Dosya masrafını geri almak çok kolay

Milyonlar dosya masrafı iadesini alabilecek. İşin sırrı taahhütname!

Dosya masrafını geri almak çok kolay

2008 yılından önce kredi çekenlere iyi haber.

Tüketici mahkemelerinden alınan bilgilere göre bankalardan kredi kullananların dosya masraflarını almaları aslında çok kolay.

2008 yılından önce kredi kullandıysanız bankanızdan taahhütnamenizin bir örneğini isteyin. Eğer banka taahhütname vermez ise bilin ki taahhütnameniz yok ve banka dosya masraflarınızı iade etmek zorunda.

Bankalardan kredi kullanıp dosya masrafı ödeyenler sıkı durun! Bu bilgiyi öğrendiğinizde neden bazı kişilerin dosya masraflarını geri alırken, bazılarının alamadığı ortaya çıkacak ve belki de milyonlar dosya masrafı iadesini alabilecek.

Dosya masraflarının iadesine ilişkin taleplerin artması üzerine dosya masraflarını iade etmek istemeyen bankalar, 2008 yılından itibaren kredi sözleşmeleri içinde tek sayfalık taahhütname imzalattılar.

Taahhütnamede Ne Yazıyor!
Tüketici mahkemelerinden aldığı bilgilerle bankaların ticari bir sırrını gözler önüne seren sikayetvar.com uzmanları milyonları ilgilendiren şu açıklamalarda bulundular:

“Bankalar kredi kullanan müşterilere kredi sözleşmesi içinde tek sayfalık taahhütname imzalatılır. Bu taahhütnamede hiç bir şekilde kredi masraflarına itiraz edilmeyeceği ‘Müşteri bu sözleşme hükümleri çerçevesinde kullandırılan kredi dolayısıyla, ödenmesi gereken her türlü vergi, resim, harç, sigorta primi, operasyon vb. masrafları ....bank'a ödemekle yükümlü olduğunu kabul ve taahhüt eder.' ‘Müşteri ve kefillerin bu sözleşmede belirtilen kredi borçları için bankaca belirlenecek her türlü ücret ve masraf ödemeyi kabul ve taahhüt ederler.’şeklinde yazmaktadır. Fakat bunun bilincinde olmayan tüketici hakem heyetlerine masrafların iadesi için dilekçelerini veriyor. Heyet de tüketici lehine karar veriyor. Kararın bir örneği tüketiciye bir örneğini de ilgili bankaya gönderilir. Fakat ilgili banka müşteriden almış olduğu imzalı taahhütnameyi tüketici hakem heyetine göndererek tüketiciyle masraflar konusunun sözleşme altına alındığını,müşterilerin bu masrafları bilerek kredi kullandığını,müzakere edilerek imza attığını,müşterilerin kredi borçları için bankaca belirlenecek her türlü ücret ve masraf ödemeyi kabul ve taahhüt ettiğini belirtir.Bunun üzerine hakem heyeti tüketicinin haksız olduğunu ve masrafları geri alamayacağı kararını verir.”

2008 Yılından Önce Kredi Kullandıysanız Müjde!
Birçok tüketicinin “Bazı tüketiciler dosya masraflarını geri alırken biz neden alamıyoruz” şeklinde bankaları şikayet yağmuruna tuttuğunu kaydeden uzmanlar şöyle devam etti:

“Bu sorunun yanıtı taahhütnamede gizli. Milyonlar dosya masrafı iadesini alabilecek.Sebebi şu 2008 yılından önce hiç bir müşteriden taahhütname alınmıyordu ve bu müşteriler dosya masrafına itiraz ettiği zaman paralar otomatik olarak ödeniyordu.Fakat bunu tüketiciler bilmediği için belki binlerce kişi bu masrafları alamayacağını düşünerek yada mahkemelerde uğraşmak istemediği için davadan vazgeçti.Eğer 2008 yılından önce kredi çektiyseniz bankanızdan taahhütnamenizin bir örneğini isteyin eğer ilgili banka taahhütname vermez ise bilin ki kredi dosyanızda taahhütnameniz yok ve bu durumda banka dosya masraflarınızı iade etmek zorunda.Konuyla ilgili kazanılmış davalar da mevcut.”

Kaynak: sikayetvar.com

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 54 yorum
5 adet kredi ödüyorum 6. yı almaya uğraşıyorum ancak bu kredileri almamda bankaların suçu değil ve dosya masraflarını geri almayı ahlaki bulmuyorum bankalar sayesinde ayaktayız ! kredileri alma nedenim medeni bir ülkede yaşasam ödeyeceğimin 5 katı vergilerdir ! benzine ve faturalarımna ayda 2000 tl ödüyorum medeni bir ülkede 400 lira öderdim aradaki 1600 lira katlanarak artıyor her sene minimum 20000 lira açık oluyor ! hep şunu söylerim ingiliz sömürgesinde yaşasam asla bu kadar sömürülmezdim ! bir daha dünyaya gelsem bu ülkeye ancak tuırist olarak gelirim asla türk olmam türkiyeli olmam !
hadi ordan sende.... istediğin ülkeye gidebilirsin...
Arabanı sat benzın ve dıger luks vergılerden kurtul. toplu taşımayı kullan hem havayı kırletme hemde ulkeme laf etme benzın 200000 tl olsun lıtresı medenı ulkelerde her yere toplu tasımayla ıhtıyac olunun yerlere sahsı arabayla gıdılır unutma ayrıca senın gelecegını paranı bankalar somuruyorlar ulkenın herseyını satın aldılar daha ne olacaktı
AKP MİLLETİ BORÇLANDIRDI DİYEN KARDEŞİM HİÇ BU MİLLETİN HALETİ RUHİYESİNİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ ADAMIN EVİNE AYDA BİN LİRA GİRİYOR AMA EVİNDE 120 EKRAN PLAZMA TV VAR İŞ BÖYLE OLUNCA BANKADAN KREDİYİ ALAN HALK MI HÜKÜMET Mİ ŞUÇLU KABIZ OLMUŞUZ SUÇLU AKP SIKINTI KABIZLIKTA DEĞİL ZEKA ÖZÜRLÜ OLMAKTA ......
Plazma Tv o vatandaşın hakkı değilmi? burada önemli olan eşit paylaşım.Neden 1000 lira diye sormak lazım. adam 12 saat çalışıyor aldığı para 800 tl revamı bu?
zekasında sorun olan sensin farkında değilsin.
Plazmayı sen sattığın için sorun yoktur senin için tabi halkımız ezik gibi yasasın
sen akp nin avukatımısın peki savunuyorsun yalan dolanla ayakta kalmış bir partidir. bunu derken mevcut hiç bir siyasi partiyi de desteklemediğimi bil.ama hem müslüman hem de yalan söylemek çok kötü bişeydir.
ne üşengeç insanlar olmuşsunuz yaaa..oturduğunuz yerden sallayın bakalım...akp olmadan önce tüketici mahkemeleri mi vardı ? artık herkes hakkını aramasını bilecek.gidecek dava açacak hakkını arayacak..birde kullanmayın kardeşim 4-5 tane kredi kartı..kullanmayın ihtiyaç kredisi..tasarruf edin 2-3 ay ..herşey devletten başbakandan beklemeyin..
AKP olmadan önce, Tüketici Mahkemeleri de vardı, ilçe hakem kurulları da. Ama bugünkü kadar tüketici istismarı ve soygunu yoktu. Bir de sizin gibi, gözü kapalı AKP şakşakçıları... İnsanlara, olmayan paralarının tasarruf edilmesini önerecek kadar yaşamdan habersiz veya tuzu kuru birisiniz, anlaşılan...
makarnacı seni:D
geri zekalı akp den önce böyle sorunlar yoktu.ve ikincisi ise yarğıyaydan çıkan kart aidatı alınamaz kararı hala resmi gazetede neden hala yayınlamadı?
SEN NASIL Bİ İNSAN TÜRÜSÜN BE????
kardeş senin dediğin gibi tasarruf yaptım. yaptığım tasarrufla hemen bir gemicik aldım. akp de olmasa gemicik falan alamayacağız.
aynen kardeşim ben bundan sonra yanlarından geçmemeyi düşünüyorum benden fazladan aldıkları da zehir zıkkım olsun ne mahkemeyle uğraşırım nede bankayla
BANKALARI HALKI ALDATAN,HAKSIZ KAZANÇ SAĞLAYAN KURUMLAR OLARAK GÖRENLER ACABA KENDİLER ÇOKMU FARKLILAR.SİZ KIREDİ ALIRKEN BANKA SİZE VERDİYİ KIREDİ KARŞILIĞ FAİZ VE KOMİSYON ÇEŞİTLENDİRMESİ YAPAR BU HER TİCARİ KURUMUN BAŞVURDUĞU YOLDUR.ÖRNEK 10 000 TL KREDİ İÇİN DOSYA MASRAFI YADA PEŞİN KOMİSYON GİBİ İSİMLERLE BİR ÜCRET ALINMASI DURUMUNDA FAİZ AYLIK 1.05 EYER O MASRAF VS ALINMAZSA 1.15 DER SİZ HESAPLARSINIZ HANGİSİ HESABINIZA GELİRSE ONU KABUL EDERSİNİZ ASLINDA İKİSİ ARASINDA BİR FARKDA YOKTUR.O GÜN İŞİNİZE GELDİYİ İÇİN DOSYA MASRAFLI KIREDİYİ ALIP SONRA BANKANIN AÇIĞINI ARAMAKMI DÜRÜSTLÜK.
sen hangi banka'da çalışıyorsun.banka ismi yazmamışsında.
BANKANIN SADECE FAİZ İSTEME HAKKI OLUR GERİSİ ÜÇ KAĞITÇILIK KALPAZANLIK DOLANDIRICILIK HIRSIZLIK GASPÇILIKTIR..
peki kardeşim o zaman niye önce faizi alıyor adaletli bölsün
banka bunları gizlemeden dürüstçe yapsa kimse bişey diyemez ama aldatmalarla yapıyor işte
bana böyle bir seçenek sunmadı kredi kullandığım banka... ne seçeneğinden bahsediyorsun sen. bankacı mısın sen yoksa.
Yazık hiçte kıyamazmış bankalarına vah vah...Banker Bilomusun sen birader kaç bankan varda martaval okuyon !!! Kan emmekmi bankacılık al faizini yeter!!!!
Bu haber yalan haber. Taahhüt imzakanmış olsun ya da olmasın bu masraflar geri alınıyor. Taahhütnamenin hiçbir geçerliliği yok. Zaten Yargıtay'da bu husustaki kararlarında taahhüt olmadığından değil "bankanın sadece zorunlu masrafları tüketiciden isteyebileceği" tespitiyle iadesi gerektiğini söylüyor. Bütün hakem heyetleri ve mahkemelerde bu kararı uyguluyor. Benim bu şekilde kazandığım onlarca dava var. Dava sonunda da icraya koyup çatır çatır davadan tahsil ediyorum. Bu haberi bankalar yaptırmış sanırım. Verdikleri mesaj şu, Dava açmayın!! geçsinler bu işleri kanmayın..
aydınlattığın için teşekkürler
merhaba ben yeni konut kredisi kullandım.ve banka masrafı alınmaması husundaki ısrarlarıma rağmen yok öyle bişey dediler.siz sözleşme imzalansın veya imzalanmasın geri alınıyor diyorsunuz.ben sözleşmeyi imzaladım sözleşme onlarda kaldı. bu durumda nasıl alınabilecek bu dosya ekspertiz ve dask masrafları.(1100 tl civarında tutuyor birde.)
AKP BANKALARA MİLLETİ DONUNA KADAR SOYUN DİYE EMİR VE TALİMAT VERDİ KESİN...
tüketiçiler hakem heyeti alınan haksız paranın iadesine karar verdi fakat banka beni tüketiciler mahkemesine dava etti ne yapmam lazım acil bilgi ltf. syg.
vallaha ben kendim hallettimsadece icra kısmında avukata verdim o da 1 kurus para almadı benden bankadan alıyormus oda saolsun 1 ayda saydı elime parayı.isteyen olursa falagar@myself.com mail adresim yardımcı olurum.
ii günler.. Ben 10 yıl içinde belki 10 kere 2-3 bankadan kredi çekmişimdir.Fakat elimde hiçbir belge yok.Bankalar bana çektiğim krediler hakkında bana geçmişe yönelik döküman verebilirler mi?
Konut Kredisi çektim.3 defa yapılandırma yaptım,Mersin Mezitli Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti beni haklı gördüğü halde Garanti bankası geri ödemeyi yapmadı,Şu anda Tüketici Mahkemesinde Banka ile hesaplaşıyoruz.19 Şubatta Mahkemem var.sonuca göre Mynet'te bildireceğim.Tüketici Dernekleri hiç yardımcı olmuyor.Genel Merkezlerinden Dilekçe örneği bile alamadım.Kendi çabamla dilekçemi hazırlayıp Tüketici Mahkemesine sundum.Sonucu bekliyorum.Saygılarımla.
gardaşlar boş verin bu işleri ben kredi çekmeden kara listeye girmişim.. sıkıntı etmeyin bu kara listeyi bu kara liste olmasa her gün kredi çekeriz. hem o kredi çekilen anda insanın gözünün bir şey gördügünü sanmıyorum yani çekerken zaten bilerek kabul ediyorsunuz. allah kimseyi dara düşürmesin dosya masrafı degil başka bir şey deseler gene o parayı almalarına göz yumarız.
YA BIRAKIN BU İŞLERİ TÜKETİCİ MAHKEMELERİ TÜK.SOR.HAK. HEYETLERİNİN KARARLARINI BOZUYOR SONRA HOPPPP AVUKATLIK ÜCRETİ DOSYA ÜCRETİ VEKALET ÜCRETİ 1,350 TL ALACAĞIMIZ PARA 350 TL OOHH NE ALA MEMLEKETTTTTT ...
nisan 2012 de tüketici mahkemesine dava açtım 3 celsede karar verildi. diğer istibarat,ödeme planı değişikliği ve dosya masrafının iadesi kararı çıktı. dava açmaya üşenmeyin lütfen .
Dalha geçiyorsunuz galiba.AKP hükümetleri 10 yıldır milleti bu bankalara borçlandırdı donuna kadar.AKP iktidarda durabiliyorsa,bankaların verdiği krediler sayesindedir,İktidarın devamını sürdürebilmesi adına.İşçiyi bile sermayenin kölesi yapan bir İktidar buna izin verir mi hiç?Haaa,bazıları bu Ülkede Adalet var der gibi sanki.Başımız sağolsun,o da 2010 Referandumunda ÖLDÜ...
bankaya 1 sok banka sana 1000 soksun
KARDEŞİM TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ BİZİM LEHİMİZE KARAR VERİYOR BANKA VE ELEKTİRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİ DE DİYOR HAKEM HEYETİNİN VERDİĞİ KARAR BENİ BAĞLAMAZ DİYOR VE ONDAN SONRA UĞRAŞ MAHKEMEYLE MAHKEME 1 YILDAN AŞAĞI SÜRMÜYOR İŞ GÜCÜ BIRAK GİT GİT GEL MAHKEMEYE, SİYASİLER BUNU GÖRMÜYOR, GÖRÜYORLAR TABİİ KAÇ ÇOCUK YAPACAĞIMIZA KARAR VEREBİLİYORLAR, ÇOCUĞUN BEZİNİ BİLE GÜNDEME TAŞIYORLAR, İŞ BANKALARA VE ELEKTİRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİNE GELDİMİ GÖZLERİ KÖR KULAKLARI SAĞIR OLUYOR
Herşeyi boşverin devlet bankaları bile hala dosya masrafı alıyor neyi tartışıyorsunuzki...
hükümet bu habere kıs kıs gülüyordur.
BEN AYDINDA KAMUDA ÇALIŞIYORUM MERKEZ BANKASI KARA LİSTEYİ SİLDİĞİ HALDE BANKALAR HALA BİLDİĞİNİ OKUYOR KANUN ÇIKTIĞI HALDE BUNLAR KANUNU VE HİÇ BİRŞEYİ TAKMIYORLAR HÜKÜMET SÖZÜNÜ DİNLETEMİYOR BUNLARA HÜKÜMET ÇÖZÜM BULMALIDIR
Bankamı,aman uzak dur,işi gücü Hırsızlık.
insanları kandırmayı bırakın BDK ne güne duruyor hala kart aidatı sorununa çare bulunamadı bide neymiş 2008 ylı öncesi tahahütneme yokmuş muş talepte bulunulursa dosya masrafı geri alınırmış geçmişi bırakın gelecege bakın yapabiliniyorsa bundan sonrası alınacak kredilerde dosya masrafları,kart aidatları,hesap işletim ücreti ile ilğili çıkarılacak bir yasa ile işi kökünden halledin,tabi bankalara karşı yaptırım uygulacak bir merci varsa
BU HABER TEFECİ BANKALARIN OYUNU SAKIN KANMAYIN HAKKINIZI ARAYIN VE MASRAFLARINIZI GERİ ALIN...
bekleyin bekleyin o kara listeninde dibi göründü az kaldı o kara liste denilen olay yok olacak memlekette adammı kaldı kara listeye girmeyen
bankaların patronları iktidarı belirliyor. kimi kime şikayet ediyoruz.
bırakın bu işleri madem kanunen yasak neden hala alınıyor neden bankalara talimat verilip uygulanmıyor nerede adalet alan bankalara neden cezai yaptırım uygulanmıyo yapmacık yamaya gerek yok bir nevi şikeye benzer işler çevriliyo
bu banka olayı çok ciddi bir sorun zaten para ile para kazanıyorlar üstüne birde sürekli her şeyden masraf adı altına paralar almaya devam ediyorlar. devletin bu işe acil tarafından ilgilenmesi lazım şukadar işçiye ekmek veriyorlarda okadar parayı yalandan bende toplasam bende okadar işçinin maaşını veririm zaten.
SAHİPSİZ BİR ÜLKEDE YAŞIYORUZ........!
çok doğru söylüyorsun, bankalar ülkemde istedikleri gibi at oynatıyorlar. hiç kimsenin gıkı çıkmıyor.
DOSYA MASRAFI ALMANIN KOLAY YOLLARI BUNA BENZER ÇOK HABER OKUDUK VE OKUMAKTAN YORULDUK DAHADA ÇOK OKUYACAĞIZ KESİN ÇÖZÜM YOK EMSAL GÖSTERME OLAYI KAZANILAN DAVALAR VAR AMA İSTİSNA BANKALAR RESMİ GAZTEDEDE YAZSA DOSYA MASARAFI KALKTI YAPILANDIRMADAN ERKEN ÖDEME YÜZDE 2 KALKTI DESELERDE İNANMAYIN BANKALAR BİLDİĞİNİ OKUYOR HER GEÇEN GÜN VATANDAŞDAN NASIL PARA ALIRIZ ONU DÜŞÜNÜYORLAR FAİZLER DÜŞTÜ MERKEZ BANKASI AÇIKLADI MERKEZ BANKASININ KARLARINA UYAN BANKA YOK BANKARIN UYGULADIĞI 0,79 BANKA FAİZİ DENİP KOMİSYON ORANLARIYLA İNANIN 0,79 1,20 BULUYOR BAZEN GEÇİYOR
dostum sözleşmende eğer masraf tutarı belirtilmemişse ve banka senden masraf almışsa bunu geri iade etmek zorunda ben dava açtım ve 1350 tlmi geri aldım. uyanın da balığa gidelim artık
artık bu haberlerden yorulduk yaaa
lütfen mahkemeyle uğraşmaktan korkmayın. dosya masrafı için finansbank'a dava açtım ve 3 celsede sonuçlandı. üstelik de dosya masrafı dışında diğer istihbarat ve ödeme planı değişikliği ücretlerinin de iadese karar verildi.
ben üç yıldır kara listedeyim kanun çıkmasına rağmen maaş aldığım banka halen benden kefil istiyor
ben üç yıl önce kara listeye girmiştim üç yıl önce borcumu ödediğim halde maaş aldığım banka hala benden kefil istiyor
Diğer Haberler