Ekmekte 'merkezi fiyatlandırma' modeli

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Gıda Komitesi’nin çalışmaları çerçevesinde, ekmek fiyatlarının, artık her il için esnafın da yer alacağı merkezdeki bir yapı tarafından belirleneceğini kaydetti. 81 ildeki ekmek fiyatları, o ilin üretim, tüketim koşulları dikkate alınarak merkezden belirlenecek.

Ekmekte 'merkezi fiyatlandırma' modeli

Gıda Komitesi’nin çalışmalarına yönelik bilgi veren Maliye Bakanı Naci Ağbal, ekmek fiyatlarını belirleyen mevcut yasal çerçeveyi değiştirme kararı aldıklarını söyledi.

Gazete Habertürk'ten Deniz Çiçek'in haberine göre Ağbal, daha merkezi düzeyde bir yapı için çalışma başlattıklarını kaydederken, “Prensipte kabul edildi, detaylar çalışılıyor. ‘Yeni yapı nasıl olacak, bu yapıya kimler katılacak ve kararlar nasıl alınacak?’ diye teknik çalışma yapılacak. Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda ve Bakanlar Kurulu’nda da konu ele alınacak” dedi. Halen gıda fiyatları, her ilde vali ve ilgili STK’ların katılımı ile oluşturulan komisyonda belirleniyor. Yeni yapıda Türkiye geneli için tek bir fiyatın söz konusu olmayacağına dikkat çeken Ağbal, illerde geçerli olacak ekmek fiyatlarının yeni yapıda bir merkezden belirleneceği bir modelin getirileceğini anlattı.

“MEVCUT SİSTEM DAĞINIK VE KOPUK”

Mevcut sistemin dağınık ve kopuk olduğunu dile getiren Ağbal, “Adıyaman’da fiyatlar ne olacak, Kayseri’de ne olacak? Merkezden belirlenecek. Yeni bir yapı kuralım derken üretici tarafını, esnaf tarafını dışlamıyoruz. Onlar da içinde olacak. Her ilde ayrı ayrı esnaf odaları kararlar alıyor. Kararlar alınırken çatışmalar oluyor. Onların hepsi giderilecek. Ekmek konusu ciddi. Daha merkezi düzeyde tüm tarafların katıldığı platformda olacak” diye konuştu.

İTHALATA OTOMATİK KARAR MEKANİZMASI

Ağbal, ithalat ve ihracat kararlarının otomatik alınacağı yeni bir mekanizmanın da devreye alınacağını belirtirken, “Fiyat değişimini, ihracat -ithalat- üretim dengesini sürekli gözetleyen ve zamanı geldiğinde hemen karar alabilen bir mekanizma da kurulacak. Tarım ve Ekonomi bakanlıkları ile Merkez Bankası, ortak platformda tüm bu gelişmelere göre karar almak istediğinde yeniden toplanmayacak. Karar mekanizması içinde gerekli seviyeye gelince otomatikman tedbir alınacak bir sistem olacak” dedi.

250 GRAMLIK EKMEK NEREDE NE KADAR?

İstanbul / İzmir : 1.25 TL

Ankara: 1 TL

Adana: 90 krş.

1.25 LİRALIK EKMEĞİN 25 KURUŞU KÂR

250 gramı 1.25 TL olan ekmek fiyatlarını etkileyen unsurların dağılımı şöyle:

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
25 kuruşluk una,20 kuruş maya!... Hadi ordan. Milletin aklı ile oynamayın. Hırsızlar. İnsanların midesine uzandınız artık.
@hikmetgungor milletin donuna da uzanacaklar az kaldı.
Evet dediler de ödüllendirilmediler mi, beklesinler şimdi geliyor bi "vole" daha..
Anlaşıldı: Mesela Nankör (!) İzmir de ekmek neden benim Konyadaki müslüman dindaş kardeşimle aynı olsun ki?
@sarp_asar_1977 yobaz kardeşim !!!! türkiye sınırları içinde yaşıyorsan o bencil beyinciğini çıkartman gerekiyor çünkü hepimiz müslümanız izmirde yaşayanda müslüman konyada yaşayanda rahatsız oluyorsan arabistan yolunu tutman gerekiyor
HERŞEYDE BÖYLE OLMALI GIDADA KİRADA VS.. ÖRNEĞİN HAKKARİDE ŞIRNAKTA YATIRIMLARADA TEŞVİK EDİLEREK HAYAT GÖZLE GÖRÜLÜR ŞEKİLDE UCUZ MAKUL OLMALIKİ ORADAKİ VATANDAŞLARIMIZ BÜYÜKŞEHİRLERE GÖÇ ETMESİN,O ZAMAN MEMLEKETİN NÜFUSU EŞİT DAĞILIR. TÜRKİYENİN NEREDEYSE YARISI MARMARA BÖLGESİNDE..
Sistem degisecek ya... Ekmek de hemen 50 krs a düşer.
allahınızı seviyorsanız karışmayın..........et fiatları gibi olur........ekmeğede uzaktan bakarız.....
zam demek
KOCAELİ DE FİYATLARI SÖYLEYEN YOK DARICA/KOCAELİ FİYATI 1.25 KURUŞ VE KOCAELİ MERKEZDE 1.00 TL PEKİ ADALET NEREDE ACABA NİYE FİYAT YÜKSEK BENCE İSTANBULA YAKIN YA FIRINCILAR İSTANBUL DA YAŞADIKLARINI ZANNEDİYOR .AYNI TEMEL FIKRASI GİBİ ŞİMDİ İSTANBUL DA OLMAYACAKTIM FIKRASI GİBİ.
Sistem degisecek ya, ekmek de hemen hemen 50 krs a düşer.
@koncita SEN NERDE YAŞIYORSUN? TEMEL GIDA MADDELERİNDEN NEYİN UCUZLADIĞINI GÖRDÜN?
Diğer Haberler