Egzoz pulu almayana 500 TL ceza

Yeni yönetmeliğe göre araçlara 2 yılda bir egzoz gazı ölçümü yapılacak.

Egzoz pulu almayana 500 TL ceza

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Egzoz Gazı Emisyon Kontrol Yönetmeliği'ni yayınladı. Araçlar için 2 yılda bir egzoz gazı ölçümü yapılacak. Kontrol yaptırmayan ve egzoz pulu almayan motorlu taşıt sahiplerine Çevre Kanunu uyarınca 500 lira para cezası verilecek. Hususi ve resmi otomobiller ilk üç yaş sonunda ve daha sonra da 2 yılda bir, diğer motorlu taşıtlar ilk bir yaş sonunda ve daha sonra yılda bir kez egzoz gazı ölçümü yaptıracak.

Sözcü'nün haberine göre egzoz gazı emisyon ölçüm süresi dolmamış olsa bile kaza, değişiklik, tadilat ve benzeri nedenlerle taşıt muayenesinin yenilenmesinin zorunlu olduğu durumlarda egzoz gazı emisyon ölçümleri de yenilenecek. Yönetmeliğe göre, iş makineleri, traktörler, iki, üç veya dört tekerlekli motosikletler ve mopetler, elektrikli ve hibrit elektrikli taşıtlar ile hidrojen yakıtlı taşıtlar, havaalanlarında bulunan özel kullanıma ait plakasız araçlar ile imal yılı 1979 ve öncesi olan dizel motorlu taşıtlar egzoz gazı emisyon ölçümüne tabi tutulmayacak.

Egzoz gazı emisyon ölçüm sonucu, sınır değerlere uygun çıkmayan taşıt sahibine, ölçüm raporu verilecek. Taşıt sahibi, aracının gerekli bakım, onarım ve tamiratın sonrası, 30 gün içerisinde egzoz gazı emisyon ölçümünü yeniden yaptıracak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
Bence araçlardan teker dönme parası kontak açma parasıda alın. Hatta otomatik camlı araçlardan otomatik olarak ta haraç alınmalı. Çünkü araçlardan az haraç alınıyor daha da eklenmeli.
otomobiller için her iki yılda bir muayene var ve muayeneye girebilmesi için bir aracın egzoz pulu olması şartı var egzoz pulu olmayan aracı muayene etmiyorlar bu da demek oluyor ki normal muayenesi olan aracın egzoz puluda var demek siz ne içip neyin kafasını yaşıyorsunuz
devlette para yok kasa boşaldı
bu yeni haber değil ki zaten. kaç yıldır 2 yılda bir yapılıyor zaten.
@acipinarli yeni olan 2 yılda bir yapılması değil, yapmayana ceza kesilmesi.. egzoz muayenesi olmayana ses çıkarmıyorlardı.. şimdi ceza kesiyorlar..
Zaten eksoz muayenesi olmayan aracın periyodik muayenesi yapılmıyor.Yıllardır var bu uygulama.
@dayirustem ... evet eksoz muayenesi yoksa araç muayenesi yapılmıyor diye bir şey yok, aracını muayene yaptırırsın istersen eksoz yaptırmazsın, ayrıca araç hususi ise 2 yılda 1 ticariyse her yıl muayene yapılır, eksoz ise husui, ticari ayrımı olmaksızın her yıl yapılır.
@kzykpy yanlış eksoz muayenen yoksa araç muayenesini yaptıramazsın
devletin haraclarlarından bıktık zaten vardı ,ama artık vatandaşın cebinden elini cekin,iş istihtamı yaratın bir devlet sadece vergilerle yürümez ,calışacaksın,ama yol köprü tünel yaptım diye değil onlar zaten vergilerle yapılıyor,ama vergilerle yapılmasına rağmen fahiş fiyatlarla geciş yapıyoz ,bu yaptığınıza soygun recetesi denir.
YANLIŞ HABER YANİ EGZOZ MUAYESİ YAPTIRMAYANLAR 2872 sayılı Çevre Kanununun Kanundaki ceza miktarı 1/1/2017-31/12/2017 tarihleri arasında uygulanacak ceza 20 nci maddesinin (a) bendindeki ceza miktarları 2017 YILI İÇİN: 1.054 TL DİR (ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI SİTESİNDEN)
@musaogunc ... Evet haklısın bu cezayı çevre ve şehircilik yazarsa dediğin rakam ancak yol kontrolü yapan emniyet veya jandarma trafik denetleyicileri yakalarsa 500TL. Şöyle örnek vereyim emniyet veya jandarma park cezası 95TL yazar, ancak şehir içinde zabıta park cezası yazarsa 185TL'dir. Trafik kontrolü yapanla, bakanlık cezaları farklı tarifedir.
@kzykpy bana jandarma yakaladı 1054 tl ceza kesti
Muayene girerken egzoz kontrolü yaptırılıyor diye biliyorum.
@kzykpy her ikiside farklı bir muayenedir. Fakat önce egzosu kontrol ederler hemen sonra araç muayeneye girersiniz...
@eye4u ... aynı anda yapılmaz. her ikiside farklı bir muayenedir.
salla mynet salla; bunun cezası geçen sene 1017 TL idi. hatta trafikte 2. kez egzoz muayenesi olmadığı için yakalanır trafik ölçüm yapar da değerler olması gerekenin üzerinde çıkarsa 2500 TL ye kadar cezası var. eeeee ne de olsa mynet Salla babam salla!!! haber editörünüz zaten tam evlere şenlik
Bir araba kullanıyoruz.Ağzımızdan burnumuzdan getiriyorlar.Yok Radar,yok yanlış Park,yok akaryakıt Zamları,yok Sigorta Zamları,yok Muayene Ücretler,Dünyanın en pahalı Akaryakıtı,Dünyanın en cok Vergiler.Bitmiyor.Allah bu millete sabırlar versin.
Çevre cezası keseceklermiş. Parayı veriyoruz evrağı alıyoruz. Egzozu kontrol eden mi var.
Diğer Haberler