Elektrik desteğinden 10 milyon kişi faydalanacak

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşların aylık 150 kilovatsaate kadar elektrik tüketimini devletin karşılamasına yönelik düzenlemenin detayları belli oldu. Buna göre; hane halkı sayısı 2 veya daha az olanlarda 75 kilovatsaat, 3 kişi yaşayanlarda 100 kilovatsaat, 4 kişi yaşayan hanelerde 125 kilovatsaat, 5 ve üstü yaşayanlarda ise 150 kilovatsaat elektrik desteği verilecek.

 Elektrik desteğinden 10 milyon kişi faydalanacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşların aylık 150 kilovatsaate kadar elektrik tüketimini devletin karşılamasına yönelik düzenlemeden 10 milyon kişinin yararlanacağını bildirdi.

Bakan Dönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşlara elektrik desteğinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla uzun zamandır üzerinde çalıştıkları bir konu olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ekiplerinin bakanlar düzeyinde toplandığını belirten Dönmez, şöyle devam etti:

"Sayın Cumhurbaşkanımız da grup toplantısında destekten 150 kilovatsaate kadar vatandaşlarımızın yararlanacağını söyledi. Üç bakanlığımızın ekipleri bir araya geldi ve şu an gruplama çalışması yapılıyor. Hane halkı sayısı 2 veya daha az olanlarda aylık 75 kilovatsaat, 3 kişi yaşayanlarda 100 kilovatsaat, 4 kişi yaşayan hanelerde 125 kilovatsaat, 5 kişi ve yukarı yaşayan hanelerde ise 150 kilovatsaat olmak üzere elektrik desteği planlaması yapılıyor. Yardımların ne zaman başlayacağı konusu ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile ilgili. Çünkü ilgili bakanlığın bir program ve düzenleme yapması gerekiyor. Bildiğim kadarıyla orada da süreç hızlı ilerliyor. İnşallah en kısa sürede bu desteklerin nasıl bir sistemle dağıtılacağını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız açıklayacak. Hayırlı olsun."

Bakan Dönmez, çalışmaların hızla devam ettiğini vurgulayarak, "2,5 milyon hane, 10 milyon vatandaşımız inşallah bundan yararlanacak." dedi.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

Enerji verimliliğine büyük önem verdiklerini dile getiren Dönmez, geçen yıl 55 ana eylem planı belirlediklerini bildirdi.

Bakan Dönmez, enerji verimliliğinin birçok kamu kurumu, özel sektör ve vatandaşı doğrudan ve dolaylı ilgilendirdiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Çocuklarımıza bile enerjiyi verimli kullanmaları konusunda bilinçlendirme yapıyoruz. Geçen yıl ilkini yapıp okullarda dağıttığımız 'Ali'nin Enerji Serüveni' adlı kitapçığı yarıyıl karneleriyle ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerimize dağıttık. Enerji verimliliği konusunda 7'den 70'e bir farkındalık oluşturmamız gerekiyor. Evde, iş yerlerimizde alınacak birçok tedbir var. Kamu kurumları olarak bizlerin de kurumlarımızda yalıtım başta olmak üzere atacakları adımlar var. Her alanda bir çalışmamız var. Öngörümüz, önümüzdeki 10 yıl içinde kamu-özel yaklaşık 10 milyar dolar yatırım yaparsak, takip eden 10 yılda da bunun üç katına kadar kısmını, yani 10 milyar koyup 30 milyar kazanma gibi bir hedefimiz var. Aslında potansiyelimiz bu alanda fazla. Herkesi, enerjisini, kaynaklarını verimli kullanmaya davet ediyorum." KAYNAK:AA

Okuyucu Yorumları 56 yorum
Adam zaten sosyal yardım alıyor,hiç yoktan devlet para veriyor üstüne faturasını ödeyecek.Hazırcılığa alıştırmak nereye kadar.O zaman asgari ücretli ne yapsın,çalıştığı halde ancak o sosyal yardım alana eşit oluyor.....
@vatan_karadeniz_1970 Oy vermesin yeter!!! Benim verdiğim parayı başkasına peşkeş çekiyor. Verene de alanada Haram olsun. Ben çalışıp vergi vereceğim, devlet bu vergi ile tüm vatandaşlara daha iyi hizmet etmek varken gidip yandaşlara hazır yiyicilere benim verdiğim vergiden para verecek. ADAM ÇALIŞMIYOR NASIL OLSA DEVLET VE BELEDİYE AYRI AYRI VERİYOR DİYE. Adam ben den daha iyi yiyor ve giyiyor. Ne yapayım bendemi yatayım?? Öte dünyada ALA HELAL ETMİYORUM. Tabii bir inancı olan korkar.
@vatan_karadeniz_1970 çalısmayan uretmeyen toplum yaratmak AMAÇ..KESKE GERCEK FAKİRLERE GİTSE AMA HEPSİ AKP UYELERİNE DAGITILACAK..SONRA BU OYLARI KİM VERİYOR DİYORUZ..SATILIKLAR VRİYOR İSTERLERMİ BEDAVA PARA KAÇSIN..HEM SOSYAL YARDIM HEM BEDAVA ELEKTRİK MAKARNA KÖMUR..
@vatan_karadeniz_1970 kardeş o sosyal yardımı alan çalışamıyor ki asgari ücret alsın ne kadar vicdansızsınız
@kriskross Çalışan asgari ücretliye karşı siz neden vicdan göstermiyorsunuz.Şu an iddia ederim ki hiç çalışmayan çoğu insan bunlar da yandaş; asgari ücretliden daha iyi durumda..Buna ne dersiniz vicdanınıza sığar mı.Gerçek yardıma muhtaç çalışamayacak durumdakileri tenzih ederim.Devlet zaten yardım ediyor.Eğer toplumda refahı artırırsanız insanlar elbette onlara yardım eder.Başta ben sokağımdaki,mahallemdeki yardıma muhtaç insanlara yardım ederim ama şu an tek maaşla 3 çocukla maalesef aklımdan geçmiyor.Hata bende mi yoksa bu zamlara rağmen maaşlara yüzde 10zam yapanlarda mı
2,5 milyon hane, 10 milyon vatandaşımız inşallah bundan yararlanacak . İhtiyacı olan bu kadar insan varken ülkede kalkındık buyuduk masalları anlatma recep tayyıp erdoğan
Gerçek ihtitaçlı muhtaç olan özürlünün haricinde bu yapılan olursa hakkım zehir zıkkım olsun
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler