Emeklilerin yüzde 72'sine zam gelecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yeni düzenleme ile emeklilerin yüzde 72'sinde maaş artışı olacağını açıkladı.

Emeklilerin yüzde 72'sine zam gelecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emekli aylıkları ile ilgili intibak çalışmasının 2,5 milyon kişiyi ilgilendirdiğini, ilk hesaplamalara göre, bunların yüzde 72'sinin düzenlemeden artı olarak yararlanacağını bildirdi.

Mecliste gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik, intibakın, bir zam olarak değil, aynı dönemlerde, aynı şartlarda, aynı primle çalışan kişilerin farklı maaş almalarını ortadan kaldırmak olarak anlaşılması gerektiğini söyledi.

1981 ile 2000 yılları aranda, prim gün sayısı ve prim tutarı aynı olan emeklilerin aylıklarındaki farklılığı gidermeyi amaçladıklarını anlatan Çelik, “Örneğin 5 bin gün ile 9 bin gün çalışan arasındaki ücret eşit görünüyor. Bu haksızlık. Çünkü, biri diğerinden 4 bin gün daha fazla çalışmış. Biz bu haksızlığı gidereceğiz” dedi.

Bu kapsamdaki tüm eşitsizlikleri görebilmek için bir tablo ortaya çıkardıklarını ve çalışmaların sürdüğünü anlatan Çelik, “Çalışmalarımızdaki birinci kural, 'eksi' işlemde olmayacak. Yani kimsenin maaşında eksi bir durum söz konusu olmayacak. Artılar da belirlenecek oranlara göre değerlendirilecek. Gelişme hızıyla paralel olarak prim gün sayıları dikkate alınacak” diye konuştu.

“Yüzde 72'si artı olarak yararlanacak”

İntibak çalışmasının 2,5 milyon kişiyi ilgilendirdiğini belirten Çelik, ilk hesaplamalara göre, bunların yüzde 72'sinin düzenlemeden aylıklarında artı olarak yararlanacağını, ancak teknik incelemenin devam ettiğini bildirdi.

Söz konusu kayıtların büyük bölümünün elektronik ortama aktarıldığını belirten Çelik, kalan kayıtları da 2 yıl içinde bu ortama aktarmayı planladıklarını söyledi. Çelik, bilgi işlem çalışmalarını, bundan böyle, Batıkent'te kuracakları bir merkezden yürüteceklerini dile getirdi.
İntibak çalışmasında sona yaklaştıklarını bildiren Çelik, önümüzdeki hafta bu konuda son kez emekli dernekleri ile görüşeceklerini ve ardından taslağı Başbakanlığa sunacaklarını söyledi.

Bakan Çelik ayrıca, Van'da Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında 5 bin kişinin istihdamı ile ilgili çalışmaları incelemek üzere Van'a gideceğini söyledi. Çelik, ortaya çıkacak sonuca göre, eğer ihtiyaç varsa söz konusu sayının artırılabileceğini, bu imkandan deprem nedeniyle Van'dan göç eden kişileri de yararlandırabileceklerini bildirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 100 yorum
10 TL Mİ? 20 TL Mİ? faruk ağa?zamm ? siz emekli ile işçi ile memur ile dalga gecmeye devam edin bakalım sonunuz ne olacak..!
800tl maaşda %2 zam,16tl eder.başkada bir halt yapacakları yok.
doğru lafa şapka çıkartılar
sonları hiç bir şey olmıyacak , hipnoz olmuş , 5 kg pirince , 20 kg kömüre oy verenler olduktan sonra yine yüzde 50 ile iktidara gelcekler...durmak yok , yandaşı abat etmeye , muhalifleri süründürmeye devam....
kardeş zaten babam yaşlı dediğin gibi 10 lira 20 liraya ile aldatacaklarda biraz oyalama politikası ağalar şöyle böyle derken zamı alamadan çoğu garibler dünyadan göçüp gidecekler adamların istediği de bu zaten
O dalgasını geçtikçe partisinin oyları artacak. Hep öyle olmadı mı? Çiftçi ağladı "gözünüzü toprak doyursun" dedi Tarım Bakanı, yetmedi küfür yedi, gitti peşinden oy verdi. Karadenizli fındıkta perişan oldu, yollara döküldü, en çok oy karadenizden çıktı. Örnek çok.
gidecen seçim günü yine oyunu faruk ağana vercen sen geç onları
bu bakan kamuda çalışandan aylık 1000tl prim aldığında piayasada çalışmış olan kişiden almış olduğu prim 300tl bu benim sorunum deil bakan çelik senin döneminde olan yolsuzluklarını vatandaşın cebinden çıkarma
bir daha iktidar olacaklar arkadaş yıllardan beri aynı şeyi yapmıyorlar mı zaten ...
sonu yüzde 50 olcak
ne olacakda sayın ozgun_9991 10 _ 20 verince bu millet akp ye ne yapacak yinede koyun gibi oy vermeye devam edecek vayy vayy çok yazık
Ben Faruk Çelik Bakanı Tebrik Ediyorum ...Ama Sebebi Bu yada Başka sebelerden değil tamamen her gittiği yerden ses getirmesi yüzünden adam iyi yada kötü elinden geldiğince gayret sarfediyor.. Seversin yada sevmessin ama yiğidi öldür hakkını inkar etmemeli bence
ya emeklı bıle emeklılıkten bıktı
UFAK ATTDA CİVCİVLER DE YESİN KRAL FARUKMU SANDIN KENDİNİ TAYYİP BEYDEN İZİN ALMADAN YAPAMAZSSINIZ
DAHASIDA VAR 1989-2011 22 YIL BOYUNCA MAĞDUR EDİLEN ABLAM VE ANNEMDE 22 YILA SÜNGER ÇEKMEK ZORUNDA KALACAK BİDE KOMEDİ ZAM ALACAK MERAK EDİYORUM.HANİ ADAMIN DEDİĞİ GİBİ APTALA YATIŞIM SALAK GÖRÜNÜŞÜM KARŞIMDAKİ NEKADAR KIVIRACAK MERAKIMDANDIR...DOSTLARIM O DÖNEMDE YÜRÜRLÜKTE OLAN KANUNA GÖRE ALINMASI GEREKEN MAAŞIN ANNEM VE ABLAM İÇİN BAĞLANAN OLMADIĞINI EN AZ 3 KERE TAHSİSLER DAİRE BAŞKANLIĞINA DİLEKÇE VEREREK BELİRTTİK BEYEFENDİLER MAAŞINIZDA YANLIŞLIK VE EKSİK HESAPLAMA YOKTUR DEDİLER BEN 43 YAŞINDAYIM VE 20 YAŞIMDAYKEN KİMLERİ NASIL EMEKLİ ETTİLER ÇOK İYİ HATIRLIYORUM ÇÜNKÜ MUHASEBECİYİM..
erdi kardeş buraya niye yazıyon bakanlığı bombardımana tutsana buraya bakmakmazlar bile ALLAH yardımcın olsun
HEE BİDE ANNEMLE ABLAM İÇİN VERDİĞİM DİLEKÇELER VE GÖRÜŞMELER NETİCESİNDE MAAŞLARI DEĞİŞMEDİ DEMİŞTİM AMA BANA ÇOK İYİ GÜZELLİKLER YAPTIKLARINA EMİN OLUN BU MEMLEKETTE HAKKINI ARAMAYACAKSIN KARDEŞİM.HADİ SÖLEYİN HER ŞEY VATAN İÇİN HER ŞEY VATAN İÇİN HER ŞEY VATAN İÇİN BU MEMLEKETTE 3 YIL SONRA MAAŞIN YÜKSELDİĞİNDE İŞÇİYİ KAPININ ÖNÜNE KOYAN İŞVEREN DEĞİL BAKANDA BUNU BİLMİYOR VE BABAM O 7100 GÜNÜ DOLDURMAK İÇİN 1 TANE İŞYERİNDE ÇALIŞTI BAŞLA BİTİR OHHH YANDAN
sayın bakanım sizler çalışkan insanlarsınız eminim 2012 başlarında şu bizim intbakları halledersiniz haaa yoook illede 2013 diyorsanız ozamanda seçimler var değilmi o sırada bir başkaları çıkarda biz iktidara geldiğimiz izin ilk ayında bu işi halledeğiz diyi verirse ki denir bu vatandaşta bu kez yüzde altmış oyla dönüverir bu tarafa valla siz bilirsiniz bizim vatandaşımız alışkındır böyle şeylere sonra yandı gülüm keten helva demenin bi anlamıda olmaz valla
emeklilerin bu hükümetten çektiğini kimse çekmedi
2013 te seçim var arkadaşlar anlarsınızya sizi gidi 3 kağıtçılar sizi
5000 gunden fazla calismisda bedevami calismis maas almamismi
HEPİNİZ ELEŞTİRİYORSUNUZ OY ZAMANI GELİNCE GİDİP VERİYORSUNUZ HÜKÜMET KURACAK BİR ÇOĞUNLUĞA SAHİPKEN MAHKUM OLUYORUZ BANA GÖRE BİRŞEY YOK DAHA KÖTÜ OLUN NE DİYEYİM SİZE
tövbe tövbe... allah geçinden versin...
bu haksızlığın giderilmesi şart sayayın bakanımız ben 10500 gün pirim yatırdım ve 15 şinci basamaktan sonrada 2 yıl yüksek yatırdım 505 tl ama aldığım maaş 735 tl 5500 günde emekli olup 6cı basamaktan emekli olan benden fazla alıyor adeletin yerine gelp düzelmesini istiyoruz..
2000 yılındaN SONRA emekli olanlar ne olacak.
BU 2000 LAFI NEDİR BİR TÜRLÜ ÖĞRENEMEDİK. 01/01/2000 Mİ YOKSA 31/12/2000 Mİ?
harika ama 2013 uygulanacak işlemin şimdiden verilecekmiş gibi milleti kandırmak yuh ya yuh
2013 te vereceğini şimdiden emekliyi heyacanlandırıyolar vah emekli vah
akp emeklıye veremez anca kendı mılet vekılı bakanlarına verir
mıllet vekininin kendınızız maaşlarınıda düzenleyin akp.........................................
sen normal maaş alırken biz eksik alıyorduk yıllarca bu zam yapılma değil eksik yani senin aldığını alamayanların eşitlenmesi yasası...
MEMUR EMEKLİLERİNİN DURUMU, BU ÜLKENİN GERÇEĞİ DEĞİL Mİ? ONLARIN DURUMUNA NE ZAMAM EL ATILACAK*
efendim ben S.S.K emeklisiyim.kendim ilk okul,orta okul,endüstri meslek lisesi,elektrik bölümünü bitirerek daha sonrada 2 yıllık meslek yüksek okulu elektrik bölümünüde çalıştığım yıllar içerisinde bitirerek kamu sektöründe 27 yıl çalışarak 2001 yılında emekli olsum.9200 iş günü prim ödeyerek emekli oldum.adam ilk okul mezunu ve benden 2 yıl 3 yıl sonra emekli olmuş benden fazla emekli maaşı alıyor.peki ben ne için okudum.hemde 2yıllık üni mezunu olmama rağmenişçi statüsünde emekli oldum.bumu adalaet,bumu hak verme..peki ben neden ,niçin ne diye okudum.o zaman bu adaletsizliğide ele alınız.
aç gözlüler doyumsuzlar gözünüzü toprak doyursun birde şükredin
evet efendim...hak hukuk ve adalet mekanizmasını lütfen devreye alınız.ben 15 yıl okudum,2 yıllık ünüversite mezunuym.9200 pirimle 27 yılda devletime hizmet vermişim.bununla gurur duyuyorum.ama 27 yıl yurdumun çeşitli yerlerinde çalışarak anlımın akı ile emekli olmuşum ve devletime yüzde 30 larla vergimi ödemişim.şimdi emekli olmuşum.aldığım maaş1200tl.bumu benim okumamın karşılığı,bumudur benim hakkım.yetkililere soruyorum.27 yıl çalıştım,15 yılda okudum,yaklaşık 40 küsür yıl.siz aslında eğitimide bu konularda en önde tutup farkı ona göre emekliye yansıtınız.önce eğitim sonra primi ele alı
çalışma hayatında öncelikle etiket olarak eğitim sonra işin ağırlığı,sonra o çalışan insanın kaç yıl çalıştığı ve ödediği prim gün sayısı. SAYIN yetkililer,ancak bu konuları sıra ile hayata geçrirsek açlışma hayatındaki adaletsizlik ve emekli insanların memnuniyeti sağlanır.yoksa primle yıl ile olmaz.adam ilk okul mezunu ben üniversite (2yıllık) hemen hemen aynı maaşı alıyoruz.insaf efendim insaf.ALLAH tan korkun.adam 5 yıl lık millet vekilliği yapıyor emekli oluyor,hem aldığı maaş a bakın.hemde aldığı haklara bakın.bende üni mezunuyum 27 yıl çalıştım aldığım maaş 1200.buyurun söz sizin.
SABAH,AKŞAM HER GÜN DURMAKSIZIN İŞÇİNİN VE MEMURUN ALEYHİNE NE ÇIKARACAKLARINI ŞAŞIRDILAR.İŞÇİLERDE A,B,C SINIFI MEMURA EŞİT İŞE EŞİT MAAŞ ARDINDAN SÜRGÜN SİSTEMİ{ ROTASYON }ONUN ARDINDAN YEREL YÖNETİM YASASI ADI ALTINDA MEMURLARI BELEDİYEYE SONRA TAŞERONLARA DEVİR DÖNEMİ GELİYOR TAYİN OLUP GİDENLER GİTTİĞİ YERDE KADRO YOKSA İŞ KURA GİDECEKLER BEKLEYECEKLER.DURMAYIN DEVAM EDİN.
adam başı 5 tl...
sayın calışma bakanı 1999da marmara depreminde ölenlere aylık yokmu onlar onyedibin kişi öldü onlarda türkiyenin batısındaydı sayın bakanım
ne zaman.
onca vergı alınır ama emeklıye gelınce kocaman bır sıfır.bu memlekette hızmet vermıs 10 mılyon emeklıye ayda en dusuk 1250 tl maas vermek cok mu zor.bır donem mılletvekılı olupta emeklı olmadı bu ınsanlar.
Bu hikayede diğerleri gibi fiyasko ile sonuçlanır (Ör. geçen yıl başbakanın açıkladığı 90 lira ile 120 lira arasında sözde vermiş o9lduğu zam gibi.)Sayın bakan aranızda hiç dürüst konuşacak bir yiğit yokmu ki hep avutulanlar emekliler olacak.Bir dürüst olsak Bu gelecek zam ki gelse bile 2013 te gelecek. Bu günden bunun davulunu çalmaya başlamak niye. Ha anlaşıldı yerel seçimler yaklaşıyor yaa......
O KADAR ÇOK HAKSIZLIKLAR VARKI AYLARDIR EMEKLİYE ZAM EMEKLİYE ZAM, GINA GELDİ,İSTEDİĞİNİZ YASAYI BİR ÇIRPIDA ÇIKARTIESINIZ İSTEMEDİĞİNİZİDE SÜNDÜRE SÜNDÜRE SÜNDÜRÜRSÜNÜZ
intibak yasasının ilgilendirdiği 2,5 milyon emeklinin yüzde 72 sini ilgilendiriyor tüm emeklileri değil.bunu düzeltiversinler.9 milyon emekli var bu memlekette.bunuda ellerine yuzlerine bulaştırdılar.
HAA AKP CEMİYETİ ARAŞTIRMIŞTIR KESİN O ZAM ALAMAYACAK 0/0 20 KESİM BUNLARA OY VERMEYENLERDİR KAHROLASI AKP
iyi olur tabi emekliler icin ama görebilirmiyiz bilmem
Sayın bakanım taşeron işçilerede 4-c yasası getirirseniz gelmiş geçmiş en iyi bakan olacaksınız.... Uğraşlarınız için tşk ederiz
Yalan başkası yalan, dünyada ölümden başkası YALAAAAN..
Ne yani iş için deprem mi olmalı. Diğer işsizlerin suçu ne. Tamam Van'a devlet elini uzatmalı ama diğer illerin hakkını yiyerek yapmamalı bunu.
SEÇİM GELİYO EMEKLİLİK İÇİN YAŞI BEKLEYENLEREDE Bİ KIYAK YAPIN ARTIK.
memur emeklilerine hiç değinilmiyor 1989 ocakta emekli olan 6 milyon alırken temmuzda emekli olan 16 milyon (sıfırlar atılmadan önceki para)aldı bu haksızlıkta düzeltilecek mi nedense memurlar yokmuş gibi davranılıyor allah yüzlerini güldürmesin haksızlık yapanların
şimdide eski emekli yeni emekli diye ayırıyorlar,sanki çok rahat yaşıyormuşuz gibi,eskilere var yenilere yok,eskilere biraz daha fazla verirsin,yeniyede verirsin olur biter...
Diğer Haberler