FİNANS

Emeklilik için yaş bekleyenlere müjde!

Emekli olabilmek için yaşa takılanların sorununu çözecek formül belirlendi. Mali hesaplamalar sürüyor, düzenleme Eylül ayında hayata geçirilecek...

Emeklilik için yaş bekleyenlere müjde!

Prim gün sayısını doldurup emeklilik için yaşı bekleyenlere müjde geldi. Düzenleme için tarih belli oldu. Bürokratların yaşa takılanlara yönelik hazırladıkları formüller, Eylül'de Bakanlar Kurulu'na sunulacak. Yapılacak çalışmalarla, yaşa takılanların sorunları çözüme kavuşacak. Düzenlemenin de aynı ay içeresinde çıkartılması bekleniyor.

MAAŞTAN YÜZDE 7 KESİNTİ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının çözümü için bürokratlara talimat vermişti. Bürokratlar, çalışmalarını tamamladı. Özellikle emekli olmasına 2 yıl ve daha az süre kalanlar üzerinde duruluyor. Çalışmaya göre; bu kişiler, maaşlarından yüzde 7 ila 11 oranında kesinti yapılarak emekli olabilecek. Çalışmalarla ilgili ayrıca Maliye Bakanlığı'nın da görüşleri alınacak. Uygulama mali sistemi bozmayacak şekilde değerlendirilecek. Son olarak da düzenleme Bakanlar Kurulu'na gönderilecek.

SORUN 1999'DA ORTAYA ÇIKTI
1999 yılında çıkartılan bir yasa ile çalışanların emekli olma şartları değiştirilmişti. Buna göre; 1999 yılından sonra işe girenler için daha önce kadınlarda 38 olan emeklilik yaşı 58'e, erkeklerde ise 43'ten 60'a çıkartılmıştı. SSK'ya tabi çalışanların emeklilik gün sayıları ise 7 bin olarak belirlendi. Bu tarihten önce işe girenler için 1976 yılına kadar geriye dönük 'kademeli yaş ve gün şartı' getirildi

Okuyucu Yorumları85 yorum
 • 11 Oy
  milletvekilleri kendilerine zam olunca bu kadar hesap yapmıyorlar, 2 yılda emeklilik hemen çıkıyor meclisten..1-2 sene emekliliği kalana hesap üstüne hesap..birde buldukları çözüm yüzde 11 kesintili maaş..zaten ne veriliyorki..işçiler 10 yıldan beri doğru dürüst maaşlarına zam almıyor..6 ay maaş görüyor ondan sonra vergi vergi vergi..offff söylenecek çok şey var ama..yanlız şunu diyorum ödediğim vergimi helal etmiyorum..
 • 4 Oy
  ama kesin akp ye oy vermişsindir sen....devedi diken insanı s.ken misali,zevk al bundan,oy vererek hak ettin....
 • 13 Oy
  Seçiçmler yaklaşıyor ya mavi boncuklar başladı yine. Aha buraya yazıyorum seçimin ertesi günü bunu geri çekecekler...
 • 6 Oy
  hiç şüphen olmasın saygı değer arkkadaşım
 • 12 Oy
  2 sene kalanlar için zaten bir şey ifade etmiyor ki bu yasa. Dalga mı geçiyorsunuz siz bizle ?
 • 72 Oy
  43 den 60 a Cıktı Ben Daha Yeni İş Hayatına Atıldım Artık Bastonla Calısırım Ama Su Konuyada Gelelim AKP li Serefsiz Millet Vekilleri 1 Kere Millet Vekili Oldumu Ömür Boyu Emekli Oluyorlar Onların ALayına Hakkımı Helal Etmiyorum Millet Nasıl Buna Oy Veriyor Hiç Anlamıyorum Mıllet Bu KAdar BOş Kafalımı Anlamış Degilim. Kendileri Balya Balya Maaş ALıyor Vatandaşa Gıdım Gıdım Veriyor Bunlarda Nerede Hak Hukuk Anca Ahkam Kesmeyi Bİlirler.
 • 14 Oy
  arkadaşında akp yi savunma gibi bir sıkıntısı var
 • 47 Oy
  sadece vekil maaşı akp vekilleri mahsus degil geçmişten günümüze herkez alıyor akp sıkıntın var gibi senin
 • 11 Oy
  tabut sandığını bize emekli sandığı diye diretenler bakalım ne zırvalayıp yasa diye elimizden alınan hakları bize satacaklar.yazıklar olsun
 • 9 Oy
  ya herkesi bu kapsama dahil etmeliler yada hiç kimseyi
 • 7 Oy
  Neden 2 yılı kalmışlar emekli olacakmış,diğerleri ne olacak sizler bizlerle dalgamı geçiyorsunuz adammı seçiyorsunuz.45 yaşında işsiz kaldınızmı hiç.O yaşlarda iş vermiyor kimse bunun farkındamısınız?
 • 11 Oy
  bunların yaptığı yapacağı iş böyle olur karasız dün yok böyle bir çalışma bugün böyle artık bana güven vermiyor bu akp gerçi hiç vermediya ağızdan laf bi kere çıkar
 • 23 Oy
  arkadaş akp ye oy vermeyiz olur biter.benim zaten kaybedecek birşeyim yok.
 • 5 Oy
  KİME VERECEĞİZ PEKALA...VER CHP YE ÇIKSIN YAŞ SINIRI 70 E Mİ? CHP DEN BİR CACIK OLMAZ HALA ANLAYAMADINIZ MI ?
 • 1 Oy
  arkadaş bende bu kanun mağduruyum .fakat taşları yerine koymak lazım.1.bu yasa 08.09.1999 da başbakanı ecevit ve devlet bahçeli olan koalisyom hükümeti tarafından çıkartıldı .2. 91 den 2000 ne kadar ssk nın başında ki genel müdür olan sayın kılıçtaroğlu tarafından batırıldığı için çıkartıldı. biz ler mağdur edildik. o zaman sayın erbakanda bu kanunun iptali için anayasa mahkemesine başvurdu fakat gerekli kanun iptal edilmeyip sadece kadaeme getirildi. yani şu anki hükümetin bu kanunla uzakdan yakından alakasuı yok . fakat bizim haklarımız gasp edildi. bunun için birlik olalım şu anki hükümeti baskı yapalım .25 yılı dolduranlar önce anayas
 • 9 Oy
  İyi güzelde siz önce uyguladığınız intbaktaki yanlışlıkları ve hatalarınızı acilen düzeltmenin çaresini bulun.Zira günahınız her geçen gün artmakta.Düştüğünüz gülünç durumdan biran önce kurtulun.
 • 6 Oy
  10800 günü olan yani 30 sene primli çalışmışlığı olan kişiler yaşa bakılmadan emekli edilirse iyi olur...
 • 6 Oy
  kendileri 2 yıl vekillik yapınca emekli olup milyarları alıyorlar bizede verecekleri 3 kuruş onuda mezarda veriyorlar ve namaz kılıyorlar :)
 • 7 Oy
  Bence sözkonusu olan bu kesintileri devlet,hak sahibini ne kadar süre ile erken emekli ettiyse,o kadar süre için tahsil etmeli..Ömür boyu değil..
 • 5 Oy
  seçim geliyor bol keseden dagıtın bakalım daha önce Anasol-M siyası tarihten silinme pahasına bir emeklilik duzenlemesi yaptı.şimdi verdin üçsene sonra ne olacak duzeni sistemi bozana kadar adam gibi durun.bu ülke muz cumhuriyeti anlaşılan zırt pırt kanunlar degiştigine gore
 • 2 Oy
  senin tuzun kuru arkadaş demekki ben 25 yıldır özelde orda burda çalışıp ayakta kaldım pirimimizide ödedik neden böyle düşünüyorsunki senden başka varmı kabul etmeyen bu işi. Hak edilen şey sahibine verilmeli o zaman 99 yılından önce emekli olanların emekliliğide iptal olsun varmı böle bişi mantıklı düşünelim biraz.
 • 7 Oy
  yüzde yedinin peşine düşmüşler
 • 7 Oy
  İYİ ÇALIŞMA AMA 2 YIL AZ DAHA KAPSAMLI OLSA DAHA İYİ OLUR.KOMPLE YAŞI 5 -10 YIL DÜŞÜRSELER DAHA İYİ OLUR 60 YADA 65 YAŞ ÇOK GEÇ.BENCE 1999 DA ÇIKAN BU KANUNU DEĞİŞTİRMESİ LAZIM DEVLETİN.BAYANLAR 45 ERKEKLERDE 50 YAŞ NORMAL DİĞER TÜRLÜ ÇOĞU EMEKLİ OLAMADAN HAYATINI KAYBEDİYO.YAZIK YILLARCA PRİM YATIYO.
 • 15 Oy
  BEN EMEKLİ OLACAM NASİP OLURSA 52 YAŞINA GİRİNCE OZAMAN PİRİM GÜN SAYIM 9024 OLACAK MAAŞIM İSE HERKES İLE AYNI ŞU AN 8000 GÜNE YANAŞTIM KADIN 40 ERKEK 45 YAŞ EN DOĞRUSU OLUR ÖMRÜMÜZ YANİ BEDENSEL OLARAK KISA HORMONLU YİYORUZ ZATEN PİRİMLERİ YATIR YATIR TAM EMEKLİ OLACAN BİR BAKMIŞSIN İMAM MİNAREDE ESSELATIVESSELAMIALEYK DEYİP ÖBÜR TARAFA POSTALARLAR AL SANA EMEKLİLİK BU KANUNLARI YAPANLAR CEPLERİN DE KINAYLA GEZSİNLER HER SELADA GURURLA YAKARLAR
 • 11 Oy
  şimdi işçi haklarını koruyorum diye bahane ederek her politik ve siyasi olayda meydanlara inen sendikalar emeklilik yaşı 20 sene yukarı çıktığında neredeydiniz.yoksa size sus payımı verilmişti.bu kararı ecevit aldığı için yani sol parti aldığı için tepki vermediniz.eğer bu kararı bir sağ parti alsaydı heleki akp alsaydı vay haline.sosyalist geçinen ve şimdilerde parklara meydanlara çıkan çakma solcular sendikaları boşverde sizler neredeydiniz.at gözlüklerinizi çıkartın sol yaptımı doğru sağ yaptımı yanlış demeyin.aklın yolu bir ama herkes partizanca düşünüp hareket edince sonuç bu olur.
 • 5 Oy
  Çok sevdiğin akp'in meclis çoüunluğu yokmu? 10 yıldır neden yasayı değiştirmedi? At gözlüğü konusunda ise haklısın ama o gözlüğü önce senin çıkarman lazım.
 • 5 Oy
  benim prim doldu senem doldu 1970 mayıs oğumlu 1988 mayıs girişliyim 7 sene beklicem ben ne yapayım
 • 5 Oy
  Böcek:ben 1966 doğumlu,1987 girişliyim.Ben ben ne yapayım diye sorarsan, asıl ben ne yapayım hadi söyle. Bu duruma göre benim 3 senem var 2 senesi kalanlar emekli edilirse şimdi benim gibile büyük haksızlık yapılmış olmayacakmı?
 • 5 Oy
  haberin tarihine bir bakarmısınız Güncelleme:09 Temmuz 2013 eski haberin ne işi var şimdi anlayamadım
 • 4 Oy
  9 temmuz 2013 tarihli bir haber niye hala tutulur,yaşa takılanlar takılmaya devam edecek,güncellenmiş haber bu.
 • 4 Oy
  millet kekmi zaten adamın bir veya iki senesi kalmış eksik almayı kabul edermi kek cok benim 12 ayım kalmış geri kalan düşünsün
 • 4 Oy
  ya.. m vekilleri YAŞ DÜZENLEMESİ OLACAKMI.?1 DÖNEMDE SÜPPER EMEKLİ OLUYORLAR... HALK ENAZ 30 SENE ÇALIŞIYOR YA BUNUN ADELETİ NERDE.?HEM BİZ 25 SENEDE EMEKLİ OLACAĞIZ DİYE İŞE GİRDİK NASIL OLURDA YAŞ DENEN SACMALIĞI CIKARIRLAR..MADEMKİ CIKARILDI ..HERKEZ İÇİN OLMALI...YOK ÖYLE HALK İNSAN DEĞİLMİ..?
 • 4 Oy
  25 yılını dolduracaksın pirim gününde tamam olacak al sana emeklilik.99 dan önce adam işe başlamış mesala 93 yılında bu adam 25 yılını doldurmamış nasıl emekli olacak bizim sigorta başlangıcı 88 olduğu halde 25 yıl 2013 te doluyor yani 25 ylı mecbur tutarlarsa bu erken emeklilik şu anda sadece 88 yılı ve öncesine vurur diğerleri 25 yıl olmadığında emekli olamazlar.Gönül isterki herkes olsun ama 25 yıl şartı mecbur koşuyorlar oda sadece 88 yılı ve öncekilere geçer.
 • 4 Oy
  siz de eyt den babayı alırsınız oy yerine.
 • 3 Oy
  Hadi hayırlısı inşallah bu haber doğru çıkar
 • 2 Oy
  seçimden sonra değilmi uyanıklar şimdi niye değil siz bizi aptal mı sandınız de git işine
 • 2 Oy
  1991 girisliyim 20 yılımı primi tamamladım fakat taşeron firma tarafından çalıştırıldığımız için normalde sağlık sekteründe akdeniz üniversitesinde çalışmaktayız bizimki calışan arkadaşlarım halen emekli maasını alamadılar halende mahkemelikler bu yüzden bize nasıl bir yol cizebilirsiniz emekli olmak istiyoruz ama bu nedenden dolayı olamıyoruz ordan ora attılmaktan yorulduk ve gene yeni bir temizlik firmasına vcrildik 1 haftalık onların deyisine göre her iki yeri mahkemeye ver 3- 4-5 sene sonra emekli paranı alabilirsin evet sizlerden yardım istiyoruz lütfen bu konuda buranın araştırılmasını
 • 2 Oy
  yorum yapan arkadaşlar haberin tarihine bakın.........
 • 2 Oy
  Hep aynı tezgah. SEÇİMDEN SONRAAAA!
 • 2 Oy
  emekli olsak ne olacak 1000 tl ile ev mi geçinecek çocuklar mı okuyacak her şey ortada 100 tl elektrik 25 tl telefon 50 tl su 350 ev kirası 225 servis ücreti 150 tl çocuklara aylık harçlık 100 ile evmi geçinir ulaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaan alın sizin olsun istemiyoruz köleyiz bee ölene kadar çalış millet vekillerinin aldığı maaşı helal etmiyorum zıkkım yiyin 15 bin 20 bin tl ne lan bu süper emeklilik biz sizi başımıza efendimi seçiyoruz bize hizmet edin diyoruz
 • 1 Oy
  Secim oncesi yine yalan - dolan, yine insanlari aldatma ve kandirma provalari, eyluldeymis, ekimdeymis, sizi gidi yalancilar, sahtekarlar, umut ve din tacirleri siziiii.....Emekliler ve mustakbel emekliler olarak 7 Haziran'i bekliyoruz, hirsiz cetesini sandiga gomecegiz......
 • 1 Oy
  asgari ücret alacak emekli maaşını bile kırpmaya çalışıyorsunuz ya daha ne diyeyim size.nasıl vicdanınız götürüyor anlamıyorum.
 • 1 Oy
  ADALETMİ BIRAKTILAR
 • 5 Oy
  güzel çalısma fakat bırde ysını doldurup ssk lı olarak prım borcu olan kardeslerımız ıcınde çalısma yapıllsa cok ıyı olur aradakıgun sayısını toptan odeme ıle kapatılmSI ıcın çalısma ıstıyoruz..
 • 1 Oy
  GÖRELİM BAKALIM ADAMSANIZ ÇIKARIRSINIZ BU KANUNU.
 • 1 Oy
  6 yılı olan ne olacak bence son 3 yılı gelen yararlansın sırayla yani 7 yılı kalan 4 yıl 6yılı kalan 3yıl beklesin
 • 1 Oy
  adam veya kadın primini doldurduysa sana ne yaşın dan topitop emekli etsene neyi bekliyon ölmesini mi
 • 6 Oy
  1988 den girişim var yaşım 44 emekli olabilecekmiyim
 • 7 Oy
  olamasız kardeş haksızlık bu bizde bekliyoz
 • 10 Oy
  kardeşim aynı şartlardayız bu iş olacak inşallah sabır
 • 10 Oy
  sorun çözmeseler daha güzel olacak....2 sene kalanın sorunu mu olur..
 • 7 Oy
  emeklilik gününü nasıl hesaplıyoruz arkadaslar biri bana yardımcı olabilir mi ?
 • 1 Oy
  http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ burdan bilgilerinizi girip baka bilirsiniz.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın