Dizel aracına benzin konuldu, tazminat kazandı

Lüks dizel aracına motorin almak için akaryakıt istasyonuna giden vatandaş, pompa görevlisinin dizel yakıt yerine depoya benzin koymasıyla hayatının şokunu yaşadı. Maddi manevi çöküntü yaşadığını belirten mağdur, soluğu mahkemede aldı.

Dizel aracına benzin konuldu, tazminat kazandı

İstanbul'un Anadolu Yakası'nda dizel lüks otomobiliyle seyreden işadamı, yakıt lambasının yanması üzerine her zaman tercih ettiği akaryakıt istasyonuna gitti. Depoyu dolduran işadamı, istasyondan ayrıldıktan bir süre sonra aracın stop etmesiyle sarsıldı. Yapılan incelemede dizel araca, pompa görevlisinin benzin koyduğu ortaya çıktı. Akaryakıt bayiisiyle yaptığı görüşmelerde mağduriyeti giderilmeyen lüks otomobil sahibi soluğu İstanbul Anadolu 2. Tüketici Mahkemesi'nde aldı.

Hem akaryakıt firmasına hem de yakıt aldığı bayii işletmecisine dava açtı. Yolda kalan otomobilini kendi imkanları ile yetkili servise götürdüğünü belirten işadamı, "Yapılan inceleme neticesinde yanlış akaryakıt konulması sebebiyle aracın motor aksamında hasar oluştuğu tespit edildi. Bu hasar için 9 bin 996 lira ödedim. Aracın tamir süresi boyunca araç ihtiyacını karşılamak amacıyla rent a car firmasından araç kiraladım. 27 günlük araç kiralama ücreti olarak 2 bin 548 TL ödedim. Aracında değer kaybı meydana geldi. Akaryakıt firmasına olan güvenim sarsıldı, psikolojim bozuldu. Stres yaşadım. Şimdilik 2 bin TL manevi tazminatın ve ayrıca aracın tamiri için ödemiş olduğum 9 bin 996 lira ile 2 bin 548,80 TL araç kiralama ücretinin, 100 TL akaryakıt ücreti ve değer kaybı için şimdilik 1.000 TL' nin ve ihtarname bedeli olan 269,11 TL nin toplamı olan 13 bin 914,50 TL maddi tazminatın davalılardan müştereken ve müteselsilen tahsilini talep ediyorum." dedi.

Davalı akaryakıt firması, davacının aracını yetkili servisten bedelini ödeyerek aldığını, ancak 27 gün boyunca araç kiraladığını, aracın bir günde onarılması dikkate alınarak aracı 27 gün özel serviste bekletmiş gibi gösterdiğini öne sürdü. Mahkeme, davacının maddi tazminat taleplerinin kısmen kabulüne, 3 bin 798 TL' nin davalılardan alınıp davacıya verilmesine, Davacının manevi tazminat talebinin kısmen kabulü ile 2 bin liranın davalılardan alınıp davacıya verilmesine karar verdi. Kararı davalılar temyiz etti. Dava dosyasını yeniden inceleyen Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, kararı kısmen onarken dizel yakıt yerine benzin konulmasının kişinin psikolojik durumunu etkilemeyeceğine hükmedip manevi tazminat talebini geri çevirdi. İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 27 yorum
adam yine insaflı.. ne harcadıysa onu talep ediyor.. başkası olsa basardı 100 bin lira tazminatı..
@akdenizli.2 ne insafı sigortacıyım hepsini öder bu tarz hataları tam bir fırsatçı adam birgün bilemedin üç günde biter işi abartmış manevisi de varya o kötü ya lazık kıyamadım manevi çöküntü yaşamış :))))))
100 TL Yakıt parasının da tahsilini istemiş. hem iş adamı hem lüks araç hemde 100 liralık mı yakıt almış :)
@cuneytyasar80 Olamaz mı ?
Adam hakli beyler.
benimde basima gelmisti shell istasyonundan almistim adamlar aninda yaptirdi arabayi 1 kurus masraf odemedim.
@yusufg bu eleman zırvalıyor fazla para almak için zaten maneviyatı bile çökmüş bakınız
ya birşey demeyeyim diyorum ama dayanamıyorum akaryakıt istasyonlarında yanlış yakıt siğortası vardır ve bu gibi durumlarda siğorta masrafı karşılıyor kaldıki enjeksiyon ve hortum değişip depo temizlenir çekici masrafı dahil 280 tl ayrıca depoyu fullerseniz toplam 500 civarı masraf olur 1 yada 2 saat gibi çok kısa bir işlem nasıl 27 gün sürüyor hayret nasıl 10bin tl masraf cıkartık hayret bende sıfır araç götürdüm servise?
@mcoskun_2 kardeş o dediğin yanlış yakıt konulup araç çalıştırılmadan müdaheleyle zaten yapılır. Burda adam aracıyla yola çıkıyor. Yolda araç arıza veriyor. Motor rektefe oluyor yani.
zenginin malı yenmez ağa, paranın gariban pompacıdan çıkacağını bile bile dava ediyor. aracın zaten sistemi kapatmış olması lazım senin yaptıracağın 300 lira verip depoyu ve sistemi benzinden temizlettirmek. ama sen uyanıklık yaparsan böyle adamı çarparlar.. adaletin güzel kararlar veridğini düşünüyorum bu davada.. totalde ödenecek 3 -4 bin lira yine fazla ama en azından verilen kararlar mantıklı ve makul
aynı olayı yaşadım istasyon bütün zararımı karşıladı
İyi de araçların benzin ve dizel depo yakıt girişleri farklı değil mi nasıl koyabilir ki ?
Evet, ben de o şekilde biliyorum, İç girişleri farklı, birisi daha kalın ve diğeri de daha ince. Nasıl olmuşsa olmuş, pompacı hatalı, dikkatsiz. Adamın parasını ödeyin kardeşim.
Ne demek manevi zararı yok diye ? Allah allah yok ya. Ben adam akıllı evden işe giderken sizin hatanızdan dolayı başım o kadar belaya girsin arabasız kalayım ve araba ne olacak diye uğraşayım. Mahkeme köşelerinde mesaimi harcayayım bunlar piskoloji değil mi ? Ne kadar saçma bir karar , kuruşu kuruşuna hatta fazlasıyla almalı. Ulan hem malımıza zarar veriyorsun , hem piskolojim düşüyor , hemde mahkeme ve servis köşelerinde mesai harcıyorum.
manevi tazminat ne ola ki
şimdi burada iki nokta var; 1) kardeşim sen yakıt alırken pompacı arabaya hangi yakıtı koyuyor hiç bakmaz mısın?? 2) bu adamın zararı niçin tamamen değil de kısmen karşılanıyor??
ben yakıt alacağım zaman euro dizel olduğunu en az 2 defa tekrar ediyorum.. sonra pompaya bakıyorum doğrusu mu diye.. kesinlikle fişimi alıp ordan da hangi yakıtı koyduğunu teyitliyorum.. ayrıca bu yakıt fişlerimi kapının yan cebinde biriktiriyorum.. sayısı çoğalınca fotokopi çekip asılları da arkasına zımbalayıp dosyama kaldırıyorum. sıfır garantili araç sonuçta.. yarın bir gün Allah korusun bir sıkıntı olursa kullanıcı hatası gibi gösterip garanti dışı bırakmak için yanlış yakıt almışsın derlerse al sana aldığım yakıtlar diyebilmek için.. bazen bir ben mi böyleyim diyorum.. evet bir benmişim
@44mustang44 aynen öyle türünün tek örneğisin, bu kadar olur yani
2012 model fiesta aracım var benzinli, pompacı yanlışlıkla dizel yakıt koymak istedi ama pompa girmedi. giriş yerleri farklı oluyor, fiestada bile böyleyken lüks araçta nasıl değil hayret.
bu gibi durumlarda yakıtı aldığıniz istasyonun bu durumlar için sigortası var mağduriyeti gidermeye mecburlar
arasıra benzin iyi gelir performans artar motor temizlenir:)
lüks araçdiyor kardeşim
adam aracı servise çekti, servis bir gün de yaptı ama servis buna masrafı çıkarttı. bu masrafı hemen ödeyemedi. gitti 27 gün sonra teslim aldı ve ödemeyi yaptı. ödeme yapılan gün fatura kesiliyor neticede. gitti tanıdık bir rent a carcıda buldu kesti aradaki gün kadar faturayı.
adam elime koz geçti sanıp saldırmış oluyor bu tarz şeyler firmalarda çok alakalı bu konularda anında yaptırıp teslim ediliyor fazla para koparmak için bişiler yapmaya çalışıyor ancak bu en fazla 3 günlük iş
Ayni durum sirket araci ile başıma geldi. Arac 250 km kullandim .sonradan bir sikinti var diye ben servise götürdüm. Yolda kalmadigina kimse inanmadi serviste şaşırdı.Allahtan benzin aldigim istasyon bildiginiz Tekfen holding in bir bayisiydi. Bastan sona kendileri ilgilendi .ilk once arkadasin bahsettigi gibi serviste benzini cektiler Pompa ve borular degisti .Aracta sıkıntı yoktu.ama filo sirketi itiraz etti.Arabanin degerinin düştügunu ve garanti iptal oldugunu iletti.100 tl lik benzin icin aracin motorunu degistirtdi.Bana kiralik arac geldi.10 gun sürdü.Tum masrafi akaryakit sirketi kars
iyide dizele benzin benzinede dizel pompası girmez ki 10 yaşında aracım var baktık girmiyor lüks arabasa nasıl yok
Aynen benim pejoda bu şekilde benzin pompası asla içeri girmez çünkü uyumsuz sadece dizel pompayi kabul ediyor
Diğer Haberler