Diziyi kaçırmamak için rapor aldı, işinden oldu

Takip ettiği televizyon dizisinin yeni bölümünü kaçırmamak amacıyla sağlık raporu aldığı iddia edilen işçi, tazminat almadan işten çıkarıldı.

Diziyi kaçırmamak için rapor aldı, işinden oldu

Herhangi bir sağlık problemi olmamasına rağmen yıllardır takip ettiği dizinin yeni bölümünü izlemek için sağlık raporu aldığı iddia edilen işçi, işten kovuldu.

Kıdem ve ihbar tazminatını alamadan işten atılan işçi, 3. İş Mahkemesi'nin kapısını çaldı. Açılan alacak davasında savunma yapan davalı işveren, davacı işçinin iş sözleşmesinin haklı nedenle feshedildiğini beyanla davanın reddini talep etti. Mahkemenin davayı reddetmesiyle sarsılan işçi, kararı temyiz etti.

Dava dosyasını yeniden inceleyen Yargıtay, sık sık rapor aldığı tespit edilen işçiye kıdem ve ihbar tazminatı ödenmesi gerektiğine hükmetti. Yargıtay kararında şu ifadelere yer verildi:

"Somut olayda, davacı hasta olduğu için rapor aldığını, ancak rapor almasından dolayı iş akdinin haksız nedenle fesh edildiğini iddia etmiştir. Davalı ise davacının sık sık uzun süreli raporlar aldığını ve bu durumun iş yerinde sorunlara neden olduğunu, ancak son aldığı raporda hafta tatili gününün değiştirilmemesi halinde izlemek istediği diziyi izleyemeyecek olması nedeni ile rapor alacağını beyan ettiğini ve ertesi gün rapor aldığını söylemiştir. İşçinin rapor almadan önce sağlıklı olduğunu bu davranışının iyi niyet kurallarına ve işverene sadakat borcuna aykırı bir davranış olması sebebi ile iş akdinin haklı nedenle feshedildiğini savunmuştur. Davacının izin gününü Perşembe olarak değiştirmek istediğini çalışma arkadaşlarına söylediği ancak o gün izin günü olan arkadaşının izin gününü değiştirmek istemediği buna karşılık davacının izin günü değiştirilmez ise 'şaka' amaçlı sevdiği diziyi izlemek için rapor alabileceğini belirttiği anlaşılmaktadır. Davacının aldığı feshe sebebiyet veren sağlık raporunun aksi ispatlanamadığından işverence yapılan fesih haklı nedene dayanmamaktadır. Ancak davacının 2011 yılında 99 gün, 2012 yılında ise 111 gün rapor aldığı ve önceki yıllarda da yine dönem dönem raporlu olduğu, sık sık rapor almasından dolayı davacının çalışmış olduğu balık reyonunda işlerin aksadığı ve iş arkadaşlarının iş yüklerinin arttığı açıktır. Davacının bu eylemi, iş akışını olumsuz etkilediğinden fesih geçerli nedene dayanmaktadır. Geçerli nedenle iş akdinin işverence feshedilmiş olması karşısında davacının kıdem ve ihbar tazminatına dair taleplerinin kabulü yerine yazılı gerekçeyle reddine karar verilmesi hatalıdır. Karar oy birliği ile bozulmuştur."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 29 yorum
Kardeşim işin ekmeğin mi daha önemli dizi mi? Git şimdi o seyrettiğini dizinin oyuncuları veya yönetmeni sana ekmek versin.
Ne kadar boş bir toplumuz değil mi? Dizi tamamı yalan Kurgu yıkılmış bitmiş bir bilmem neyin kahramanı, dizilerde hayal görüyor millet. Diriliş Ertğrulmuş.
senin o bilmem neyin kahramanı dediğin adam adın yorgo olmasın diye bütün cihana korku saldirdi
@ogurismail o zaman avrupalılar ve amerikalılar komple boş toplum ? git bak bakalım nasıl diziler çekiyorlar (:
gerçekten bu nedenle izin almışsa ....doğru yapmışlar... adam aynı zamanda da aptal.... diziler filimler bunlar hayal ürünü... bunu bile ayıramıyorsa işide yok bu adamın...
bundan güzel cevap olamaz
BU DOĞRUYSA GİTSİN DİZİ OYUNCULARINDAN TAZMİNATINI İSTESİN... MİLLETE PARA KAZANDIRACAĞIM DİYE İŞİNDEN OLDU...
Hem Suçlu hem güçlü hemde tazminat.
Bu dizilere kilitlenip yozlaşan herkese hak bence.
sabahtan tahmin etmiştim zaten bir akdavar olduğunu..
doğru olduğuna inanmıyorum tamam salak çok ülkemizde ama bu doğru değil
böyle deliler var malesef. eski çalıştığım işyerinde beşiktaşlı bir arkadaş vardı beşiktaşın maçı olduğu akşamlar kesinlikle işe gelmezdi
@mdeniz1985 kusura bakma salak lafını aynen iade ediyorum tarafınıza fantik ne demek ilk defa bunda hem fikir olalım sonra ahkam keselim Denizlispor Beşiktaş maçı vardı ben askerdim bir şekilde askerlikten firar ettim maça gittim asker kaçağı olmak için 48 saat geçmesi gerekiyor
bir de H.Koçyoğit 'i şimdi daha iyi anlıyorum,benim damadım da bu kadar kazansa özgürlük şampiyonu derdim Bu ülke için.
vatanını seven görevini en iyi yapandır. diriliş izlemekle vatan kurtarılmıyor!
@hanrykk zaten diriliş izlemiyor adam perşembe günü dirilişmi var bi haberi oku
memlekette gerizekalıdan bol ne varki :))))
ulan izlediğin dizi Osmanlı ile yakından uzaktan alakası olmayan tarih diye yutturulan saçmalıktan başka bişey değil.iyi olmuş diyemiyorum salak herif işini kaybetmişsin üzüldüm ailen vardır neticede.ertuğrul gazi yi resmen amerikan karate filmlerinden çıkmış ninjalar gibi göstermişler e tabii sanat yönetmeni ve tarih danışmanı malum şahıslar olunca fesli soytarı hesabı böyle oluyor.trt den rica ediyorum Osmanlı ya ihanet etmeyi bırtakın kendi yarattığınız sahte Osmanlı yerine millete gerçek Osmanlıyı gösterinde yürek var diyeyim sizde ama nerde işinixze gelmez gerçek Osmanlı değilmi?YEMEZLER!
internet den sonra seyretsin..
internet izlesen daha sonra
internette tekrarı vardı lan izin almaya gerek yoktu.
Böyle asalaklar her kurumda var. Hasta olmadığı halde rapor alarak ekmeğine haram, arkadaşlarına iş yükleyen asalaklar... İnşallah o raporlarda yazan hastalığa duçar olursunuz...
muayene parası verene rapor yazıyorlar işçi kadar doktorlar da suçlu
Bunun gibilere ve diziyi izlerken eline tencere tava alıp şov yapan embesillere asla acımayınız. Sorsanız Allah için bugün ne yaptın diye neredeyse Dirilişi izledim diyecekler. Allah akıl fikir versin, istenen halk işte bu :)
şimdi git ertuğruldan iş iste. alsın saraya yanına seni. ama benim bildigim padisahlar bukadar salak bir insanı yanında çalıştırmıyor. sen eniyisi git cekirdegini al filmini rahat rahat izle. (Tabi cekirdek alacak paran kalırsa).
@74vosvos sana ertuğrulu izledi diyen oldumu?
Bu adam salak mı ? Nasılsa internette yayınlanıyor dizi. İstediği zaman istediği saatte izlesin. Bu kadar millet ekmek parası peşinde koşarken, bu rahatlık niye?
arkadaşlar dirilişe yorum yapanlar olayın dirilişle ne alakası var ben anlamadım sadece orda foto koymuş ona yorum yapıyorsunuz adam perşembe günü izin alıyormuş diriliş çarşamba günü bilginize...
Olay hakikaten doğruysa tamam amaa malum şu an ortam hep iftira atma ortamı ben inanmıyorum aga.
Diğer Haberler