Emeklilere enflasyon farkı 16 Ocak’ta yatacak

11.6 milyon emekli zamlı maaş için gün sayıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri zam oranlarını, memur emeklileri ise enflasyon farkını 3 Ocak’ta öğrenecek. Zamlar 16 Ocak’tan itibaren ceplere girecek.

Emeklilere enflasyon farkı 16 Ocak’ta yatacak

Emeklilerin Ocak zammı için geri sayım başladı. Tüm emeklilere Ocak'ta zam olacak. SSK ve Bağ- Kur emeklileri zam oranlarını, memur emeklileri ise enflasyon farkını 3 Ocak'ta öğrenecek. Zamlar 16 Ocak'tan itibaren ceplere girecek. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine, Ocak'ta, 2016'nın ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar zam yapılacak. Zam oranı, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 3 Ocak'ta enflasyon verilerinin açıklanmasıyla belli olacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, aynı ayda zamlı maaşlarını alacak.

Yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisi, maaşını her ayın 16'sı ile 28'i arasında alıyor. 3 Ocak'ta belirlenen zam oranına göre yeni aylıklar hesaplanacak ve emekliler 16 Ocak'tan itibaren maaş ödeme günlerine göre parasına kavuşacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri zam oranını merakla beklerken, Merkez Bankası'nın enflasyon tahminleri bunun yüzde 3.73 olacağını gösteriyor. Eğer zam yüzde 3.73 olursa en düşük maaş; 2000 yılından önce emekli olan SSK'lılarda bin 339 liradan bin 389 liraya, 2000'den sonra emekli olan SSK'lılarda 798 liradan 828 liraya, Bağ-Kur esnaf emeklilerinde bin 163 liradan bin 206 liraya, Bağ- Kur tarım emeklilerinde ise 916 liradan 950 liraya yükselecek. Memur emeklilerine de Ocak'ta zam var.

Toplu sözleşme kapsamında memur emeklilerine yüzde 3'lük toplu sözleşme zammı ve 2016'nın ikinci yarısındaki enflasyon yüzde 5'i aşarsa enflasyon farkı yansıtılacak. Halen en düşük memur emeklisi aylığı bin 701 lira seviyesinde bulunuyor. Yüzde 3'lük zamla bu maaş, 51 lira artışla bin 752 liraya yükselecek. enflasyon farkı oluşursa, maaş daha da artacak. Memur emeklileri, maaşlarını her ayın 1'i ile 5'i arasında alıyor. Enflasyon farkı olup olmayacağının belirlenmesi için 3 Ocak'ta açıklanacak veriler bekleneceğinden; memur emeklilerine maaşları Ocak ayı başında zamsız ödenecek, daha sonra zam farkı yatırılacak. Eğer Merkez Bankası'nın 2016'nın ikinci yarısı için yüzde 3.73'lük enflasyon tahmini tutarsa, memur emeklilerine fark olmayacak, yüzde 3'lük artış maaşlara yansıtılacak.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
Arkadas 13 yildir calisip vergi veriyorum. Maasim1400 tl gelen zam 50 tl yi gecmiyor. Burdan feryat ediyorum hakkimi helal etmiyorum
arkadaşlar hiç hesaplamayın 50 tl fark geliyor dolar farkından dolayı 350 tl eridik cay kaşığıyla veriyorlar kazanla alıyorlar emekli maaşı olarak hesapladım
müjde müğjde..MÜJDE...mÜJD e müjj DE müj .. eee eee uyu emekle uyu eeee müjd de..müjde ee uyu uyu boyu gör..promasyon oldu prasamasyon müj dee yandaşş, kandaş eee mmeee müjde pırasamasyon..YANDAŞ MÜJDE yav ...ben yetkili olsam gercekleşmeyen bır olayı 2 senedir müjde haberi yapan basın calişanı nı şartosun TÜRKÇE kelimeye hakaretden dava acarim..nerde bizim muhalefetde yok..maaş artcek parmaklar havaya.
bunlar zammı ancak kendilerine yaparlar 2000-3000 lira bize de 50 liracık, aç kalana kadar oy vermeye devam . şimşek ne demiş emeklilere verilen maaşlardan dolayı bütçe açık veriyormuş . başka bir şey diyemiyorum.
pişirip pişirip koyun aynı haberleri ya intibak ne oldu promosyon ne oldu. Bunu araştırın emekli için enflasyon 3.73 olursa falan bıktık artık aynı sözlerden
EMEKLİYİM SADECE MUTFAĞA ÇALIŞIYORUM.ALIM GÜCÜM AKP DÖNEMİNDE DÜŞTÜ.DURUM ORTADA.YÜKSELDİĞİ SÖYLENEN MİLLİ GELİRİN KİMLERE AKTARILDIĞI ORTADA.DİN SÖMÜRÜSÜ YAPANLAR ÖBÜR DÜNYADA BUNUN HESABINI NASIL VERMEYİ DÜŞÜNÜYOR.
@ihsan5484 sen nasıl hesap vereceksin önce onu düşün
tuik 2009 dan itibaren büyüme oranlarını revize edip arttırdı ,dolayısıyla bu tarihten sonra emekli olanların maaşlarında yeni büyüme oranlarına göre güncelleme yapılması gerekiyor,hukukçular uyuyormu?
Allah sizi bildiğin gibi yapsın?!!! Sadece gıda zamları senelik %35?!!
Diğer Haberler