Durmuş Yılmaz: 2001 yılında yaşadığımız sürece çok benzer günlerdeyiz

Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş YIlmaz Türkiye ekonomisinin 2001'deki kriz süreciyle benzerlik gösterdiğini söyledi. 'Her şeye tek bir ses karar veriyor. Bu nedenle koordinasyon yok ve daha önemlisi yapılan yanlışlarla ilgili kimse ‘Bunu biz nasıl düzeltiriz’ diye soramıyor. Tekeri patlak kamyon gibi gidiyoruz, üstelik fren de yok' ifadesini kullandı.

Durmuş Yılmaz: 2001 yılında yaşadığımız sürece çok benzer günlerdeyiz

İyi Parti kurucuları arasında yer alan eski Merkez Bankası Başkanı ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eski başdanışmanı Durmuş Yılmaz, gündeme bomba gibi düşecek açıklamalarda bulundu. Sözcü'den Özlem Gürses'e konuşan Durmuş Yılmaz'ın Türk ekonomisiyle ilgili yaptığı çarpıcı açıklamalar şöyle:

Şu anda Türkiye ekonomisinin en önemli sorunu nedir?

Şeffaf olmamak. En önemli, bir numaralı sorun budur. Karar alma mekanizmasının felce uğraması ve her şeye tek
bir sesin karar vermesi. Bu nedenle koordinasyon yok ve daha önemlisi yapılan yanlışlarla ilgili kimse ‘Bunu biz nasıl düzeltiriz?' diye soramıyor. Fren kalmadı. Türk ekonomisi dışarıdan kuşatılmış gibi bir hisse kapılıyorum ben. Bu bizi çıkmaza götürür, 2001 yılında yaşadığımız sürece çok benzer günlerdeyiz.

Ne demek o?

O dönemde de kamu maliyesi felçti, mali disiplin bozulmuştu, hesap kitap karmakarışıktı ve bütçenin içeriği çok fazla bilinmiyordu. Bugün de aynı koşullar oluşmuş durumda. Sayısız bütçe dışı harcama var ve hem miktarını hem de nereye gittiğini bilmiyoruz. Varlık Fonu böyle bir şey mesela… Derhal denetim ve kontrolün hakim olup Sayıştay'ın çalıştırılması gerekir.

Siz neyi farklı yapacaksınız ?

Bizim İYİ Parti olarak yapacağımız en önemli işlerden biri bu büyüme modelini değiştirmek, şu anda cari açığa dayalı bir büyüme modelimiz var. Yabancıdan para geliyor, biz onu kredi olarak içeride kullanıyoruz, o kredi ile hammadde ve ara malı alıyoruz, onu içeride işliyoruz, kullanılabilir mala dönüştürüyoruz. Bunun bir kısmını yurtdışına satıyoruz bir kısmını da içeride tüketiyoruz. Dolayısıyla bizim büyümemiz ithalata çok bağımlı. Bizim büyümemizi belirleyen en önemli kısıtlardan bir tanesi bu yabancı sermayenin, özellikle sıcak paranın Türkiye'ye gelmesi ve cari açığımızı finanse etmesi. Bu olmazsa ithalat yapamayız, ara malı hammadde getirisi sağlanmayınca da yerli üretim olmaz. Yani bizim bu modeli değiştirmemiz lazım. Bu akşamdan sabaha olacak bir iş değil. Ama nihai hedefimiz bu. Bakın, Türkiye Cumhuriyetin başından beri en yüksek büyümeyi 1930'larda sağladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 55 yorum
DURMUŞ CİDDİYE ALINACAK BİRİ DEĞİL. İYİ PARTİ BARAJIN ALTINDA KALACAK. UNUTMAYIN
@muhterem59 CİDDİYE alınacak biri deği dediğin adam enflasyonu 5.5 getirmiş,doları 1.77 den 1.2ye getirmiş adamdır,ülke batıyor sen hala particilik yapıyorsun
@muhterem59 .niyeki adam gibi adam.çalmışmı hayır.bi yolsuzluğu varmı hayır.size ne yarar biz biliyoruz.
@muhterem59 sen yıgıt bulutu ve derin analiz programını koltugunda burnunu kurcalayarak uyumaya devam et
@miramen bunlar başka yerı görmezler sade doğru kendılerı ışlerıne öyle gelıyor..çıkarı vardır savunuyor ya..
siyasi rant için söylenmiş sözler bir soytarının milleti güldürmek için küfür etmesi gibi bir şey
bu vatansızların hepsi vatan düşmanı felaket tellalları....
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler