Emeklilikte prime takılan esnafa müjde

İki kurum arasında, emeklilik hakkı doğmuş ama prim borcu bulunan Bağ-Kur'lu esnafa 1,28 faiz oranı ve 48 ay vade imkanıyla kredi sağlanmasını içeren iş birliği protokolü imzalandı.

Emeklilikte prime takılan esnafa müjde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Reşat Moralı Salonu'ndaki "Emeklilik Hakkı Doğmuş Bağ-Kur'lu Esnafa Kredi Sağlanması Protokolü" imza törenine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı ve ilgililer katıldı.

Törende yaptığı konuşmada Bakan Sarıeroğlu, aktif Bağ-Kur'lu sayısının 2,9 milyon, Bağ-Kur emeklisi sayısının ise 2,6 milyon olduğunu bildirerek, "Şartlarının iyileştirilmesiyle alakalı olarak güçlü düzenlemelerle prim oranlarını yüzde 40'tan yüzde 34,5'e düşürmüştük. İsteğe bağlı sigortalılık hariç, Bağ-Kur sigortalılarına 5 puanlık Hazine indirimi gerçekleştirmiştik. Yine Bağ-Kur sigortalılarımızı iş kazası ve meslek hastalığı sigortası kapsamına alarak geçici iş göremezlik ile sürekli iş göremezlik ödeneğinden faydalanma imkanı getirmiştik." dedi.

Bugüne kadar verdikleri teşviklerin prim ve vergi kesintileriyle ilgili olduğunu dile getiren Sarıeroğlu, "Bir Senden Bir Benden" uygulamasıyla ilk defa ücretin de teşvik kapsamına alınacağını bildirdi.

48 ay vade yapılacak

Emeklilik hakkı doğmuş Bağ-Kur'lu esnafa kredi sağlanmasını içeren iş birliği protokolünün önemli olduğunu vurgulayan Sarıeroğlu, şunları kaydetti:

"Birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda emekli olabilecek esnafımıza yönelik bu protokol, askerlik ve doğum borçlanması yaptığı takdirde emekli olma hakkına sahip olacak esnafımızı da kapsıyor. Esnaflarımız arasında birikmiş prim borcuyla durdurulan hizmet süreleri olan sigortalılarımız vardı. İhya edilmesi halinde yaşlılık aylığı bağlanmaya hak kazanacaklar da bu protokolümüz kapsamında olacaklar. Protokolümüz kapsamında prim borcu olan esnafımızın 48 ay vadeyle borçlarını ödemeleri ve bunu da emekli aylıklarıyla yapmaları sağlanacak. Burada, önemli olan, komisyon alınmayacak olması ve bu kredi imkanından faydalanacak esnaflarımızla ilgili geçmiş sorgulamasının yapılmaması."

"Protokol, tüm taraflara fayda sağlayacak"

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken de emeklilik hakkı doğmuş ama prim borcu olduğu için emekli olamayan çok sayıda Bağ-Kur'lunun bulunduğunu belirterek, bir süredir bu kapsamdaki Bağ-Kur'lulara uygun kredinin sağlanmasını istediklerini söyledi.

Ziraat Bankasının uygun oranda gerekli krediyi sağlamasından memnuniyet duyduklarını ifade eden Palandöken, "Bu iş birliği sayesinde esnaf ve sanatlarımız hem prim borcunu ödeyecek hem kendisi ve ailesi sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek hem de emekli olabilecek. Tüm taraflara fayda sağlayacak bu protokolde emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum." dedi.
"Kullanılan kredi emekli aylıklarından kesilecek"

SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı da iş birliği protokolü çerçevesinde prim borcu bulunduğu için emekli olamayan Bağ-Kur'lulara 1,28 faiz oranı ve 48 ay vadeyle kredi kullanabilme imkanı sağlandığını bildirdi.

Söz konusu imkandan yararlanan Bağ-Kur'luların emekli olacağını ve kullandıkları kredinin emekli aylıklarından kesileceğini belirten Bağlı, şöyle konuştu:

"Bugüne kadar Ziraat Bankası ile 2011 ve 2016 yılında olmak üzere iki protokol yapmıştık. Bu, Ziraat Bankası ile yaptığımız üçüncü protokol. Burada belirlenen 1,28 faiz oranı piyasa şartlarının oldukça altında. Bundan ötürü sigortalılarımız adına Ziraat Bankası yönetimine teşekkür ediyorum. Protokolümüz 3 ay süreyle geçerli ama talep edildiği takdirde iki defa uzatılma ihtimali var. Özellikle birikmiş prim borcu bulunduğu için emekli olamayan, askerlik ve doğum borçlanması yaparak emekli olacak durumda olanlar da bu borçlarını kullanacakları krediyle ödeyebilecekler."

Konuşmaların ardından, Bağlı ve Aydın tarafından emeklilik hakkı doğmuş Bağ-Kur'lu esnafa kredi sağlanmasını içeren iş birliği protokolü imzalandı.AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
İki kurum arasında, emeklilik hakkı doğmuş ama prim borcu bulunan Bağ-Kur'lu esnafa 1,28 faiz" oranı ve 48 ay vade imkanıyla kredi "Ben de millete rahatça emekli yolu açıldı sanmıştım. müthiş bir haber gerçekten ..Desenize vatandaş emekli olabilmek için ve emekli olduktan sonrada bankalara çalışacak......Mis Mis
gelecek paraları nasıl da almayı biliyorsunuz primi bittiği halde çifte dönüp duruyorum daha yaşıma 10 sene var nedir bu rezillik ne zaman bitecek milletin bu çilesi kimileri avantadan geçiniyor biz hakkımız olanı alamıyoruz
@filiz_ilhan_12 nankör. zamanında borcunu ödemedin. sana fırsat veriyor. kendi borç verip 4 yıl sonra maaş alacan. hiç yapmasa 3 ün birini alacan. memnun değilsen başvurma..
@triko333 zamanında ödeyin kardeşim ödeyenin suçu ne yorumu oku öyle anla gerzek
yine kasalar boşaldı anlışılan
ne anladık faiz 1.28 ile ne diyelim allah akıl versin
devlet bankalarındaki icra borçlarını yapılandırın onun yüzünden emekli olamıyoruz
1,28 mi ????
YETKİLİLERİMİZ; Primlerini ödeyip Emekli olamayanların, PARALARI OLDUĞU HALDE ödemedi diye mi sanıyorlar. Bu İnsanlar zaten ellerinde paraları olmadığı için ödemediler, ELLERİNDE OLMAYAN PARADAN şimdi bir de FAİZ İSTİYORLAR. Zengine, Sanayiciye, Tüccara HİBE PARA verenler, Suriyelilere 35 Milyar DOLAR ( $ ) verenler; Emekliye FAİZ le Kredi veriyorlar. Ah Ülkem, Ah, Bizleri Kimler Yönetiyor. SURİYELİLERE Gösterdiğiniz HOŞ GÖRÜYÜ, YARDIM AŞKINI, İNSANLIĞI, Ülkemizin İnsanlarından NEDEN ESİRGİYORSUNUZ ! ! ! Saygılarımla.
bağkur vermediği hizmetin parasını faiziyle alıyor bağkura borcu olan insan borcu başladığı günden itibaren hastanede bakılamıyor sonrada hasta bakmış gibi borçlandırıp faiziyle geri alıyor o sırada adam hastakandıysa özel hastanete gidip parasıyla baktırmıştır kendini şimdim bağkur o adamın özel hastaneye verdiği parayı faiziyle geri ödeyecekmi
BELKI ADAMIN BAGKURDAKI GUNLERINE İHTİYACI YOK. SGK DEN GÜNLERİ DOLU YAŞINI BEKLİYOR BU ADAM NE YAPACAK. BU ADAMI DUSUNEN YOK. SERBEST BIRAKIN ADAM GITSIN BAGKUR VEYA SGK YE ISTER GÜNLERİNİ VE BORCUNU SILDIRSIN ISTERSE BORCUNU ÖDESIN BORCUNU ODEMEK ISTEYENE OZAMAN YARDIMCI OL. DİĞERİ DE GUNE İHTİYACI YOKSA BORCUNU SILDIRSIN. HEM 1.28 FAIZ HER YERDE AYNI FAIZ VAR .
RTE ve AKP FAİZCİDİR-TEFECİDİİİİİİİR,Sakın sakın asla müslümanız ayaklarna aldanmayın. Bakın 1 tane iflas eden banka varmııı,yooook. Ammaaa iflas eden esenaf,sanayici,tüccar,serbest meslek mensubu çoook. Sadece İSTANBUL da borcundan dolayı ELEKTRİĞİ,SUYU,GAZI KESİK OLAN 1 500 000 ABONE VAAAR.
İsteğebağlı sigortalılar insan deyilmi .
Diğer Haberler