Emeklilikte yaşa takılanlar için önemli gelişme

EYT ile ilgili bir hamle de MHP'den geldi. MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem EYT için kanun teklifi verdi. Erdem TBMM'de "Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili kanun tekliflerimizi verdik. Türk milletinin nerede sorunu varsa bununla ilgili çözümlerin mutlaka bulunacağına inanıyoruz." şeklinde konuştu. EYT'de son dakika gelişmeleri neler? EYT ne zaman çıkacak?

Emeklilikte yaşa takılanlar için önemli gelişme

Milyonlarca emekli adayının heyecanla beklediği 'emeklilikte yaşa takılanlar' için sevindirici haber geldi.

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, EYT için kanun tekliflerini verdiklerini konuyla ilgili bir mağduriyet var ise ellerinden gelen çalışmayı yapacaklarını bildirirken, teklifin komisyona girdiği görüldü.

emekli-yas

Konuyla ilgili yaşanan gelişme milyonlarca emekli adayını heyecanlandırdı.

YAŞI DOLDURDUĞU HALDE PRİM EKSİĞİ OLANLARA EMEKLİ OLMANIN YOLU AÇILIYOR

Yaşı doldurmuş ancak prim günü eksiği olanlara emekli olma imkanı sağlanıyor. Belli bir yaşın üstünde olan vatandaşlar, eksik primlerini borçlanıp emekli olabilecek. Yapılandırma kanunuyla geçmişe dönük borçlanan Bağ-Kur'lulara yaş, yıl ve prim şartını yerine getirmeleri halinde emekli olabilme fırsatı verilmişti. Şimdi SGK'lılar için de aynı imkanın sağlanması gündemde. Daha önceden bu konuyla ilgili bir müjde verilmişti. Düzenleme çıkarsa emeklilik yaşını doldurduğu halde çeşitli sebeplerle işsiz kalıp prim miktarını dolduramayan, iş bulup çalışamayan daha doğrusu yaşı ilerlediği için iş verilmeyen 100 bin kişiye emekli olmanın yolu açılacak.

MECLİS'E GELECEK

Konuyla ilgili çalışmanın tamamlanıp kısa süre içinde Meclis'e gönderilmesi bekleniyor. Yasa öngörüldüğü şekliyle çıkarsa işten çıkarılan, iflastan dolayı işsiz kalan veya işe ara vermek zorunda olan çalışanlara ve kepenk kapattığı için prim yatıramayan esnafa emekliliğin yolu açılacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 103 yorum
50 yapın batsın türkye
suriyeliye gelince değil bize gelince mi batiyoruz
@erogluerkan 3,5 milyon suriyeliye maaş saglık hizmeti veriyor batmıyorda bir avuç emekli olacak insanmı batıracak ne güzel istanbul...
eğer ki o yüzden batacak sa,batsın bu ülke. bu duyarlılığı birazda farklı mevzularda gösterebilseniz daha bilinçli bir toplum olabiliriz. sizi olayın içeriğini anlayarak yorumlamaya davet ediyorum.
@erogluerkan 3,5 milyon suriyeliye maaş saglık hizmeti veriyor batmıyorda bir avuç emekli olacak insanmı batıracak ne güzel istanbul...
senin baban kaç gün prim ödeyerek emekli olmuş bizler 10 bin ve üstü prim ödemiş iz ama maaşı Suriyeliler haketmis öyle mi yada sen suriyelisin
@erogluerkan SENİN TUZUN KURU HERHALDE
50 yapın batsın diyen bazı beyinsiz tipleri görüyorum.Bunlar çalışmanın alın teri dökmenin ne olduğunu bilmeyen asalak tipler olsa gerek.Yanındaki iş arkadaşına kazık atan akşama çalıştım yoruldum deyip eve giden yattığı yerden maaş alanlar olsa gerek 50 ile Türkiyeyi battı gözü ile görecek.Allah bu gibi insanlara layığını versin inşallah.Yokluğu ve çaresizliği yaşatsın.Umarım bu muhterem kendisi bu dediklerimi anlamıştır.
@erogluerkan Görürüm senin halini.Sen kafa ile yaşamaya devam et.Anlaşılan çalışmanın ve emeğin ne olduğunu bilmeyen bir tipsin.Devam et sen böyle
Prim ve Hizmet süresini doldurmuş ve çalışmadan yaşı beklemekte zorunda olanlar için adaletsizliğin giderilmesi diyor.EYT den bahsedilmemiş ne demek.Meslek gereği hep anlatıyoruz.Ama anlatmak elbette zor oluyor. Sunum doğru yaş şartını kaldırıp emekli edin diyor. Gayet açık ve net komisyona verilen sunum.
@asarpdag Gereken yanıtı verdim ben ona.
Teklif yanlış verilmiş sanki.EYT'den hiç bahsetmemiş.Mağdur olan kesim 1999 dan önce ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlayanlardır.Daha önce CHP'nin verdiği teklif neden komisyona gelmedi?
kesinlikle haklısın.....
@ooosakarya Yanlış değil iyi okuyun.Prim günü ve hizmet süresi dolmuş,yaşı bekleyenler diyor.Özeti iyi okuyun.Doğru sunulmuş yani.
kendileri 2 yilda emekli oluyor burası muz cumhuriyeti değilde nedir?
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler