Emekli zammı ne kadar olacak?

Yaklaşık 2 milyon emeklinin alacağı intibak zamlarıyla ilgili geri sayım devam ediyor. Zamlar Ocak 2013'ten itibaren maaşlara yansıtılacak.

Emekli zammı ne kadar olacak?

2000 yılından önce emekli olmuş işçi emeklilerinin maaşlarında meydana gelecek artışlar, prim gün sayıları ve emeklilik şartlarıyla orantılı olarak belirleniyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'ndaki çalışmalarda sona yaklaşıldı. Her emeklinin dosyası tek tek incelenerek, yeni maaşlar hesaplanıyor.

Bu arada intibak çalışmasıyla ilgili emeklilerin akıllarına takılan bazı sorular da yok değil.

İşte bu sorular ve cevaplardan bazıları:

İntibak zammı ne kadar olacak?
2000'den önce emekli olan SSK'lılar, Ocak ayından itibaren, intibak kapsamında 10 lira ila 322 lira arasında değişen miktarda zam alacak. 3 bin 600 gün prim ödeyen ve en yüksek göstergeden emekli olanlara 118 lira zam verilecek. 5 bin gün prim ödeyen ve en üst göstergeden emekli olanlara ise 149 lira zam yapılacak. 6 bin gün prim ödeyen ve en üst göstergeden emekli olanların aylığına 174 lira, en üst göstergeden emekli olan 7 bin 400 gün çalışanların aylığına 212 lira zam gelecek. 9 bin gün prim ödeyen ve en üst göstergeden emekli olanlara 247 lira zam yapılacak. En yüksek prim ödeyenlere ise 322 liraya kadar zam verilecek.

Bağ-Kur'dan emekli oldum. İntibak zammı alır mıyım?
2000 yılından önce emekli olmuş tüm SSK'lılar intibak zammı alacak. Bağ-Kur'lulardan ise 12 bin emekliye intibak zammı var. 1 Mart 2002 ile 30 Mayıs 2002 tarihleri arasında emeklilik dilekçesi veren veya emekli aylığı bağlanan Bağ- Kur'lulara intibak zammı verilecek. 2000 yılından önce emekli olmuş Bağ-Kur'lular intibak zammı alamayacak.

İntibak zammı kapsamındakilere toplu ödeme yapılacak mı?
İntibak düzenlemesi sadece zammı içeriyor. Geriye dönük bir ödeme yok. Toplu bir para alınmayacak. Yaklaşık 2 milyon emeklinin maaşına Ocak 2013'ten itibaren intibak zammı gelecek.

Kimler toplu para alacak?
Toplu para, maaşları eksik hesaplandığı tespit edilen sadece 2 bin 500 işçi emeklisi için geçerli. Eksik maaş ödendiği belirlenen emeklilere, hesaplamalar yapıldıkça maaş döneminde toplu para yatırılıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, bu kişilerin kim olduğunu açıklamadı. Emekliler, hesaplarındaki parayı görünce durumu anlıyor.

Göstergemi tablolardan göremiyorum. Benim göstergem çok düşük kalıyor. Nedenini açıklar mısınız?
Göstergeniz düşük kalmışsa güncellenmiştir. Tablolardan intibak zammınızı görebilmek için yeni göstergenizi Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerinden öğrenmeniz gerekiyor. Ayrıca e-devlet şifresiyle de internetten yeni göstergenizi öğrenebilirsiniz.

Kaynak: Takvim

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
ben 2004 yılında 5000 iş gününü doldurarak emekli oldum elime geçen 870 tl 2000 yılından önce 3600 günle emekli olanlar 900 tl üstü para alacaklar bunun neresi intibak neresi adalet hesabınızı iyi yapın 2000 diye tarih değil genel olarak değerlendirin seçim yatırımı adı altında millete göstermelik yapmayın uyuyan var uyumayan var ben uyumuyorum uyuyan koyunlarıda uyandırmayın
dışarıya bile benzinin litresi 1.65 tl den satılırken halkına 4.65 den pompayı sokan! devlet politikası olduğu sürece daha çok eziliriz.bütün Türkiye nin kontak kapaması lazım bu zamların geri çekilmesi için yöneticiler göreve her meslekten her kesimden herkesin bu konuya el atması lazım.
arkdaşlar çokmu aptal sanıyorlar bizi ya 2009 da 5250 günle emekli oldum 864 tl alıyorum 3600 günle emekli olan 2000 yılı öncesi emekliler 900 tl alıyor bu nasıl intibak böyle
hergün gazetelerde ve sanal basında intibak zammı haberleri yapılıyor.3 kuruş zam yapacaksınız matah bir iş yapmış gibi sanki yaa.doğalgaza,benzine,vs herşeye yılda %30 zam geliyor.zaten daha parayı alamadan zamlar cebimizdekini de alıp götürüyor.millet gırtlağa kadar bankalara borçlu.milletvekillerine yapılan zammın aynısını emekliye yapın da görelim bakalım.
KARDEŞİM ONLAR KENDİLERİNE GELDİMİ DÜNYANIN EN ÇÖMERT ELİ AÇIK ADAMLARI OLUYORLAR BİZE GELDİMİDE PARA BULAMAZLAR VERMEYE BEN VATANDAŞ OLARAK HAKKIMI HARAM EDİYORUM DİLERİM ALLAHTAN BU DÜNYADA DEĞİLSEDE AHİRETTE HAKKIMI ALIRIM ONLARDAN KENDİLERİNE YAPTIKLARI ZAMMIN YARISINI YAPSALAR YİNE YETER AMA
arkadaşlar 2011 KASIM da ssk dan 31 yıl 4 ay ve 7200 gün ile emekli oldum, şu an aldığım maaşım 804.TL eski emekliler bizden daha fazla maaş alıyorken bizlerin maaşları neden zamlanmıyo öçnce şu hesaplama sistemindeki yanlışlığı daha doğrusu BOZUKLUĞU giderin sayın SGK ve ÇSGB yetkilileri
EMEKLİYİ BÖLEN,ÖLÜME TERK EDEN TUZU KURU ZİHNİYET SİZE SESLENİYORUM.....İNSANLIK SUÇU İŞLİYORSUNUZ.HAKKIMI HELAL ETMİYORUM.....MAKAMLAR GELİP GEÇİCİDİR.VEBALİNİ SİZ DÜŞÜNÜN....TABİ ALLAH KORKUSU VARSA.
BOZUK PARALARINDA RESİMDE OLDUGUNA BAKARSAN 17-18-TL BİR ARTIŞ OLURSA İKİNCİYARIYADA YARISI ÖLÜR EMEKLİNİN BİR O KADARDA KALANLARA ZAM BİZ BU HÜKÜMETTEN HİÇ BİRŞEY BEKLEMİYORUZ EMEKLİ OLARAK İSTERSE VERSİNLER İSTER VERMESİNLER.
EY BASBAKAN DUY ARTIK SEN OGLUNA GEMICIK ALIRKEN EMEKLIN ACLIKTAN OLUYOR!!
Ben tavandan sigorta bedeli ödeyip 9000 iş gününden emekli oldum.Aynı iş yerinden tavandan sigorta ödeyip 8000 iş gününden benden 8 yıl sonra emekli olmuş bir işçi benden 700 TL fazla maaş alıyor.Buyrun burdan yakın.Avrupada aynı şartlarda emekli olan işçi ve memurlar aradan kaç sene geçerse geçsin yeni emekli olanlarla aynı maaşı alırlar.Aynı şartlarda 30 sene önce emekli olan birisi ile bugün emekli olan arasında 1500 TL fark olmaz.30 sene önce emekli olan işçi bugün 780 TL civarında maaş alıyor.Yeni emekli olan bir işçi 2300 TL civarında maaş alıyor.
2011yılında 5011 günle emekli oldum çıplak maaşım 725 tl ek göstergeyle 755tl 3600 günden emekli olsanın 1010 tl maaş aldığını biliyorum.bunun neresi intibak beyler!bunu genele yaymadıkça bunun adı insan kandırmak olur siyaset olur oy olur buda size inşllah gelecek seçimlerde hayırlı olur
2000 yılı oncesı bagkur emeklılerı baska bır ulke vatandasımı atalarına sahıp cıkmıyanlar sonunuzu merak edıyorlar
ben 2002 de emekli oldum benim dosyanda incelensin beim suçum ne niye emekli niye bölünüyor
2006 yılında 8750 prim günü ile emekli oldum.şu an 960 TL alıyorum.benden istenen 5000 iş günüydü.Şimdi benim maaşım azmı,çokmu,normalmi .intibak zammı alanlar beni geçecekmi.
2002 yılında askerlik borçlanması dahil yaklaşık 10.000 gün primle emekli oldum benim suçum fazla prim ödemekmi acaba neden ben intibaktan yararlanamıyorum şu an 4 tane bankadan tüketici kredisi kullandım sizlere soruyorum adaletmu bu
Diğer Haberler