Cumhurbaşkanı'ndan 'dolar' çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'deki 34. muhtarlar toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanı'ndan 'dolar' çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de muhtarlara seslendi. Erdoğan burada dolardaki hareketliliği, faiz tartışmalarını ve rejim tartışmaları üzerine açıklamalarda bulundu.

"Döviz kurunu bir silah olarak kullanıyorlar" diyen Erdoğan, "Bizim de birtakım sorunlarımız var. Ama bunların hiçbiri döviz kurunun bugünkü seviyeye gelmesini açıklayamaz. Silahlarla ekonomik ilişkileri bir arada kullanırken, kendi zeminlerini tahrip ediyorlar" dedi.

Erdoğan'ın açıklaması sonrasında kur 3,7690 ile günün en düşük seviyesini gördü.

Erdoğan, "Diğer ülkeler şu gerçeğin farkında, bugün Türkiye'ye yapınlarla yarın kendilerine de yapılabilir. Dünya ekonomisinin yapısal bir dönüşüm sürecinden geçtiği bir dönemde yaşanan bu hadise yeni yatırımların gelişmesine sebep olabilir. Türkiye olarak bunu değerlendirme üzerinde duruyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye olarka kendi sorunlarını kendisi aşan bir ülke olmayı hedeflediklerini bildiren Erdoğan, "İhracatımızdaki daralmayı yeni pazarlar arayarak, turizmdeki gerilemeyi yeni destinasyonlar bularak, üretimdeki gerilemeyi de kendi kaynaklarımızı, teknolojimi öne çıkararak aşmalıyız" diye konuştu.

Döviz ve faiz çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kağıt üzerinde yapılan işlemlerle kurların yükseltildiği ortadadır. Milletimiz döviz satarak ilk saldırının önüne geçti. Bunun devamını milletimden rica ediyorum. Bu arada bankalar farklı hesapların içine girmemelidir. Merkez Bankası ve diğer bankalar da bu durumda tutum almalı. TCMB gerekli tedbirleri alacak kabiliyete sahiptir. Fedakarlık yapılacaksa işte bugün tam zamanı" dedi.

'Milli seferberlik içinde olmalıyız'

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Gün yatırım yapma, istihdamı artırma, duran çarkları ve çalışanları hızlandırma günüdür. Eğer bugün bu riski almazsanız yarın riske atacak hiçbir şeyiniz kalmayabilir. Ekonomiyi çökertme gayretleri karşısında milli bir seferberlik içinde olmalıyız.YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 53 yorum
reis ekonomi hariç her işde başarılısın. ekonomiyi de düzelteceğine inanıyorum.
@kozmonot_2014. Terör ve dış politikadaki durum ne olacak. Esata yenildi. Putine yenildi.israil ile yine ortak oldu Filistin satışa geldi. 1 terör örgütü vardı 3 oldu. Köprü tünel yol yapıldı hepsinden fahişesi fiyatla geçiyoruz. Benzine zam ekmeğe zam eğitim sistemi çökmüş en başarısız öğrenciler imamhatiplerde toplanmış geleceğin oy potansiyeli gözüyle bakılıyor cahil bırakılıyorlar. Bunlar dışındaki konulara bakarız.
BİLALİN DOLARLARINIDA TL YE ÇEVİRECEKLERMİ...MERAK ETTİK....?!!..
Doviz durup dururken rabia sınırını zorlamıyor sayın Erdoğan ! Bune sebep olan bizzat sizlersiniz.. Ülke içeride ve dışarıda güvenini kaybetmiş, itibar yerlerde sürünüyor.. Bırakın şu, ille de başkan olacağım, tek adam olacağım, yasama da ben, yürütme de ben.. yargıda ben, adalet de ben, ne varsa ben demeyi ! Demokrasiye, hukukun egemenliğine , yargı bağımsızlığına, kuvvetler ayrılığına saygı duyarsanız, emin olun .. her şey normalleşir !
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler