FİNANS

Emeklilerin yüzde 72'sine zam gelecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yeni düzenleme ile emeklilerin yüzde 72'sinde maaş artışı olacağını açıkladı.

Emeklilerin yüzde 72'sine zam gelecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emekli aylıkları ile ilgili intibak çalışmasının 2,5 milyon kişiyi ilgilendirdiğini, ilk hesaplamalara göre, bunların yüzde 72'sinin düzenlemeden artı olarak yararlanacağını bildirdi.

 

Mecliste gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik, intibakın, bir zam olarak değil, aynı dönemlerde, aynı şartlarda, aynı primle çalışan kişilerin farklı maaş almalarını ortadan kaldırmak olarak anlaşılması gerektiğini söyledi.

1981 ile 2000 yılları aranda, prim gün sayısı ve prim tutarı aynı olan emeklilerin aylıklarındaki farklılığı gidermeyi amaçladıklarını anlatan Çelik, “Örneğin 5 bin gün ile 9 bin gün çalışan arasındaki ücret eşit görünüyor. Bu haksızlık. Çünkü, biri diğerinden 4 bin gün daha fazla çalışmış. Biz bu haksızlığı gidereceğiz” dedi.

Bu kapsamdaki tüm eşitsizlikleri görebilmek için bir tablo ortaya çıkardıklarını ve çalışmaların sürdüğünü anlatan Çelik, “Çalışmalarımızdaki birinci kural, 'eksi' işlemde olmayacak. Yani kimsenin maaşında eksi bir durum söz konusu olmayacak. Artılar da belirlenecek oranlara göre değerlendirilecek. Gelişme hızıyla paralel olarak prim gün sayıları dikkate alınacak” diye konuştu.

“Yüzde 72'si artı olarak yararlanacak”

İntibak çalışmasının 2,5 milyon kişiyi ilgilendirdiğini belirten Çelik, ilk hesaplamalara göre, bunların yüzde 72'sinin düzenlemeden aylıklarında artı olarak yararlanacağını, ancak teknik incelemenin devam ettiğini bildirdi.

Söz konusu kayıtların büyük bölümünün elektronik ortama aktarıldığını belirten Çelik, kalan kayıtları da 2 yıl içinde bu ortama aktarmayı planladıklarını söyledi. Çelik, bilgi işlem çalışmalarını, bundan böyle, Batıkent'te kuracakları bir merkezden yürüteceklerini dile getirdi.
İntibak çalışmasında sona yaklaştıklarını bildiren Çelik, önümüzdeki hafta bu konuda son kez emekli dernekleri ile görüşeceklerini ve ardından taslağı Başbakanlığa sunacaklarını söyledi.

Bakan Çelik ayrıca, Van'da Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında 5 bin kişinin istihdamı ile ilgili çalışmaları incelemek üzere Van'a gideceğini söyledi. Çelik, ortaya çıkacak sonuca göre, eğer ihtiyaç varsa söz konusu sayının artırılabileceğini, bu imkandan deprem nedeniyle Van'dan göç eden kişileri de yararlandırabileceklerini bildirdi.

Okuyucu Yorumları100 yorum
 • 0 Oy
  abim 9001 sskdan işgünü doldurdu ama en az 500tl fark olması lazım bence yoksa 100tl filansa hiç olmasın
 • 0 Oy
  2013 seçime yatırım 2012 nin suyumu çıktı gözboyamaya devam koyun millet uyuyor nasılolsa
 • 0 Oy
  İnsan hakkı ve kul hakkı diye bir şey vardır. İki yıl içinde düzelecekmiş.Adelet sağlanacaksa sağlanır.Memur emeklileri hiç gündemde deyil Emekli sandığın memurlarmı batırdı acının onlar çekiyor
 • 0 Oy
  Hep salla bakalım saçı başı boyalı Çelik efendi.
 • 0 Oy
  Bursada 250 köşe olmuşsun,sanane emekliden,umrundamı.
 • 0 Oy
  lafı ağzında geveliyorsun ya,önce 2b arazilerinden cukkayı dolduracaksınız sonra yerel seçimler de intibagı seçim yatırımı için kullanıcan,seçimlere 1 hafta kala rakamları açıklarsın faruk bey,ayıptır be,bu iş 2 dudağınızın arasında,heryere milyarlarca dolar buluyorsunuz da emekliye gelince mi paranız yok,yazıkdır günahdır..halledin bu işi
 • 0 Oy
  Bu emekliler 20 milyon oya sahip birlik olmayınca dirlikte olmuyor
 • 0 Oy
  Zam mam, inanmıyorum.
 • 0 Oy
  SAYIN BAKANIM BİZİ NE ZAMAN EMEKLİ EDECEKSİNİZ ; EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR GRUBU BİLGİLENDİRME ; http://www.meclishaberdergisi.​com/son-haberler/hukumet-erken​-emeklilik-icin-dugmeye-basti.​html
 • 0 Oy
  çalışan memur ile emekli arasında ucurum var maaş yarı ya düşüyor.fakat kamuda işci emekli olunca maaşı artıyor.emekli mühendis 1400 alıyor .emekli santral memuru işçi 1800 alıyor.çok garip .o kadar işssiz genç var.emekli olacak memurun maaşını artırın .dede torun bir arada çalışmasın.
 • 0 Oy
  bize bu zamı mezardamı verecekler acaba merak ediyorum.kendilerine olsa yarın bu yasa çıkar ve yürürliğe girer.
 • 0 Oy
  Ben şuna inandım bu hükümet emekliye yeterli zammı vermiyor ek iş yapandan'da destek primi kesmek suretiyle emeklinin sırtından inmiyor. emekli bu hükümet nazarında 2. sınıf insan bu benim görüşüm. Ah Rahmet li Özal kabri cennet olsun.
 • 0 Oy
  sayın faruk çelik bana 10 lira zam ver mayin 9 lira verin 1 lirası sizin olsun vede yazıklar olsun aldığınız maaş haram olsun
 • 0 Oy
  ben 25 sene eksiksiz 8250 pirim ödemişim aldıgım 829 lira alıyorum aynı yerden 2000 sonra emekli olan bir milyara yakın para alıyor adam 5500 günden emekli olmuş benden cok aylık alıyor bu adeletmi bu hz ömerin adeletimi
 • 0 Oy
  "HİKMET-İ HÜDA'MISINIZ, SULTANMISINIZ"NESİNİZ, KİMSİNİZ KENDİNİZİ NE SANIYORSUNUZ!. 88 YILLIK CUMHURİYET TARİHİNDE HALKA BU KADAR TEPEDEN BAKAN VE ZULÜM EDEN BAŞKA BİR SİYASİ PARTİ VE SİYASİ KADRO YOK !. ZATEN HAZIR OLAN %60 IN VARLIĞINDAN HAREKETLE VE KURMACA SEÇİMLERLE SÜRDÜRDÜĞÜNÜZ "YOZ" VE "SOYSUZ" İKTİDARINIZDA HER HAREKETİNİZ HER KONUŞMANIZ TOPLUMUN BİR KESİMİNİ YARALIYOR VE BİRBİRİNE DÜŞMAN EDİYOR.MİLLETİMİZİ VAR EDEN TÜM HASLETLERLE OYNADINIZ VE DEVRİ İKTİDARINIZDA OYNAMAYA DEVAM EDECEĞİNİZ ANLAŞILIYOR. AMA ŞUNUDA UNUTMAYIN KESER DÖNER SAP DÖNER VE BİR GÜN SİZEDE HESAP SORANLAR ÇIKAR
 • 0 Oy
  sayın çelik hayatım şantiyelerde geçti sigortamı yatırmayan işverenleri bölge çalışma müdürlüklerine şikayet ettiğim halde hiç bir olumlu yanıt alamadım 5 senem boşu boşuna gitti şikayet ettiğim halde bölge çalışma müdürlükleri ilgisiz kaldılar buna ne diyeceksiniz. saygılarımla sonunda 1sene askerlik borçlanması yaptım ve hemen ödedim 3600 günden emekli oldum işverenleri kayırmayın lütfen birazda işçiye kulak verin saygılarımla.
 • 0 Oy
  iki senedenberi emekli intibakları yapılacak teranesi emeklinin alacağı zammın birkaç mislini,esnafın emekliye kakalamasına sebep oldu. Bu durumda emeklilerin daha fazla mağduriyetine mahal verilmemesi için intibaklarının yapılmamasını, emekliye verilecek paralarla, bir büyüğümüzün ifadesine göre geçinmekte zorlanan millet vekillere yapılacak zam ve verilecek araba, şoför masraflarının karşılanmasını acızane tavsiye ediyorum. Zaten, 2013 belki verilebilek zamdan emeklilerin hepsinin istifade edebimesi mümkün olmayacak. Birçoğu hakkın rahmetine kavuşmuş olacak. El fatiha.........
 • 0 Oy
  ssk lılar arasındaki adeletsizliği gidereceksiniz zaman içinde ? bende şunu soruyorum sayın bakana ben emekli sandığına tabi şoför olarak 27 yıl kesintisiz çalıştım bugün benim maaşım 1010 TL 2011 yılı.20 yıl 7200 gün pirim ödeyerek ssk lı şoför arkadaşım 1600 TL alıyor.bizim aramızdaki fark ne olacak?
 • 0 Oy
  yahu 2000 yılınakadar diyorsunuz ben 2005 de emeklı oldum benim sucumne-aldıgım 3 kurus
 • 0 Oy
  bag kur emeklisi;de 9000 bin günden emeli oluyor niye bag kur emekisine zam yok anlamadım bu intibak yasasını 1980 den 2000 yılına kadar olanlara imiş 1980 senesinden emekli kaldımı;ki acaba?
 • 0 Oy
  kim öle kim kala
 • 0 Oy
  ne dediğini bimezler kendin 2 yılda kıyak emekli ol garibana umut dağıtmaya devam et
 • 0 Oy
  işçi emeklileri kolayca kandırılıyor memur emeklileri üvey evlat mumalesi yapılıyor aldığımız maaşları sayın millet vekillerinin çay parası yapılıyor adaletin bumu ya hükümet
 • 0 Oy
  1991 de 7 bin 74 gün prim ödeyerek emekl oldum.bana ne kadar zam gelir
 • 0 Oy
  Niye %72'isine? diğer %28 kel aynak sürüsümü? ya hepsine yap yada hiçbirine yapma.. ne bu ayrım kayrım yaw ne geldi ise bu milletin başına ayrım kayrımdan geldi..
 • 0 Oy
  çok doğru bırı 4000 gunde bırı 9000 gunde aynı ucret olmamalı
 • 0 Oy
  inş
 • 0 Oy
  ÖNÜMÜZDEKİ YIL YAPILACAK SEÇİMLERDEN BİR YIL SONRA EMEKLİLERİN İNTİBAKLARINI YAPACAKLAR İSE DEMEK Kİ ŞİMDİ BAZI EMEKLİLERİN HAKLARI YENİYOR
 • 0 Oy
  hiç rakam telaffuz edilmiyor eğer bastrıılmaz ve beklenirse küçük rakamlar gelir sonra ahhh etmeyin.
 • 0 Oy
  HADİ CANIM SENDE SEN GİT SANA OY VEREN SADAKACILARI KANDIR BAKAN EFENDİ. DAHA ŞİMDİDEN SEÇİM YATIRIMI BİRAZ UTANMA OLUR.
 • 0 Oy
  Bedelli askerlikten alacağınız paraları emeklilere aktarın bari.Kızılcahamamda ailecek kamplarla,somaliye yardımlarla o paralarıda yeyip bitimeyin.
 • 0 Oy
  ANLAŞILAN YEREL SEÇİM ÖNCESİ YARIM PARMAK BAL YALATTIRACAKLAR.EMEKLİLER YALANMAYA DEVAM.
 • 0 Oy
  muhtemelen yerel secımlere dogru 2014 te..... 40 ıla 65 arası olur.zaten mılletle dalga gecıyorlar ama.1.75 kurusluk makarnaya..... razı bu millet.hak verilmez alınırrrrrrrr.bi daha bi daha durmak yok durmak yokkkkkkkkkkkkk.cebinde uzun samsunla gezen evıne ekmek götüremeyenler bunlar sizin eserinizzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz........................
 • 0 Oy
  ben çalışan işçiyim. bize yapılan zamları herkes gördü. eski işçiler ile yeni işçilerin maaşları arasında uçurum var. hiçbir düzenleme yapılmadı. lütfen emekli büyüklerim beklentiye girmeyin. beklediğiniz gibi çıkmayacak sonra kalp var şeker var tansiyon var tık diye gitmeyin.
 • 0 Oy
  çocuugnuz sizden 20 lira isteyip siz ona 25 kuruş verirseniz onuruyla oynarsınız hiç vermeyip yok derseniz en azından onurunu zedelemzsinz yani hiç zam yapmasaydınz daha ii olurdu beyler
 • 0 Oy
  Toplam 100 tl zam ; 9000 gün çalışan, 5000 gün çalışandan 20 tl fazla alıcak. Komedi..! Güler misin ağlar mısın? Bu komik rakamlara bir de basın açıklaması yapıyolar. Ankara da haber peşinde koşmaya değmez.. Tek kelimeyle Yazıklar Olsun..!
 • 1 Oy
  DAHASIDA VAR 1989-2011 22 YIL BOYUNCA MAĞDUR EDİLEN ABLAM VE ANNEMDE 22 YILA SÜNGER ÇEKMEK ZORUNDA KALACAK BİDE KOMEDİ ZAM ALACAK MERAK EDİYORUM.HANİ ADAMIN DEDİĞİ GİBİ APTALA YATIŞIM SALAK GÖRÜNÜŞÜM KARŞIMDAKİ NEKADAR KIVIRACAK MERAKIMDANDIR...DOSTLARIM O DÖNEMDE YÜRÜRLÜKTE OLAN KANUNA GÖRE ALINMASI GEREKEN MAAŞIN ANNEM VE ABLAM İÇİN BAĞLANAN OLMADIĞINI EN AZ 3 KERE TAHSİSLER DAİRE BAŞKANLIĞINA DİLEKÇE VEREREK BELİRTTİK BEYEFENDİLER MAAŞINIZDA YANLIŞLIK VE EKSİK HESAPLAMA YOKTUR DEDİLER BEN 43 YAŞINDAYIM VE 20 YAŞIMDAYKEN KİMLERİ NASIL EMEKLİ ETTİLER ÇOK İYİ HATIRLIYORUM ÇÜNKÜ MUHASEBECİYİM..
 • 0 Oy
  erdi kardeş buraya niye yazıyon bakanlığı bombardımana tutsana buraya bakmakmazlar bile ALLAH yardımcın olsun
 • 1 Oy
  HEE BİDE ANNEMLE ABLAM İÇİN VERDİĞİM DİLEKÇELER VE GÖRÜŞMELER NETİCESİNDE MAAŞLARI DEĞİŞMEDİ DEMİŞTİM AMA BANA ÇOK İYİ GÜZELLİKLER YAPTIKLARINA EMİN OLUN BU MEMLEKETTE HAKKINI ARAMAYACAKSIN KARDEŞİM.HADİ SÖLEYİN HER ŞEY VATAN İÇİN HER ŞEY VATAN İÇİN HER ŞEY VATAN İÇİN BU MEMLEKETTE 3 YIL SONRA MAAŞIN YÜKSELDİĞİNDE İŞÇİYİ KAPININ ÖNÜNE KOYAN İŞVEREN DEĞİL BAKANDA BUNU BİLMİYOR VE BABAM O 7100 GÜNÜ DOLDURMAK İÇİN 1 TANE İŞYERİNDE ÇALIŞTI BAŞLA BİTİR OHHH YANDAN
 • 1 Oy
  sayın bakanım sizler çalışkan insanlarsınız eminim 2012 başlarında şu bizim intbakları halledersiniz haaa yoook illede 2013 diyorsanız ozamanda seçimler var değilmi o sırada bir başkaları çıkarda biz iktidara geldiğimiz izin ilk ayında bu işi halledeğiz diyi verirse ki denir bu vatandaşta bu kez yüzde altmış oyla dönüverir bu tarafa valla siz bilirsiniz bizim vatandaşımız alışkındır böyle şeylere sonra yandı gülüm keten helva demenin bi anlamıda olmaz valla
 • 1 Oy
  5000 gunden fazla calismisda bedevami calismis maas almamismi

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın