FİNANS

Cumhurbaşkanı ve Başbakan'dan bayram tatili açıklamaları!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'Şu anda tabii Hükümet bu 10 günü programına aldı çalışıyor. Hakikaten müsaitse turizm açısından olumlu olur. Turizm sektöründeki açığımızı kapama fırsatı verir' dedi. Başbakan Binali Yıldırım da bayram tatili için kararın salı günkü Bakanlar Kurulu'nda verileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı ve Başbakan'dan bayram tatili açıklamaları!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş,  Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı projesiyle ilgili "İçinde bulunduğumuz metro hattının bize maliyeti 300 araç olmak üzere 3,8 milyar. Bu hat 2019'un ilk aylarında devreye girecek. Günde, 1 milyon insanı taşıyacak" dedi.

(İBB) Başkanı Kadir Topbaş, 13'ü yeraltı, 2'si yer üstü olmak üzere toplam 15 adet istasyonu olacak olan Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının Alibeyköy ile Kağıthane arasına yapılan tünelinde incelemelerde bulundu.  Alibeyköy'den giren Topbaş, 1,5 kilometre uzunluğundaki tünelde yürüyerek Kağıthane'deki istasyondan çıktı. Burada bir basın toplantısı düzenleyen Kadir Topbaş, İstanbul'a yapılan metro ve raylı sistem yatırımları hakkında açıklamalarda bulundu.


"YOLSUZLUKLAR OLSA BU PARALAR OLMAZ, BU YATIRIMLAR OLMAZ"


Yatırımları kendi kaynaklarını geliştirerek yaptıklarını belirten Topbaş, "Maalesef  bazı çevrelerce 'belediyelerde yolsuzluklar var' ifadeleri kullanılıyor. Eğer elinizde bir delil varsa ortaya koymanız lazım. Baklayı ağızdan çıkarmak gerekir. Bu şehirde geçmişte belediye maaş ödeyemezken şu anda benim dönemimde bu yıl sonuna kadar 105 milyar yatırım yapmış olacağız. Bu şehrin ekonomisine işçilik anlamında 35 milyar sokmak anlamına gelir. Yolsuzluklar olsa bu paralar olmaz, bu yatırımlar olmaz"  diye konuştu.

15 BİN İŞÇİ RAYLI SİSTEM İNŞAATLARINDA ÇALIŞIYOR

Göreve başladıkları döneme ilişkin "45 kilometre raylı sistemi aldık, 8,5 kilometresi metro şu anda aktif olarak 150 kilometre çalışan bir sistem var" diyen Kadir Topbaş, 257 kilometrelik raylı sistem ve metro inşaatının devam ettiğini kaydetti. Topbaş, "257 kilometrenin maliyeti 35 milyar. 257 kilometrelik metro inşaatında takriben 15 bin işçi çalışıyor" dedi.  

İncelemelerde bulunduğu Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı için bilgi veren Kadir Topbaş, "Biraz önce Eyüp'ten girdik. Orada 900 metrelik bir viyadük yapılacak. Gültepe'nin altından geçtik ve Kağıthane'ye geldik. Karşımızda Gayrettepe-3. Havalimanı metro hattının kazıları var. Heryerde bir iş, bir yatırım var. Kaynaklar doğru kullanılmazsa, çarçur edilirse ve yolsuzluklar olsa bu yatırımların hiçbiri olmaz. Birileri farklı farklı konuşabilir. Ancak biz onları cevap vermeye bile değer  görmüyoruz" şeklinde konuştu.  "ORTAYA ÇIKACAK HASARLAR İHALELERLE SİGORTALI HALE GETİRİLMİŞTİR"


İstanbul'u yer altından demir ağlarla geliştirdiklerini kaydeden Kadir Topbaş, "Hedefimiz; 1022 kilometre... Yani en fazla yarım saat yürüme mesafesinde metro istasyonuna erişim olacak. Milyonlarca insan yer altından hareket edecek demektir. Gelecek kuşaklar bizi hayırla yad edecek. Son dönemde yapmakta olduğumuz metroları en yeni teknolojileri kullanıyoruz. New York'tan, Tokyo'dan Berlin'den çok daha ileri teknolojiye sahip bir metro ağı yapılmaktadır. Bütün güzergahlarda yapılan çalışmalarda üst noktalarda ortaya çıkacak hasarlarla ilgili ihaleler sigortalı hale getirilmiştir. Yüklenici firmalar bu sorumluluğu alıyor" ifadelerini kullandı.

"GÜNDE 1 MİLYON İNSANI TAŞIYACAK"


Kadir Topbaş yapımı devam eden metroların zamanı akıllı kullanan ve kurgulu bir sistem ortaya çıkaracak şekilde yapıldığını vurguladı. Topbaş, "Metrolarda sürücüsüz sistemleri ortaya koymak çok kolay olmuyor. En az 11,12 ay test süreci gerekiyor. Ümraniye bunun için gecikti. Diğer sistemi yapsaydık bugüne kadar çoktan bitirmiş ve devreye girmişti. Ancak diğer tarafta 850 insan tasarrufu sağlanacak. Şu anda içinde bulunduğumuz metro hattının  bize maliyeti 300 araç olmak üzere 3,8 milyar... Yapımı devam etmekte olan bu hat 2019'un ilk aylarında devreye girecek. Günde, 1 milyon insanı taşıyacak. Bağcılar'dan Kabataş'a kadar 8 ilçeden geçerek diğer sistemlerle entegrasyonu sağlayacak. Toplam 24,5 kilometrelik bir hat ve 19 istasyonu var. İstanbul'un önemli hatlarından biri haline gelecek" ifadelerini kullandı.


ÜMRANİYE-ATAŞEHİR-GÖZTEPE METRO ÇALIŞMALARI


Başkan Topbaş, 18,5 kilometrelik 11 istasyonlu Mahmutbey-Halkalı -Başakşehir-Esenyurt metrosunda imza aşamasına geldiklerini belirtirken,  bu hattın tamamlandığı zaman Kadıköy'den Bahçeşehir'e 60 dakikaya, Taksim'den Bahçeşehir'e 51 dakikaya ulaşılabileceğini açıkladı. Diğer yandan Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu'nda başlayan inşaat çalışmaları hakkında konuşan Topbaş, "Göztepe Parkı'nın olduğu yere metro istasyonu geliyor. Geçici olarak kapatacağız. Kazılarımızı yapacağız. Daha sonra 7 tenis kortunu tekrar yerine koyacağız. Bunu da özellikle Kadıköy halkına duyurmak istiyorum, yanlış değerlendirmesinler. Yapmakta olduğumuz bu metro çalışmaları hızlı bir şekilde sonlanacak. Söylediğimiz gibi İstanbul, 'Her yere metro, her yerde metro'ya erişmiş bir kent olacak" diye konuştu. Kadir Topbaş, 1,5 kilometrelik tünel yürüyüşüne Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç ile Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ve yüklenici firmanın temsilcileri eşlik etti.DHA

Okuyucu Yorumları107 yorum
 • 4 Oy
  onada karış bay başkan
 • 4 Oy
  Ak parti genel başkanı sn Recep Tayyip Erdoğan Kurban fiyatları avrupadaki 2010 mercedesle yarışıyor
 • 6 Oy
  bende köprülerden yollardan vatandaşı 200tl ye geçirsem ben bunların on mislini yapardım bende benzini 5 tl ye satsam devletin arazilerini araplara satsam bütün yabancı uyrukluları para karşılığı toprak dağıtsam ulaşımı 3.75tl yapsam isparklar kurup sokak aralarını haraca bağlasam bende yapardım bunları.
 • 4 Oy
  Turizmcilere vatandaşı son kez yolma fırsatı verir. iyi olur.
 • 11 Oy
  Yazık turizmciler memnun olacak diye devletin kasasında öde bari o gün tatil yapanların maaşından kesinti yapılsın hak yerini bulsun
 • 3 Oy
  Seneye turizmciler her bayram için 15 gün tatil isterlerse şaşırmayın!
 • 5 Oy
  sanki para varda tatil yapacaz kurban kesemiyoruz çocuklara üst baş alabilsek tatilden şundan bundan geçtik
 • 5 Oy
  3 gün yeter tatil.abartmayınnnn
 • 5 Oy
  millet kurbanı nasıl kesecem diye düsünüyor ... evine et götürmek icin kredi ve kredi kartını kullanacak.. acından ölüyor tatil yapamaz
 • 5 Oy
  acından ölüyor insanlar tatili degerlendiremez yövmiyeciler
 • 2 Oy
  Tatil zenginin aynası fakirin, Kara sevdası, Tatil olup da fakir nereye gidecek, Zengin için Tatil de sorun değil, Gidecek yer ve zamanda sorun değil. siz ne derseniz deyin Yaptığınız her açıklama, attığınız her adım Zenginin ekmeğine kaymak sürmektir.
 • 2 Oy
  Hisarcıklıoğlu N N N Diyor ! Türkiye de ASGARİ Ücret fazla, Diyor ! Başka N N N Diyor ! Valinin, Milletvekilinin, Müsteşarın Maaşı Çok az, Diyor ! Siz N Dersiniz ? Ben Arkasından Yasin okumak taraftarıyım bu Sözün !!! :) Allahım Sen bilir ve Bildiğin gibi yaparsın inşallah.
 • 4 Oy
  vatandaşın parası çok ya 10 gün tatilde harca harca bitmez.
 • 10 Oy
  işçiye emekçiye yine tatil vermezler boşa umutlanmasın kımse en cok uretenler olan çok çalışan memurlara 10 gün yaparlar çok çalışıyorlar hiç tatilleride yok yazık yanı onlara üzülüyoruz milletçe işçi emekçi olarak biz çalışırız sizin yerinize benım vergimle güzel bir tatil yaparsınız umarım (!)...
 • 10 Oy
  zaten çalışan bir toplum değil bu toplum, makarna ve bedava kömürle geçiniyor, bi de 10 gün tatil verin, toplayın oyları.uyanıklar sizi.
 • 4 Oy
  işçi köpek gibi çalışsın gece gündüz alsın 1400 gayme memur yılın yarısını yatsın alsın 3500 gayme adaletini yiyim dünya
 • 4 Oy
  Ne kadar çok çalışmaya meraklısınız . Eşşek gibi çalışıp üç kuruş para alıyoruz her sey ateş pahası bırakında dinlenelim biraz . Ülkenin çalışmaya ihtiyacı varmış çok çalışıp bişe olunsaydı eşşek de adam olurdu.
 • 4 Oy
  HER BAYRAM AYNI MUHABBETİ YAPMAKTANSA RAMAZAN VE KURBAN BAYRAMI 10 GÜN TATİL SAYILSIN HERKES KURTULSUN.
 • 4 Oy
  evet yıl ,için,de çok çalışmış millet olarak tatili hak ettik.bu yüzden şu ana kadar dinlenmiş olan .turizimciler çalışmalı ve tatilcilere hizmet vermeli.şu ana kadar bu konuda eveleyip geveleyen hükümetmiz.akp genel başkanı ve cumhurbaşkanımız turizimciler için 10 gün lük tatililin olumlu olacağını ifade etmiş.e bu durumda hükümetimizde bu açıklamaya uygun karar alır.acaba sanayi için sağlık sektörü için vb leri için de uygunmudur.
 • 4 Oy
  15 bin insan calısıyor raylı sistem ama asgeri ücret taşeron tazminatsız mantık.. bitince by by
 • 4 Oy
  6gün tatil olsun 1 gün çalışalım,,bütün yıl
 • 9 Oy
  eleman maaşlarınıda siz verirsiniz. bakanlar kurulunda dile getirin lütfen
 • 3 Oy
  tulumbayı bıoşalttınız şimdi sinekten yağ çıkarın.
 • 5 Oy
  Bizler 1000.1500 e nasıl kurban keseriz davasındayız.. tatil degil. coluk cocuga kolu komşuya rezil olmamak icin onu düsünüyoruz
 • 5 Oy
  Fabrikalarda çalışanların 10 günlük yevmiyesini ve ssk sını devlet yatırmalıdır. Aksi takdirde bu 10 gün üreticinin cebinden çıkar bu da insafsızlık olur. 100 kişinin çalıştığı fabrikada üretici 70-80 bin tl zarar görür. Turizmi bu kadar düşünüyorsanız başka ülkelerle iyi geçineceksiniz. Turizm yerli turiste güvenerek yürümez. Bence 10 gün çok fazla.
 • 0 Oy
  @serdar_akdeniz_1983 türkiye' memur hariç 10 gün tatil yapacak 1 tane işçi gösterebilirmisiniz. 10 gün tatil. 21. yy Komedisi. bunun için dir ki işveren zarar etmez, çünkü işçiye 10 gün izin kullandırmazz !! Kullandım diyende Komediye ortak olurr !
 • 10 Oy
  Turizm canlansın, ülke batsın. Diğer sektörler neden zarar görüyor turizm canlanacak diye? Grizekalı millet turizm sektörü dışarıdan gelen para ile canlanmıyor, bayram tatili sizin için, bayramda tatile para harcayacak olan sizsiniz, tatilde turizm sektörü sizin paranızla canlanıyor. sizi düdüklüyorlar.
 • 10 Oy
  Milleti tatil beldelerine göndermeyin, içki içip zekz yapıyorlar, yerkabuğu kıskançlıktan çatlayıp zilzal oluyo, yavv
 • 4 Oy
  YATCEZ KALKCEZ, YETCEZ KALCEZ, YATCEZ KALKCEZ BANKAMATİKE GİTCEZ, KALKCEZ TATİLE GİTCEZ HİÇ ÇALIŞMACEZ. SONRA DA KOYUN GÜTME GİTCEZ.
 • 21 Oy
  Ekonomi bakanımız doğru söylüyor
 • 16 Oy
  EY TÜRK MİLLETİ...YATIN...KALKIN...GEZİNNN...ÇALIŞMAK NEYİNİZE..?!!..
 • 10 Oy
  RTE söylüyorsa bu iş tamamdır. 10 günlük tatil herkese, vatana millete hayırlı olsun..:)
 • 10 Oy
  Bazıları kıskançlık krizleri geçiriyor :) Bayramda 10 gün sizin için de tatil yapacağız merak etmeyin. :)
 • 4 Oy
  10 gün azyirmi gün ossun
 • 4 Oy
  Emir büyük yerden. Zaten olması gereken de tatilin birleştirilmesidir.
 • 16 Oy
  Yaşa Reis sen çok yaşa adın yazılacak halkın kalbine zorla değil demokrasi ile,hizmet ile,projelerle,yatırımlarla..!
 • 4 Oy
  bostan yata yata büyür sözünü yanlış anladı bizim millet malesef
 • 4 Oy
  BU ÜLKEDE TEK ÇALIŞAN SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ. HER KONUDA HER GÜN AÇIKLAMA YAPMASA İNANIN SİSTEM ÇALIŞMAZ. BEN KONYALIYIM MERAM YOLU ÜZERİNDEKİ ESKİ SSK HASTANESİ GİRİŞİNDE DEV RESMİ, ALAADDİN FUAR ARASINDAKİ TÜM ALANI KAPLAYAN DEVÜSTÜ PANOSU, MAHALLE DOLMUŞLARI ARKA CAM RESİMLERİ VE BİLBORTLARDAKİ RESİMLERİ VE BENZERİ YERLERDEKİ BÜYÜK RESİMLERİ ÇOK YETERSİZ BU ÇALIŞMALARINA KARŞILIK... HER SOKAK BAŞINA ABD ÖZGÜRLÜK HEYKELİ GİBİ ANITLARI DİKİLSİN... CEP TELEFONLARI VE SAATLERDE HER SAAT SALAVATI OTAMATİK VERİLSİN.. KIYAMATE KADAR EN BÜYÜK ŞEF İLAN EDİLSİN... UYUMA EY MİLLET LİDERİNE ZAHİP ÇIK.
 • 11 Oy
  bedelli askerliğide gündeme değerlendirmeye alın artık
 • 26 Oy
  Bence tatil verilmeli ramazan bayramı kısa oldu 15 temmuz 23 nisan hafta sonuna denk geldi bari bunu versinler. Yağmurda çamurda işte gittik memleketimize de dönüşümüz için iyi bir tatil verilmeli bence
 • 310 Oy
  Yıllık izin ne güne duruyor, hem Otel sahipleri zengin olsun hem de zaten çalışmayan memurlar beleş maaş alsınlar öyle mi? İnşallah haksız yere maaş alanlara tatil de bayram da zehir olur, ben hakkımı haram ediyorum. Ücretsiz izin alsalar neyse, ayıptır, günahtır.
 • 112 Oy
  kendin için tatil istesen anlayacagimda başkasının tatiline laf ediyorsan kıskanıyorsun fesatlaniyorsun kardeşim. Allah seni bu hastalıktan kurtarsın...
 • 0 Oy
  @suleyman_firat21 tatil benimde işime yarıyor ama tatil olmasını istemem sürekli tatil dediğin gibi izin alsın birleştirsinler . fakat haram zıkkım etmeye hakkın yok zaten resmi tatil hak verilmiş birkere sen ne dersen de ..

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın