Emekli ikramiyelerinde başvuru tarihini kaçırmayın

Memur emeklileri ikramiye farklarını almaya başladı. Ancak 29 Ocak 2018 tarihine kadar ikramiye farkları için SGK'ya başvurulması gerekiyor.

Emekli ikramiyelerinde başvuru tarihini kaçırmayın

30 yılın üzerinde hizmeti olan ancak emekli ikramiyesini 30 yıl üzerinden alan memuremeklilerine ikramiye farklarının ödenmesiyle ilgili düzenleme geçtiğimiz yıl yapılmıştı.

Memur emeklileri ikramiye farklarını almaya başladı. Ancak ikramiye farkı talep edilebilmesi için hak düşürücü süre var. 29 Ocak 2018 tarihine kadar ikramiye farkları için SGK'ya başvurulması gerekiyor. Bu tarihten sonra ikramiye farkı hak edilmiş olsa bile ödenmeyecek. 7 Ocak 2015'ten önce emekli olmuş ve 30 yılın üzerinde hizmeti olmasına rağmen emekli ikramiyesini 30 yıl üzerinden almış memur emeklilerine ikramiye farkları ödeniyor.

BAZILARI BAŞVURMAYABİLİR

İkramiye farklarının ödenmesi için bu durumda olan kişilerin SGK'ya başvuru yapması gerekiyor. Yapılan başvurular sonrasında ikramiye farkları hesaplanıyor ve bu kişilere veya hak sahiplerine ikramiye farkları ödeniyor. Dolayısıyla yalnızca memur emeklileri değil, eğer memur emeklisi hayatını kaybetmişse geride kalan hak sahipleri de ikramiye farkı alabiliyor. Akşam Gazetesi'nin haberine göre, 30 yılın üzerinde hizmeti olup emekli ikramiyesini 30 yıl üzerinden alan ve bu konuyla ilgili daha önce SGK'ya başvurmayan kişilerin ikramiye farklarının ödenmesi için SGK'ya başvuru yapması gerekiyor. Diğer taraftan daha önce dilekçeyle SGK'ya başvuran ve dava açmayan kişilerin tekrar SGK'ya başvuru yapması gerekmiyor.

NE ZAMAN ÖDENİYOR?

İkramiye farkları ödenmeye başlandı. Başvuru yapan kişilerin ikramiye farkları eğer 7.500 TL'nin üzerinde ise 7.500 TL'si başvurudan itibaren 3 ay içerisinde, kalan tutarı ise faiziyle birlikte bir sonraki yılın aynı ayında ödeniyor. Örneğin 1 Temmuz 2017'de SGK'ya başvuran ve ikramiye farkı 8 bin TL olan bir memur emeklisine 7.500 TL farkı 1 Ekim 2017'ye kadar ödenecek.

10 BİN LİRAYI GEÇEBİLİR

İkramiye farkının ne kadar olacağı memurun ne zaman emekli olduğuna, derece ve kademesine, makam veya görev tazminatı olup olmadığına bağlı olarak değişiyor. Diğer yandan 30 yılın üzeri hizmet ne kadar fazlaysa ve emeklilik tarihi 7 Ocak 2015'e ne kadar yakınsa ikramiye farkı da o kadar yüksek oluyor. Diğer yandan emekli olunan yıl ve hizmet yılı da belirleyici. Ancak her bir yıl fazlalık için 3.000 TL'ye kadar fark söz konusu olabilir. Memurun emekli olurken kademesi yüksekse ve 40-45 yıl hizmeti varsa her bir yıl için fark 4.000 TL'ye kadar çıkabilir. Toplamda fark miktarının 10 bin TL'yi bulması ve hatta geçmesi de mümkün.

NASIL HESAPLANIYOR?

İkramiye farkları, 'emekli olunan tarihte toplam hizmet yılı üzerinden ikramiye hesaplansaydı ikramiye ne kadar olurdu' mantığıyla hesaplanıyor. Yani 2000 yılında 40 yıllık hizmet üzerinden emekli olan ve ikramiyesi 30 yıl üzerinden hesaplanan memur, eğer o günkü emekli keseneğine esas aylık unsurları üzerinden ve yine aylıkların başlangıç tarihindeki katsayı ve ikramiye hesaplanmasına esas düzenlemelere göre 40 yıl üzerinden ikramiye hesaplansaydı ne kadar ikramiye alacak ise bu rakam bulunuyor ve ödenen ikramiye ile hesaplanan rakam arasındaki fark kendisine ödeniyor.

EN AZ 50 LİRA OLACAK

Bu hesaplamaya göre ikramiye farkının her bir tam yıl için 50 TL'den daha düşük çıkması durumunda bile en az 50 TL ikramiye farkı ödeniyor.

FAİZ İŞLETİLMİYOR

İkramiye farklarına faiz işletilmiyor. Emeklilik tarihindeki kurallara göre hesaplanan ikramiye o tarihten bugüne kadar geçen süre için faiz işletilmeksizin ödeniyor.

Bir tek Anayasa Mahkemesi'nin ilgili maddeyi iptal etmesi sonrası konuyla ilgili olarak SGK'ya başvuran ve aldığı cevap sonrasında dava açan kişiler için faiz işletilmesi söz konusu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
insanin hakkı olan birşey için neden basvursun arkadaş.
@umudum535 memleket sahtekar dolu olmüş insnların maasını alanlar var hala.
memurlara verilen hakla işçi emeklerine neden verilmiyor. işçi emeklisi bu memleketin üvey evladımı
@turk2411 kamu işçisi diyorsan onlar memurların 3 katını alıyor zaten merak etme
neden hakları yanıyor devlet ödemesi gereken para varsa ödesin almaya gelince alıyor bildiğin işgüzarlık
Başvuru süresi de neyin nesi? Emeklinin hakkı olan ücreti, emeklinin evine kadar götürmelidir. Bir de kısa süre verilmiş, altı ay içinde başvursa n'olur beş sene sonra başvursa n'olur, kimin hakkını kimden kısıyorlar?'
PEKALA 30 YIL ÇALIŞMIŞSA MAAŞINI ALMIŞ ! 25 YIL VE ÜZERİ ÇALIŞANLAR EMEKLİ OLMADAN İHRAÇ'MI EDİLMİŞLER , SUÇMU İŞLEMİŞLER ,SİCİLLERİ'Mİ BOZUK,ONLAR BU ÜLKEYE HİZMET ETMEMİŞLER'Mİ ? 30 YIL ÇALIŞAN AYNI MESLEKTE ÖN TIKAMIŞTIR 25 YIL ÇALIŞAN İSE YENİ İSTİHDAM YARATARAK DAHA KALİFİYE ELAMANLARIN İŞE GİRMELERİNE SEBEP OLMUŞLARDIR ! BU YAPILAN ALENİ HAKSIZLIKTIR ! ADİL DEĞİLDİR 30 YIL ÇALIŞMADA'Kİ ÖDÜLLENDİRME GEREKÇESİ NEDİR ?
panel sanayii acilen kurulmalı ,yeni teknolojiler var
Diğer Haberler