Diyarbakır'da ucuz et almak isteyenler saatlerce bekliyor

Diyabakır'da, Et ve Süt Kurumu Kombinası'nda satışa sunulan ucuz etten almak isteyenler, sabahın erken saatlerinden itibaren satış mağazası önüne gelerek, oluşan uzun kuyruklarda saatlerce bekliyor. Et kuyruğunda bekleyenler, eti hem ucuz hem de güvenilir olmasından dolayı tercih ettiklerini söyledi.

Diyarbakır'da ucuz et almak isteyenler saatlerce bekliyor

Ramazan ayı ile birlikte AVM ve kasaplarda etin kilosunun 50 liradan satılması karşısında alım gücü düşen aileler, Et ve Süt Kurumu Diyarbakır Kombinası Satış Mağazası'na akın etti. Mağazada, kuşbaşılık etin kilosu 31, kıymanın kilosu 28.75, et oranı yüksek olan Bingöl kavurmalık eti 57 ve yağ oranı yüksek olan Yozgat ile Sincan kavurmalık et de 37 liradan satılıyor. Satış mağazasında ayrıca, sucuk, sosis, salam, dondurulmuş tavuk eti ve et ürünleri de dışarıya göre çok daha hesaplı bir şekilde satılıyor.

Diyarbakır kombinasında günlük yaklaşık 2 ton et satılırken, kesimler ise 8 veteriner hekim kontrolünde ve hijyenik ortamlarda yapılıyor. Ramazan ayından önce Sabah saat 08.00'da satışa başlanan et ve et ürenleri, Ramazan ayı ile birlikte saat 09.00'dan itibaren satılmaya başlandı. Ancak, kurumda kota uygulaması uygulandığı için 2 tonluk et öğlen saatlerine doğru tükendiği için kuyrukta bekleyen birçok kişi et almadan evine dönüyor.

Sabah erken saatlerinden itibaren et ve üt ürünleri almak için kuyrukta bekleyenler, aldıkları et ve et ürünlerinin piyasaya göre daha ucuz, daha kaliteli daha güvenilir olduğu için Et ve Süt Kurumu Satış Mağazası'nı tercih ettiklerini belirterek, "Devlet kurumu olduğu için burada kesimlerin hijyenik ortamlarda yapıldığını biliyoruz. Ucuz et satılıyor ve güvenilir olduğu için buradan et almayı tercih ediyoruz.

Dışarıda 45-50 liraya satılan kuşbaşılık et burada 31 lira, dışarda 35-40 liraya satılan kıymayı buradan 28 liraya alabiliyoruz. Kimimiz emekli, kimimizin de alım gücü yok. Zaten ayda en fazla bir kaç kilo et alabiliyoruz o yüzden buraya geliyoruz. Ancak, satılan et yetmiyor. Çok çabuk bitiyor. Bazı arkadaşlarımız saat 07.00'da gelip kuyruğa giriyor.

Saatlerce kuyrukta bekliyoruz ama sıra bize geldiği zaman et bitmiş oluyor ve bazılarımız et almadan evlerine dönüyor. Yetkililer güzel bir iş yapmış ama kent merkezinde bir kaç şube daha açabilirler, mağazada satışa sunulan et miktarını arttırabilir, bunu bekliyoruz" diye konuştu.

'DÜNYANIN EN PAHALI ETİNİ TÜKETİYORUZ'

Diyarbakır'da et ve yiyecek sektöründe faaliyet yürüten ve Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) Diyarbakır Şube Başkanı olan İsmail Özşanlı, yanlış uygulanan et politikaları nedeniyle, dünyanın en pahalı etinin Türkiye'de tüketildiğini söyledi. Özşanlı, şöyle konuştu:

"Biz 2 ay önceden etin bu fiyata geleceğini biliyorduk. Bu konuda Et Süt Kurumu Genel Müdürlüğü'ne defalarca uyarıda bulunmamıza rağmen önlem alınmadı. Bu kurum et piyasasını kontrol etmek, dengede tutmak için kuruldu. Ama melesef bunun hiçbirini uygulamıyor. Bakanlığı ve hükümeti de yanlış yönlendiriyor. Ramazan 2 ay kala et ithal etmesi gerekiyordu. Dünyanın en pahalı etini tüketiyoruz. Buraya gelmeden önce Rusya'da et fiyatlarına baktım. Kuzu etinin kilosu 4 euro, dana etinin kilosu 3 euro, yani 12 lira ile 16 lira arasında değişiyor. Ama biz kuzu ve dana etinin toptan kilosunu 40-45 liradan tüketiyoruz. Kurum önünde günlerce vatandaş kuyruğa giriyor. Yazıktır, günahdır. Bırakın bu kurum piyasaya ve et tüketicisine et yetiştirmeyi, kendi mağazasındaki reyonlara et yetiştiremiyor. Daha önce canlı hayvan ve et ihraç eden bir ülkeyken, şimdi et ithal eder duruma geldik. Kurumun et fiyatlarını dengede tutması gerekir."

Hayvancılığın çok gerildiğini belirten Özşanlı, bunun da yayla yasağı ve benzeri uygulamalardan kaynaklandığını anlatarak, "Şu an sıkıntı yayla yasağı, köylerden göç etme. Daha önce köylerde besicilik yaygındı. Yayla yasağı başlayınca hayvancılık bu duruma geldi. Besi çiftliklerini hükümet desteklemesi lazım. Sıfır faizli kredi desteği vermesi lazım ki hayvancılık eski günlerine kavuşmalı. Şimdi bu desteği vermeye başlasa bile eski duruma kavuşması uzun sürecektir" diye konuştu.DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 28 yorum
et yemeyin. pasta daha iyi gider. Ver mehteri
Madem her ile, ilçeye bu kurumun bir mağazasını açında halk güvenilir ve hesaplı alışveriş yapsın.
@savaslal yavaş yavaş açılıyo
ailesinde sempatizan yada dağda olan varsa vermeyin ucuza.elektrik ve suyu pahalı verin hatta.sağlık hizmetleri bedava olmasın onlara
et yiyemiyoruz ama bizde artık başkanlık sistemi var
avrupa bizi kıskanıyor
@mert0702ak :))) ne kadar kıskanıyor çokmu az mı kıskanıyor mert
ülkede ne düşecek dendiyse aksine hep dikine gitti.et süt dolar pahalılık daha ne varsa aldı başını gitti
Bu haber karşısında bu millete Yazık yazık yazık ....biz bunu haketmiyoruz...böyle bir bakanlık Ha var mış ha yok muş ki YOK.......!! Adı var ama icraatı yetersiz.....var bunda bir iş diyede Düşünmek düşünmek......!!!!!!!
temel ihtiyaç ürünlerini insanlarına fahiş fiyata yedirenlere selam olsun rahat olun daha kesime hazır %52 lik bir sığır oranı var...
GÜNDE 2 TON ET SATACAĞIM DİYE 1 DÜZİNE İNSANI İSTİHDAM ETMİŞLER...HER İLÇEYE AÇALIMDA MARKETLER KASAPLAR İŞSİZ KALSIN,ET VE SÜT KURUMU KADROSU 19000-20000 KİŞİ ARTSIN ÖYLEMİ..!
ALLAH KIMSEYI BUNLARIN ELINE DÜŞÜRMESİN
devlet her mahalleye 1 tane et mağazası açmalı, avmlerin kokuşmuş etlerini almamak lazım
halkin düştüğü hale bak et alamaz oldu. adamlara et diyince tavuk geliyor akillarina.
:) bütün herşeyın ceremesını bızde malesef cekıyoruz saolsunlar. en kriz dönemlerde bile evımıze bolca et giriyordu sımdı bırak et gırmeyı kıymayı gramla alyoruz bızı bu hale sokanlara tesekkurler. bolluktan yoksulluğa gecıs yaptık.
devlet herşeyin fiyatını standart yapmalı kontrol etmeli vergiyi almalı gelir dağılımını iyi yapmalı biryerde et 50 başka yerde 80 olursa çivi çıkmış demektir
HANİ HER SEY DUZELECEKTI.
Tarım ve Hayvancılık doğru yönetilmiyor ülkemizde, dışarıdan canlı hayvan getirmekle de çözülemez bu konu. Samanı bile ithal ediyorsak, mercimeği, nohutu dışarıdan alıyorsak, samanı bile ithal ediyorsak bu iş de bir yanlışlık var demek ki. Ver mehteri gitsin yer bu millet.
millet ekmekle karnını doyuruyor protein almadan beyin çalışmaz hastalıkara yenik düsersiniz hücreler ölür. etin fiyatı bu olmamalı . sorsan bu insanların yarıdan çoğu akp ye oy veriyordur acınacak hallerine bakmadan . eti bayramdan bayrama gören gram ile et alan bir vatandaşın akp ye oy vermesini anlayamıyorum . asgari ücretle gecinip de ....
@kavak07 akp degılde muhalıfet gelse etın kılosunu 10 tl mı verecek :) nasılda herseyı sıyasete partıye bağlabılıyorsunuz yaa
hak etmiyoruz biz komsumuda et 12 bizde 40 nedenini açıklasınlar
Zeytin Ülkesi olan Türkiye'de HAlk Zeytinyağı yemekten mahrum,30-35 TL litre fiyatı nasıl yenebilir??Et fiyatları uçmuş,Millet et yiyemiyor,pahalılık had safhada ama derman bulacak bir Hükümet yok,onlar saraylarda sefa sürerken fakirlik aldı yürüdü,hayat pahalılığı aldı başını gitti,bu gidişle herkes yakında fukara olacak!.Avm'ler de kepenk kapatan dev firmaları görünce esnafın ne yaptığını anlamak pek de zor olmasa gerek!.Eeee insanlar hep"Bunların alternatifi yok,bunlardan iyi yönetecek adam yok deyip birilerini inatla şımartıp sürekli iktidarda tutarsa olacağı budur,adamlar sallamıyor bile!
@pavic1986 HEPSİBURADA.COM'DA 5LT KOMİLİ SIZMA 99 TL...ET KONUSUNA GELİNCE; 2002 yılında 421 bin ton olan kırmızı et üretimi, 2015 yılında 1 milyon 149 bin tona ulaştı; kişi başı kırmızı et üretim miktarı da 6,10 kilogramdan 14,7 kilograma çıktı..! MAĞAZALAR KEPEK KAPATIYORSA,BİM VEYA A101 GİBİ PAZARLAMA YAPACAKLAR,AVM'LERE YÜZBİNLERCE DOLAR KİRA ÖDEMEYECEKLER..! BEN 2002'DE SAKIZ ALAMIYORDUM,ŞİMDİ 2.EVİMİ ALMAYA HAZIRLANIYORUM,BUNU KÖTÜ EKONOMİ.?
@pavic1986 arkadaş bak sen yalan söylüyorsun hepsiburada.com da ucuzmuş:) alla alla neyin kafasını yaşıyorsunuz arkadaşlar herşey pahalı insanlar fakirleşmiş halen yoksu hepsi sizin orda 5 lt 99 tl diyor yok önceden 1 ton et üretimi varmış şimdi 2000 ton olmuş diyorlar bak ne kadar doğru diyor BİM VEYA A 101 gibi pazarlama yapacaksın siyaseti kullanarak sattığın et it etide eşşek eti de olsa mağazana kimse bir şey yapamayacak zekana hayranım yaltar la :)) çok fazla akıl verme sana kalmayabilir sonra
bu durum ülkemiz adına üzücüdür
O ETLER DIŞARODAN İTHAL EDİLEN HAYVANLARIN YİYİN LO
BU kuyruk fotoları 80 yıllarda vardı o zamanlara mok atanlar şimdi dönüt kendilerine baksınlar ben her zaman diyorum kıyma 25 tl fındık 30 tl badem 25 tl süt 1 tl olsun kim ikdidarda olusa olsun bütün desteğimi vereceğim ama bunların olması için kırmızı kar yağması lağzım.....
almanyada etin kilosu 5 6 euro suruyede savaş var etin kilosu 15 16 tl ırakda daha ucuz etin fiyatı tek türkiyede bu fiyat buna kim sebebse ALLAH hesabını sorsun evimize et girmez oldu
Diğer Haberler