Devletten işsize 1611 lira! İşte alma şartları

Devlet, işsiz kalanlara 10 ay varan maaş desteği yapıyor. Bu ödemeden yararlanmak için bazı şartları olması gerek. İşte işsizlere 1611 lira vermesinin ayrıntıları bu haberde...

Devletten işsize 1611 lira! İşte alma şartları

Ülkemizde işsiz kalanlar, maaş desteğiyle soluk alıyor. İşsiz kalanlara 10 aya varan süreyle maaş ödeniyor. Maaşın tutarı da bu yıl için en az 805,63, en yüksek de bin 611 lira 28 kuruş olarak uygulanıyor. Bu ödemeden yararlanmak için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor.

EN AZ 600 GÜN ŞART

İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken; kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler; son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış ve son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmak şartıyla maaş alıyor. İşsizlik maaşı bağlanırken son 4 aylık dönemdeki ortalama brüt kazanca bakılıyor. Kazancın yüzde 40'ı kadar maaş ödeniyor. Ancak bağlanacak maaş, brüt asgari ücretin yüzde 80'ini aşamıyor. Yeni dönemde hedef, işsizlik maaşının daha fazla kişiye ulaşması. (Takvim)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 24 yorum
İşsize ver,hırsısıza ver,batakçıya ver,dolandırıcıya ver...Esnafı soy,emekliyi soy..
@muhacirziya işsize hayrına vermiyor ya çatır çatır parasını kesiyor çalışırken ne anlatıyon bedavdan
iyide zaten vardı bu
son cümlenin açıklaması; hedef daha çok işsiz.
Siyaset brokrat götürüyor malı.götüremeyelerede çalışma ben verim diyor..esnaf ölsün bağkurlu ölsün....yoksulun sırtından doyan doyana....
komple işsiziz.. ne şartı yıllardır işsiziz ne primi...
çalışana 1600 çalışmayana 1611 niye çalışsın ki :)
@cemcan_can 1611 alabilmen için çalışırken 4000 tl ve üzeri maaşın olması gerekiyor
emekli biri de bu haktan yararlanabilir mi ?
NORMAL ŞARTLARDA HER İŞSİZE 1600 LİRA VER HER AY NE OLCAK BU KADAR ŞART ŞURT İSTİYORSUN.
senelerdir kes benden kendi isteğimle öıkarsam alamam öyke iş var mı kestiğini geri ver alandan işe başlayınca 2 katı kes
BU KADAR HIRSIZ OLMASA TÜRKİYE DE HER İŞSİZ AYLIK İŞ BULSADA BULMASADA HER AY 1600 LİRA DEVLET YARDIMI ALMASI GEREKİYOR.
Yeni dönemde hedef, işsizlik maaşının daha fazla kişiye ulaşmasıymış. Dileğiniz yerine gelecek (ekonomiyi bitirdiğiniz için).
3 yıldır sağlık problemi den dolayı çalışamadım prim gümüm az benim suçum ne
12 sene iş yerinde çalış sonra 10 ay işsizlik parası al havuz dolup dolup boşaltılıyor bu para işçininse iş bulana kadar verilmesi lazım devletin işçi bulma kurumları iş bulmalı emeklilik yaşı 60 oldu 50 yaşında bana kim iş verir bana devlet iş bulmalı işsiz kaldığım zamanda paramı devlet vermeli evde yastık yorganmı yicez 50 yaşından sonra
esnaf’dan hariç herkese dağıt bakalım ne olacak esnaf zaten bitti
maaşın kaç paraysa o kadar alması gerekli parayı.
devlet senden benden akıllı değilse devlet in adı niye devlet?burayaaa dikkat!! DEVLET İŞSİZLİK MAAÇI VERİYOR AMA İŞİN OLURSA :)))
asgari ücretlilinin alacağı işsizlik maaşı 800tl.yemişim 1600 zü
TOPLADIKLARI PARANIN ÇOK KÜÇÜK BİR KISMINI DAĞITMALARINA RAĞMEN HALA BU ORANLARI DEĞİŞTİRMEDİLER. FONDA MİLYARLAR BİRİKTİ, NEREDE KULLANDIKLARI BELLİ DEĞİL.
Efendi biz bunları biliyorduk zaten ...
Devlet Tüm çalışanlardan kesilen. İşsizlik fonunda birikeni veriyor. Fazlalıklarıda belli başlı fonlarda kullanıyor. Bu durumda veriyor değil alıyor oluyor...!
Sayın okurlar maalesef firmalar işçileri işten çıkarırken işe iade davası açmamaları için yasal haklarını bilmeyen işçilere ikale sözleşmeleri imzalatıyor. İşçi ile işveren anlaşarak ayrıldığı için de işsizlik maaşı alamıyor. İşverenlerin büyük çoğunluğu bu sözleşmeleri uyguladığı için yüzbinlerce işçi işsizlik maaşı alamamaktadır. SGK bunu çok iyi biliyor ancak kulağının üstüne yatıyor. Yani bu müjde hikaye, şirket avukatları para koparmak, şirketlerde işçilerin işe iade davaları açmamaları için ikale sözleşmelerini çalıştırdığı sürece ezilen her zaman ki gibi işçi olacak.
Issizlik fonunda 100 milyar para toplamislar bunun 10 milyarisini halka geri vermisler. 90 milyar gibi buyuk bir parayi ise yediler. 2-3 milyar liralik metro, yol projeleriylede halki uyuttular.
Diğer Haberler