olacak allah esnafın yardımcısı olsun.
 • 12 Oy
  Cuma günü 3.80 le kapanır
 • 1 Oy
  @moris21 Yarın 4 ü geçer 4 ü.
 • 13 Oy
  reis biz çocukken çaya ekmek banardık şimdi allaha şükür 50 gr da olsa pastırma yiyoruz gerisi boş vatan sağolsun çocuklarımız rahat edecek inşallah bize makarnacı diyenler dün renkli masalarda havyar yiyenlerdir yürü reis hata yap ama ihanet etme yeter arkandayız gerisi laf
 • 13 Oy
  REİS NE DERSE O OLUR.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Mynet'te anlık olarak en çok
izlenen hisseler

Hisse Adı İzleyen Kişi
TAKİP ET
MOBİL'DE FİNANS

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın