Emekliler dikkat! Maaşlara asgari ücret ayarı geldi

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine iyileştirme için düğmeye basıldı. İlk etapta 150 bin emekliye seyyanen zam yapılıp, en düşük maaş bin liraya çıkarılacak. Ardından da taban maaşın asgari ücretle eşitlenmesi gündeme gelecek ve aylığı bin 603 liranın altında olanlara zam yapılacak.

Emekliler dikkat! Maaşlara asgari ücret ayarı geldi

Yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisi yılda 2 kez enflasyona endeksli zam alıyor. Bu kapsamda emekliler son olarak Temmuz'da yüzde 9.17 zam alırken; maaşları iyileştirmeye yönelik çalışmalar da sürdürüyor. Düşük maaşlı emeklilere iyileştirme için seyyanen zam hazırlıkları yapılıyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 100 günlük programı açıklarken, 150 bin emekliye seyyanen zam yapılacağını duyurdu. Başkan Erdoğan, "Milletimize verdiğimiz bin liranın altında emekli maaşı bırakmama sözümüzü yerine getiriyoruz. Bu kapsamda olan 150 bin kişiyle ilgili hazırlıklarımızı tamamladık, yasal düzenlemeyi bekliyoruz" dedi.

AYLIKLARA AYAR

Düzenlemenin hayata geçmesiyle en düşük maaş bin liraya çıkacak. Ancak iyileştirme çalışmaları bununla sınırlı kalmayacak. Taban maaşları daha da yukarı çekmek için çalışmalar sürecek. Önümüzdeki dönemde taban maaşın asgari ücret seviyesine çekilmesi de söz konusu olabilecek. Bu formüle göre; asgari ücretin altında maaş olmayacak.

GÖZLER KARARDA

Maaşı asgari ücretin altında olan emeklilere seyyanen zam yapılacak. Özellikle 2000'den sonra emekli olan olan SSK'lılar ile Bağ-Kur tarım emeklilerinin maaşlarında ciddi zamlar ortaya çıkacak. Halen net asgari ücret bin 603 lira 12 kuruş olarak uygulanıyor. Formül bu yıl hayata geçirilirse, tüm emekli maaşları bin 603 liranın üzerinde olacak. Maaşı bin 603 liranın altında olanlara zam yapılacak. Bu emeklilerin maaşları bin 603 liraya tamamlanacak. (Takvim)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 50 yorum
akp nin herşeyi yalan, hani 5 yıl önce Davutoğlu en düşük emekli maaşı 1000 TL olucak demişti, siz yeni emekli olana 700 TL maaş veriyorsunuz , hangi sözünüzu tuttunuz koyunları kandirirsiniz ancak,
@rizax34 sallama istersen. .babam yeni emekli ama maaşı 1000 lira üstü.. çamur atma
bir tanesin sen reiss
@hym_hym_1985 mEMUR EMEKLİSİ 3 BİN LİRA MAAŞ ÜZERİNDEN AYLIK 750 LİRA PRİM ÖDESİN 25 YIL BOYUNCA 2000 LİRA MAAŞ ALSIN BAĞKURLU VEYA SSK.LI VATANDAŞ 10 YIL AYLIK 300 LİRAPRİM ÖDESİN 1600 LİRAMAAŞ ALSIN. KARDEŞİM EĞER 10 YILLIK SİGORTALI EN DÜŞÜK MAAŞ 16000 LİRA OLACAKSA ONUN 3 KATI PRİM ÖDEYENEDE 5 BİN LİRA MAAŞ VERECEKSİN YANİ HZ.ÖMER ADALETİ OLSUN BATI KAPİTAL ADALETİ UYGULAMAYIN BİR KEREDE ZENGİNLİKTE BULUŞTURUN MİLLETİ FAKİRLİKTE BULUŞTURMAYIN HERKESE HAKKINI VERİN HAKKINI.
@dragonn_06 memur sanki cebinden ödüyor o parayı, hem maaşınızı alıyorsunuz hem priminizi ekstradan devlet ödüyor, esnaf gırtlağından kısıp kendi cebinden ödüyor, 6 ay ödemese hastaneye gidemiyor, boş boş konuşuyorsun.
@hortlak55 nasıl işçinin primini işveren ödüyorsa memurun işverenide devlet ki bir kısmını devlet bi kısmını memur kendisi prim ödüyor.prim borcu olsada esnafta ayda 50 lira odeyerek saglık tan ailesi ile yararlanabiliyor .Sosyal guvenlikte bi emekli sandığı sağlamdı onuda batırıyoruz...Ben bir akpartiliyim lakin sosyal guvnliğimiz kılıçdaroğlu zamanından iyi değil gelen su değirmeni çevirmiyor buda gercek. kaynak oluşturmadan hiç prim ödemeden emeki olan bagkurlunun sakatın evde bakılan hastanın maaşını ssklının bagkurlunun emekli sandıgının biriken parasından ödersen batarsın ..
1000 TL MAAŞMI OLUR
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler