Ekeni paraya boğacak bitki

Şeker hastalığına ve gözlere iyi gelen, unutkanlığı engelleyen yaban mersini, diken çiftçileri paraya boğacak.

Ekeni paraya boğacak bitki

Şeker hastalığına ve gözlere iyi gelen, unutkanlığı engelleyen yaban mersini, Bursalı çiftçileri paraya boğacak. İznik ve Orhaneli ilçelerinde yaban mersini üretimi başlarken, kooperatif de kuruldu.
VATANI AMERİKA

Ana vatanı Amerika olan yaban mersini, gıda ve sağlık sektörü açısından aranılan bir bitki. Bu mahsul, çiftçilerin bol kazanabileceği bir ürün olarak dikkat çekiyor. Bursa'nın İznik ilçesinin ardından yaban mersini üretimi dağ ilçelerinden Orhaneli'nde de başladı. İhracat ve satış için kooperatif bile kuruldu. Yaban mersini, hem az maliyetli, hem de çok kazandırmasıyla çiftçileri cezbediyor.

DEDESİNDEN KALAN ARAZİYE EKTİ

Dedesinden kalan 20 dönümlük tarlanın 3 dönümüne bin adet yaban mersini fidanı eken Orhanelili Veteriner Ahmet Kahraman, "Bir tavsiye üzerine yurt dışından 2 yaşlı bin adet yaban fidanı aldım. Dedemden kalan arazinin 3 dönümüne bunları diktim. Bu fidanlar 1 yıl içinde mahsul vermeye başlayacak. İstanbul'dan gelerek İznik'te yaban mersini yetiştirenlerin para kazandığını gören köylüler de bu işe başlayarak kooperatif kurmuş. Şimdi yoğun üretim yapıyorlar. Dağ yöresinde ise ilk ben başladım" dedi.

TIBBİ BİTKİ

Yaban mersininin gevşek ve kireçsiz topraklara ekilmesi gerektiğini anlatan Kahraman, "Yaban mersini nemi ve asitli toprakları seven bir ürün. Yaban mersinini üzüm gibi yeşil olarak ya da kurutup kuru üzüm gibi de yiyebilirsiniz. Çalı cinsi, fazla büyümeyen bir bitki. Tatlı olan bu bitki, tıbbi aromatiktir. Konservesi, kompostosu yapılabiliyor. Yaş pasta ve kek gibi unlu mamullerde kullanılabiliyor" diye konuştu.

ŞEKER HASTALARININ ARIYOR

Gıda ve ilaç sanayiinde yaban mersininin kullanıldığını bildiren Kahraman, "Yaprakları ve kurusu çay yapılıp içildiği zaman idrar yollarındaki ağrıyı kesiyor. Yaban mersini şeker hastalarının yiyebileceği meyvelerin başında geliyor. Şeker hastalığını tedavi edici özelliği var. Şeker hastalığından kaynaklanan görme bozukluklarında gözü kuvvetlendiriyor. Fazla yenildiği zaman yaşlılıktan kaynaklanan unutkanlıkları engelliyor" şeklinde konuştu.
3 DÖNÜMLE BİR AİLE ÇOK RAHAT GEÇİNİR

Yaban mersininin ana vatanının Amerika olduğunu hatırlatan Kahraman, "Amerika yaban mersinini 100 yıldan bu yana üretiyor. Kanada, Letonya, Litvanya gibi ülkeler de yaban mersini üretiyor. Bize gelen fidanlar Polonya menşe'lidir. Yaban mersinine büyük talep var, ama bölgemiz bunu bilmiyor.

KİLOSU 20 LİRA

Yaban mersini çok iyi para kazandırır. Şu anda yaş yaban mersininin kilosu 20 liradan satılıyor. 3 dönüm yaban mersini üreten bir aile, başka hiçbir geliri olmadan çok rahat geçinebilir" diye konuştu.

EKİM VE NİSAN'DA DİKİLİYOR

Maksatlarının yaban mersini üretimini yaygınlaştırmak olduğunu ifade eden Kahraman, şunları kaydetti:

"Ne kadar yaygınlaşırsa çiftçilerimiz o kadar para kazanır. Çünkü yaban mersine talep çok. Gıda firmaları ve ilaç sektörünün büyük talebi var. Yaban mersininin bakımı zor değil, masrafı fazla değil. Poşette olduğu için ekim ayı ile nisan ayları arasında yaban mersini dikilebiliyor. Ama diğer aylarda da dikilebiliyor".

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 25 yorum
bu hükmetle emekli duşmanlığı neden paramız yoksa katlanalım ama suriyeliye 10 milyar dolar veriyor emeklini 15 milyon oyu vara uyanın emekliler akp arap hyranlığı
Kim diyor anavatanı Amerika: KADADENİZ DAĞLARINA AMERİKAMI EKTİ BU GÜZEL MEYVE Yİ... yabancı hayranlığını bırakın... Ana vatanı karadeniz dağlarına gidersen neresi olduğunu görürsünüzzzzzzz.......
Bu bitkinin vatani amerika dedikleri gibi, size heryer karadeniz ama dogru.Arastirmadan ''karadenizli'' yorumu yapmak size has bir durum.Karadenizde var olan birsey vatani olmak zorunda degil!
Alışkanlık ettiler,zararlı şeylerin anavatanıdır demek daha iyi olur.Sigara gibi.
Kardeş; Ben "KARADENİZDE VAR DERKEN ANADOLUDA YOKMU DEDİK. PATENTİNİMİ ALDIK DEDİK, UNUTMAYINKİ - TÜM TOHUMLARIN ANA VATANI BU ÇOĞRAFYADIR-, KARADENİZ DÜŞMANLIĞINIDA BIRAKIN ; HİÇ BİR FAYDA VERMEZ SİZEE. HAYAT BOYU BAŞARILAR DİLERİM SİZE...."
Trabzon İlinin Maçka ilçesinde doğal olarak var.
vatanı karadeniz dağlarıdır
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler